Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
krzysztofsf

Dlugowieczne baterie

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku zegarków baterie W zalecane są do modułów z podświetleniem wymagającym zwiększenia poboru prądu.

W/g mojej wiedzy pojemność przy rozładowaniu małym prądem powinna być podobna.

 

Ja też tak kiedyś myślałem, nawet czytałem w jakieś mądrej książce. Okazuje się że przedstawiciele handlowi mówią co innego.


// Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie baterii i ich długowieczności myślę,że duże znaczenie ma:

-data produkcji i ich termin ważności

-przechowywanie-tzn.z autodoświadczenia kupione zwykłe paluszki w dużym"ciepłym"sklepie chodziły dłużej od tych z kiosku

-ich oryginalność-bo baterie też podrabiane są niestety...

-odpowiedni montaż

-pojemność

-zakres temp.w jakich mogą pracować-choć nie wiem czy tego producenci nie naciągają ?

 

np:

Panasonic CR2016: 90mAh/temp. -20 - +65st.C

Renata CR2016: 80mAH/ -40 + 85st.C

Maxell CR2016: 90mAh ?

Energizer CR 2016 :80mAh ?

Duracell CR 2016 : 90mAh ?

Sony CR2016: 85mAh -20 +60 st.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze troszke temat jako ze juz kilka set baterii wymienilem :D

 

Masowo zakladam baterie maxell, troszke mniejsza ilosc renat i energizerow, wszystkie te baterie dzialaja tyle samo, z tym ze renaty maja czasami nie ladny zwyczaj wytwarzania jakiegos nalotu na sobie i trzeba pozniej czyscic styki, z zadna inna bateria tak sie nie dzieje jak z nia ( baterie nie sa stare, przynajmniej raz w miesiacu mamy nowa dostawe) kazda baterie znaczymy data, w tanich mechanizmach i maxell i renata trzymaja sie srednio 2 lata w lepszych nawet do 4 lat. Tak wiec wszystko zalezy od mechanizmu a nie od baterii, no chyba ze jest to vinic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo żywotności baterii, a czy ktoś się zastanawiał ile czasu przebywa bateria w zegarku? Ta pierwsza montowana fabrycznie. Słucham propozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo żywotności baterii, a czy ktoś się zastanawiał ile czasu przebywa bateria w zegarku? Ta pierwsza montowana fabrycznie. Słucham propozycji.

 

Ja miałem prawie 6 lat


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem prawie 6 lat

 

Tak. Wszystko ładnie i pięknie.

Nawet jest ranking "pastylek", adresy, firmy i ...1001 drobiazgów.

ALE... ale ..

No właśnie nikt nie wie dlaczego nowy, dopiero co kupiony zegarek, chodzi na oryginalnej baterii od 3 do 5 lat (to z mojego doświadczenia) a po wymianie często i dwie wymiany ogniw w roku są potrzebne? Mechanizm nagle zrobił sie prądożerny?

T A J E M N I C A


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a ja znam na to proste rozwiązanie ;) Zegarmistrzowie i kioskarze kupują pełno baterii naraz bo dostają wtedy większe rabaty, a potem sprzedają je nawet przez parę lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Tajemnica częstszej wymiany baterii po 3-5 latach nie tkwi w baterii, choć i ta może się przysłużyć, ale we wzroście prądożerności mechanizmu.

Zmierzyłem to. Wynika to przede wszystkim ze sposobu smarowania mechanizmu. W lepszych zegarkach są po prostu lepsze smary, które

sprawiają, że zegarek działa na baterii dłużej bowiem mechanizm ma mniejsze opory ruchu. To także zmierzyłem po nasmarowaniu mechanizmu

kwarcowego. To mit, że w analogach kwarcowych nie stosuje się smarowania. By się o tym przekonać wystarczy przejrzeć manuale serwisowe

do tych mechanizmów. Na marginesie dodam, że smarowanie jest robione nieco inaczej ale to wynika ze specyfiki pracy mechanizmu kwarcowego.

Także sam dobór baterii do danego typu mechanizmu jest istotny. Czym innym są baterie SR..., SR...W, LR.... i do różnych mechanizmów powinny

być stosowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tajemnica częstszej wymiany baterii po 3-5 latach nie tkwi w baterii, choć i ta może się przysłużyć, ale we wzroście prądożerności mechanizmu.

