Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marcink88

Orient - dać do regulacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam do was pytanie ale najpierw przedstawię sytuacje. Posiadam zegarek marki Orient CET0B002B, który zakupiłem stosunkowo niedawno - czyli 28.12.09r :). Ostatnio dokonywałem pomiarów czasowych i wyszły mi następujące wyniki :

 

1. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 13 s (w nocy: cyferblat na górze)

2. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 26 s (w nocy: cyferblat na dole)

3. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 34 s (w nocy: korona na górze)

4. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 47 s (w nocy: korona na dole)

5. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 64 s (w nocy: koronka na lewo)

6. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 72 s (w nocy: korona na górze - przez pomyłkę tak położyłem - miała być - koronka z prawej)

7. dzień od 13.30 do 13.30 ----> + 83 s (w nocy: cyferblat na górze)

 

Średnia ~ 12 s

 

Zegarek był odkładany na noc i leżał tak zawsze 12h. Teraz moje pytanie: Czy dać zegarek do regulacji na wibrograf/lub do ręcznej regulacji do serwisu Orienta czy poczekać jeszcze kilka tygodni aby sie dotarł??? Kilka osób powiedziało mi abym w ogóle nie regulował zegarka(tego nie rozumiem - czemu nie regulować??????? Regulacja zegarka wpływa jakoś negatywnie na późniejszą prace mechanizmu?), a parę innych osób stwierdziło abym jeszcze poczekał kilka tygodni aż zegarek sie dotrze. Kolejne pytanie : Czy po ewentualnej regulacji, mechanizm będzie trzymał już zawsze daną wartość odchyłki czasowej?

 

Pozdrawiam.

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przywiązujesz bardzo dużą wagę do jego wskazań (ew. jesteś kolejarzem :) ) idź do zegarmistrza, ale tak najlepiej za 2-3 tyg. Rzeczywiście niech się dotrze.

 

Ale jeżeli nie, daj sobie spokój.

To nie są złe wskazania. Chronometru z tego nie zrobisz.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś też miałem dylemat i oddałem do regulacji po ponad miesiącu, mój robił 24s/24h a po regulacji robi ~2/24h. Po regulacji mechanizm bedzie trzymał taką odchyłkę jak i przed regulacją np jeśli zawsze miał odchyłkę 10s/24h to i po 2s/24h regulacji bedzi trzymał 2/24h natomiast jeśli odchyłka się wahała to i po regulacji będzie się wahać (tak naprawdę uzależnione jest to od wielu czynników - głównie samego mechanizmu - jakości, ale również i sposobie eksploatacji - temperatury itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie tu jednak wyraźna tendencja wzrostowa. Fakt, ze w pozycjach pionowych odchyłka jest z reguły wieksza, ale powtórz jeszcze pomiar z tarczą do góry przy porządnie naciągniętej sprężynie. Różnica 70sekund w tej samej pozycji między dwoma pomiarami świadczy, za albo przy drugim pomiarze był słabo nakręcony i przez jakiś czas chodził na bardzo słabo naciągniętej sprężynie, albo masz duży opór w źle nasmorowanym łożysku, co może skończyć się poważną awarią. Jeżeli jesteś pewien, ze na początku robił +13 tarczą do góry, +26tarczą w dół, a teraz nagle +83 to trzeba jednak to sprawdzić, bo niedosmarowane mechanizmy się Orientowi zdarzają, niestety coraz częściej...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale on zrobił przez 7 dni 83 sekundy, a nie z dnia na dzień


Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że oddam zegarek do regulacji tak za 2-3tyg tylko się zastanawiam jaki jest lepszy sposób regulacji - wibrograf/ręczna regulacja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ten sposób ;) . Jak robi minutę na tydzień, to szkoda go otwierać. Serio :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że oddam zegarek do regulacji tak za 2-3tyg tylko się zastanawiam jaki jest lepszy sposób regulacji - wibrograf/ręczna regulacja ?

 

Nic nie zastąpi satysfakcji z własnoręcznie dokonanej regulacji własnego zegarka. Jeśli jednak nie chce ci się

bawić i tracić czasu, to polecam udanie się do zakładu i wrzucenie sikora na wibrograf.

 

Pozdrawiam ;)


?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ????????? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zastąpi satysfakcji z własnoręcznie dokonanej regulacji własnego zegarka.

 

Jak masz wiedzę jak to zrobić, klucz do dekli, dobry śrubokręt, potem wibrograf i jeszcze wiesz czy przypadkiem nie ma uszczelki samowulkanizującej się pod deklem to rozwiązanie genialne ;)

 

 

Jeśli jednak nie chce ci się

bawić i tracić czasu, to polecam udanie się do zakładu i wrzucenie sikora na wibrograf.

 

Myślę, że jest to normalna droga dla 99% społeczeństwa. :)

Pozostałe 1% ma to co napisałem wyżej ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, samodzielna regulacja to wielkie przezycie, tyle ze potem pojawiają się głosy, że co niektóre zegarki mają jakiś ten włos tandetny ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Po 26dniach postanowiłem zrobić kolejny test dokładności ponownie.

 

1. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 5s

2. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 7s (2s)

3. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 11 (4s)

4. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 14s (3s)

5. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 17s (3s)

6. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 21s (4s)

7. dzień od 11.00 do 11.10 ----> + 27s (6s - aktywny dzień na mrozie)

 

Średnia ~ 4s

 

Zegarek był noszony codziennie, odkładany na noc i leżał tak zawsze 11h koronką na górze.

