Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Klod100

Wielki otwarty konkurs dokładności chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym zaproponować nową zabawę: pierwszy w Polsce konkurs dokładności chodu mechanizmów organizowanego przez KMZiZ oraz uznane obserwatorium astronomiczne ( w trakcie ustaleń - które ).

 

kilka założeń:

 

- konkurs otwarty dla forumowiczów, którzy mogą przygotować swój zegarek ( wyregulować u swojego zegarmistrza etc. ) do udziału w konkursie.

- konkurs na wzór zawodów chronometrów z dawnych dobrych czasów.

- z założenia ograniczona liczba uczestników do kilkudziesięciu zawodników ( trudno zasypać obserwatorium astronomiczne góra zegarków )

- udział w zawodach mogą brać tylko zegarki klubowiczów ( kategoria producentów - być może w przyszłości )

 

Jestem w trakcie rozmów z obserwatoriami i alternatywnie wydziałami fizyki ( tam pomiar czasu ma znaczenie ) - jeśli ktoś może tu pomóc - proszę o PM.

 

OKfhJ.jpg

 

Musimy opracować zasady pomiaru, tak aby były do zrealizowania w naszych, krajowych warunkach ( np komora próżniowa i rejs dookoła świata raczej odpada :rolleyes: )

 

Myślę, że to będzie niezła zabawa, sporo emocji sportowych, nieco hazardu ( obstawianie faworytów? ) oraz przydatne dla wszystkich praktyczne wskazówki co i jak trzeba zrobić aby dobrze wyregulować mechanizm.

 

Kto wygra?

 

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się pomysłami i sugestiami.

 

Tutaj nieco informacji:

chronometrie 2009

Observatory competition

Wikipedia: Observatory Chronometer i po polsku

History of Omega Observatory Trials and Precision Records


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy pomysł i świetna inicjatywa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo fajny pomysł. Co do zasad i metodologii muszą sie juz wypowiedzieć specjaliści.

Edytowane przez Yargoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Classified
Napisano (edytowane)

Nie myśleliście nad zaangazowaniem do tego politechniki, np warszawskiej czy gdańskiej? Ale tak całościowo, zeby pod patronatem..itd.

Z tego można by zrobić nie tylko zabawę, ale i event promocyjny.

Edytowane przez Classified

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to przedsięwzięcie wyglądałoby od strony technicznej? Rozumiem, że wszystkie zegarki znalazłyby się w jednym miejscu i tam przeprowadzono by badania. Co w przypadku uszkodzenia czy zaginięcia zegarka?


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśleliście nad zaangazowaniem do tego politechniki, np warszawskiej czy gdańskiej? Ale tak całościowo, zeby pod patronatem..itd.

Z tego można by zrobić nie tylko zabawę, ale i event promocyjny.

 

Coś takiego właśnie chodzi mi po głowie


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł i na pewno duże wyzwanie organizacyjne.

Ciekawe jak by się uplasowały Rolexy, ze swoją słynną precyzją.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Świetny pomysł i na pewno duże wyzwanie organizacyjne.

Ciekawe jak by się uplasowały Rolexy, ze swoją słynną precyzją.

 

Rozwaliłyby to całe towarzystwo. Jeżeli chodzi o dokładność pomiaru czasu - Rolex to potęga. Nie ma drugiej takiej firmy, która miałaby jakikolwiek start do Rolka w relacji ilość wytwarzanych czasomierzy / precyzja pomiaru czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego nie rozumiem,

Klod100 - piszesz że to konkurs chronometrów,

po co badać precyzję czegoś, co prezyzję miało juz badaną.

 

Chyba źe chodzi tu o badanie dokładności NIE chronometrów,

wówczas mogła by być niezła zabawa, ale z pierwszego postu nie wynika dokładnie co miało by być badane,

czy chronometry klubowiczów, czy wszystkie rodzaje mechaników klubowiczów,

czy tylko niechronometrey klubowiczów, czy jeszcze inna koncepcja.

 

Jak pisałem badanie samych chronometrów jest dla mnie bez sensu,

badanie chronometrów i niechornometrów też jest bez sensu,

bo nie ma czego porównywać.

No i dlatego nie wiem dokładnie o co chodzi ;)

 

pozdr.

Łukasz


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego nie rozumiem,

Klod100 - piszesz że to konkurs chronometrów,

po co badać precyzję czegoś, co prezyzję miało juz badaną.

 

Chyba źe chodzi tu o badanie dokładności NIE chronometrów,

wówczas mogła by być niezła zabawa, ale z pierwszego postu nie wynika dokładnie co miało by być badane,

czy chronometry klubowiczów, czy wszystkie rodzaje mechaników klubowiczów,

czy tylko niechronometrey klubowiczów, czy jeszcze inna koncepcja.

 

Jak pisałem badanie samych chronometrów jest dla mnie bez sensu,

badanie chronometrów i niechornometrów też jest bez sensu,

bo nie ma czego porównywać.

