Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arturskl

Dokładność zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

chcecie traktować dokładność chodu jako nie cechę dodatkową przynależną lepszym, droższym konstrukcjom tylko dziełu przypadku i chwilowej niemocy lub olśnienia składającego dany mechanizm.

No niekoniecznie. Mechanik to mechanik. Czasami wystarczy mu jedno (zbyt) mocne uderzenie, żeby zmienił się stan regulatora i żeby balans zmienił rytm chodu. Egzemplarz który dotychczas robił 0.5 sek, nagle zacznie robić 5 sek, i nie pomoże mu nawet fakt, że kosztował milion dolarów. Inną sprawą jest podejście klienta do tego. Jeden szybciutko poleci do zegarmistrza na regulację, a drugi nawet tego nie zauważy, albo zauważy i oleje.

Nie od dziś wiadomo że klasę mechanizmu, czy stan techniczny mechanizmu nie ocenia się na podstawie aktualnej odchyłki, tylko na podstawie stabilności chodu.

Przykład:

Mechanizm A - pierwszego dnia zrobił -5s, drugiego dnia 0s, trzeciego dnia +5s - sumarycznie po trzech dniach 0s

Mechanizm B - pierwszego dnia zrobił +5s, drugiego dnia +5s, trzeciego dnia +5s - sumarycznie po trzech dniach +15s

 

Który z tych dwóch mechanizmów jest w lepszym stanie technicznym, albo który jest wyższej klasy?

Oczywiście ten drugi, bo ma stabilny chód. Być może ten pierwszy jest zasyfiony i należy mu się czyszczenie i smarowanie. Paradoks polega na tym, że laik może się nie zorientować, i patrząc na wynik sumaryczny, uzna że jest zupełnie odwrotnie. Czyli na czyszczenie i smarowanko poleci z tym drugim, a ten pierwszy będzie dalej spokojnie zarzynał, chociaż serwis mu się należy.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie. Mechanik to mechanik. [...]

Sam bym lepiej tego nie ujął. :)

I dlatego cały czas usiłuje powiedzieć, że w wątku omawiane są przedewszystkim sprawy nieistotne i moim zdaniem marginalne, a merytoryczne są pomijane...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspekt może jest miły, ale twierdzenie, że chód teki zegarek ma dokładniejszy, jest tylko i wyłącznie tworzeniem ewentu na własny użytek, dla uzyskania tego miłego aspektu i nie ma żadnego znaczenia praktycznego.

 

Jak to nie ma znaczenia praktycznego? Podstawowym zalozeniem czasomierza, jak sama nazwa wskazuje, jest odmierzanie czasu. W moim odczuciu, bo widze, ze co niektorzy maja inne teorie, zegarek powinien miec chod jak najbardziej zblizony do czasu wzorcowego. Rozumiem, ze to mechanik i moze miec swoje widzimisie ale po cos np. jest COSC, po cos firmy modyfikuja standardowe ETY. Ma to na celu poprawe mechanizmow i zapewnienie swoim wyrobom jak najbardziej dokladnego chodu.

 

Taktic -> podzielem Twoj tok rozumowania i sie z nim zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma znaczenia praktycznego? Podstawowym zalozeniem czasomierza, jak sama nazwa wskazuje, jest odmierzanie czasu. W moim odczuciu, bo widze, ze co niektorzy maja inne teorie, zegarek powinien miec chod jak najbardziej zblizony do czasu wzorcowego. Rozumiem, ze to mechanik i moze miec swoje widzimisie ale po cos np. jest COSC, po cos firmy modyfikuja standardowe ETY. Ma to na celu poprawe mechanizmow i zapewnienie swoim wyrobom jak najbardziej dokladnego chodu.

A gdzie to znaczenie praktyczne?

Co wspólnego ma chód zegarka mechanicznego, z chodem atomowego wzorca? Wszystkie zegarki mieszczące się w standardzie chronometru są wystarczająco zbliżone do możliwości zegarka mechanicznego i tyle... A to że jeden z nich przy porównywaniu ma odchyłkę około 2 s/dobę a drugi około 4 s/dobę, ma jedynie znaczenie przy podnoszeniu dobrego samopoczucia właściciela, znaczenia praktycznego nie ma żadnego. Zauważ, że wymagania COSC nie maja nic wspólnego z Twoim porównywaniem ani ze wzorcem czasu z internetu.

Edytowane przez Piotr Ratyński
edycja

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że wymagania COSC nie maja nic wspólnego z Twoim porównywaniem ani z wzorcem czasu.

 

Co okresla COSC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspekt może jest miły, ale twierdzenie, że chód teki zegarek ma dokładniejszy, jest tylko i wyłącznie tworzeniem ewentu na własny użytek, dla uzyskania tego miłego aspektu i nie ma żadnego znaczenia praktycznego.

