Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
artme

Antyrefleks a szafirowe szklo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

artme,

 

Do sportów nie zakładam żadnego zegarka, za wyjątkiem nart może i nurkowania, wtedy Sinn. Do innych dyscyplin nie ubieram wcale. Też szanuję przedmioty i wkurzam się jak coś mi się porysuje, uszkodzi.

 

(kiedyś przez nieuwagę spadła mi z parapetu doniczka z kwiatkiem na preamp phono i porysowała krawędź obudowy aluminiowej - miałem ochotę sprzedać i kupić nowy)

 

Może jednak nie porysowałeś szkiełka tyko złapałeś uporczywe smugi, które czasem bardzo trudno wyczyścić - próbowałeś?

 

Kiedyś Sinna polerowałem ściereczką z mikrofibry (chyba - mam taką specjalną od Breguet) przez kilka minut bardzo delikatnie nasickając, na mokro i po chuchaniu na szkiełko i zeszły wszystkie ślady. Żaden nie okazał się rysą.

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

nie przesadzaj proszę z tą wymianą

zegarek traci "oryginalność"

nie po to kupuje się ze szkłem szafirowym, żeby wymieniać przez takie bzdury, które stały się poważnym problemem

zegarki te kosztują spore pieniądze - szkła również

 

Jak producent albo serwis autoryzowany wymieni Ci szkło na nowe, to nie tracisz żadnej "oryginalności". Miałem kilka zegarków z podwójnym AR, teraz mam z jednostronnym i nie odczuwam z tego powodu dyskomfortu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Artme, na PO?

Ja używałem PO dłużej i brak jakiejkolwiek ryski.

Osobiście nie mam najmniejszych zastrzeżeń do jakości AR w PO, mnie tylko strasznie denerwowały smugi.

Edytowane przez krystekomega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mnie tylko strasznie denerwowały smugi.

Ewentualnie możecie spróbować jakichś profesjonalnych płynów przeznaczonych dla fotografów do czyszczenia szkieł w obiektywach. One zazwyczaj dobrze sobie radzą z czyszczeniem powłok AR... chociaż byłby to chyba już nadmierny pedantyzm. Powłoka AR na obiektywie, wiadomo, musi być czysta, coby zdjęć nie psuć... a zegarek, to tylko zegarek ;)


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak producent albo serwis autoryzowany wymieni Ci szkło na nowe, to nie tracisz żadnej "oryginalności". Miałem kilka zegarków z podwójnym AR, teraz mam z jednostronnym i nie odczuwam z tego powodu dyskomfortu.

nie będę się rozpisywał na temat dostępności części zamiennych(zwłaszcza po kilku latach) i fachowości serwisów(zwłaszcza pogwarancyjnych) - to tylko ludzie

a Polska to nie Szwajcaria

po drugie jakoś nie widzę, tłumów jeżeli ktoś kupuje 20 letnią omegę, która była poddana renowacji a ten sam model zachowany w "oryginale" ludzie czasem się biją

i nie udawajcie greka, że nie wiecie o co mi chodzi, żeby tylko napisać post dla przekory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie będę się rozpisywał na temat dostępności części zamiennych(zwłaszcza po kilku latach) i fachowości serwisów(zwłaszcza pogwarancyjnych) - to tylko ludziea Polska to nie Szwajcariapo drugie jakoś nie widzę, tłumów jeżeli ktoś kupuje 20 letnią omegę, która była poddana renowacji a ten sam model zachowany w "oryginale" ludzie czasem się bijąi nie udawajcie greka, że nie wiecie o co mi chodzi, żeby tylko napisać post dla przekory

wydawało mi sie, że szkiełka a AR a szczególnie 2-stronnym to domena raczej nowych zegarków ;) poprawcie mnie proszę, jeśli sie mylę

Edytowane przez karol1302

kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

 

wydaje mi się (na podstawie moich obserwacji na własnych zegarkach) że zewnętrzny AR ma zdecydowanie większe znaczenie (pod kątem różnic pomiędzy pojedynczym a podwójnym AR) w przypadku ciemnych i gładkich tarcz.

Na jasnych tarczach podwójny AR nie powoduje już takiej różnicy wobec pojedynczego.

 

Zaobserwowałeś może podobną zależność?


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi sie, że szkiełka a AR a szczególnie 2-stronnym to domena raczej nowych zegarków ;) poprawcie mnie proszę, jeśli sie mylę

ja Cię poprawię bo znowu masz problemy z percepcją

 

a ten zegarek nigdy nie będzie stary?

chyba, że nie masz co robić z kasą i chcesz nosić swój nowy/stary zegarek co dwa lata na zmianę szkła

może specjalnie tak konstruują te zegarki, żeby bogatym się nie nudziło, ktoś to zauważył i napisał ten temat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Cię poprawię bo znowu masz problemy z percepcjąa ten zegarek nigdy nie będzie stary?chyba, że nie masz co robić z kasą i chcesz nosić swój nowy/stary zegarek co dwa lata na zmianę szkłamoże specjalnie tak konstruują te zegarki, żeby bogatym się nie nudziło, ktoś to zauważył i napisał ten temat ;)

Kolejny raz uczestniczę wspólnie z Tobą w dyskusji i kolejny raz mnie obrażasz.