Zmierzyłem to. Wynika to przede wszystkim ze sposobu smarowania mechanizmu. W lepszych zegarkach są po prostu lepsze smary, które

sprawiają, że zegarek działa na baterii dłużej bowiem mechanizm ma mniejsze opory ruchu. To także zmierzyłem po nasmarowaniu mechanizmu

kwarcowego. To mit, że w analogach kwarcowych nie stosuje się smarowania. By się o tym przekonać wystarczy przejrzeć manuale serwisowe

do tych mechanizmów. Na marginesie dodam, że smarowanie jest robione nieco inaczej ale to wynika ze specyfiki pracy mechanizmu kwarcowego.

Także sam dobór baterii do danego typu mechanizmu jest istotny. Czym innym są baterie SR..., SR...W, LR.... i do różnych mechanizmów powinny

być stosowane.

 

 

co smarujesz tu:

 

Movie%20Speed%20shot%20dw-5600.jpg

 

?????


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ostatnio kupywałem bateryjkę do laptopa Renata na pudełku data prod 06.07 -ważności 06.14,czyli ok 3,5 roku sobie gdzieś wędrowała pomiędzy producentem,a sprzedawcą -akurat zakup w tym wcześniej opisywanym specjalistycznym sklepie w Szczecinie.

 

Przypuszczam,że do fabrki,gdzie zegarki tonami składają,bateryjki szybko docierają i nie mają czasu na leżakowanie...

lub opcja druga:

co innego idzie do producenta zegarków,aby chodziło to bardzo długo,wszyscy o tym trąbili na prawo i lewo,że Casio np, 7 lat na baterii chodzi...-coś na zasadzie np.tester perfum,a same perfumy...

 

Zastanawia mnie również czy jakiś producent bateryjek oznacza datę,produkcji i ważności na samej bateryjce ?

Edytowane przez JACA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

lub opcja druga:

co innego idzie do producenta zegarków,aby chodziło to bardzo długo,wszyscy o tym trąbili na prawo i lewo,że Casio np, 7 lat na baterii chodzi...-coś na zasadzie np.tester perfum,a same perfumy...

(...)

 

Miałem podobne doświadczenia z akumulatorami na pierwsze wyposażenie samochodu.

Zresztą nie jednostkowe, moi znajomi też zaobserwowali, że pierwszy akumulator "żył" dłużej niż kolejne. Ale to było dawno. Jak jest teraz nie wiem, bo nowych samochodów już nie kupuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JACA, sorry że wytknę Ci błąd, ale nie zdzierżę - nie pisze się kupywałem, tylko kupowałem.


Demokracja - ustrój w którym dwóch meneli spod budki z piwem ma 2 głosy, a profesor uniwersytetu ma 1 głos...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JACA, sorry że wytknę Ci błąd, ale nie zdzierżę - nie pisze się kupywałem, tylko kupowałem.

 

pogodzę was - "ostatnio kupiłem" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
Napisano (edytowane)

co smarujesz tu:

 

?????

 

Po pierwsze pisałem o zegarkach analogowych. Po drugie to co pokazałeś to nie jest zegarek tylko czasomierz.

Przynajmniej dla mnie.

Czasomierze to oddzielny problem. Dlatego pisałem, że ogniwo pastylkowe np. kalibru AG3 jest produkowane

w kilku rodzajach mimo, że ma ten sam kaliber. Nie jest to wymysł producentów by utrzymywać linie do produkcji

jak by się zdawać mogło takich samych ogniw. Inną charakterystykę starzenia czy rozładowania ma ogniwo SR...

inną LR... a jeszcze inną ....W. Właśnie z tego powodu do różnych zegarków/czasomierzy ogniwa. Żeby było ciekawiej

to pojemności ogniw od różnych producentów mimo takich samych oznaczeń mają do 20% różną pojemność.

Czasomierzom takim jak Twój najbardziej szkodzi wilgoć i związane z nią osady. Czasomierz poprzez sztyfty

przycisków traci, wolno bo wolno, szczelność. Ogniwo go zasilające ma ~50mAh jeśli podzielisz to przez okres

użytkowania np. 3lata to wyjdzie, że pobiera mikro ampery. Jeżeli w czasie wkładania na skutek chwilowego zwarcia

przez blaszki ogniwa straci 15% pojemności do tego dojdzie 10% związane ze złym przechowywaniem ogniw,

20% z tandetnością ogniwa, 30% ze wzrostem upływności a co za tym idzie wzrostem prądożerności elektroniki

to całkiem sporo stracisz... Tylko mi nie pisz o super-hiper fachowcach co wkładają bezstratnie ogniwa. Zapewne

robią to lepiej, w snach, od manipulatora w fabryce wkładającego ogniwa z dokładnością pozycjonowania ~0.05mm,

za każdym razem tak samo. A na odchodne przed zamknięciem zegarka sprawdzają czy ogniwo nadal ma zakładaną

pojemność. Widziałem jak jest to robione u zegarmistrzów - kupa śmiechu! Przynajmniej u tych, których odwiedzałem.

