Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arturskl

Dokładność zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Ale osochosi? Mamy tutaj zorganizować grupę psychologicznego wsparcia dla bogaczy, którzy zapomnieli przed zakupem spytać sprzedawcy z jaką dokładnością zegarek chodzi?

Mamy ich głaskach po główkach i użalać się nad ich losem? Każdy jest dorosły i przed zakupem powinien się zastanowić czego potrzebuje


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to się nazywa brak klasy.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem od 24 stycznia do dzis. Z POROWNANIA z czasem z Internetu wyszlo ze moj ORIS przez pierwsze dwa dni robil +4s/doba, Pozniej +3, obecnie wynik jest na poziomie +1,5s/dobe. POROWNUJE, bron boze nie mierze, dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem od 24 stycznia do dzis. Z POROWNANIA z czasem z Internetu wyszlo ze moj ORIS przez pierwsze dwa dni robil +4s/doba, Pozniej +3, obecnie wynik jest na poziomie +1,5s/dobe. POROWNUJE, bron boze nie mierze, dalej...

To co, dociera się czy może zaciera się? Bo nie podejrzewam go żeby się namyślał... :D

 

Tak dla sprawdzenia tej metody, porównałem sobie dokładność kwarcoka TIMEX wnuczki lat 6, za ok 90,- zł i wyszło mi, że przez dwa dni robił mi odchyłkę OKOŁO 0 s/dobę. Tylko kurcze nie mogę tego powiedzieć wnuczce, bo ona nie lubi cyfry 0,


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego, pewnie jakze mizernego i niewspolmiernie mniejszego nizli wspomnianej wnuczki, doswiadczenia z VJ7750 oraz wielu wypowiedzi forumowiczow wnioskuje, iz mechanizm sie dociera.

 

Jak pisalem wczesniej, jestem pelen obaw jak to jednak przedstawic np. Tobie. Wiem ze chod pokroju zbyt dokladnego spotka sie z automatyczna negacja moich POROWNAN do czasu z www. Bo ja zly wzrok mam a Internet tez mi laguje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem wczesniej, jestem pelen obaw jak to jednak przedstawic np. Tobie.

Prosto. Zrobić pomiar.

Tego typu porównania są dla mnie jedynie poglądowe i pisanie w przypadku takiego porównywania, że zegarek ma odchyłkę 1,5 s/dobę, bez użycia słowa około, to mnie tylko bawi.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczucie chumoru masz iscie wysublimowane :)

 

Wiesz gdzie ja mam ten pomiar? Tam gdzie Ty moje porownania. Zegarek nosze dla siebie i rypie mnie to ze w nocy, lezac koronka w gore i obserwujac ksiezyc zegarek "zrobi" plus 3 sekundy a od rana do 17.00 (godzina porownania) zgubi 1,5s.

 

Moje subiektywne odczucia sa takie a nie inne, co mnie cieszy i pozwala cieszyc sie dosc dokladnym, jak na mechanika, zegarkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczucie chumoru masz iscie wysublimowane :)

 

Wiesz gdzie ja mam ten pomiar? Tam gdzie Ty moje porownania. Zegarek nosze dla siebie i rypie mnie to ze w nocy, lezac koronka w gore i obserwujac ksiezyc zegarek "zrobi" plus 3 sekundy a od rana do 17.00 (godzina porownania) zgubi 1,5s.

 

Moje subiektywne odczucia sa takie a nie inne, co mnie cieszy i pozwala cieszyc sie dosc dokladnym, jak na mechanika, zegarkiem.

Jednego cieszy to, a drugiego tamto. Ja to się cieszę, że subiektywnie z porównania nie wychodzi Tobie np. 1,53 sekundy. Ale zegarek masz r e w e l a c y j n y. Amen. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ przestańmy rozpisywać się z sarkazmem w każdej wypowiedzi. Przecież potrzeba zasadności zakupu, wydania pieniędzy tkwi w człowieku na każdej dziedzinie życia. To, że ktoś by chciał dokładniejszego zegarka, bo stosunek dokładności do ceny wydaje mu się mocno zawyżony to jego prawo. To, że ktoś przesadnie cieszy się z dokładności swojego zegarka to dobrze dla niego, bo przynajmniej jest zadowolony z zakupu. Co innego, gdy jesteśmy niezadowoleni i stresuje nas codzienna świadomość niedokładności.

