Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jaccarta

"CYMA"

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie zidentyfikować werk. Miała być to CYMA z lat 30 - Cymy nie znalazłem. ;)

 

98bcaa74dddf49ffm.jpeg

 

(i pewnie nie znajdę)

 

Wg mnie pasówka z jakiejś kieszonki (z boku pod koronką przycisk do zmiany godziny)

 

werk wygląda tak:

 

d4b712d9c148d46cm.jpg

 

Co to za mechanizm? I czy czasem nie brakuje mi kamieni?


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Najprawdopodobniej AS 15-to kamieniowy z wychwytem szwajcarskim z poczatku XXw.Mam takie same w robocie sygnowane,jak je znajde to napisze dokladnie co to jest.kolo balansowe masz w nim z cylindrowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej AS 15-to kamieniowy z wychwytem szwajcarskim z poczatku XXw.

 

Dzięki za podpowiedź. Znalazłem ,że jest to coś podobnego do AS 437 (wg Ranfft'a) z okolic 1930 r. może

AS 278 (niestety brak jego foto)

 

 

Kolo balansowe masz w nim z cylindrowego.

 

Czyli mam rozumieć, że koło też przełożone z czegoś innego?

Potrzeba dokładniejszych fotek?

Czekam cierpliwie na dalsze wskazówki...


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

To jest as153,mam identyczne 2 z ta roznica ze rodowane .Ten mechanizm to zabytek jeszcze z poczatku XXw.Tak kolo przelozone z mechanizmu z wychwytem cylindrowym.Jezeli jest ta sama waga i odpowiednio wywazone przez nawierty od spodu to w niczym to nie przeszkadza,zegarek powinien chodzic prawidlowo,jedynie widac ze juz byl w naprawie i nie jest do konca oryginalny.Tym bym sie jednak nie przejmowal bo nie jest to zegarek dosc wartosciowy, wazne ze chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie jest do konca oryginalny.

 

A na ile jest to oryginał? Oczywiście jak już wiemy o podmiance koła. Mogę prosić o zdjęcie autentycznego werku? Może wiadomo coś o firmach, które go stosowały?


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

To moze w chwili wolnej wrzuce foto zegarka w jakich te werki byly czesto montowane.Werk stosowany byl glownie w narecznych,chociaz te zolte moglybyc stosowane w damskich wisiorkach.Ten mechanizm stosowany byl w wielu zegarkach o niekiedy fantazyjnych nazwach np: la villa -geneve.Reszta oprocz tego kola wyglada ok.Podmianka kola mogla byc zrobiona jeszcze przed wojna, .Powstanie tej pasowki datuje na lata 40-te,gdyz wtedy najwiecej tworzono tego typu zegarkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I koronka też była kombinowana.

Została mi w palcach przy nakręcaniu. Wałek ma sześcienny trzpień do mocowania koronki a ktoś na lut (ołów lub cyna)założył koronkę z gwintem. :blink:

No i mam problem bo "mój mistrz" nie ma tego na stanie. Można liczyć na pomoc w tej sprawie?

Proszę :blink:


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Jak ktos do zle zlutowal to taki jest efekt ze sie urwie.Jak widac walek masz oryginalny z tego mechanizmu.Wyjsc jest kilka:

 

Przetoczyc i zrobic gwint

Znalezc taki sam walek z gwintem

Dobrze to jescze raz zlutowac

Zarobic na kwadrat i nabic koronke z antyka z tamtego okresu.

 

 

Troche mam tego graciajstwa i moze dalo by sie cos wykombinowac.

 

P.S...Dopiero teraz zauwazylem, ze na fotce brak sub sekundy,zapewne ktos opitolil werk z oski(zlamal), aby dalo sie zalozyc serwisowke tarcze.Ten werk w oryginale ma subsekunde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjsc jest kilka:

 

Przetoczyc i zrobic gwint

Znalezc taki sam walek z gwintem

Dobrze to jescze raz zlutowac

Zarobic na kwadrat i nabic koronke z antyka z tamtego okresu.

 

 

Troche mam tego graciajstwa i moze dalo by sie cos wykombinowac.

 

To ja bardzo proszę bramkę nr 2 i podpowiedź z szuflady ;)

Jak się coś znajdzie to proszę priv w celu dogadania wysyłki.

 

P.S...Dopiero teraz zauwazylem, ze na fotce brak sub sekundy,zapewne ktos opitolil werk z oski(zlamal), aby dalo sie zalozyc serwisowke tarcze.Ten werk w oryginale ma subsekunde.

 

W takim razie ten zegarek trafi na moją pierwszą "sekcję". Dziś po pracy zdejmę szkło, wskazówki i tarczę. Zobaczymy co tam zostało.

 

Ps. Szukałem na forum ale nie znalazłem; co to znaczy ,że tarcza jest serwisowa? Czy w takim razie nie powinna być pozbawiona sygnowania?


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mech od strony tarczy:

 

408a6f9058c7eb9am.jpg

 

 

ale nie znalazłem miejsca po subsecond.