Jak widać na powyższym zestawieniu, zegarek zrobił spore postępy B) i jestem z niego bardzo zadowolony. Myślicie że jak oddam go na wibrograf to da sie go wyregulować jeszcze bardziej precyzyjnie? Czy już sobie odpuścić i zostawić go w spokoju :rolleyes: ?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Zegarek nie był jeszcze na regulacji - póki co sam sie dociera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Orient (mako) docierał się ok. 2-3 miesiące (tak myślałem).

Przez pierwsze 2-3 tygodnie odchyłki miał spore i bardzo nieregularne (+11...+25s/24h).

Potem było lepiej, odchyłki zaczęły oscylować pomiędzy +13...+16s/24h.

Miesiąc temu robił ok +5...+7s/24h (po 4 miesiącach używania).

Obecnie +3s/24h (5 miesięcy pracy).

Więc albo się wciąż dociera albo...zaciera (to akurat nie problem bo mam gwarancję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby się zacierał, to raczej by przyspieszył. Większy opór = mniejsza amplituda wychyleń balansu = szybsza praca balansu. Oczywiście teoretycznie balans powinien pracować z taką samą częstotliwością niezależnie od wychylen, ale w praktyce tak nie jest (ze wzgledu na opory właśnie). Widać to świetnie np po tym, że zegarek niewiele nakręcony chodzi szybciej niż porządnie nakręcony. Co do rtegulacji - po co otwierać zegarek mechaniczny, który chodzi z dokładnością 4sek/ dobę??? Takie 4 sekundy to na przesuwce nic, ciężko ją tak delikatnie przesunąć, żeby zniwelować tak małą odchyłkę. Toż to nie PP czy amerykański zegarek kolejowy z mikroregulacją, tylko tani Orient, dla którego wynik +4sek jest wręcz wspaniały. Poza tym, zegarek się zużywa, smary starzeją i nawet jak uda się go lepiej wyregulować, to za rok czy dwa znów będzie te kilka sekund odchyłki.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mathu

Nie reguluj, bo jak wyjdziesz na zero, to za miesiąc będzie robił np. -3s.

 

Mój Sumo na początku robił -4s a teraz +1. Dobrze że nie poszedłem go regulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Kiedyś kupiłem Edox'a, model Delfin z lat 60. Praktycznie NOS, po przegladzie, z drobną rysą na tarczy. Przez pierwsze parę miesiecy nie trzeba było przestawiać, a potem (niestety ;)) zaczął spieszyć jakieś 4 sekundy na dobę i tak zostało. Szkoda, choć i z tą odchyłką to wspaniały zegarek :(


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam problem z moim black Mako tzn. robi -28s odchyłki (na dobę!).

Naczytałem się tyle o dokładności mako ,a w moim wypadku jest wręcz odwrotnie.

Zegarek kupiłem nowy w sklepie 17.06.2010r. ,a więc jest świeżutki i w związku z tym mam pytanie poczekać aż się dotrze czy jednak oddać do regulacji?

Ewentualnie czym taka odchyłka może być spowodowana?

Zegarek mam na bransolecie i mimo iż jest ona maksymalnie dostosowana do mojego nadgarstka to jednak po nim jeździ (niestety bardziej się nie da jej wyregulować).

Czy takie "jeżdżenie" ,wibracje itp. mogą mieć negatywny wpływ na chód?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuje.

Bartek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżenie nie powinno mieć negatywnego wpływu na chód. Co do odchyłki -28 sekund na dobę to nie jest ona katastrofalna i może świadczyć jedynie o nienajlepszej fabrycznej regulacji. Proponuję zostawić na noc w różnych pozycjach (najlepiej ze stoperem leżącym obok włączonym o idealnie pełnej godzinie) i popatrzeć, czy pozycja ma znaczny, czy nieznaczny wpływ - powinno być do kilkunastu sekund na dobę. Jeśli nie jest tak, że w jednej pozycji chodzi wyraźnie inaczej, to możesz tylko dać do prostej regulacji, ale najlepiej daj mu jeszcze chwilę, żeby się rozchodził B) Gdyby jednak były znaczne różnice w zależności od pozycji, to coś jest nie tak ze smarowaniem czy z którymś z elementów zegarka, ale wątpię :(


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dam mu jeszcze miesiąc na dotarcie się ,a jeśli nadal będą występowały takie odchyłki to oddam do regulacji.

Bardzo dziękuje za pomoc :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój niespełna 2 tygodniowy Orient robił na początku + 8s na dobę, a po tym jak odkryłem, że leżąc koronka do góry w nocy nie przyspiesza w ogóle spieszył się od 3 do 5 s na dobę.

Wczoraj zaliczył drobny upadek ze stołu na wykładzinę. Po drodze trącił o miękkie krzesło, wiec uderzenie było naprawdę małe, ale...

No właśnie- już widzę że będzie się późnił ok 14 s na dobę. :lol:

Zgodnie z instrukcją tolerancja w tym modelu (werk cal. FV 46E) waha się pomiędzy + 25 a -15s.

 

Wkurzam się trochę bo +3 do + 5 s to super wynik, a takie -14 to już żaden zachwyt.

 

Poczekam jeszcze i zobaczę jakie będą efekty docierania się mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.