Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arturskl

Dokładność zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne co jest tu śmieszne, to zaniesienie zegarka do zegarmistrza bo on ma odchyłkę 8 s/dobę, to tak jakby zanieść odkurzacz do serwisu bo zasysa kurz. :lol: :lol: :lol:

Bardzo dobrze powiedziane ;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że jak przynoszę do zegarmistrza Szwajcara, który robi mi ok 8 sekund różnicy na dobę, zegarmistrz mówi, że to normalne bo to są zegarki mechaniczne, że to nie kwarce itp. a jak mu pokazuje seiko 6309, które ma lat ze 40 i odchyłka u niego jest +-2 sek to rozkłada ręce.

Mam jedno Seiko, które robi +2s, i mam drugie Seiko, które robi -15s. I co? I nic. Oba są w widełkach dokładności podanych przez producenta. Jeśli bardzo Ci przeszkadza różnica pomiędzy 2 i 8, to raczej nie wytrwasz w tej pasji. Masz dwa wyjścia: albo noś tylko kwarce, najlepiej z synchronizacją zdalną, albo drugie wyjście, może spróbuj mechanicznego jednowskazówkowca. Tam jest luz, nikt nie liczy sekund ;)


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co jest tu śmieszne, to zaniesienie zegarka do zegarmistrza bo on ma odchyłkę 8 s/dobę, to tak jakby zanieść odkurzacz do serwisu bo zasysa kurz. :lol: :lol: :lol:

 

Wytłumacz mi, gdzie ja napisałem, że powodem wizyty u zegarmistrza była odchyłka 8s/dobę w zegarku, zacznij czytać ze zrozumieniem, nie dodawaj od siebie niczego i zgryźliwe uwagi zostaw dla siebie.


Seiko: 6105-8110, SBDX001, 7549-7000

Citizen: 62-6198, SATELLITE WAVE AIR  CC1054 56E,  Signature Collection Grand Classic NB0046-51L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obejrzyj np tegoroczna kolekcje JLC i wytłumacz mi gdzie tu jest jakosc made in china?

bo mam nieodparte wrażenie , że chyba nigdy nie widziałeś zegarka mechanicznego wyższej klasy ( niekoniecznie szwajcara)

 

Ciekaw jestem czy z obrazem Vermera poszedłbyś np do malarza pokojowego czy stolarza , bo farba jest spękana ..

 

poczytaj

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/85448-chronos24pl-sihh-2013-jaeger-lecoultre-jubilee-„hommage-a-antoine-lecoultre”/

Edytowane przez dariusz chlastawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi, gdzie ja napisałem, że powodem wizyty u zegarmistrza była odchyłka 8s/dobę w zegarku, zacznij czytać ze zrozumieniem, nie dodawaj od siebie niczego i zgryźliwe uwagi zostaw dla siebie.

Wytłumacz mi gdzie ja napisałem, że ty zaniosłeś zegarek do zegarmistrza, zacznij czytać ze zrozumieniem, nie dodawaj od siebie niczego i zgryźliwe uwagi zostaw dla siebie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zegarki mechaniczne zupełnie spokojnie mogą mieć odchyłkę ok. kilkunastu sekund na dobę. Z 50 lat noszę zegarki, które najczęściej mieszczą się w tej granicy i nigdy nie było to dla mnie kłopotliwe. A wymaganie od zegarka mechanicznego mniejszej odchyłki, to osobiście zaliczam raczej do "odchyłek" posiadaczy zegarków. :D

 

A ja odbieram wymaganie od zegarków mechanicznych mniejszej odchyłki dobowej niż kilkanaście sekund za normalne podejście do sprawy. Przy odchyłce dobowej rzędu kilkunastu sekund po tygodniu wskazanie czasu robi się już mało dokładne. Precyzja i stabilność chodu to podstawowe czynniki decydujące o jakości mechanizmu. Przecież cała historia zegarków mechanicznych to dążenie ich twórców do uzyskania jak najlepszej dokładności wskazywania czasu i nic dziwnego, że chcemy wymagać od czasomierzy aby jak najlepiej spełniały swoją zasadniczą funkcję. Jeżeli dany mechanizm utrzymuje regularną odchyłkę dobową np. 3 sekundy, to będzie to w mojej ocenie świetny mechanizm niezależnie od tego, czy jest to Seiko, ETA czy Rolex. I proszę nie pisać, że idąc tym rozumowaniem najlepiej kupić zegarek kwarcowy; chodzi o to, aby minimalną odchyłkę uzyskać tradycyjnymi metodami zegarmistrzowskimi - wtedy to jest fajne.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odbieram wymaganie od zegarków mechanicznych mniejszej odchyłki dobowej niż kilkanaście sekund za normalne podejście do sprawy.