 

Wytłumacz proszę znaczenie słowa "ewent", ponieważ trudno zrozumieć sens napisanego przez Ciebie zdania.

Jeżeli coś jest praktycznego w zegarku, to właśnie to, aby chodził jak najdokładniej i stabilnie. Dotyczy to wszystkich zegarków, także mechanicznych.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co okresla COSC?

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/43030-dokladnosc-zegarkow-mechanicznych/page__st__120#entry927059

Wszystko mierzone.

 

Wytłumacz proszę znaczenie słowa "ewent", ponieważ trudno zrozumieć sens napisanego przez Ciebie zdania.

Jeżeli coś jest praktycznego w zegarku, to właśnie to, aby chodził jak najdokładniej i stabilnie. Dotyczy to wszystkich zegarków, także mechanicznych.

"Event (ang. wydarzenie) – zdarzenie zaplanowane i zorganizowane pod kątem ściśle określonego celu." - w tym wypadku celem jest poprawienie sobie samopoczucia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ale język angielski znam. Nie użyłeś słowa event. Nawet gdybyś napisał poprawnie, to i tak to słowo by nie pasowało. Poza tym posługujemy się tutaj językiem polskim. Piszę o tym, ponieważ celujesz w częstym zarzucaniu innym forumowiczom braku logiki, a Twoje posty cechuje nieprzyjemny, przemądrzały ton.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ale język angielski znam. Nie użyłeś słowa event. Nawet gdybyś napisał poprawnie, to i tak to słowo by nie pasowało. Poza tym posługujemy się tutaj językiem polskim. Piszę o tym, ponieważ celujesz w częstym zarzucaniu innym forumowiczom braku logiki, a Twoje posty cechuje nieprzyjemny, przemądrzały ton.

Dziękuję za pouczenie, ale oprócz języka angielskiego powinieneś znać również regulamin forum, zgodnie z którym wszystkie uwagi personalnie skierowane do kogoś piszemy na PW.

 

Jeżeli coś jest praktycznego w zegarku, to właśnie to, aby chodził jak najdokładniej i stabilnie. Dotyczy to wszystkich zegarków, także mechanicznych.

Pewnie niewyraźnie piszę, więc powtórzę jeszcze raz to co pisałem wcześniej:

Znaczenia praktycznego nie ma porównywanie dwóch zegarków, z których jeden ma ma odchyłkę około 2 s/dobę a drugi około 4 s/dobę. A to żeby zegarek chodził najdokładniej jak tylko może to oczywiści znaczenia ma, tyle tylko że praktyczne znaczenie ma jedynie pomiar takiego chodu.

Edytowane przez Piotr Ratyński
łączenie postów

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zapodales tabele z odchylkami mierzonymi w stosunku do czego? Klepsydry od wujka edka? I jak mu klepsydra usypie tak zegarki chodza? Nie sadze. Jest to porownywane z czasem wzorcowym, tak wiec, odpowiadajac na ponizsze :

 

Co wspólnego ma chód zegarka mechanicznego, z chodem atomowego wzorca? Wszystkie zegarki mieszczące się w standardzie chronometru są wystarczająco zbliżone do możliwości zegarka mechanicznego i tyle... A to że jeden z nich przy porównywaniu ma odchyłkę około 2 s/dobę a drugi około 4 s/dobę, ma jedynie znaczenie przy podnoszeniu dobrego samopoczucia właściciela, znaczenia praktycznego nie ma żadnego.

 

chod ten ma wiele wspolnego bo do czegos go trzeba odniesc i ma to wielkie znaczenie poniewaz jak mi zegarek robi stabilne +1s/doba to w PRAKTYCE objawia sie to tym, ze jak na mechanika jest bardzo dobrze wyregulowany, w skali miesiaca moge go PRAKTYCZNIE nie dotykac i mam swiadomosc, ze z koncem miesiaca bede mial okolo polo minuty na plusie.

 

Ps.

Zauwazylem Piotrze, ze jestes w teori mistrzem, czasami niestety nie majac do konca racji a czasami dostosowujesz teorie do swojej oczywistej oczywistosci a inni to wogole nie maja racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodales tabele z odchylkami mierzonymi w stosunku do czego? Klepsydry od wujka edka? I jak mu klepsydra usypie tak zegarki chodza? Nie sadze. Jest to porownywane z czasem wzorcowym,

 

Pomiar parametrów mechanizmu, wykonywany w COSC polega na porównaniu czasu pokazywanego przez mechanizm w stosunku do czasu odniesienia, a wykonywane ono jest przez system robotów do badań przemysłowych. Czujnik optyczny połączony z komórką CCD, wykrywa położenie wskazówki sekundnika (czarna) na podziale tarczy (biała). System punktów odniesienia umożliwia absolutne centrowanie obrazu (przez przesunięcie i obrót osi) i czyni pomiar niewrażliwy na pozycję mechanizmu pod kamerą. Czas bazowy pobiera się z 2 zegarów atomowych synchronizowanych GPS. Nagrywanie danych i obliczenia są całkowicie zautomatyzowane, za pomocą oprogramowania komputerowego.

