Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
krzysztofsf

Dlugowieczne baterie

Rekomendowane odpowiedzi

Pozdrawiam wszystkich.

Trafilem na to forum niedawno w czasie dobierania zegarka automatycznego na prezent dla dwudziestoletniego "nastolatka starszego" (padlo na http://zegareczek.pl/product_info.php?manufacturers_id=22&products_id=454)i przyzwyczailem sie czasem tu zagladac i przegladac interesujace tematy.

Poniewaz nie udalo mi sie odnalezc informacji na temat z topicu, zalozylem niniejszy watek, mam nadzieje, ze w odpowiednim tematycznie miejscu forum.

 

Czytam tu o zakladaniu baterii wystarczajacych na 5 lat pracy zegarka kwarcowego, widze oferty i w sprzedazy zegarki nawet z gwarancja 10-o letniej pracy.

Nie spotkalem nigdy baterii, ktora mialaby pracowac dluzej niz rok. Ze dwa razy montowano mi teoretycznie dwuletnie, ale w praktyce nie chodzily specjalnie dluzej niz standardowe.

 

Testowane w noszonym 18 lat zegarku Q&Q bez "bajerow" - analogowy, kalendarz.

 

Pytani zegarmistrze sa raczej zaskoczeni pytaniem o dluzej pracujace baterie.

 

O jakie konkretnie baterie sie pytac, jakie maja przewidywane czasy pracy i ile kosztuja przykladowo.

 

Mieszkam w Szczecinie - moze ktos polecilby mi zegarmistrza, do ktorego mozna by sie wybrac i nawet poczekac, az sciagnie pod zamowienie taka baterie pod wymiane?

 

Pozdrawiam i zycze Szczesliwego Nowego Roku

Edytowane przez krzysztofsf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirekswiss

Witam,generalnie o długości życia bateri zależy głównie od mechanizmu,który siedzi w zegarku,tzn są mechanizmy bardziej lub mniej PRĄDOŻERNE.Z firm bateryjnych bardzo dobre są baterie firmy RENATA swiss.Wiadomo również że im zegarek ma więcej funkcji dodatkowych-CHRONOGRAF,PODŚWIETLENE to okres żywotności się skraca i to znacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki o 10 letniej rezerwie chodu, np niektóre zegarki casio mają moduł zasilany dużą 3 voltową baterią. Kiedyś poruszyłem ten temat i jeden z forumowiczów napisał, że posiada zegarek casio który chodzi od 12 lat na jednej baterii. W moim pierwszym zwykłym kwarcaku na miyocie było podane, że bateria ma wytrzymać 3 lata i tyle wytrzymała. Teraz w środku siedzi bateria seikaizen a takie ma każdy zegarmistrz pewnie i zegarek chodzi od roku.

pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Classified

dużą 3 voltową baterią.

Czyli cr2032 zamiast cr2016. 2032 to kawał bateryji, z organicznym elektrolitem i o wysokiej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie spotkalem nigdy baterii, ktora mialaby pracowac dluzej niz rok. Ze dwa razy montowano mi teoretycznie dwuletnie, ale w praktyce nie chodzily specjalnie dluzej niz standardowe.

(...)

 

W moim aktualnym zegarku deklarowany czas pracy na baterii to 10 lat. Czy tyle wytrzyma? Nie wiem. Nie mniej jednak zegarek mam już ponad 6lat i bateria jeszcze utrzymuje go przy życiu:)

 

A co do dobrych baterii.

Na zegarku może ciężko jest ocenić jakość baterii bo zużywają mało prądu.

Swego czasu jednak testowałem baterie różnych firm w swoim liczniku rowerowym. Na początku były to zwykłe, typu Sony, Sanio etc.

Czasy działania licznika na tych bateriach były delikatnie mówiąc niezadowalające - maksymalnie dochodziły do miesiąca a potrafiły padać i po 2 tygodniach...

W końcu trafiłem na baterię firmy RENATA i od tej pory korzystam tylko z baterii tej firmy do licznika. Na tej baterii licznik spokojnie wytrzymuje kilka miesięcy pracy a nie pracując to mógłby pewnie leżeć dłużej niż rok:)

 

Jeżeli więc chcesz dobrą baterię do zegarka to polecam baterie firmy RENATA. Są droższe ale bez porównania lepsze od "standardowych" i naprawdę warto do nich dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja pisalem,ze moje Casio chodzi juz 12 lat.W rok po tym jak napisalem bateria padla.Byla to oryginalna japonska Sony SR 920 W.W Polsce jest prawie niemozliwe kupic oryginalna baterie japonska.Na Zachodzie kosztuja od 10 do 12 Euro.


leszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Classified

W Polsce jest prawie niemozliwe kupic oryginalna baterie japonska.

