Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Brada

Zegar dworcowy KZŁ Bydgoszcz elektr.

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcies...

 

Nabyłem właśnie piękny zegar produkcji KZŁ Bydgoszcz. Tylko tyle o nim wiem że prawdopodobnie wisiał kiedyś gdzieś na jakimś dworcu. Chciałbym go uruchomić. Rzut oka na tylną część zegara i widać, że jest on elektryczny. Na środku jak byk kostka elektryczna. Nie podłączałem jasna sprawa pod 220V, tylko najpierw w necie prubóję znaleźć co i jak. Za wile nie znalazłem. Prawdopodobnie zegar działa na 24V tylko tyle udało mi się ustalić. Dlatego też moja prośba. Proszę, o pompoc w jego uruchomieniu. Jaki rodzaj urządzenia zasilającego potrzeba aby zegar ruszył? Wystarczy zasilacz 24V od drukarki HP 0,5A? Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie?

 

zegar1.jpg

zegar2.jpg

zegar3.jpg

zegar4.jpg

 

Proszę o pomoc!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to zegar wtórny, sterowany impulsami z zegara "matki" . Samo napięcie 24 V sprawi, że wskazówki zaczną się kręcić do przodu, ale nie wskazywać jakiś sensowny czas.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu kiedy trafiłem na "Wasze" forum ciągle je wertuję i szukam czegoś na temat zegarów. Wspaniała wiedza! Niestety ja sam nie znam sie na nich za bardzo. Wiem tylko, że kiedy patrzę na zegarek w wyobraźni widzę technologiczne piękno użyte do jego budowy i właśnie to mi się w nich podoba - technologia zamknięta w pięknej obudowie! Ale coż... bo się zagadałem... Dzięki tarant za odpowiedź. Podczas wertowania tematów na forum znalazłem coś o zegarach wtórnych i z. matkach. Ale... da się tego mojego jakoś uruchomić? Choćby teoretycznie - jakie warunki trzeba by było spełnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się w tym wyznaję tylko tylko - jak już gdzieś pisałem to jest już "zegarowy hardcore". Poszukaj za pomocą wyszukiwarki: zegar sterujący, może jeszcze Siemens Halske. Jest kilka tematów, już z propozycjami konkretnych rozwiązań. Co do osób mających największą wiedzę w temacie - nawiąż kontakt z : Jacek. (od dawna się nie pojawia) i Mariusz.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

Moze ten post juz nie jest aktualny, ale mialem kiedys zegar dworcowy na 24 v tylko pradu zmiennego i chodzil bardzo dokladnie. Tutaj na zdjeciu widze takze kolo zamachowe i wedlug mnie nie potrzebuje zegara matki, tylko trzeba mu nadac obrot tego kola...mozliwe ze sam ruszy... na prad staly nie pojdzie ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to silnik krokowy, musi mieć podawany co minutę impuls sterujący 24V prądu stałego z zegara matki w systemie +/-, -/+, +/-, -/+ i tak dalej do końca świata i jeden dzień dłużej, bo wtedy nastąpi koniec czasu.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to silnik krokowy, musi mieć podawany co minutę impuls sterujący 24V prądu stałego z zegara matki w systemie +/-, -/+, +/-, -/+ i tak dalej do końca świata i jeden dzień dłużej, bo wtedy nastąpi koniec czasu.

 

Masz racje i wycofuje swoja wypowiedz....chociaz jest prawda ze mialem i widzialem go tutaj na forum ( nie moge tego postu znalesc ) taki zegar ktory nie wymagal zegara matki, tylko mial sznurek do wprawienia w obrot kolka i chodzil dalej sam....na 24 v pradu zmiennego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) taki zegar ktory nie wymagal zegara matki, tylko mial sznurek do wprawienia w obrot kolka i chodzil dalej sam....na 24 v pradu zmiennego.