Jestem spokojnym człowiekiem, ale nie życzę sobie takich sytuacji.


kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kolejny raz uczestniczę wspólnie z Tobą w dyskusji i kolejny raz mnie obrażasz.

Jestem spokojnym człowiekiem, ale nie życzę sobie takich sytuacji.

a wiesz, odniosłem podobne wrażenie

zwłaszcza, że mnie cytujesz i za cel postawiłeś sobie odpowiedzi na przekór - po co do mnie pijesz

wspominałem żebyś skończył z cytatami i najlepiej jak będziesz odpowiadał w formie bezosobowej

a ja Cię grzecznie zapytałem czy to już rysy czy jeszcze smugi

więc kto kogo obraża (pierwszy)?

the end OT

 

a wracając do tematu - Ciekawe ile osób wie przed zakupem, że ma podwójny AR a ile przekonało się o tym w trakcie użytkowania i wolałoby go teraz nie mieć, ale skoro tak się stało to trzeba coś teraz napisać na usprawiedliwienie...

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Burns, zanim kogoś obrazisz proszę Cię żabyś sam się teraz nie obraził;

Miej najpierw zegarek z podwójnym AR a potem się wypowiadaj.

Widziałeś takie coś raz w życiu i to jeszcze z daleka.

Ja mam taki i nie żałuję. Zdawałem sobie o tym dobrze sprawę przed zakupem.

Godzę się na to ponieważ wg mnie bilans zysków i strat jest na +

Edytowane przez jakubos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artme, na PO?

Nie - na Tagu.

Poza tym tak - probowalem doczyszczac ale to byly ewidentne zarysowania ARa, tylko nie moge wyczaic skad sie wziely... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzę się na to ponieważ wg mnie bilans zysków i strat jest na +

No ale za bardzo, to my wyboru nie mamy, bo albo laduja do zegarka z ARem albo bez. Nie mozesz zamowic innego, tylko musialbys dokupic i to tez nie zawsze do tego modelu bedzie ;)

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Mariusz,

 

wydaje mi się (na podstawie moich obserwacji na własnych zegarkach) że zewnętrzny AR ma zdecydowanie większe znaczenie (pod kątem różnic pomiędzy pojedynczym a podwójnym AR) w przypadku ciemnych i gładkich tarcz.

Na jasnych tarczach podwójny AR nie powoduje już takiej różnicy wobec pojedynczego.

 

Zaobserwowałeś może podobną zależność?

 

Wiesz, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Miałem Portuguese Automatic i jakoś udało mi się nie uszkodzić warstwy AR. Z Ingenieur Vintage miałem mniej szczęścia, a że serwis zadbał o to, aby na wymianie szkła się nie skończyło, to trochę się zniechęciłem do podwójnego antyrefleksu. Brak takowego w ogóle nie przeszkadzał mi w Panerai 233, który miałem przyjemność obejrzeć w salonie Jansen. A w AP RO to nawet cieszę się, że AR jest jednostronny. Myślę, że to kwestia wyboru pomiędzy łatwą do zepsucia estetyką zegarka, a sprawami typowo użytkowymi. I myślę, że mają rację Ci którzy twierdzą, że nie należy popadać w przesadę. Zegarki są po to, aby się nimi cieszyć. A jak stanie się nieszczęście, to najwyżej serwis zarobi. Wyjątek od reguły codziennego noszenia stanowią modele, które traktujemy w kategorii lokaty kapitału. Wtedy czasomierz idzie do gabloty i tyle. Nie ma sensu przejmować się każdą ryską, bo od tych i tak zegarka nie uchronimy. Nawet wówczas, gdy będziemy dbali o nasz skarb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale niestety każda rysa boli jak najgłębsza rana. Rzeczywiście wychodzę z założenia że po 1 nie ma co się rzucać koniecznie na obustronny AR, jednostronny wystarczy. A jak już to przygotować się na rysy i tyle, nie płakać przy każdej kolejnej. Coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ...

jak dla mnie dwa ostatnie wpisy idealnie podsumowują cały wątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebałem co by nie zakładać nowego wątku.

 

Kupując zegarek byłem świadomy że AR może powodować kłopoty, czytałem o tym wcześniej (co prawda nie w tym wątku, ale gdzieś tam napotkałem tematykę AR). Dzisiaj zupełnie przypadkiem spoglądając na zegarek pod nie typowym kątem zauważyłem że coś jest nie tak..... w pierwszej chwili myślałem że to lekkie zabrudzenie, przetarłem delikatnie szkiełko - patrzę nie znika....... wygląda na to jakby zewnętrzna powłoka AR miała ochotę opuścić szkiełko. Pytanie brzmi - czy aby nie za wcześnie????? Zegarek noszę codziennie od 2 tygodni (bo tyle go mam) po 8-10h dziennie, użytkuję go normalnie po prostu noszę, żadnych prac pod tytułem trzepanie dywanu itp. w nim nie wykonuję. Na szczęście nie jest to gdzieś na środku tylko bardzo blisko górnej krawędzi i nie jest to widoczne przy sprawdzaniu która godzina, niemniej jednak niepokojący jest sam fakt że coś takiego pojawiło się po tak krótkim czasie. Ciekawy jestem waszego zdania na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zegarka z zewnętrznym AR ale myślę, że gdzieś musiałeś zarysować tym bardziej, że jest to przy krawędzi i nie ma znaczenia, że to nowy zegarek.


