Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arturskl

Dokładność zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Codziennie o godzinie 16 siedzę w pobliskim barku i jem obiad.

Wniosek - całe życie spędzam w knajpie i jem bez przerwy


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ja to tak skomentuję:

http://forums.watchu...tch-382752.html

Da się "mierzyć na oko" zegarki HAQ, to beznadziejnie niedokładne mechaniki tym bardziej. :D

 

Edit:

Argument, że pomiary długookresowe nic nie mówią o dokładności chodu jest bez sensu. Mało prawdopodobna jest sytuacja taka, że mierząc dajmy na to codziennie o tej samej porze różnicę od czasu wzorcowego ciągle będzie wychodziło kilka sekund i ta sytuacja będzie powtarzać się ciągle przez wiele tygodni, a krótkookresowa dokładność chodu mechanizmu w rzeczywistości będzie powiedzmy o rząd wielkości gorsza. Nie mówię, że takie zdarzenie nie jest możliwe, ale prawdopodobieństwo jest niezwykle małe. Z punktu widzenia użytkownika nie ma to jednak znaczenia, jeśli zegarek utrzymuje stabilnie w ten sposób mierzoną dokładność chodu przez wiele miesięcy. Jak mechanizm jest niedokładny to te wahania będą i tak od razu zauważalne.

Edytowane przez machlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie....

Nikt nie kwestionuje, ze Kolega ma bardzo dokładnie chodzący zegarek.

Tylko jesli po pierwszym dniu ma odczyt +1s, a po dwóch dnach ma -1s, to w ciągu doby zegarek opóźnił 2s.

Jeśli po trzecim dniu ma znów +1s to mu przyśpieszył o 2s w ciągu doby.

Natomiast wniosek, ze dokładność jest 1s/3d jest błędny, mimo takiego właśnie odczytu.

I te obserwacje tak sobie możemy ciągnąć i ciągnąć i jeśli się okaże, że po miesiącu odchyłka wyniesie 0s to nie znaczy, że zegarek chodzi z absolutną dokładnością.

Ja jaśniej tego powiedzieć nie potrafię.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chronofil, ale powiedzmy sobie szczerze, że tak sytuacja jest mało prawdopodobna. Skoro jednego dnia sobie przyśpiesza o 2s, a kolejnego zwalnia i dzieje się to przypadkowo, to po dłuższym okresie bardzo mało prawdopodobne jest, żeby ostatecznie wynik był bliski 0s od wzorca czasu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to tak skomentuję:

http://forums.watchu...tch-382752.html

Da się "mierzyć na oko" zegarki HAQ, to beznadziejnie niedokładne mechaniki tym bardziej. :D

 

Edit:

Argument, że pomiary długookresowe nic nie mówią o dokładności chodu jest bez sensu. Mało prawdopodobna jest sytuacja taka, że mierząc dajmy na to codziennie o tej samej porze różnicę od czasu wzorcowego ciągle będzie wychodziło kilka sekund i ta sytuacja będzie powtarzać się ciągle przez wiele tygodni, a krótkookresowa dokładność chodu mechanizmu w rzeczywistości będzie powiedzmy o rząd wielkości gorsza. Nie mówię, że takie zdarzenie nie jest możliwe, ale prawdopodobieństwo jest niezwykle małe. Z punktu widzenia użytkownika nie ma to jednak znaczenia, jeśli zegarek utrzymuje stabilnie w ten sposób mierzoną dokładność chodu przez wiele miesięcy. Jak mechanizm jest niedokładny to te wahania będą i tak od razu zauważalne.

Pomiary długo okresowe tak, zabawa w porównywanie nie, ale nie chodzi tu o sens, bo dla porównującego sens taki oczywiście jest, chodzi tylko o wiarę sprawdzającego, że jego zegarek ma odchyłkę 1 s/ dobę, pomimo, że różne wzorce "atomowe" w internecie potrafią się różnić nawet o kilka sekund między sobą. Dla przyzwoitości powinno się dodać chociaż słowo około. Natomiast tekst o dokładności 0 sek/ miesiąc nie mówiąc już o wielu miesiącach, jest rewelacyjny w skali światowej... Żadna firma jakoś nie chwali się tym, że jej zegarki mechaniczne mają tak wysoką dokładność, a przecież byłoby się czym chwalić. :) Przy pomiarach w COSC nie bez powodu odrzuca się ludzkie oko.