 

czemu nie, silnik synchroniczny, przekładnia i jest zegar stabilny tak jak stabilna jest częstotliwość prądu zasilającego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że sklecenie jakiegoś układziku bazującego na kwarcu, który daje impuls co 1 sek, dla średnio zdolnego elektronika-amatora to nie jest wielki problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy użytkownicy...

 

Dzięki za pomoc, sugestie! Udało mi się skompletować informacje nt zegara przeszukując internet. Dowiedziałem się co nieco również z innych for. Ponadto poszukiwana zaowocowały stworzeniem sterownika do tego zegara.

Więcej info tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8209802#8209802

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zegar z aukcji jest zegarem wtórnym i bez matki nie ruszy. 

Ale można kupić do niego mechanizm kwarcowy np. taki:   http://www.mechanizmy.zegary-dzwony.pl/?112,mechanizm-kwarcowy-do-b.duzych-wskazowek-z-gwintem-9-mm i wmontować go w miejsce istniejącego, następnie włożyć bateryjkę powiesić na ścianie i gotowe. Można kupić również nowy mechanizm kwarcowy z sekundnikiem.  

 

Edit. Możesz również kupić do niego mechanizm kwarcowy z DCF i nie będziesz miał żadnego problemu z jego obsługą. :)  


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem od kol.Menuet z Elektrody sterownik i zegary na nim hulają już dwa lata bezawaryjnie ,polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo, nie wiedziałem że są sterowniki do wtórnych. 

Mam jednego klapkowego i chętnie bym kupił do niego sterownik, daj jak możesz jakieś bliższe namiary do Pana Menueta. 

I jak konkretnie nazywa się ten sterownik, o co pytać.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do niego na Elektrodzie na PW pod tym linkiem co podał Brada i po dwóch dniach otrzymałem sterownik pocztą, tak jak pisałem było to ok 2lata temu ale wiem że nadal Menuet te sterowniki produkuje a nawet z wersją z DCF.Jak byś miał problem z namierzeniem to będę szukał adresu Menueta

Wysłałem dziś do niego maila z prośbą o kontakt,jak się odezwie dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli potrzebujecie sterowniki to polecam Pana Macka - pasjonata PKP ale rowniez zajmujacego sie ukladami scalonymi (strownikami) do zegarow wtornych.

Ostatnio pomogl mi ze sterownikiem 1/2 minutowym do Siemensa.

 

http://baur.pl/kontakt/


10c96664fd8c932421a6e337bc0459d0.jpga2e73562db8991ec216b5ec06ebb2e09.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś ma pomysł na jaki prąd jest ten zegar?

post-29996-0-81448400-1478357625_thumb.jpg

post-29996-0-30652800-1478357649_thumb.jpg


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś ma pomysł na jaki prąd jest ten zegar?

Wymaga sterownika.

 

Ostatnio w wakacje tuningowaniem bardzo podobne zegary.

Wyszly podwójne. I chodzą super.

 

3cff17bf1e76de97a4ff97ef3a332ff3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie powiedzieć coś na temat kosztów?

Zegar jest znajomej która chciała go uruchomić.


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej będzie pasował zegar sterujący Metrona (24V), można takie capnąć i za 300 złotych. Można też zbudować generator impulsów, wspominano o takich tutaj, ale pełny opis zapewne znajdzie się raczej na forach elektryczno-elektronicznych.


O, choćby tutaj. Są linki do człowieka, który takie robi. Nie sprawdzałem czy to aktualne.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1667129.html


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie powiedzieć coś na temat kosztów?

Zegar jest znajomej która chciała go uruchomić.

Koszt takiego sterownika to okolo 130 PLN + zasilacz. Razem koszt okolo 150 PLN. Powyzej w moim poście namiar na Pana Macka. Na pewno Ci pomorze. Powodzenia.

Koszt takiego sterownika to okolo 130 PLN + zasilacz. Razem koszt okolo 150 PLN. Powyzej w moim poście namiar na Pana Macka. Na pewno Ci pomorze. Powodzenia.

Pomoże.... pisząc w Ipadzie wpisuje rzeczy automatycznie .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.