Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arturskl

Dokładność zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe co to byl za werk i czy podczas testow byl nakrecany (dzialal).

Trudno mi uwierzyc w az taka dokladnosc. Nie widzialbym tez sensu prac nad ulepszaniem werku (zakladam mechanicznego) posiadajacego takie osiagi (niezalezne od polozenia i wahan temperatury).

Cos tu nie tak..

Zgadzam się....

Wg mnie to werk z rodziny 10xx,są dokładne,ale by aż tak ;) .


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu zegarmistrzowi udało się idealnie wycelować z regulacją. To przecież ma nie mniejsze znacznie w kontekście dokładności chodu jak sam werk.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu zegarmistrzowi udało się idealnie wycelować z regulacją. To przecież ma nie mniejsze znacznie w kontekście dokładności chodu jak sam werk.

Żeby zegarmistrz idealnie wycelował w idealną dokładność chodu to taka idealna dokładność chodu musiała by istnieć. Niestety nie ma mechanizmów zegarkowych o 100% stabilności chodu, bo czynniki które działają na dokładność chodu są zmienne. Dlatego zegarek, który na chronokomparatorze przy odbiorze u zegarmistrza wykazuje rewelacyjną wręcz dokładność (dobrze ustawiony), to może ją stracić nawet już po przyjściu do domu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zegarek, który na chronokomparatorze przy odbiorze u zegarmistrza wykazuje rewelacyjną wręcz dokładność (dobrze ustawiony), to może ją stracić nawet już po przyjściu do domu.

Nie, jeśli zaraz po odbiorze od zegarmistrza będziesz się poruszał jak robot:

ręka pionowo trzecia po lewej!

Ręka pionowo trzecia u góry!

Pionowo trzecia u dołu!

Ręka poziomo tarczą w dół!

Ręka poziomo tarczą do góry!

 

:lol:


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czynniki które działają na dokładność chodu są zmienne.

Czy znasz może jakieś opracowanie (internet/papier) które podawałoby te bardziej i mniej oczywiste elementy wpływające na dokładność zegarków mechanicznych?

 

Wiadomo ogólnie że precyzja wykonania, smarowanie, pozycja (grawitacja), nakręcanie (siła napędu), uderzenia.

 

Ale do tego dochodzą takie rzeczy jak zmiana rozmiaru elementów pod wpływem temperatury. Czytałem też że przy niektóych konstrukcjach bierze się pod uwagę coś tak egzotycznego jak zawirowania powietrza (sic!) wywołane ruchem balansu.

Pewnie niektóre z tych rzeczy są obecnie uwzględniane w kostrukcji nawet bez wspominania o tym (np. kompensacja zmian temperatur przez elementy bimetaliczne), a niektóre mogą nie mieć znaczenia dla normalnego zegarka.

 

Niestety nie było mi dane przejrzeć podręczników zegarmistrzostwa (te dostępne dawniej na CD po polsku nie są już sprzedawane, papierowych nie trafiłem), więc nie wiem czy poruszają także takie tematy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na papierze mam tego sporo, ale wszystko stare czyli nie uwzględniające najnowszych osiągnięć w przeciwdziałaniu tym czynnikom zakłócającym, czyli właściwie tego co nas najbardziej interesuje. A w internecie można poczytać to i owo, ale znowu nie w języku polskim, no i nie mam tu linków tak od ręki, bo ich nie kolekcjonuję. Googiel jak zwykle wypluwa masę śmieci i trzeba się namęczyć żeby coś przydatnego znaleźć, przydatne są tu słowa kluczowe w języku angielskim.

 

Od zawsze głównym wrogiem dokładności chodu zegarka mechanicznego była temperatura, do tego tarcie i grawitacja, oraz wiele innych czynników już o dużo mniejszym czy zupełnie minimalnym działaniu, które to dopiero od niedawna brane są pod uwagę przy konstruowaniu mechanizmów.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na puentę wątku proponuje kopię certyfikatu mechanizmu Omega, który w 1976 roku poddany 15-stu dniowym testom osiągnął niewiarygodną wręcz dokładność chodu.