Zakład że możliwe? :)

Pójdź sobie do zegarmistrza i poproś aby Ci pokazał, albo do sklepu elektronicznego - zobaczysz celle made in japan i swiss made.

Kosztujące zabójcze 8-10 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam tu o zakladaniu baterii wystarczajacych na 5 lat pracy zegarka kwarcowego, widze oferty i w sprzedazy zegarki nawet z gwarancja 10-o letniej pracy.

Nie spotkalem nigdy baterii, ktora mialaby pracowac dluzej niz rok. Ze dwa razy montowano mi teoretycznie dwuletnie, ale w praktyce nie chodzily specjalnie dluzej niz standardowe.

 

Widzę tutaj podstawowy błąd w rozumowaniu, bo żywotność baterii zależy przede wszystkim od odbiornika energii, a nie od niej samej. Pojemność zaawansowanych technologicznie baterii z jakimi mamy obecnie do czynienia rózni się niewiele.

 

Pytani zegarmistrze sa raczej zaskoczeni pytaniem o dluzej pracujace baterie.

 

Taa... Zegarmistrze?

W moim Tissocie T-Touch baterie wytrzymują bez problemu 5 lat.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Pojemność zaawansowanych technologicznie baterii z jakimi mamy obecnie do czynienia rózni się niewiele.

(...)

 

Oj różnią się i to BARDZO. Przeczytaj to co napisałem wyżej. Testowałem wiele popularnych baterii (Sony, Sanyo, Panasonic...) i baterie RENATA na swoim liczniku rowerowym i dział wyraźnie (kilkukrotnie) dłużej na bateriach RENATA niż na tych pierwszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj podstawowy błąd w rozumowaniu, bo żywotność baterii zależy przede wszystkim od odbiornika energii, a nie od niej samej. Pojemność zaawansowanych technologicznie baterii z jakimi mamy obecnie do czynienia rózni się niewiele.

 

Odbiornik energii opisalem. Trudno chyba znalezc cos mniej wymagajacego?

 

Taa... Zegarmistrze?

W moim Tissocie T-Touch baterie wytrzymują bez problemu 5 lat.

 

A kto jak nie zegarmistrze? Pytam sie w zakladach wykonujacych usluge wymiany baterii, zakladajac, ze maja jakies pojecie o temacie, sprzet specjalistyczny pozwalajacy okreslic energozernosc danego egzemplarza zegarka, wzglednie dostep do tabel podajacych powyzsze dane dla roznych typow mechanizmow. W oparciu o to, propozycje roznych baterii, z roznych polek cenowych, wraz z przewidywanym czasem eksploatacji, wzglednie same zalecenia baterii, bez analizy zegarka do ktorego maja byc zastosowane.

 

Przy innych sprzetach mozna sie spotkac np. z zaleceniem, ze baterie alkaliczne spisuja sie lepiej, ze wskazaniami na konkretnych producentow.

Na forum dostalem jedno konkretne zalecenie - baterie firmy Renata.

Pytanie, gdzie teraz w Szczecinie znajde zegarmistrza majacego je w ofercie?

 

Czytajac wczesniej rozne wpisy, zakladalem, ze wtrety typu "zalozylem (lub - "zaloz" ) baterie starczajaca na 5 lat", oznaczaja, ze istnieje grupa baterii, moze niebedaca w standardowej ofercie zakladow zegarmistrzowskich, gwarantujaca dluzsza prace, w porownaniu z innymi bateriami zastosowanymi w tym samym modelu zegarka.

Edytowane przez krzysztofsf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Przy innych sprzetach mozna sie spotkac np. z zaleceniem, ze baterie alkaliczne spisuja sie lepiej, ze wskazaniami na konkretnych producentow.

Na forum dostalem jedno konkretne zalecenie - baterie firmy Renata.

Pytanie, gdzie teraz w Szczecinie znajde zegarmistrza majacego je w ofercie?

...

 

Nie stosuj baterii alkalicznych do zegarków !

 

Co to za specjalny zegarek, że sam nie wymienisz baterii ?

 

Jak koniecznie zegarmistrz, to kup baterię w Abono na Ku Słońcu i do zegarmistrza.

Poboru prądu przez mechanizm żaden zegarmistrz nie mierzy. Możesz to zrobić sam miernikiem uniwersalnym i porównać ze specyfikacją mechanizmu.

 

Oprócz Renata mogą być Energizer, a właściwie to wszystko jedno byle srebrowe - oczywiście nie dotyczy zegarków, w których są baterie litowe.