 

Jednemu zwisa dokładność zegarka, bo jest wyrozumiały dla działania mechaników, ale z drugiej strony kupuje LCD bo Plazma żre za dużo prądu, albo diesla bo zaoszczędzi 1000 zł w roku, ale trzęsie tyłkiem przy byle większym mrozie.

 

Trochę dystansu panowie.

 

Fajna jest taka dyskusja, bo człowiek się coś więcej dowie, ale trąci trochę personalnym, emocjonalnym podejściem do tematu.

 

Pozdrawiam wszystkich wyrozumiałych i zawiedzinych z dokładności chodu ich zegarków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat ktory przytoczyl kolega to byly moje slowa.

Rzeczywiscie dokladnosc chodu AP nie byla na najwyzszym poziomie ale w moim przypadku nie byl to powod do nadmiernego stresu czy sprzedazy.

Pojawil sie delikatny niesmak ale sam zegar rekompensowal ta lekka niedokladnosc. Pewnie mozna byloby go wyregulowac ale mi szkoda bylo czasu na wysylki i czekanie 3 miesiace, wolalem cieszyc sie nim codziennie.

Koledzy forumowi maja ten mehanizm w swoich zegarach i nie narzekaja wiec pewnie jak pecha mialem malego.

Zegar nigdy nie upadl mi, to po prostu produkt zlozony przez czlowieka i takie rzeczy moga sie zdarzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie cieszy jak np moja Omega{codzienny uzytek}robi in plus 3s {okolo}na dobe.....ale gdyby robila i 25s tez bym ja lubil.....chyba nie o to w tym wszystkim "CHODZI" ;) -"Dokladnosc zegarkow mechanicznych" o tym traktuje temat......wyroslem juz z tego,zegarki mechaniczne widze jako dzielo sztuki.....a nie atomowy pomiar czasu,i czy zegarek za 1000zl bedzie dokladniejszy od tego za 10000zl to rzecz drugorzedna,.....

Wostok-okolo 2s/24h

LC-okolo 8s/24h

Omega -okolo3s/24h

Patek-okolo 7s/24h

Hamilton okolo 3s/24h

i czy to obchodzi kogos poza mna? Nie sadze.......


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie Twój post z którym mogę się w 100% zgodzić... :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z mierzeniem dokładności zegarków kwarcowych ? Też się do nich używa takich narzędzi jak do mierzenia dokładności zegarków mechanicznych i czy kwarce można jakoś regulować ? Czy to już obstrakcja i nikt się z tym nie bawi podobnie jak przy uszkodzeniu układów scalonych (wymienia się całą płytkę z układem na nową jak się coś popsuje a nie szuka przepalenia jakiegoś jednego elementu) ? Wiem, że nie ma co porównywać mechaniki z elektroniką ale pytam jako laik.

No i jeszcze jedno pytanko w nawiązaniu do tego o czym pisaliście o wpływie na chód zegarka mechanicznego w zależności od warunków atmosferycznych, sposobu życia (aktywne/leniwe) , pozycji w jakich się nosi i odkłada zegarek - czy przy zegarkach kwarcowych to także ma podobne znaczenie i wpływ na późnienie/przyśpieszanie pracy zegarka kwarcowego?

Edytowane przez bilbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narzędzia oczywiście inne, a regulacja dosadności elektronika to raczej tylko w wypadku naprawy po jakiejś awarii i faktycznie mało kto się w to bawi.