Taaa.. ze szczególnym naciskiem na niewiarygodną

Edytowane przez Centurio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też że przy niektóych konstrukcjach bierze się pod uwagę coś tak egzotycznego jak zawirowania powietrza (sic!) wywołane ruchem balansu.

 

Oczywiście. Zjawisko jest związane z oporami powietrza pracującego balansu i mające wpływ na jego błędy pozycyjne. Amplituda balansu to jeden z istotnych czynników mających wpływ na dokładność i stabilność chodu zegarka. Widać to dobrze na poniższym wykresie.

 

0da8.jpg
 

 

Istnieje grupa balansów aerodynamicznych, np.: Gyromax, które właśnie przeciwdziałają poprzez odpowiednią budowę (m.in. brak wystających elementów -śrub regulacyjnych na zewnątrz koła, odpowiednio umiejscowione punkty regulacji) zjawisku tarcia koła balansowego o powietrze.       

 

Część interesującej Cię tematyki znajdziesz w książce Zdzisława Mrugalskiego - Mechanizmy zegarowe, wyd z 1972 roku. Dostępne są egzemplarze na portalach aukcyjnych. 

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję - teraz już wiem lepiej czego szukać i z jakimi hasłami.

Podstawy dobrze poznać tak czy siak, inaczej się nie doceni tych bardziej subtelnych i skomplikowanych problemów które dochodzą po rozwiązaniu tych pierwszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego ktoś, gdzieś kiedyś pisał w kąciku z, że stopień naciągnięcia spreżyny nie ma znaczenia na dokładność skoro to co piszesz ta są fakty. Seiko w 6r15 zaleca nosić zegarek 10h dziennie(tu pewnie są inne przeslanki) i deklaruje rezerwę na 50h chociaż rzeczywista to 55 a ostatnio wydłużyli do 60h z powodów niestabilności. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli ustawiam czas w świeżo wystartowanym zegarku, który był rozładowany do 0 i zwolnię stopsekundę to sekundnik nie zawsze chce ruszyć (rezerwa podczas ustawiania to kilka machnięć czyli tak na maxa 1godzina chodu) - tak jakby spreżynie brakowało energii a skoro jej brakuje to mam zakładać, że nim jej nie nazbiera to też nie jest dokładny tak samo jak, gdy kończy sie rezerwa?

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące "trzymania" czasu w zegarkach mechanicznych. Czy są jakieś wytyczne dotyczące tego, jak zegarek powinien się zachować przy końcu rezerwy chodu? Podam to na przykładzie zegarka na ETA 2804, który ma 42h rezerwę i na jednym naciągu robi następujące odchyłki:

po 24h -2 sek.

po 28h -3 sek.

po 40h -17 sek.

po 42h -22 sek.

po 45h -40 sek. i koniec.

 

Zegarek nakręcam codziennie, więc nie ma najmniejszego problemu, zastanawiam się tylko, czy w okresie całej rezerwy powinien w miarę równo trzymać czas, czy ma się po prostu "doczołgać" do końca rezerwy.

 

nie wiem dlaczego ktoś, gdzieś kiedyś pisał w kąciku z, że stopień naciągnięcia spreżyny nie ma znaczenia na dokładność skoro to co piszesz ta są fakty. 

 

Stopień naciągnięcia sprężyny przekłada się na poziom stałości/zmienności momentu napędowego, a to z kolei wpływa na dokładność chodu. Często zegarki z napędem automatycznym z uwagi na stały moment napędowy charakteryzują się większą dokładnością. Wynika to z tego, iż sprężyna będąc stale naciągana poprzez permanentne ruchy ręką znajduje się w jednakowym, niemal maksymalnym naprężeniu zapewniając stały moment i powodując większą dokładność chodu.

 

Stosuje się też różne metody na uzyskanie stałego momentu napędowego takie jak bębny wyrównawcze czy rozdzielenie sprężyny naciągowej na dwa osobne bębny ze sprężynami. Służy to nie tylko wydłużeniu rezerwy chodu ale również dostarczaniu właśnie stałego momentu napędowego, zwiększającego dokładność chodu zegarka (patrz Omega, GO).      