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-27934-0-66130400-1331567107.jpg

Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Janek,tak to to.Tam byla os sekundnika.Zazwyczaj serwisowki/warsztatowki nie mialy sekundy,wiec zeby ja zalozyc cieto oske.Serwisowki to tarcze zamienne,czesto w tamtych czasach wytwarzane prez roznych rzemieslnikow, a to ze widnieje na nich cyma, zenith,omega,longines,doxa,moser...., to tylko dlatego ze to dosc popularne marki byly w tamtym okresie i zakladano je praktycznie do wszystkiego.Oczywiscie oprocz takich wynalazkow byly tez oryginalne,lecz byly na tyle drogie, ze zakladano wlasnie takie cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam byla os sekundnika.

 

Dzięki za podpowiedź. Po nakręceniu, w 12x widać jak porusza się kikut.

Pewnie łatwiej było uciąć jak teraz będzie założyć.

Próbować to to odtworzyć? - "wykombinowałem", że za dużych obciążeń nie będzie na wałku i mógłbym spróbować zrobić ciągniony lut

czy odpuścić? A może coś się znajdzie w tej szufladzie ?

Ps.

Co do koronki to już do mnie jadą B) będę miał z czego wybrać.


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Lut raczej odpada, bo przy probie nabicia sekundnika po prostu to sie zlamie .jakby wystawal chociaz milimetr to mozna by nabic jakis sekundnik z dluzsza tuleja,lub przedluzke na tuleji. W szufladzie mam 2 takie z calymi oskami,jednak sa nowsze i nie musza do konca pasowac.Najlepiej to sprawdzic majac werk na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kicha :( Nie wystaje nawet na 0,5 mm. (Dlatego miałem kłopot ze znalezieniem, musi co cięte było na długość a nie to co wystaje)

A do Opola trochę daleko. Trudno. Poczekam na koronkę i chyba poskładam drania.


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Ciete raczej nie,predzej zlamany.Zegarek/werk zawsze mozna wyslac i jak cos sie znajdzie, podmieni to super tylko wtedy trzeba bedzie znow szukac tarczy(najlepiej porcelanki), no i co za tym idzie odpowiednniej koperty,wiec moze zostawic go w takim stanie jak jest?Ogolnie to nawet fajna ta pasowka, tylko szkoda ze sekundy nie ma,no coz tak go ktos kiedys zmontowal,jednak i takie dziwolagi maja swoj urok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak go ktos kiedys zmontowal,jednak i takie dziwolagi maja swoj urok.

 

W tym wypadku pełna renowacja to raczej duże koszta. Więc pozostaje mi uszanować tylko czyjąś pracę.

Dalej będę polował na Cymkę ale CYMOLĄGA też zostawię. Serdeczne dzięki za okazaną pomoc i zainteresowanie.

Na ładne zakończenie tematu bardzo proszę o te fotki sygnowanych werków.


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
post-0-0-37419300-1331574082.jpg

post-0-0-77770500-1331574080.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba piękne ale ten drugi to po prostu Mister of Vintage Watch. Cudna robota. Tarcza, wskazy a koperta... Szkoda, że w moim tylko dusza ta sama...

ale...

 

doszła koronka,

wskazóweczki

i przedstawiam Państwu

CYMĘ PILOT

 

5c2d63c1417efe09m.jpg

 

:lol:


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Nawet pasowki maja to cos, zwlaszcza te skladane spory czas temu. i tak ze starego rozpada , zrobiles fajnego sikora,dobra robota, o to wlasnie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała reaktywacja tematu. Cyma składak. Tym razem moja własna, pierwsza tarcza. Zaprojektowana, wydrukowana, polakierowana i ...

Taki oto PILOT się uśmiecha:

bfeb90f89300323am.jpg b85576549776941cm.jpg


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Pomysl ciekawy, ale?.....No wlasnie, uzylbym troche innych czcionek w tarczy, skrocilbym walek, oraz pomalowalbym wskazowki od polowy dlugosci do konca grotow cienuitka warstwa rozcienczonym w rozpuszczalniku lakierze, badz w ostatecznosci uzylbym farby w aerozolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale mnie się bardziej podobał w pierwotnej wersji.

Wieniec kółka dobrałbym jednak od ankrowego werku, ten mnie trochę razi, oś kółka sekundowego można było naprawić, wstawić nowy czop, nie jest to trudniejsze od wstawienia czopa do osi balansowej, a to się robi często.

No ale to jest tylko takie marudzenie old ludka, nie bierz tego na poważnie.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl ciekawy, ale?.....

 

I właśnie o taką konstruktywną krytykę mi chodziło :) To jest mój "prototyp". Nie chciałem robić orginalnej Cymy, dlatego indeksy takie bardziej współczesne. Pracuję nad kolejną wersją tarczy ze świecącymi indeksami. Wskazy też poprawię. Może uda mi się nabyć takie bardziej lotnicze..

 

... oś kółka sekundowego można było naprawić, wstawić nowy czop, nie jest to trudniejsze od wstawienia czopa do osi balansowej, a to się robi często.

 

Na razie rozbieram zegarki. Składam. Do tej pory na koncie mam tylko dwa ożywienia. (ale wymagały tylko oczyszczenia, naoliwienia i jedno rozklejenie włosa) Powiększam warsztacik (i doświadczenie). Do takiej konkretnej naprawy to jeszcze daleka droga.

No chyba, że za zakrętem... :o


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.