A wpływ warunków atmosferycznych i pozycji jest praktycznie żaden.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cook -> czyli wychodzi na to, ze Wostok jest najdokladniejszy, a chyba i najtanszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zygmac

Mnie cieszy jak np moja Omega{codzienny uzytek}robi in plus 3s {okolo}na dobe.....ale gdyby robila i 25s tez bym ja lubil.....chyba nie o to w tym wszystkim "CHODZI" ;) -"Dokladnosc zegarkow mechanicznych" o tym traktuje temat......wyroslem juz z tego,zegarki mechaniczne widze jako dzielo sztuki.....a nie atomowy pomiar czasu,i czy zegarek za 1000zl bedzie dokladniejszy od tego za 10000zl to rzecz drugorzedna,.....

Wostok-okolo 2s/24h

LC-okolo 8s/24h

Omega -okolo3s/24h

Patek-okolo 7s/24h

Hamilton okolo 3s/24h

i czy to obchodzi kogos poza mna? Nie sadze.......

 

Bez przesady.25 sek/dobę w drogim zegarku,dla mnie jest nie do przyjęcia.:)

Stąd już tylko krok do stwierdzenia,że jak mam na ręku śliczny (marka obojętna),to już jest taki prestiż....

że nie musi chodzić wcale.:)) Mam przecież komórkę i w niej czas.

Nie dajmy się zwariować.Zegarek powinien wskazywać dokładny czas.Taka jego rola,niestety.Chyba,że ktoś traktuje zegarek jako ozdóbkę.:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady.25 sek/dobę w drogim zegarku,dla mnie jest nie do przyjęcia. :)

Bez przesady, a w tanim jest? 25 s/dobę kwalifikuje każdy użytkowy zegarek mechaniczny do przeglądu zegarmistrzowskiego, ale to nie jest powód, żeby zegarek zaraz nie lubić.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie Twój post z którym mogę się w 100% zgodzić... :)

To mile,dziekuje szczerze,wiele to dla mnie znaczy....

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cook -> czyli wychodzi na to, ze Wostok jest najdokladniejszy, a chyba i najtanszy?

Zgadza sie ;) ..i po mimo niemal 30 lat nie otwierany-czyli nie smarowany ,nie czyszczony-taka "Ruska maszyna" ;) ,a ze najtanszy?,bez znaczenia ,po prostu udany egzemplarz,kazdemu sie zdarza........... ;) ,nawet najlepszym :P

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady.25 sek/dobę w drogim zegarku,dla mnie jest nie do przyjęcia. :)

Stąd już tylko krok do stwierdzenia,że jak mam na ręku śliczny (marka obojętna),to już jest taki prestiż....

że nie musi chodzić wcale. :)) Mam przecież komórkę i w niej czas.

Nie dajmy się zwariować.Zegarek powinien wskazywać dokładny czas.Taka jego rola,niestety.Chyba,że ktoś traktuje zegarek jako ozdóbkę. :))

Nie napisalem ze do przyjecia ,tylko ze bym ja dalej lubil,co oznacza ze dostala by mycie ,smarowanie i regulacje..... ;)

Co do "ozdobki",to zegarek i owszem traktuje jak ozdobe i wcale nie musi wskazywac" idealnego czasu"....

To tak jak bym powiedział ze wizerunek konia na obrazie Kossaka jest niedokladny i w EMPIKU kupil plakat bo wierniejszy ;) [dokladniejszy]

Edytowane przez cook

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Spłycacie temat. Gdyby tak patrzeć, to nie ważne czy podróbka, czy oryginał byle ładnie wyglądał. Nie chce na nowo rozpoczynać tematu, ale dziwnie przyklasnęliście sobie i chcecie traktować dokładność chodu jako nie cechę dodatkową przynależną lepszym, droższym konstrukcjom tylko dziełu przypadku i chwilowej niemocy lub olśnienia składającego dany mechanizm.

I tak jak się uda, to tani prosty zegarek chodzi dokładnie, a super drogi i prestiżowy chodzi jak chce.

 

To jest dopiero pusty snobizm, bo mamy świecące opakowanie z ładnie wyglądającym mechanizmem, ale chodzacym gównianie. A to właśnie powinno być odwrotnie. Kupujesz super chodzący mechanizm ładnie opakowany. Bo jeżeli jest odwrotnie to jakieś nieporozumienie.