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

"Stosuje się też różne metody na uzyskanie stałego momentu napędowego takie jak bębny wyrównawcze czy rozdzielenie sprężyny naciągowej na dwa osobne bębny ze sprężynami. Służy to nie tylko wydłużeniu rezerwy chodu ale również dostarczaniu właśnie stałego momentu napędowego, zwiększającego dokładność chodu zegarka (patrz Omega, GO)."     

 

Jak np tu-post-48316-0-26436100-1371425405.jpg

Edytowane przez cook

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek nakręcam codziennie, więc nie ma najmniejszego problemu, zastanawiam się tylko, czy w okresie całej rezerwy powinien w miarę równo trzymać czas, czy ma się po prostu "doczołgać" do końca rezerwy.

Zegarek z naciągiem ręcznym, ma przeważnie taką rezerwę chodu, że przez 24 h chodzi stabilnie, bo co taki czas jest najczęściej nakręcany, później może być różnie. Natomiast zegarki z naciągiem automatycznym powinny mieć stabilnie działającą rezerwę chodu możliwie jak najdłuższą, bo naciąg nie zawsze jest pełny w momencie odkładania zegarka, a zegarek powinien stabilnie chodzić po zdjęciu z ręki jeszcze co najmniej 12 h, żeby wykluczyć przerwy podczas codziennego użytkowania.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiemy o dokladnosci chodu werku 8500 Omegi na podstawie pomiaru z linku ponizej:

http://www.watchtime.com/reviews/test-omega-seamaster-planet-ocean-600m-co-axial/

Cytaty:

 

The average daily gain was a low 2.3 seconds and the greatest deviation among the various positions was 5 seconds, which is within the acceptable range. The watch gained between 1.7 and 3.3 seconds when we tested it on the wrist, which corresponded to the average results when tested on the timing machine.

 

Rate results (Deviations in seconds per 24 hours):
Dial up         0
Dial down         +1
Crown up        +2
Crown down        +3
Crown left         +5
Crown right         +3
Greatest deviation of rate    5
Average deviation    +2.3
Average amplitude:
Flat positions        292°
Hanging positions        269°
 

Dokladnosc w zaleznosci od pozycji mniej wiecej taka sama jak w generycznej 2824-2 - porownywalem z certyfikatami cosc Stowy i Glycine ktore mam pod reka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiemy o dokladnosci chodu werku 8500 Omegi na podstawie pomiaru z linku ponizej:

http://www.watchtime.com/reviews/test-omega-seamaster-planet-ocean-600m-co-axial/Cytaty:

Dokladnosc w zaleznosci od pozycji mniej wiecej taka sama jak w generycznej 2824-2 - porownywalem z certyfikatami cosc Stowy i Glycine ktore mam pod reka.

 

Powiem, że charakteryzuje go stabilny, izochroniczny chód.

Wynika to z największego wahania wynoszącego zaledwie 5 sekund (Greatest deviation of rate   5) obliczanego jako różnica pomiędzy największymi dziennymi odchyłkami z różnych położeń a także z braku późnienia w każdej z pozycji.

 

Też mam Stowę COSC i największe wahanie jest na poziomie 8,1 s a w dwóch pozycjach wykazywał późnienie na poziomie minus 2,6.

 

W przypadku porównania moich egzemplarzy ETA 2824-2 (Stowa Chronometre) oraz 8500 w Aqua Terra ten ostatni jest dokładniejszy i dużo stabilniejszy. Od grudnia zeszłego roku AT przyspieszył mi ok minutę to daje niespełna 3 sekundy na tydzień przy codziennym normalnym użytkowaniu.     


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując nieco od merytorycznej strony wątku, czy nie jest przypadkiem tak, że określenia które stosujemy (sam też się na tym złapałem) dla zobrazowania parametrów chodu naszych zegarków są niewłaściwe - o przeciwstawnym znaczeniu?
 

Mówiąc o "dokładności chodu" winniśmy chyba używać określenia "niedokładności chodu", gdyż to niedokładność (rozbieżność) właśnie jest mierzona (no bo skoro zegarek jest dokładny to nie jest niedokładny, tym samym w odniesieniu do wzorca nie wykazuje niezgodności wskazań - więc co mierzyć, co porównywać … )

 

Tak więc wydaje mi się, że powinniśmy mówić o "niedokładności chodu" naszych zegarków, która jest niezgodnością (rozbieżnością) pomiędzy zegarkiem mierzonym (badanym) a zegarkiem wzorcowym.