No i dlatego nie wiem dokładnie o co chodzi ;)

 

pozdr.

Łukasz

 

Ja rozumiem o co chodzi Klodowi jak najbardziej i gratuluję pomysłu. Jeden chronometr zrobi w ciągu doby np. +4s, a drugi może zrobić np. -2.

Chodzi o to aby określić, który zegarek klubowy jest najdokładniejszy, a jego odchyłka dobowa najbliższa 0 :D

Innymi słowy chronometr chronometrowi nie równy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem,

czyli chcecie zaangarzować jakąś poważną instytucję

aby zbadała coś, co inna, dużo poważniejsza instytucja, dawno już to zbadała z o wiele większą precyzjąblink.gif ,

faktycznie będą emocje, wyślecie 20 swoich rolex-ów z których dziesięć będzie robiło +1sek.

a drugie dziesięć -1sek. na dobe i co w tedy? ale to wasza zabawa.

 

nie bieżcie moich uwag zbyt poważnie, zdanie mam krytyczne,

ale krykieta tez nie lubię a mnóstwo ludzi świetnie sie przy tym bawi ;)

 

pozdrawiam

Łukasz


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób będą się nakręcać zegarki automatic. Czy na rotomatach czy puszczamy na ten okres nasze "cuda" w lizing na ręce doktorów a może nawet adjunktów. Młode zdolne studentki będą zachwycone takim obrotem sprawy.

Swoją drogą jest grupa forumiczów , która jest w "szpicy". Szanuję tych Dżentelmenów za entuzjazm ,zaangażowanie, i dogłebną i zasadną merytorykę zegarczaną,a do niej na pewno należy Pan "Klod 100". Szacunek MISTRZU.

Pozdr. D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto je bedzie przekładał ;)

moze i pomysł ok ale raczej mało wykonalny

co ktos wysle zegarek za np 30k zł :D w nie powołane rece :)

nie wierze.......

ja za 2k bym nie powierzył :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

A kto je bedzie przekładał ;)

moze i pomysł ok ale raczej mało wykonalny

co ktos wysle zegarek za np 30k zł :D w nie powołane rece :)

nie wierze.......

ja za 2k bym nie powierzył :)

 

To rzeczywiście może stanowić problem. Kwestia bezpieczeństwa przekazywanych zegarków musi być priorytetem. Będzie to wymagało jakichś obwarowań - może zajdzie konieczność ubezpieczenia czasomierzy ???, bo jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić sytuację, że ktokolwiek z nas przejdzie obojętnie wobec faktu uszkodzenia czy wręcz zaginięcia czasomierza.

 

Kolejna kwestia to już system oceny zegarków. Podejmujemy się zawodów, których tradycja sięga roku 1766, a to zobowiązuje. Trzeba by rozstrzygnąć w oparciu o jakie kryteria ma być mierzona dokładność czasomierzy no i jak to będzie wyglądało w notach. Z pomocą przychodzą nam już gotowe rozwiązania więc nie musimy wyważać otwartych drzwi. A tak się to kiedyś robiło...

 

link

 

Polecam, bo opracowanie jest ciekawe :) i do tego napisane w kontekście najlepszej zegarkowej firmy świata :):).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele spraw do opracowania faktycznie, ale to drobna niedogodność.

Co do chronometrów - sa to przecież zwykle zegarki. Obecnie COSC mierzy surowe werki przed transpotem do fabryk. To co innego niż gotowe zegarki, w dodatku używane. Dobrze wyregulowany mechanizm bez problemu pobije werk z COSC, ten certyfikat nie robi z zegarka czegoś wyjatkowego ani ostatecznego w kwestii dokładności.


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo mi się podoba (choć nie mam zegarków, które mogłyby startować). Co do instytucji weryfikującej dokładność, to można by zgłosić się do tej, która oficjalnie zajmuje się czasem w Polsce, czyli GUM. Nawet jeśli Urząd odmówi, to można ich będzie pociągnąć za język z kim współpracują (sami sobie wszystkiego nie wymyślają ;)).


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo mi się podoba (choć nie mam zegarków, które mogłyby startować). Co do instytucji weryfikującej dokładność, to można by zgłosić się do tej, która oficjalnie zajmuje się czasem w Polsce, czyli GUM. Nawet jeśli Urząd odmówi, to można ich będzie pociągnąć za język z kim współpracują (sami sobie wszystkiego nie wymyślają ;)).

A dlaczego miałby odmówić ? W dzisiejszych trudnych czasach każda instytucja chce dodatkowo dobrze zarobić na dodatkowych zleceniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, w końcu mechanika precyzyjna to ich działka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

FAjny pomysł. kibicuję.