 

W specyfikacji mechanizmu zazwyczaj podawany jest czas pracy na baterii - i niczego więcej bym nie oczekiwał niż podaje producent dla sprawnego mechanizmu.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuj baterii alkalicznych do zegarków !

 

Co to za specjalny zegarek, że sam nie wymienisz baterii ?

 

Jestem antytalentem manulanym, tak przy okazji.

Co do zegarka, to na moment biezacy mam jakiegos Lorusa, zona Atlantica, natomiast planuje w przyszlosci synowi dokupic G-shock Casio, na sytuacje bardziej ekstremalne.

Alkaliczne podalem jako przyklad porady, jaka mozna uzyskac przy innych produktach.

 

 

Jak koniecznie zegarmistrz, to kup baterię w Abono na Ku Słońcu i do zegarmistrza.

Poboru prądu przez mechanizm żaden zegarmistrz nie mierzy. Możesz to zrobić sam miernikiem uniwersalnym i porównać ze specyfikacją mechanizmu.

 

Nie znam sie, nie mam nawet takiego miernika, zegarkow nie rozbieram.

 

Oprócz Renata mogą być Energizer, a właściwie to wszystko jedno byle srebrowe - oczywiście nie dotyczy zegarków, w których są baterie litowe.

 

Czyli nie upierac sie przy Renata, jesli zegarmistrz powie , ze w srodku bateria litowa?

A Renata nie ma litowych rowniez?

 

W specyfikacji mechanizmu zazwyczaj podawany jest czas pracy na baterii - i niczego więcej bym nie oczekiwał niż podaje producent dla sprawnego mechanizmu.

 

pozdrawiam

 

Przykladowo, w Lorusie, ktorym niestety (odbierajac motywacje do samodzielnego zakupu czegos ciekawszego) aktualnie mnie uszczesliwiono, sa dane wylacznie na temat gwarancji.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto jak nie zegarmistrze?

 

No bo na świecie są zegarmistrze, zygormistrze i wymieniacze bateryjek. Znam wszystkie te rodzaje i byłbym bardzo zdziwiony, jakby jakiś zegarmistrz nagadał Tobie głupot. Wprawdzie testowałem niewiele zegarków elektronicznych i były to zazwyczaj zegarki wysokiej klasy, dobrej marki: Omega, Citizen, Tissot..., ale żadna z baterii w nich używanych nie działała krócej niż 3 lata i żadna nie była produkcji tej Renaty (firma dobra jak każda inna dobra firma). Więc nie rozumiem jak zegarmistrz może być zdziwiony, że są baterie, które pracują więcej niż rok.

U mnie to wygląda tak, że jak wyładuje mnie się bateria w zegarku, to idę do zegarmistrza (podkreślam zegarmistrza), on mi zakłada bateryjkę, ja nawet nie sprawdzam jaką, a ona znowu trzyma latami. Są to najczyściej jakieś nowożytne japońskie baterie, czasem szwajcary itp. W zasadzie mógłbym wymieniać te baterie sam, ale u zegarmistrza to kosztuje takie "kolosalne" pieniądze, że mi się nie chce.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo na świecie są zegarmistrze, zygormistrze i wymieniacze bateryjek. Znam wszystkie te rodzaje i byłbym bardzo zdziwiony, jakby jakiś zegarmistrz nagadał Tobie głupot. Wprawdzie testowałem niewiele zegarków elektronicznych i były to zazwyczaj zegarki wysokiej klasy, dobrej marki: Omega, Citizen, Tissot..., ale żadna z baterii w nich używanych nie działała krócej niż 3 lata i żadna nie była produkcji tej Renaty (firma dobra jak każda inna dobra firma). Więc nie rozumiem jak zegarmistrz może być zdziwiony, że są baterie, które pracują więcej niż rok.

U mnie to wygląda tak, że jak wyładuje mnie się bateria w zegarku, to idę do zegarmistrza (podkreślam zegarmistrza), on mi zakłada bateryjkę, ja nawet nie sprawdzam jaką, a ona znowu trzyma latami. Są to najczyściej jakieś nowożytne japońskie baterie, czasem szwajcary itp. W zasadzie mógłbym wymieniać te baterie sam, ale u zegarmistrza to kosztuje takie "kolosalne" pieniądze, że mi się nie chce.

 

I wracamy do wyjsciowego posta.

O jakie baterie sie pytac i jaki zegarmistrz w Szczecinie zaoferuje i zalozy mi takie baterie?

