Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Piotr Ratyński

Wojskowe polskie

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomnialem podac odpowiedz z IWSPZ dotyczaca "obecnosci" zegarkow firmy Blancpain w naszej MW:

 

---------- Forwarded message ----------

From: Rzecznik Prasowy IWSPSZ <[email protected]>

Date: 2011/3/21

Subject: Re: Zegarek Blancpain z MW

To: Arek Pawelek <[email protected]>

 

 

Witam

 

W odpowiedzi na Pańskie pytanie informuję, że zegarki firmy BLANCPAIN były eksploatowane w jednostkach MW ( w liczbie kilkudziesięciu). Prawdopodobnie zostały zakupione pod koniec lat siedemdziesiątych i były użytkowane do początku lat 90-tych. Wynika to z dokumentów Centralnego Zakładu Sprzętu Ratowniczego, który pełnił również rolę centralnego organu zaopatrującego jednostki MW w sprzęt nurkowy.

 

Pozdrawiam

 

Justyna Kędra

Wydział prasowy IWsp SZ

 

 

 

 

Co jest dla mnie ciekawe, prawdopodobna data zakupu FF zbiega sie z data tworzenia naszego elitarnego oddzialu pletwonurkow, znanego obecnie jako Formoza. Oddzial liczyl zaledwie kilkadziesiat osob...

 

 

Pozdrawiam!

 

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu podziękuję za wysiłek włożony w odtworzenie historii tych zegarków ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu podziękuję za wysiłek włożony w odtworzenie historii tych zegarków ;)

Przyłączam się również do podziękowania, a kontrowersje na temat czy Blancpainy były w polskiej MW czy nie, uważam za wyjaśnione na korzyść tych co uważali, że tak.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się również do podziękowania, a kontrowersje na temat czy Blancpainy były w polskiej MW czy nie, uważam za wyjaśnione na korzyść tych co uważali, że tak.

Mam nadzieje, ze to nie koniec historii, bo szukam wiecej informacji. Wspomniany w odpowiedzi Zaklad nie prowadzi obecnie dokumentacji, zostalem odeslany do Szefostwa Ratownictwa Morskiego MW.

 

Otrzymalem tez odpowiedz bezposrednio z firmy Blancpain, ktora twierdzi, ze nigdy nie sprzedawala zegarkow dla Polskiej Armii. Ale to akurat o niczsym nie swiadczy, bo mogl je dostarczyc ktos inny. Sugeruja, ze zegarki mogly zostac zlozone przez kogos innego, po likwidacji firmy Blancpain w poczatku lat 80. Tego tez nie mozna wykluczyc. Wyjasnienie tego moze zalezec od daty zakupu.

 

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, szukałem i MAM !!!

No proszę, aż dziw, że jest ich tak mało, bo wydawałoby się, że w ludowej marynarce powinno byc ich więcej...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu próbowałem kupić na allegro Prima ale się nie udało (przelicytował mnie jakiś Czech). Wstawiam fotki tego zegarka

post-34995-0-08473200-1309677433_thumb.jpg

post-34995-0-63031400-1309677436_thumb.jpg

post-34995-0-44060300-1309677443_thumb.jpg

post-34995-0-71133100-1309677449_thumb.jpg


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie pochwalę...

 

65466913.jpg

7a4dcdff.jpg

2423d9a0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Voli ma piękne bicia MW na zegarku, te powyżej takie jakby strugane? takie sygnowanie było oryginalnie wydawane przez MW?


Wszystko z czasem się zmienia

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Voli ma piękne bicia MW na zegarku, te powyżej takie jakby strugane? takie sygnowanie było oryginalnie wydawane przez MW?

Zależy to pewnie od okresu w jakim zegarki znaczono, a napisy "strugane" były robione przy pomocy elektropisu, w zakładach przemysłowych bardzo często używanego do znaczenia narzędzi i są na pewno oryginalne. W wojsku polskim nie zawsze estetyka była brana pod uwagę, nie tylko przy znaczeniu zegarków.

 

Edit

Z drugiej strony taki napis jest łatwy do podrobienia, ale punce zrobione nabijakami też przecież podrabiają...

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej i na primie napis jest grawerowany, na pokazanej przez kolegę wykonano go elektropisem a na pokazanym wcześniej FF wybijany numeratorami.