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to zegarek ? A z rysowaniem jest tak, jak kto ma "szczęście". Można nosić zegarek ze szklanym szkiełkiem przez lat kilka i nic, można szafir zarysować po godzinie. Zewnętrzny AR to duży powód do stresu dla tych, którzy na jego stan zwracają uwagę. Czasem jest zdecydowanie lepiej, jak go nie ma. Na 3 zegarki które mam z takim czymś - 2 mają ryski, które zrobiły się nie wiadomo kiedy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem część postów i tak się zastanawiam....to będzie z nieco innej beczki ale jestem krótkowidzem i noszę okulary. Szkła z powłoką antyrefleksyjną zamawiam do moich kolejnych okularów już od x-lat, jednakże niedawno zauważyłem coś dziwnego.Pół roku temu na moich poprzednich okularach zauważyłem wyraźne ślady zarysowań na szkle(okulary nosiłem tylko rok- szkła, bodajże, Carl Zeiss) .Gdy zamawiałem nowe szkła,zapytałem optyka o problem z dotychczasowymi szkłami.Uzyskałem odpowiedź że antyrefleks naniesiony na szkło pracuje, zwłaszcza podczas wysokich i niskich temperatur i po czasie schodzi z powierzchni tworząc smugi. Zostałem namówiony na szkła Seiko bo podobno mają dużo trwalszy antyrefleks.Może napisałem lekki OT ale zastanawiam się czy z zegarkami jest podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebałem co by nie zakładać nowego wątku.

 

Kupując zegarek byłem świadomy że AR może powodować kłopoty, czytałem o tym wcześniej 

 

AR zewnętrzny nie powoduje kłopotów :)

Czasem jednak staje się kłopotliwy dla właściciela...

Jednym z powodów powstawania na nim rys jest przecieranie suchą szmatką. Koniecznie musi być lekko wilgotna ( szmatka lub szkło - często stosowaną metodą jest chuchanie przed przetarciem na powierzchnię szkiełka ).

Natomiast faktem jest, że posiadając zewnętrzny AR trzeba być przygotowanym na ryski...

Udowodnione jest, że pierwsza boli najbardziej, później ból stopniowo maleje :)

pozdrawiam


ALAMO napisał - każdy ma prywatne, wrodzone prawo do bycia idiotą...może o to prawo walczyć, do swej idiociej śmierci...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tarant kolega ma Eterne. 


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało prawdopodobne że powstało to od uderzenia czy zarysowania przez mocnijsze otarcie ponieważ jako nowy nabytek jest mocno szanowany, dla mnie wygląda to tak jakby się po prostu wycierał. Gdyby minął przynajmniej rok i coś takiego by wystąpiło to pewnie bym nawet tutaj o tym nie wspomniał, ale po dwóch tygodniach od zakupu jest to niepokojące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zygmac

Każdy, kto fotografuje z zamiłowania, wie doskonale,że antyrefleksy są stosowane od wielu lat w filtrach np.UV.

Powłoki AR stosowano 1,2,i wielowarstwowe np. 16.-jednostronne i dwustronne.Najlepszy efekt dawały te wielowarstwowe  nakładane obustronnie.

 

Te powłoki nie są jednakowe. Np. Hoya ma świetne(efekt) powłoki, ale bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne(np. czyszczenie), niemiecka

firma B+W, też ma dobre powłoki, ale dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniem przy czyszczeniu. Powłoki te nie są identyczne pod względem

składu chemicznego.

Myślę,że w zegarkach jest podobnie.Powłoka, powłoce nie jest równa.Są doskonałe powłoki nakładane obustronnie np. w Breitlingach (gdzie dają efekt braku szkła)

i są marniutkie (np. w Steinhartach), gdzie dają efekt "braku powłok".

 

Zwykle nakładane są  od wewnątrz(nie da się uszkodzić),ale jeśli kupujemy zegarek z powłokami nałożonymi obustronnie,to trzeba zdawać sobie z tego sprawę,że nie pocieramy ich

pierwszą,lepszą szmatką,a stosujemy specjalne płyny chroniące powłoki i delikatneą  mikrofazę.Pocieramy delikatnie. No i staramy się czyścić stosunkowo rzadko.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś różnica wizualna miedzy szkłem mineralnym a szafirem bez AR? Czy jedyną różnicą po wymianie, będzie wtedy jego trwałość?

Pytam, ponieważ właśnie pojawiły się w dziale SPRZEDAM szafiry bez AR i zastanawiam się nad wymianą trochę już zajechanego Hardlex'a w moim SKX007.

 

Mam nadzieję, że nie pojawiło się wcześniej takie pytanie :)


W nakręcanym codziennie zegarze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.