Tym się różni pomiar odchyłki wykonany przez COSC od porównania przy pomocy ludzkiego oka, czasu pokazywanego przez zegarek z czasem pokazywanym przez stronę internetową, która ma czas ładowania i odświeżania zdecydowania różny od dokładności atomowego wzorca.

 

tak wiec, odpowiadajac na ponizsze :

chod ten ma wiele wspolnego bo do czegos go trzeba odniesc i ma to wielkie znaczenie poniewaz jak mi zegarek robi stabilne +1s/doba to w PRAKTYCE objawia sie to tym, ze jak na mechanika jest bardzo dobrze wyregulowany, w skali miesiaca moge go PRAKTYCZNIE nie dotykac i mam swiadomosc, ze z koncem miesiaca bede mial okolo polo minuty na plusie.

 

Kłania się zrozumienie pojęć. Chód zegarka mechanicznego jest sterowany oscylatorem balansowym, a chód zegara atomowego jest sterowany atomowym wzorcem częstotliwości, więc gdzie tu mamy coś wspólnego? Tobie chodzi zapewne o wskazania czasu, które można porównać.

Badania COSC, jako badania samego mechanizmu, nie są symulacją zachowania zegarka podczas noszenia i służą tylko stwierdzeniu czy mechanizm spełnia wymagania. Wobec tego, że zrobienie takich samych badań jak w COSC nie wchodzi w rachybę to użytkownik zegarka może w miarę dokładnie zmierzyć odchyłkę swojego zegarka tylko przy pomocy nowoczesnego chronokomparatora i jedynie taki pomiar może być wykorzystany praktycznie. Wyniki Twojego porównania, maja jedynie znaczenia dla Ciebie i jak na razie nie wymieniłes żadnego praktycznego zastosowania dla nich.

 

Ps.

Zauwazylem Piotrze, ze jestes w teori mistrzem, czasami niestety nie majac do konca racji a czasami dostosowujesz teorie do swojej oczywistej oczywistosci a inni to wogole nie maja racji.

No nie wiem... dopiero jednemu pisałem, że zgodnie z regulminem wszelkie uwagi personalne piszemy na PW, a już drugi domorosły psycholog "wyjezdża" z oceną mojej osobowości. Czy tylko "kijek" w postaci upomnienia pomoże zrozumieć, że na forum piszemy tylko uwagi o tym co ktoś napisal, a nie o jego osobie?

Oświadczam tutaj wszystkim, ktorzy mają ochotę mnie poinformować o przymiotach mojego charakteru, że to co myślą o mnie lata mi tam gdzie mucha, ale w związku z tym, że opisywanie tego jest niezgodne zregulaminem, to od tej pory będe karał.

Edytowane przez Piotr Ratyński
edycja

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem ten wątek od deski do deski i jestem przerażony. Nie zadałem sobie nigdy trudu by sprawdzić jaką dobową odchyłkę od czasu wzorcowego mają moje zegarki. Jak zakładam któryś to sprawdzam z zegarem w stacji pogody /frankfurt/ i nastawiam . Zauważyłem oczywiście, że dotyczy to mechaników, kwarce przestawiam przy zmianie czasu. Nie umiem powiedzieć czy moja omega chodzi lepiej niż wostok .Aqanautic po czyszczeniu powinien być najdokładniejszy, ale czy jest? Zegarek ma chodzić dobrze, to oczywiste. Sądze ,że to ,że ktoś kupuje drogi czasomierz nie wynika z oczekiwanej dokładności. To chyba syndrom LWIEJ GRZYWY. Lew ma takową chociaż ona mu nie jest przydatna, wręcz odwrotnie, grzeje gdy i tak jest goraco. Ale wszytcy dookoła widzą ,że on ją ma. I tak jest z drogimi zegarkami, paliwożernymi wielkimi autami itd. Ja tez marze o IWC Aquatimerze i kiedyś go kupię, choć nurkuje max na 5 m. Dużo się z tej dyskusji dowiedziałem, za co kolegom dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem przerazony, ze jakis zegarek X za cene rowna budzetowi Rumunii z tyrbulionem, trytolionem chodzi jak chce.