 

PS

Co ciekawe prasa branżowa popełnia te same skróty myślowe używając nagminnie zwrotów "kontrola dokładności chodu". 

 


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jak jest z dokładnością TAG Heuer - Link Calibre 16 Automatic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/119184-nasze-nowe-chińskie-nabytki/page-40#entry2200343

Po trzech dobach noszenia zegarka 19 godz dziennie wyszło , że odchyłka 1 sekundy w porównaniu z wzorcową atomową wynosi +40 mikrosekund = 1/24685 sek. :-)

Edytowane przez Progress

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest w stanie odpowiedzieć jak wygląda sprawa dokładności, a raczej niedokładności chodu zegarka mechanicznego do serwisu ? Czy są ustalone wartości graniczne wskazań, które kwalifikują się do serwisu?

Wg mojej wiedzy zaczerpniętej od sprzedawcy i zweryfikowanej przez serwis te granice są dosyć płynne, gdyż podobno nikt nie mierzy wskazań werków poza chronometrami (-4 sek./ +6 sek. na 1 dzień).

Z tego co udało mi się ustalić werk w wykonaniu standardowym (np. ETA 2824-2 lub sellita sw 200-1) ma ją tolerancję wskazań do 25 sek./ 1 dzień, dla wersji elabore jest to 12-15 sek./ 1 dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to w serwisie mówili chyba o 30s/dobę

Dane są łatwo dostępne np wiki

Cyt"

the Standard grade is adjusted in two positions with an average rate of +/−12 seconds/day, with a maximum daily variation of +/−30 seconds;

the Elaborated grade is adjusted in three positions with an average rate of +/−7 seconds/day, with a maximum daily variation of +/−20 seconds;

while the Top grade is adjusted in five positions with an average rate of +/−4 seconds/day, with a maximum daily variation of +/−15 seconds."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest w stanie odpowiedzieć jak wygląda sprawa dokładności, a raczej niedokładności chodu zegarka mechanicznego do serwisu ? Czy są ustalone wartości graniczne wskazań, które kwalifikują się do serwisu?

Wg mojej wiedzy zaczerpniętej od sprzedawcy i zweryfikowanej przez serwis te granice są dosyć płynne, gdyż podobno nikt nie mierzy wskazań werków poza chronometrami (-4 sek./ +6 sek. na 1 dzień).

Z tego co udało mi się ustalić werk w wykonaniu standardowym (np. ETA 2824-2 lub sellita sw 200-1) ma ją tolerancję wskazań do 25 sek./ 1 dzień, dla wersji elabore jest to 12-15 sek./ 1 dzień.

 

Każdy mechanizm ma podane wartości odnośnie dokładności - z reguły są to wartości +/- jeśłi mechanizm przekracza te wartości to kwalifikuje się do serwisu


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest w stanie odpowiedzieć jak wygląda sprawa dokładności, a raczej niedokładności chodu zegarka mechanicznego do serwisu ? Czy są ustalone wartości graniczne wskazań, które kwalifikują się do serwisu?

Wg mojej wiedzy zaczerpniętej od sprzedawcy i zweryfikowanej przez serwis te granice są dosyć płynne, gdyż podobno nikt nie mierzy wskazań werków poza chronometrami (-4 sek./ +6 sek. na 1 dzień).

Z tego co udało mi się ustalić werk w wykonaniu standardowym (np. ETA 2824-2 lub sellita sw 200-1) ma ją tolerancję wskazań do 25 sek./ 1 dzień, dla wersji elabore jest to 12-15 sek./ 1 dzień.

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/154362-eta-r%C3%B3%C5%BCnice-w-wersjach-standard-elabore-top-i-chronometre/

 

Odchyłka, znacząco odbiegająca od normy to jedna z oznak ze zegarek nadaje się do serwisu, ale to zegarki używane kilka lat, nowe poddać trzeba nie serwisowi, a tylko regulacji.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.