Gdybyś chciał zrobić to optymalnie, nawet w domu, to jest odpowiednia ku temu procedura ale jak ze wszystkim

trzeba mieć do tego odpowiednie przyrządy.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Szczecinie /nie polecam serwisu TURZYN - moj zergarek/ seiko/ przelezal tak kilka miesiecy- podobno konieczna byla calkowita wymiana mechanizmu- zaczalem kupowac zegarki na allegro i kompletnie " zwariowalem" na punkcie zegarkow.

Mam juz kilkadziesiat sztuk w tym kilka SEIKO bo jestem bardzo przywiazany do tej marki./ Odebrany zegarekz tzw. serwisu naprawilem w tramwaju jadac do domu- chodzi idealnie !!/

Wszystkie zakupione zegarki/ bardzo rozne marki-prawie wszystkie chronografy -serwisuje w zakladzie zegarmistrzowskim na WOJSKA POLSKIEGO 14 /blisko bylego kina KOSMOS .

Tam pracuja fachowcy - bardzo mili panowie a nie " mruki" jak w innych zakladach.

Goraco polecam bo z pozornych "zlomow" wyczarowali wzorowo pracujace cacka!

To moj debiut na tym forum.

Serdecznie wszystkich pewnie rowniez " zarazonych" ta pasja - POZDRAWIAM / wlodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nikt nie wie dlaczego nowy, dopiero co kupiony zegarek, chodzi na oryginalnej baterii od 3 do 5 lat (to z mojego doświadczenia) a po wymianie często i dwie wymiany ogniw w roku są potrzebne? Mechanizm nagle zrobił sie prądożerny?

T A J E M N I C A

 

Podobne wypowiedzi są na forach RTV. Tam też zauważono, że baterie dołączone przez producentów telewizorów do pilotów wytrzymują dłużej niż te kupione w sklepie.

 

Ja kiedyś wymieniałem baterie w dwóch takich samych zegarkach jedna bateria była zwykła, a druga droższa miała wytrzymać rok dłużej.

Ostatecznie ta droższa chodziła krócej od tej tańszej.

Edytowane przez roberto231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim aktualnym zegarku deklarowany czas pracy na baterii to 10 lat. Czy tyle wytrzyma? Nie wiem. Nie mniej jednak zegarek mam już ponad 6lat i bateria jeszcze utrzymuje go przy życiu:)

 

A co do dobrych baterii.

Na zegarku może ciężko jest ocenić jakość baterii bo zużywają mało prądu.

Swego czasu jednak testowałem baterie różnych firm w swoim liczniku rowerowym. Na początku były to zwykłe, typu Sony, Sanio etc.

Czasy działania licznika na tych bateriach były delikatnie mówiąc niezadowalające - maksymalnie dochodziły do miesiąca a potrafiły padać i po 2 tygodniach...

W końcu trafiłem na baterię firmy RENATA i od tej pory korzystam tylko z baterii tej firmy do licznika. Na tej baterii licznik spokojnie wytrzymuje kilka miesięcy pracy a nie pracując to mógłby pewnie leżeć dłużej niż rok:)

 

Jeżeli więc chcesz dobrą baterię do zegarka to polecam baterie firmy RENATA. Są droższe ale bez porównania lepsze od "standardowych" i naprawdę warto do nich dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przeczytałem ten rozdmuchany zupełnie niepotrzebnie wątek. Fabryczna bateria długo wytrzymuje dlatego, bo to jest świeża bateria srebrowa SR.

Większość zegarmistrzów, bateryjkarzy i innych naprawiaczy (pateraków) wkłada do naszych zegarków baterie alkaliczne. Różnica między nimi jest zasadnicza:

- alkaliczne kosztują ok. 1 zł; CZAS PRACY do 2 lat

- srebrowe kosztują ok. 6zł; CZAS PRACY do 5 lat, przeciętnie około 4,5 roku.