 

Jak wspomnielem, nosilem dotychczas jeden zegarek kwarcowy Q&Q przez 18 lat (moze starszy mechanizm z niziutkiej polki bardziej zuzywal prad?) bez podswietlaczy i innych dodatkow - wskazowki i kalendarz.

 

Przez ten czas skorzystalem z wymiany baterii w 7-8 punktach miasta - efekty jak opisalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wracamy do wyjsciowego posta.

O jakie baterie sie pytac i jaki zegarmistrz w Szczecinie zaoferuje i zalozy mi takie baterie?

 

Zegarmistrza w Szczecinie Tobie nie podpowiem, a baterie ostatnio założono mi, jeżeli dobrze pamiętam co mówił zegarmistrz, firmy Maxell, ale moim zdaniem, to rzecz nie leży w baterii lecz w zegarku. Może ten model poprostu tak ma, albo może jakaś wilgoć... trudno tak na odległość. Powinieneś znaleźć zegarmistrza posiadającego rzetelną wiedzę i z którym mógłbyś porozmawiać na temat tego zegarka i różnych baterii.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem antytalentem manulanym, tak przy okazji.

Co do zegarka, to na moment biezacy mam jakiegos Lorusa, zona Atlantica, natomiast planuje w przyszlosci synowi dokupic G-shock Casio, na sytuacje bardziej ekstremalne.

 

No to pozostaje ci zakład lub kolega. Sądzę, że w Lorusie i Atlantiku są baterie srebrowe.

 

Nie znam sie, nie mam nawet takiego miernika, zegarkow nie rozbieram.

 

Zegarmistrz też nie będzie mierzył poboru prądu przez moduł.

 

Czyli nie upierac sie przy Renata, jesli zegarmistrz powie , ze w srodku bateria litowa?

A Renata nie ma litowych rowniez?

 

Renata ma w ofercie baterie litowe również.

Bateria litowa - napięcie 3V, bateria srebrowa - 1,55V. Czytaj: nie są to baterie zamienne jeśli chodzi o tzw. "chemistry".

 

Przykladowo, w Lorusie, ktorym niestety (odbierajac motywacje do samodzielnego zakupu czegos ciekawszego) aktualnie mnie uszczesliwiono, sa dane wylacznie na temat gwarancji.

 

Pozdrawiam

Instrukcja użytkownika to nie specyfikacja mechanizmu. W niej nie znajdziesz danych o poborze prądu przez moduł. Często nie ma również czasu pracy na beterii ani typu zastosowanej baterii.

 

Tak przy okazji, Lorus to mechanizmy Seiko, pewnie na dekielku zegarka typ modułu jest podany. Mając typ modułu znajdziesz w sieci specyfikację mechanizmu.

 

Konkludując, jeśli w zegarku jest bateria srebrowa, to nie upierasz się przy konkretnej marce. Może być każdy znany ci producent byle nie Vinnic (mają chyba alkaliczne).

Podobnie jeśli litowa, to wkładasz litową.

 

I teraz to co wpływa na trwałość. Jeśli zegarmistrz ma w zakładzie bateryjkę przez 5 lub 10 lat to nie spodziewaj się, że długo popracuje w zegarku.

Ponadto, pojemności tych bateryjek są bardzo małe. Jeśli choć na chwilę przypadkowo zewrze jej bieguny to częściowo ją wyczerpie. Jeśli będzie dotykał rękami, zwłaszcza spoconymi, to przez powstały elektrolit będzie płynął prąd przez cały czas stopniowo baterię rozładowując, będzie krócej "żyła".

 

A sam pomiar prądu pozwala ocenić, czy mechanizm nie jest np. zanieczyszczony, czemu towarzyszą zwiększone opory mechaniczne i związany z tym większy pobór prądu = krótszy czas pracy na baterii. Jeśli kiedyś miałeś wylew elektrolitu z baterii w zegarku to dla ciebie jest to moduł stracony. Zawsze będzie pobierać duży prąd, szybko rozładowując baterie.

 

powodzenia

 

PS - a teraz na skróty, w CH Turzyn jest salon TimeTrend, tam bywa serwisant, który baterie powinien potrafić wymienić, zwłaszcza w Lorusie, bo tym handlują.

Serwis Autoryzowany

Firma CH TURZYN - stoisko Time Trend

Adres 70-342 Bohaterów Warszawy 42

Telefon (91) 46-46-437

 

Tylko pretensji nie przyjmuję, wyrzutów sumienia też nie będę miał gdybyś nie był zadowolony z usługi. :rolleyes:

Edytowane przez whb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Instrukcja użytkownika to nie specyfikacja mechanizmu. W niej nie znajdziesz danych o poborze prądu przez moduł. Często nie ma również czasu pracy na beterii ani typu zastosowanej baterii.