Zgodzę się natomiast z przedmówcą, że takie cechowania łatwo podrobić - wszystkie wymienione "technologie" są powszechnie stosowane w przemyśle i mając dostęp do odpowiednych narzędzi nie jest specjalnym problemem "podrasowanie" cywila na wojskowego. Pewność co do oryginalności mogą mieć w zasadzie tylko Ci którzy znają (i są pewni) historii danego egzemplarza (np. kupili go z agencji mienia wojskowego, pierwszy właściciel był nurkiem MW i zegarek "został", istnieją dokumenty potwierdzające pochodzenie zegarka itp.). Oczywiście trafiają się też ewidentne wynalazki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Forumowiczów! Jestem nowy na forum, jest to mój pierwszy wpis a więc proszę o wyrozumiałość. Przedstawię się - pochodzę z Trójmiasta, nie jestem kolekcjonerem ale bardzo cenię sobie ciekawe i oryginalne czasomierze. Odkąd pamiętam w mojej rodzinie zawsze panował kult Omegi - sam posiadam dwa zadbane egzemplarze z przełomu lat 80/90tych które dostałem w prezencie od ojca. Zegarek którym się chcę pochwalić to Enicar Sherpa Super Dive (cal. 1145) - ponoć jego pochodzenie jest związane z jednostkami specjalnymi Wojska Polskiego - ojciec nabył go/dostał od jakiegoś wojskowego w latach 80-tych. Z racji tego, że od zawsze mieszkamy w Trójmiesćie a ojciec pracował w tamtych czasach w Gdyni - celowałbym w jakąś jednostkę Marynarki Wojennej. Zegarek nie posiada żadnych wybitych oznaczeń czy znaków identyfikacyjnych które wskazywałby na jego rodowód związany z naszym wojskiem. Brak oznaczeń trochę dziwi ale znając specyfikę tamtych czasów to nie wykluczam sytuacji, że niektóre zegarki nawet nie trafiły w ręce szeregowych żołnierzy dla których były przeznaczone. Stan zegarka oceniam na bdb - odkopałem go około 6 lat temu z szuflady (myślę że przeleżał w niej grubo ponad 10lat). Dwa lata temu zaczęły się problemy - zegarek przestał działać. Oddałem go do mojego zaufanego zegarmistrza w Gdańsku - Pana Bauma - gdzie zegarek przeleżał 1,5roku - pan Baum mimo sporych chęci nie był w stanie sprowadzić części zamiennych niezbędnych do naprawy mojego zegarka. Zwracam się do szanownych Forumowiczów o pomoc w znalezieniu części do tego werku. Spędziłęm sporo czau na poszukiwaniach czego wynikiem jest http://www.julesborel.com/ - sklep w USA który prawdopodobnie posiada te części. Ostatecznie skorzystam z ich pomocy ale stwierdziłem, że spróbuję jeszcze na naszym rodzimym podwórku. Wg schematu z poniższego pdf-a http://www.cousinsuk.com/PDF/categories/2292_Enicar%201145B%201146B.pdf - części potrzebne to 245 i 255 (ćwiertnik i k. zmienne - mam nadzieję, że dobrze zapisałem nazwy). Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc, namiary, porady. Pozdrawiam serdecznie.post-46775-0-68120300-1328618011_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuć może zapytanie do kącika zegarmistrzowskiego - zegarek co prawda ciekawy i dział jak najbardziej OK co do roztrząsania historii - nie do końca co do napraw. BTW - w bardzo ładnym stanie.

Pozdrawiam,


Wasyl
Mam różne zegarki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enicary Sherpa Super Dive były na stanie MW. Mój kolega z pracy ma takiego Enicara, którego dostał od ojca. Jaki miał stopień i w której jednostce służył postaram się dowiedzieć. Miałem ten zegar w łapach, ale nie pamiętam, czy miał wydziergane oznaczenia MW. Postaram się wyprosić o zdjęcia zegara i wrzucę je tutaj ASAP :).

 

Edytka:

Sprawa komplikuje się, ponieważ egzemplarz kolegi nie posiada oznaczeń MW. Jego pierwotny właściciel służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej stacjonującej w Krakowie, ze stopniem st. sierżant jako saper (nurek). Stąd właśnie posiadał rzeczonego Enicara. Kolega usilnie poszukuje "paszportu" zegarka, ale z tego co pamięta, ostatni wpisany przegląd zegarka (jeszcze na stanie MW) był wykonany na początku lat 90 w jednym z instytutów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Myślę, że jak uda się odnaleźć dokumenty to jednoznacznie zostanie potwierdzone pochodzenie zegarka.

Zdjęcia wykonane przez obecnego właściciela w załączniku.

post-42189-0-92588600-1339405993_thumb.jpg

post-42189-0-69217000-1339406010_thumb.jpg

Edytowane przez D@wid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze jesli były te egz. na stanie MW to jako zakupy prywatne a nie 'zegarki od Ojczyzny"

Wojsko lubiło wszystko co mialo na stanie znaczyć. Znane sa znakowania min PRIMów, Wostoków Beczek etc.