Tyle tylko, że to jest podobne do wymagania od konia żeby biegł z prędkością ponad 65 km/godz. Są konie które to potrafią, ale zazwyczaj konie biegają wolniej, a te co ciągną pług tak szybko biegać nie muszą. Podobnie jest z zegarkami, to są wymagania, które stawia się chronometrom:

post-859-0-17466200-1359068621_thumb.jpg

a normalny zegarek mający odchyłkę poniżej 15 s/dobę jest przez profesjonalistów uznawany za wystarczająco precyzyjny, a jego jakość nie odbiega od normy.

Chcesz mieć szybko biegającego konia kup wyścigowego araba, chcesz mieć zegarek dokładny kup chronometr, a jak kupiłeś konia pociągowego, to wymaganie od niego, żeby był tak szybki jak arab, moim zdaniem świadczy tylko o tym, że właściciel niezbyt orientuje się co kupił. A jak się orientuje, to tym gorzej, bo świadczy to o tym, że znajduje się w jakiś dołku intelektualnym, czy cóś...

 

chodzi o to, aby minimalną odchyłkę uzyskać tradycyjnymi metodami zegarmistrzowskimi - wtedy to jest fajne.

Tylko do czego ta fajność jest przydatna, oprócz poprawienia samopoczucia? :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Tylko do czego ta fajność jest przydatna, oprócz poprawienia samopoczucia? :)

 

Jeżeli zegarek regularnie późni się o 13-15 sekund na dobę, to po tygodniu masz odchyłkę ponad 1,30 minuty. W ciągu miesiąca daje to ponad 5 minut spóźnienia. A to wystarczy żeby spóźnić się na autobus, na pociąg, na ważne spotkanie itd..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lubię zegarki klasy chronometru. Mój "codzienny" w ciągu ostatniego miesiąca nie przekroczył odchyłki 1,2 sek/mies a był przez tydzień na nartach i nie wpłynęło to na dokładność chodu.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

AP RO na kalibrze 3120: +5 sekund na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zegarek regularnie późni się o 13-15 sekund na dobę, to po tygodniu masz odchyłkę ponad 1,30 minuty. W ciągu miesiąca daje to ponad 5 minut spóźnienia. A to wystarczy żeby spóźnić się na autobus, na pociąg, na ważne spotkanie itd..

Po pierwsze, gdy wiem jaką zegarek ma odchyłkę, to w odpowiednim czasie go reguluję.

Po drugie każdy zegarek mechaniczny trzeba co jakiś czas regulować, częściej lub rzadziej, gdy robimy to rzadko, wtedy łatwiej zapomnieć.

Po trzecie ani razu jeszcze nie spóźniłem się na autobus czy pociąg z powodu zegarka, chociaż żyję ponad 60 lat i przez większą część życia nosiłem zegarki vintage o odchyłce co najmniej kilkanascie sekund na dobę.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Po pierwsze, gdy wiem jaką zegarek ma odchyłkę, to w odpowiednim czasie go reguluję.

Po drugie każdy zegarek mechaniczny trzeba co jakiś czas regulować, częściej lub rzadziej, gdy robimy to rzadko, wtedy łatwiej zapomnieć.

Po trzecie ani razu jeszcze nie spóźniłem się na autobus czy pociąg z powodu zegarka, chociaż żyję ponad 60 lat i przez większą część życia nosiłem zegarki vintage o odchyłce co najmniej kilkanascie sekund na dobę.

 

Co nie oznacza, że komuś taka sytuacja nie może się przydarzyć :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne, przydarzyć się może, ale tak jak dawniej punktualności pilnowało tylko radio, powtarzając co jakiś czas sakramentalne: minęła godz. ??:??, tak obecnie mamy natłok przypominaczy, czyli zegar w: kompie, telewizorze, dekoderze, DVD, mikrofali, piecu, lodówce, komórce itd., tak że trudno jest przeoczyć w miarę dokładny czas.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne, przydarzyć się może, ale tak jak dawniej punktualności pilnowało tylko radio, powtarzając co jakiś czas sakramentalne: minęła godz. ??:??, tak obecnie mamy natłok przypominaczy, czyli zegar w: kompie, telewizorze, dekoderze, DVD, mikrofali, piecu, lodówce, komórce itd., tak że trudno jest przeoczyć w miarę dokładny czas.