 

Tak przy okazji, Lorus to mechanizmy Seiko, pewnie na dekielku zegarka typ modułu jest podany. Mając typ modułu znajdziesz w sieci specyfikację mechanizmu.

 

 

Znalazlem w sieci, dzieki temu naprowadzeniu manual, gdzie do przykladowego Lorusa z mojej reki, o mechanizmie vx42-x165 , o ile V742 przy kalibrze baterii odpowiada czlonowi VX42, proponuja SEIKO/MAXELL/SONY/

MATSUSHITA SR920SW

Approx. five

(5) years

 

Manual jest chyba zbiorczy dla kilku modeli, tak wiec bez otwierania zegarka dalej nie mam 100% pewnosci, czy wlasciwie wytypowalem wpisujac VX42 przy pytaniu o kaliber:)

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.loruswatches.com/instructions.asp&ei=cxdBS4bDK8fd-QaV29SuCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=7&ved=0CCUQ7gEwBg&prev=/search%3Fq%3Dvx42-x165%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DfHZ%26sa%3DG

 

Chyba sobie wydrukuje i wloze do pudelka po zegarku, zeby miec podpowiedz gdy bede kiedys potrzebowal wymienic baterie w tym konkretnym zegarku.

Tyle, ze takich poszukiwan oczekiwlabym po zegarmistrzu, dobierajacym nowa baterie, wraz z pytaniem, czy zaczekam na baterie az sciagnie (jesli nie ma na stanie), czy wkladac cos standardowego.

 

 

PS - a teraz na skróty, w CH Turzyn jest salon TimeTrend, tam bywa serwisant, który baterie powinien potrafić wymienić, zwłaszcza w Lorusie, bo tym handlują.

Serwis Autoryzowany

Firma CH TURZYN - stoisko Time Trend

Adres 70-342 Bohaterów Warszawy 42

Telefon (91) 46-46-437

 

Tylko pretensji nie przyjmuję, wyrzutów sumienia też nie będę miał gdybyś nie był zadowolony z usługi. :rolleyes:

 

 

Kupowane gdzie indziej, ale miejsce zapamietam, bo przy okazji poszukiwania automatica zwiedzilem chyba wszystkie punkty sprzedazy w Szczecinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś znaleźć zegarmistrza posiadającego rzetelną wiedzę i z którym mógłbyś porozmawiać na temat tego zegarka i różnych baterii.

 

 

O!...Dokladnie tego szukam :rolleyes:))

Coprawda, sadzilem, ze jest to bardziej ogolna "wiedza", ale jak juz troche sie zainteresowalem tematem, to jak mi padnie kiedys bateria, to pokraze z zegarkiem po roznych zakladach. I mam motywacje do zainteresowania sie automatykiem tym razem dla mnie ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a baterie ostatnio założono mi, jeżeli dobrze pamiętam co mówił zegarmistrz, firmy Maxell,(..)

 

Tej firmy baterie również testowałem w swoim liczniku. Są podobnie słabe jak pozostałe typowe baterie i do pięt nie dorastają bateriom RENATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Classified

do pięt nie dorastają bateriom RENATA.

Renata rules!!

Chcecie sie pokłócić o to która bateria lepsza?

Tak jak napisał Piotr wszystko zalezy od mechanizmu.

Prawdą tez jest, ze producenci zalecają określone baterie dla określonych modeli.

Stąd moja propozycja, aby bateryjni ortodoksi trzymali sie katechizmu zwanego manualem do danego zegarka gdzie jest z reguły jak byk napisane jaka to bateria, a tzw. liberałowie pakowali sobie do zegarków Renaty, Maxelle, Sony, KTS-y i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej firmy baterie również testowałem w swoim liczniku. Są podobnie słabe jak pozostałe typowe baterie i do pięt nie dorastają bateriom RENATA.

 

A ja myślałem że najlepsze są baterie duracel, bo wszystkie misie padają, a ten z duracelem zapyla dalej... :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Classified

bo wszystkie misie padają

To były Króliki !!!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niewiele do czynienia z kwarcami, ale jakieś tam mam. W przypadku wymiany zegarmistrz pyta mi się, czy chcę "zwykłą za 8zł, czy lepszą za 15?". Biorę "lepszą" i spokój na 4-5 lat. Nigdy nie czytałem, czy na niej napisane Renata, czy Baśka.

Chociaż Baśka miała fajny biust... :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hola!

Ostatnio wyjmuję baterię Philips z blistra patrzę a tu..., Renata :]

40136105_640.jpg

Serio!

Pozdro4all

S.

Edytowane przez iqsebcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.