Choć z drugiej strony widziałem Poljoty Chrono na 100% po zawodowych wojskowych[ pilotach i oficerach nawigacyjnych z MW], które nie miały w/w bić. Wiec na dwoje babka wróżyła :)


Anglicy walczą do ostatniego żołnierza swego sprzymierzeńca...- stara to prawda znana od setek lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drogą prezentu nabyłem od Ojca zegarek Glashutte Spezimatic, Zegarek był na wyposażeniu wojsk lotniczych marynarki wojennej, Tata nie pamięta dokładnie ale dostali je piloci śmigłowców bojowych na przełomie 79/80 roku. Tata stacjonował (do dziś choć na emeryturze) w Darłowie - 40 eskadra zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego (aktualnie 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie). Dostali je wszyscy piloci więc zegarek na bank był na wyposażeniu MW.


Longines Oposition, Tag Heuer Formula 1, Certina DS Podim 100m, Glashutte Spezimatic, Casio 6900 7ER, Omega SMP300 Chrono, Breitling Avenger Seawolf, Maurice Lacroix Pontos S, Alpina Alpiner 4 - Kukuczka
"Art. 54. Konstytucji RP: 1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drogą prezentu nabyłem od Ojca zegarek Glashutte Spezimatic, Zegarek był na wyposażeniu wojsk lotniczych marynarki wojennej, Tata nie pamięta dokładnie ale dostali je piloci śmigłowców bojowych na przełomie 79/80 roku. Tata stacjonował (do dziś choć na emeryturze) w Darłowie - 40 eskadra zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego (aktualnie 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie). Dostali je wszyscy piloci więc zegarek na bank był na wyposażeniu MW.

Jak tak patrzę na niego, to wydaje mi się, że był raczej na wyposażeniu orkiestry podwodnej, a nie wojsk lotniczych... :D

Skąd my mamy wiedzieć o czym Ty w ogóle mówisz? Zegarek posiada jakieś numery ewidencji wojskowej?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20130116075414.jpg

20130116075339.jpg

 

20130116075323.jpg


Longines Oposition, Tag Heuer Formula 1, Certina DS Podim 100m, Glashutte Spezimatic, Casio 6900 7ER, Omega SMP300 Chrono, Breitling Avenger Seawolf, Maurice Lacroix Pontos S, Alpina Alpiner 4 - Kukuczka
"Art. 54. Konstytucji RP: 1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek był na wyposażeniu wojsk lotniczych marynarki wojennej, Tata nie pamięta dokładnie ale dostali je piloci śmigłowców bojowych na przełomie 79/80 roku. Tata stacjonował (do dziś choć na emeryturze) w Darłowie - 40 eskadra zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego (aktualnie 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie). Dostali je wszyscy piloci więc zegarek na bank był na wyposażeniu MW.

No cóż, nic o tym nie świadczy, więc musimy wierzyć na słowo.

A zegarek najzwyklejszy enerdowski automat z datownikiem, nie ma w nim nic co by było do czegoś potrzebne pilotom.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak było, potem dostali ruskie, średnio co 2-3 lata dostawał nowy zegarek :) fajnie w sumie mieli :D


Longines Oposition, Tag Heuer Formula 1, Certina DS Podim 100m, Glashutte Spezimatic, Casio 6900 7ER, Omega SMP300 Chrono, Breitling Avenger Seawolf, Maurice Lacroix Pontos S, Alpina Alpiner 4 - Kukuczka
"Art. 54. Konstytucji RP: 1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W książce Pawła Goździńskiego "Józef Głowacki biografia żołnierza" opisująca życiorys żołnierza 84 pułku strzelców poleskich jest zdjęcie zegarka Ertus  z podpisem - "Pamiątka służby wojskowej - "przydziałowy" zegarek Józefa Głowackiego". Czyli wg. tego opisu wygląda , że w II RP , żołnierze mogli dostawać zegarki Ertus, jako przydziałowe.

 

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiątka a zegarek służbowy to nie to samo. Zegarki jako pamiątki dawano od zawsze w rożnych instytucjach, obdarowany miał je na własność, a zegarek nie musiał spełniać jakiś specjalnych technicznych wymagań. Natomiast zegarek służbowy (przydziałowy) musiał spełniać specjalne wymagania danej służby i jego właścicielem nie był ten kto go nosił, tylko instytucja która go przydzielała na czas służby. Pod pojęciem zegarek wojskowy (militarny) rozumiemy zegarek służbowy będący na stanie wojska. W książce jest to poplątane i pomylone, chyba że rzeczony Głowacki dostał na zakończenie służby swój zegarek przydziałowy na pamiątkę, jednak nic mi nie wiadomo, o takich praktykach w wojsku.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.