 

rozumiem,

czyli chcecie zaangarzować jakąś poważną instytucję

aby zbadała coś, co inna, dużo poważniejsza instytucja, dawno już to zbadała z o wiele większą precyzją

 

nie bieżcie moich uwag zbyt poważnie, zdanie mam krytyczne,

ale krykieta tez nie lubię a mnóstwo ludzi świetnie sie przy tym bawi :)

 

pozdrawiam

Łukasz

 

Rzeczywiście - nie należy brać poważnie :o .

Przecież chronometry nie sa badane pod kątem, który jest najdokładniejszy, a jedynie czy ich dokładność pomiaru mieści sie w wyznaczonych ramach/spełnia normę.

Ta zaangażowana poważna instytycja bada, czy mechanizm jest na tyle dokładny, aby w określonych ramach sie mieścił. Propozycja Klaudiusza to zbadanie, który z tych dokładnych czasomerzy bedących w posiadaniu klubowiczów bedzie najdokładniejszy, a nie zbadanie czy ta poważna instytucja sie przypadkiem nie pomyliła :) . A to przeciez inne badanie. Chyba nie zrozumiałeś założeń, i tego co oznacza COSC.

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz pisałem nie ma sie czym przejmować,

może to z zazdrości że żaden z moich zegarków sie niekwalifikuje sad.gif ,

 

pewnie będziecie mieli fajna zabawę i troche emocji, a to wystarczy za TAK.

 

Ja tylko wyraziłem opinie,

a czym jest COSC ? ... cos mi sie obiło,

 

dobrej zabawy życzę i pewnie będę śledził zmagania najwybitniejszych

w zawodach na najnajwybitniejszego smile.gif .

 

pozdrawiam

Łukasz


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

chciałbym zaproponować nową zabawę: pierwszy w Polsce konkurs dokładności chodu mechanizmów organizowanego przez KMZiZ oraz uznane obserwatorium astronomiczne ( w trakcie ustaleń - które ).

 

(...)

 

Po kilku miesiącach można stwierdzić, że to był "niewypał".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja to kocham na naszym forum :lol:

Przecież udział jest dobrowolny. Jak rozumiem wszystko jest na razie na etapie pomysłu. Jest czas żeby dopracować zawody. Nie krytykujcie od razu.

Lukasz COSC to dopuszczalny przedział odchyłów a Klaudiusz chce wyłonić najmniejsze z dopuszczalnych :(. Poza tym dobry zegarmistrz bez wysiłku wyreguluje zegarek do wymogów COSC.


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam stary temat...

Jestem w trakcie testu dokładności kilku swoich zegarków. Myślę, że wyniki moga być interesujące i zaskakujące.

 

Test wygląda tak:

 

1. Uczestnicy: Lange 1815, JLC Grande Reverso Duodate, Ulysse Nardin Maxi Marine Chronometer 43mm, Breitling Superocean Heritage 42mm, TAG Heuer Grand Carrera RS2, TAG Heuer Monaco chronograph, Longines Evidenza chronograph.

 

2. Punkt odniesienia: www.atom-uhrzeit.de oraz pomocniczo TAG Heuer Aquaracer 500m quartz.

 

3. Sposób przeprowadzenia testu: wszystkie zegarki zostały precyzyjnie ustawione i zsynchronizowane.

- etap pierwszy, stacjonarny: wszystke zegarki spędzały jedną dobę w tej samej pozycji (koroka w górę, koronka w dół, tarcza w górę, tarcza w dół), zmiana pozycji na kolejną następowała po 24 godzinach i wtedy wszystkie były nakręcane ręcznie. Ten etap trwał 8 dni (2 x 4 dni) i został zakończony.

- etap drugi, dynamiczny: jeden z zegarków przez 3 doby jest normalnie użytkowany, pozostałe w tym czasie są ułożone w takiej pozycji, w jakiej wskazywały najmniejsze odchylenie od wzorca po pierwszej części testu. Po 3 dobach zmieniam zegarek, który noszę a pozostałe nadal są w swoich ulubionych położeniach. Ten etap trwa nadal.

 

Szczegółowe wyniki opiszę, jak zakończę cały test ale po pierwszym etapie sytuacja wygląda nastepująco:

 

Lange 1815 Odchylenie za 8 dni 28 sek Średnio dzienne 3.5 sek

Jaeger Lecoultre Grande Reverso Duodate Odchylenie za 8 dni 12 sek Średnio dzienne 1.5 sek

Ulysse Nardin Maxi Marine Chronometer 43mm Odchylenie za 8 dni -31 sek Średnio dzienne -3.9 sek

Breitling Superocean Heritage 42mm Odchylenie za 8 dni 15 sek Średnio dzienne 1.9 sek

TAG Heuer Grand Carrera RS2 Odchylenie za 8 dni 41 sek Średnio dzienne 5.1 sek

TAG Heuer Monaco Odchylenie za 8 dni 64 sek Średnio dzienne 8.0 sek

Longines Evidenza Chronograph Odchylenie za 8 dni 68 sek Średnio dzienne 8.5 sek


What we do in life, echoes in eternity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.