 

Z ciekawosci porownalem odchylenie z 28.02.2013 w stosunku do dnia dzisiejszego w ORIS - spieszy o 1 sekunde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazując na doświadczeniu i wiedzy Piotra, zapytam tylko o jedno, w jaki sposób i czym zmierzyłeś odchyłkę jednosekundową? :) Wyluzujmy z tymi pomiarami na "oko" i cieszmy się zegarkami,a nie dokładnością wskazywanego czasu. oczywiście IMHO.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mierzylem, porownalem jedynie. Juz wczesniej toczylismy o to dysputy, gdzie zjechano mnie jak burego psa za to, ze nie moge mierzyc bo nie mam przyrzadow, moge jedynie sobie porownac. Dlatego, jako zwykly uzytkownik zegarka sobie to porownywalem codziennie, a teraz raz na tydzien i wiem, ze jak atom we frankfurcie wybije poludnie to ja bede mial tez poludnie. Majac tyrbilona trytoliona za trylion dolarow zerknalbym jeszcze na komorke :)

 

Nic mnie tak nie cieszy jak zegarek mechaniczny, ktory dodatkowo jest bardzo dokladny.

Edytowane przez reXio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rexiu , masz rację, ja nie jestem przerazony tym, że zależy Ci na dokładności, ale tym, że nigdy nie zadałem sobie trudu by ją kontrolować. Pozddrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem w stanie zrozumiec niedokladnosc mechanikow, jednak nie pojme tlumaczenia, ze chod jest w gruncie rzeczy malo wazny, bo mechanik musi chodzic jak mu sie chce, ale generalnie to ten zegarek firmy X jest swietny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat, mogę się z Tobą zgodzić, gdyż mechanik nie może chodzić "jak mu się chce" bo przecież mógłby wtedy i nie chodzić :), ale IMHO dokładność pomiaru czasu nie jest na pierwszym miejscu w mojej ocenie zegarka mechanicznego, bo tu wygrałyby kwarce ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, dlatego tez uwazam, ze wszystko co miesci sie w COSC da sie jak najbardziej przezyc i jest to akceptowalne w moim odczuciu. Natomiast nie zrozumie dorabiania sztucznych ideologii ze mechanik jest najlepszy a ze robi +15s/dobe to juz szczegol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby mechanik dokładny być nie musi, ale jak się wydaje ~10k i więcej, to jednak wypadałoby, żeby średnio tygodniowo/miesięcznie mieścił się w granicach 0-10s/d. Jak jest więcej to jednak niesmak pozostaje i marketingowy bełkot o wyrafinowanym mechanizmie jest w 100% kłamstwem skoro chodzi dość mało dokładnie. Co z tego, że ma komplikacje i ładnie jest zdobiony, jak nie spełnia podstawowej swojej funkcji. Osobiście dokładność nie jest dla mnie najważniejsza, bo wcześniej zwracam uwagę ogólnie na wygląd, wykonanie, ergonomię i dopiero na końcu na dokładność. O ile w zegarku za 2000zł nie przeszkadzałaby mi dokładność na poziomie ~20s/d, to już za 10k i więcej - tak i prawdopodobnie nie kupiłbym takiego zegarka. Poza tym jeszcze fajnie byłoby, gdyby dokładność nowego mechanizmu został mniej więcej zachowana przez kolejne 5 lat noszenia i serwis nie wymagał wymiany połowy części, jak to bywa w niejednym kłalitetnym zegarku (nie kupuję argumentu, że wymieniają części na wszelki wypadek). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rexiu, pewnie i tak łunochod jest najdokładniejszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, w odniesieniu do dyskusji w tym temacie, że ludzie żyją w różnych rzeczywistościach i mają różne światy , pomimo że żyjemy w tym samym kraju i w tym samym czasie :) Szkoda , że moderator Piotr w taki niemiły sposób został uciszony, bo z jego postów można się było wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć. Mam nadzieję, że się tym zanadto nie zrazi, bo trzeba pamiętać, że nigdy wszystkich nie da się zadowolić, szczególnie w kraju takim jak nasz, gdzie ludzie są optymistami inaczej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się tym zanadto nie zrazi, bo trzeba pamiętać, że nigdy wszystkich nie da się zadowolić, szczególnie w kraju takim jak nasz, gdzie ludzie są optymistami inaczej :D

Eee... Zrazić mnie jest bardzo trudno, mam za sobą długoletnie pisanie na grupy dyskusyjne bez moderacji. :D

Odechciało mi się po prostu dyskutować z kimś, kto się martwi, że na Marsie nie ma wody, pomimo to, że na tego Marsa nigdy nie poleci...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.