Jeżeli komuś takie porównywanie sprawia frajdę, to niech sobie porównuje, tylko po co się chwalić czymś co z rzeczywistą dokładnością ma niewiele wspólnego i na dodatek robić z tego zarzut, że bardzo drogie zegarki są niedokładne w porównaniu?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu poddałem werk tego zegarka myciu i smarowaniu-i wskazania czasu po tym zabiegu "zwariowały,raz było to około 5min+/24h,raz 4min-/24h

post-48316-0-84672600-1363534282_thumb.jpg

Postanowilem sam go wyregulowac[nie poddajac "zegarmistrzowskiej obserwacji"] i zegarek od czwartku do dziś pózni sie o ile ludzkie oko jest doskonałe,a wzorzec czasu dokładny ;) -około 10s[wartosc szacunkowa]

I jako ze zegarek uzytkuje na co dzien,i jest narazony na duze skoki temp.-sadze ze to wynik zadowalający,jak uwazacie koledzy?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na "ręczną" regulację, bez chronokomparatora, to myślę, że tak. Mechanizm wprawdzie z certyfikatem, ale swoje lata ma...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na "ręczną" regulację, bez chronokomparatora, to myślę, że tak. Mechanizm wprawdzie z certyfikatem, ale swoje lata ma...

:D -To dobrze..

A ze swoje lata ma to wiem-mój rówiesnik :lol:


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na "ręczną" regulację, bez chronokomparatora, to myślę, że tak. Mechanizm wprawdzie z certyfikatem, ale swoje lata ma...

Wroce do tematu ;) -od kilku dni nie wychodze z domu[grypa] i zegarek nie jest narazony na skoki temperatur....co zdecydowanie poprawilo jego chód-od piatku około -1s,czy to jest powodem czy poprostu po myciu i smarowaniu sie "rozchodził"?[4tyg temu]

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że siedząc w domu nie narażasz mechanizmu zegarka na wstrząsy. To też może mieć wpływ na poprawę dokładności chodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, ze zlapal swoj chod.

Mam taką nadzieje.... ;) ,zobaczymy co sie bedzie działo po wyprowadzeniu go "na dwór" :D

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej niewiele, przynajmniej ja tego nie zauwazam przy ORISie. Czy w domu, czy na dworze, czy bieganie z cieplego do zimnego - jego to nie rusza. To samo mialem z PRS516.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to OMEGA z czasow jak im sie chcialo zrobic dobry werk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to OMEGA z czasow jak im sie chcialo zrobic dobry werk.

No pewnie ;) -wszystko wtedy robili dobrze ;) -zegarek jest moim rówieśnikiem.....

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 tyg jest -4sekundy,wiec faktycznie "złapał"swój chód..... ;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie. Ja az z glupoty dzis sprawdzilem swojego ORISa. Noszony dziennie od jakiegos miesiaca zrobil -10s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w tydzień mieści się w odchyłce pół minutowej to mnie satysfakcjonuje. Najczęściej zegarek noszę nie dłużej niż przez tydzień więc i tak po tygodniu wybieram i nastawiam następny. Oris - 10s w miesiąc to prawie ideał :) .


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ORIS u mnie lapal chod jakies 2 tygodnie z tego co kojarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć że podziwiam kolegów którzy mają tyle zaparcia aby kontrolować chód zegarka. Po kupnie pierwszego mechanika ponad tydzień temu również miałem zamiar skontrolować dokładność chodu ale po tygodniu jakoś mi ochota przeszła i nie mam do tego głowy.

Zegarek chodzi dokładnie jak na moje wymagania bo nie odczułem jakiejś większej odchyłki, (kilka minut) a mniejszej nie jestem w stanie wyłapać w czasie codziennego użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na puentę wątku proponuje kopię certyfikatu mechanizmu Omega, który w 1976 roku poddany 15-stu dniowym testom osiągnął niewiarygodną wręcz dokładność chodu.

 

rfyg.jpg

 

 

To się nazywa dokładny zegarek. Rozumiem, że codzienne porównywanie chodu zegarka z czasem wzorcowym (np.: zegarem atomowym) może nie wykazać zauważalnych odchyłek. Ale wykazanie tego w szczegółowych testach pomiarowych to już wyczyn!


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co to byl za werk i czy podczas testow byl nakrecany (dzialal).

Trudno mi uwierzyc w az taka dokladnosc. Nie widzialbym tez sensu prac nad ulepszaniem werku (zakladam mechanicznego) posiadajacego takie osiagi (niezalezne od polozenia i wahan temperatury).

Cos tu nie tak..

Edytowane przez jlw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.