No to po co nosisz zegarek skoro wszędzie masz tyle wskazań? Odpowiedź jest bardzo egoistyczna: dla siebie. I to powinno cieszyć nas najbardziej. Ale bez względu co tutaj nie powiecie jestem przekonany że dokładność chodu im większa tym bardziej cieszy. Podążanie w tym kierunku niestety naraża użytkownika zegarka na mniejsze lub większe flustracje z tego powodu. Pozostaje się przyzwyczaić i poznać swój chronometr jak najlepiej tak by nie spóźnić się przypadkiem na ważne spotkanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po co nosisz zegarek skoro wszędzie masz tyle wskazań? Odpowiedź jest bardzo egoistyczna: dla siebie. I to powinno cieszyć nas najbardziej. Ale bez względu co tutaj nie powiecie jestem przekonany że dokładność chodu im większa tym bardziej cieszy. Podążanie w tym kierunku niestety naraża użytkownika zegarka na mniejsze lub większe flustracje z tego powodu. Pozostaje się przyzwyczaić i poznać swój chronometr jak najlepiej tak by nie spóźnić się przypadkiem na ważne spotkanie.

Oczywiście, że tak, ale żądanie od pociągowej chabety, żeby była tak dobra jak koń wyścigowy i stwierdzenie, że te mniej dokładne zegarki to jest coś niedobrego, uważam za odchyłkę...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiscie denerwuje jak raz w tyg musze przestawiac zegarek, bo lapie wiecej niz +30s, wiec jak ustawiam to robie -30s i wtedy mam na dwa tyg spoko bo czekam az dobije do +30s.

Moze to jakas moja schiza ale nie jestem w stanie zaakceptowac jak mi cykacz oszukuje wiecej niz 30s moze to jest tylko 30s ale dla mnie ta az pol minuty. Zegarek oprocz tego ze ma nam sie podobac i sprawiac radosc to musi spelniac swoja funkcje czyli pokazywac w miare dokladnie czas :)

Ja z swoich zegarkow jestem zadowolony ale to takie zegarki dla "ludu". Ale jak poprzednicy pisali chyba krew by mnie zalala jak bym dal za zegar 20tys i lapal by on -+15s doba.

 

Od kiedy podobaja mi sie zegarki zawsze chcialem miec omege seamaster, i kiedys sobie ja kupie ale kupie kwarca, kupie dla wygladu dla mojego samozadowolenia i nie bedzie minie krew zalewala jak by sie okazalo ze inny moj zegarek X-razy tanszy jest bardziej dokladny :)

Edytowane przez ptaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak, ale żądanie od pociągowej chabety, żeby była tak dobra jak koń wyścigowy i stwierdzenie, że te mniej dokładne zegarki to jest coś niedobrego, uważam za odchyłkę...

Zależy co kto rozumie pod hasłem pociągowa chabeta. Odrobina determinizmu i z takiej chabety uczynić może dokładny zegarek. Tylko zawsze należy mieć dystans taki, aby nie denerwowało to za bardzo użytkownika i jego otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to wszystko zależy od temperamentu i charakteru osobnika. Jak jest perfekcjonistą to oczekuje wszystkiego na najwyższym poziomie. I tak, jak denerwuje pierwsza rysa na kopercie (chciało by się nie mieć wcale) tak samo denerwuje zbytnie odchylenie dokładności. Oczywiście ten perfekcjonizm nie może przysłonić racjonalności bo odbierze radość z samego zegarka.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

No jasne, przydarzyć się może, ale tak jak dawniej punktualności pilnowało tylko radio, powtarzając co jakiś czas sakramentalne: minęła godz. ??:??, tak obecnie mamy natłok przypominaczy, czyli zegar w: kompie, telewizorze, dekoderze, DVD, mikrofali, piecu, lodówce, komórce itd., tak że trudno jest przeoczyć w miarę dokładny czas.

 

Aha... rozumiem, że dobrze jest ze sobą zabrać piec lub lodówkę w drodze na dworzec :D;). Oczywiście żartowałem. Dokładne odmierzanie czasu to podstawowa i najważniejsza funkcja zegarka. Zegarki mechaniczne mają swoje ograniczenia, ale dobrze jest gdy odchyłki dobowe są możliwie najmniejsze (moim zdaniem). Przyznaję jednak rację, że z pociągowej chabety konia wyścigowego nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak poprzednicy pisali chyba krew by mnie zalala jak bym dal za zegar 20tys i lapal by on -+15s doba.

Zaraz, spokojnie.. chyba większość zegarków w tej lub wyższej cenie, albo posiada certyfikat COSC, albo narzuca własne normy dorównujące lub przewyższające cosc. W przypadku takich zegarków +15s jest podstawą do reklamacji.