 

Ja chciałem zegarek z mechanizmem ETA, bo mam do niego zaufanie i dokładnośc chodu mi odpowiadała (może niepotrzebnie, ale jednak), a do niego dokupiłem opakowanie takie jakie mi się podobało czyli DS-1. Podoba mi się Kemmner Tornau, ale obecnie sprzedawanego nie kupiłbym bo jest na Miyota, a nie na ETA. Co z tego, że opakowanie jest super jak środek mi nie odpowiada.

 

Jedno musi współgrać z drugim, z tym że ja bym zaczynał od mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie spłyca.....nie od dzis wiadomo ze zegarki mechaniczne nie sa super dokładne....to pewnik,i ile zaplaciles za zegarek nie ma wiekszego znaczenia...[1ooozł,czy 5000zl]..-bedzie bardziej lub mniej dokladny wcale nie od kasy jaka wylozyles........

Jesli egzeplarz odbiega od "normy"przypisanej zegarkowi mechanicznemu trzeba sie udac do zegarmistrza...lub serwisu.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Spłycacie temat. Gdyby tak patrzeć, to nie ważne czy podróbka, czy oryginał byle ładnie wyglądał. Nie chce na nowo rozpoczynać tematu, ale dziwnie przyklasnęliście sobie i chcecie traktować dokładność chodu jako nie cechę dodatkową przynależną lepszym, droższym konstrukcjom tylko dziełu przypadku i chwilowej niemocy lub olśnienia składającego dany mechanizm.

A dla mnie spłycaniem tematu i pozbawianie go wartości merytorycznych, jest przywiązywanie dokładności zegarka, do jego ceny oraz do niemocy czy olśnienia składającego. Dokładność zegarków mechanicznych ma swoje podstawy głęboko oparte na fizyce, nauce bardzo konkretnej, a cena ma swoje podstawy głęboko oparte ma marketingu, który posiada bardzo wysoki poziom abstrakcji, dlatego łączenie ich nie ma żadnych podstaw logicznych.

 

PS.

A najbardziej co mnie razi w tym temacie to uznawanie że zegarek który ma odchyłkę 2 s/dobę jest lepszy od tego co ma odchyłkę np. 4 s/dobę, na dodatek odchyłki nie wynikają z pomiaru, tylko z porównywania "oczami"...

Edytowane przez Piotr Ratyński
PS

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najbardziej co mnie razi w tym temacie to uznawanie że zegarek który ma odchyłkę 2 s/dobę jest lepszy od tego co ma odchyłkę np. 4 s/dobę, na dodatek odchyłki nie wynikają z pomiaru, tylko z porównywania "oczami"...

 

Zegarek sam w sobie moze i nie jest "lepszy" ale chod ma dokladniejszy, co jest bardzo milym aspektem jego posiadania. Odnosnie "lepszy" - co jest wyznacznikiem lepszosci jednego zegarka nad drugim? Marketng firmy X, posiadajacy bardzo wysoki poziom abstrakcji? Czy trotyliard czesci w mechanizmie X ktory chodzi jednak jak mu sie spodoba. No ale przeciez to nie ma znaczenia ze chodzi jak chce bo to jest sztuka ten mechanizm.

 

Sztuka dla sztuki?

 

Ps. ORIS robi sobie +1s/dobe od kilku dni. Wydaje mi sie ze zalapal swoj rytm. Ale to tylko moje POROWNANIE do jakze NIEDOKLADNEGO czesu WZORCOWEGO z atomowego czasomierza z Frankfurtu. No i "rzut" okiem mam tak rozkalibrowany ze moze to nie sekunda a 0,921s lub 1,093s. Tego nie wiem bo to tylko POROWNANIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek sam w sobie moze i nie jest "lepszy" ale chod ma dokladniejszy, co jest bardzo milym aspektem jego posiadania.

Aspekt może jest miły, ale twierdzenie, że chód teki zegarek ma dokładniejszy, jest tylko i wyłącznie tworzeniem ewentu na własny użytek, dla uzyskania tego miłego aspektu i nie ma żadnego znaczenia praktycznego.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.