 

Sam sobie wymieniam baterie w starym z 1995 roku kwarcowym zegarku Casio. Gdy się nie znałem kupowałem najtańsze baterie alkaliczne. Zegarek pracował ledwie 1-2 lata. Elektrolit miał skłonność do wyciekania.

 

Po uświadomieniu sobie błędu zacząłem kupować dobre japońskie baterie srebrowe oznaczenie SR MAXELL i mam spokój na kilka lat (do 5). Nie ma mowy o wyciekaniu elektrolitu! Datę założenia nowej baterii zapisuję z tyłu wieczka zegarka (nie ma mowy o sklerozie). :P

 

WNIOSKI:

Kupujcie baterie srebrowe!!! Symbol SR. Znikną problemy z czasem pracy baterii w zegarku!

  • Wkładaczom baterii nie opłaca się instalować do zegarków klientów dobrych baterii, bo tracą klientów na kilka lat, a tak po około 2 latach (czasem znacznie szybciej!) są znowu w celu wymiany baterii. :D :D :D :D :D
  • Druga sprawa - cena baterii alkalicznej to około 0,5 - 1zł, a srebrowej SR około 6zł. Cena wymiany baterii to około 10zł, więc kiedy bateryjkarz więcej zarobi na kliencie? :P
  • Istnieje również taka możliwość, że jakość mechanizmu ma wpływ na czas pracy baterii.

 

 

WNIOSKI POZOSTAWIAM WAM!!!

:ph34r:

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

Bateria co prawda nie w zegarku, ale jej żywotność mnie zadziwia. Na początku 1995 r. kupiłem kalkulator, dokładnie taki :

http://electron.bg/c...-pi-173892.html . Wyprodukowany w Malezji. Używany do dzisiaj na fabrycznej baterii, nie wiem jakiej. Niezbyt intensywnie, ale regularnie (podliczanie rachunków, od ładnych kilku lat także przez córkę w szkole i w domu). Atomowa jakaś, albo co? (mam nadzieję że się na mnie nie obrazi i jeszcze posłuży).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!
W domu mam dwa kalkulatory pracują na oryginalnych bateriach:
- Sharp Elsi Mate EL-233 kupiony około 1991-92 roku
- CITIZEN SR-35T 1995 rok Używany intensywnie w szkole i na studiach.


Aparacie fotograficznym Praktica MTL-50 miałem baterie do światłomierza, które pracowały od 1987 roku do około 2004 roku.

pozdrawiam.

 

Edycja:

Kalkulator Sharp EL-233 koniec baterii 05.09.2016. Bateria miała około 25 lat.  :D Typ baterii 189 GP SYLVA-CELL Made in Hong-Kong.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

A myślałem że będę taki oryginalny :) . Z ciekawości sprawdziłem swoją MTL 5B, ostatnio używaną chyba 9 lat temu. Mam ją od ok. 1986 r. Niestety nie pamiętam, kiedy wymieniałem baterię, lecz światłomierz działa! Przy okazji nawinął mi się miernik Lavo 3, w którym omomierz zasilany paluszkiem alkalicznym Varty AA, z datą ważności 12.96 r. też jest sprawny, (bateria ma jeszcze 1,4 V). Za to jedna z kupionych ostatnio do lampy błyskowej wyciekła... Dobrze, że lampa ocalała. Kiedyś w ogniwach alkalicznych to było nie do pomyślenia.

 

P.S. właśnie odkopałem też 2 zegarki reklamowe Tchibo, które leżały w zakamarkach szuflady. Z tego co pamiętam, baterie w nich padły po kilku miesiącach.

Edytowane przez henio.w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zegarka Fuji kupiłem baterie  L621 (w sklepie stacjonarnym) vinic, pochodziła z pół roku. Co teraz kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zegarka Fuji kupiłem baterie  L621 (w sklepie stacjonarnym) vinic, pochodziła z pół roku. Co teraz kupić?

Baterię srebrową np. Maxell odpowiedniego rozmiaru  symbol SR, baterie alkaliczne to tanie dziadostwo. Zakładam, że masz sprawny zegarek ;).

 

Pozdrawiam

 

Edycja:

W poście http://zegarkiclub.pl/forum/topic/39654-dlugowieczne-baterie/page-5?do=findComment&comment=962942 już była odpowiedź z przed prawie dwóch lat. :D

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.