 

Od kiedy podobaja mi sie zegarki zawsze chcialem miec omege seamaster

Jak wyżej, spokojnie.. Omegi to bardzo dokładne zegarki. W przypadku automatików, większość raportowanych odchyłek mieści się w zakresie od 0 do +-2 sek/d, a widełki producenta wynoszą oidp -4 do +6 sek/d. Jeśli masz większą odchyłkę, to powinni ci bezpłatnie wyregulować.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że to jest podobne do wymagania od konia żeby biegł z prędkością ponad 65 km/godz.

 

Wcale nie jest to jakieś nadzwyczajne wymaganie. Być może obcujesz tylko ze starymi zegarkami, stąd możesz nie wiedzieć, że są mechanizmy (np. Rolex 3135 lub Omega 8500), których odchyłka dobowa nie przekracza 3 sekund i chodzą w ten sposób przez wiele lat. A pisanie, że ktoś jest w dołku intelektualnym lub że czyjeś rozumowanie jest odchyłką, stwawia Twój poziom kultury w nienajlepszym świetle.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto rozumie pod hasłem pociągowa chabeta. Odrobina determinizmu i z takiej chabety uczynić może dokładny zegarek. Tylko zawsze należy mieć dystans taki, aby nie denerwowało to za bardzo użytkownika i jego otoczenia.

Dla mnie, jeżeli chodzi o zegarki to koniem wyścigowym jest chronometr, a koniem pociągowym jest mechanizm nie będący chronometrem. Oczywiście są też firmy, które niezbyt przejmują się "papierami" i robią bardzo stabilne i dokładne mechanizmy, które nie posiadają certyfikatu COSC, ale przyjmijmy, że są to wyjątki, które tylko potwierdzają regułę. :)

Praktycznie to każdy mechanizm zegarkowy, który nie jest zbyt wypracowany lub uszkodzony, można wyregulować przy pomocy przyrządów pomiarowych na odchyłkę dobową bliska zeru, ale tylko chronometr musi ja utrzymać przez dłuższy czas, zwykły mechanizm możne dość szybko spaść do odchyłki kilkunasto sekundowej i ją musi trzymać wystarczająco długo, aby być uznany za dobry. Ogólnie przy zwykłych mechanizmach przyjmuje się, że odchyłka do 15s/dobę jest normalna, odchyłka między 15 a 20 s/dobę, mówi uwaga może być coś nie tak, a odchyłka powyżej 20 s/dobę wymaga ingerencji zegarmistrza.

 

Być może obcujesz tylko ze starymi zegarkami, stąd możesz nie wiedzieć, że są mechanizmy (np. Rolex 3135 lub Omega 8500), których odchyłka dobowa nie przekracza 3 sekund i chodzą w ten sposób przez wiele lat.

Być może nie wiesz, ale ten kto powiedział Tobie, że Rolex 3135 lub Omega 8500 to konie pociągowe, zwyczajnie kłamał.

A pisanie, że ktoś jest w dołku intelektualnym lub że czyjeś rozumowanie jest odchyłką, stwawia Twój poziom kultury w nienajlepszym świetle.

No cóż, takie samo zdanie jakie Ty masz o moim poziomie kultury, ja mam o Twojej logice.

A każdy kto chce zmusić konia pociągowego do tego, żeby biegał tak jak konie wyścigowe, może mnie spokojnie pozwać do sądu, bo powtarzam z całym przekonaniem, że uważam to za odchyłkę i dołek intelektualny.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli koń na obrazie Podkowińskiego zaczyna się łuszczyć, to znaczy że posiadacz tego znanego dzieła nie zadbał o własciwe zabezpieczenie, konserwację i przechowywanie obrazu.

I w tym miejscu powinno się zakończyć porównanie obrazu do zegarka, jak i również do konia, jaki on by nie był.

Dyskusja ma na celu okreslenie dokładności chodu zegarków, zwłaszcza w relacji do ich ceny.

I o tym chyba zapomnieli twórcy tych drogich czasomierzy, w których odchyłki chodu są znaczne.

Niedokładność, która była do przyjecia jeszcze 10, 20 lat temu, w kontekście nowych technologii, jest niewystarczająca.

Można zbierać stare znaczki, monety etc, ale zegarek, jaki by on nie był, zawsze pozostanie przedmiotem użytkowym, i jedną z najważniejszych jego funkcji, dla której powstał, jest dokładne odmierzanie czasu.

Edytowane przez Pat-mos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja ma na celu okreslenie dokładności chodu zegarków, zwłaszcza w relacji do ich ceny.

I o tym chyba zapomnieli twórcy tych drogich czasomierzy, w których odchyłki chodu są znaczne.

Ale konkretnie o jakim drogim zegarku mówisz? Jakie masz odchyłki? Ile lat go używasz? Kiedy ostatnio był serwisowany?


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.