Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Natomiast ja do zastosowań kuchennych lubię nożyki Victorinoxa, popolarnie zwane "pomidorkami", w cenie kilkanaście zł/szt, wersja z karbowanym ostrzem.

Są uniwersalne, chleb nimi pokroi, posmaruje masłem, 

 

Bardziej popularna nazwa to "pikutek". Kupuję po dwie sztuki.

Ale z chlebem to pojechałeś, przecież to maleństwo jest, może ogarnie bagietkę, no może i bułkę, ale nie bochenek chleba :)

 

BTW I nawet, mimo ząbkowania, można je podostrzyć - ja robię to ostrzałką diamentową w kształcie stożka.

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo kochasz swoją siostrę :blink:

Natomiast ja do zastosowań kuchennych lubię nożyki Victorinoxa, popolarnie zwane "pomidorkami", w cenie kilkanaście zł/szt, wersja z karbowanym ostrzem.

Są uniwersalne, chleb nimi pokroi, posmaruje masłem, a jak się przytępią traktuję je jako noże stołowe do użytku codziennego.

A nazwa wzięła się stąd, że doskonale radzą sobie ze skórką pomidora :)

 

A nie pikutkami?  ;)


"Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pikutki maja plaskie ostrze. Karbowane maja Pimidorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pikutki maja plaskie ostrze. Karbowane maja Pimidorki.

 

To chyba tylko Twoja interpretacja, bo pierwsze widzę taki podział :)

Odkąd pamiętam wszyscy mówiąc pikutek, mieli na myśli głównie ząbkowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie pikutkami? ;)

Tę nazwę POMIDOREK pierwszy raz usłyszałem od sprzedawcy, starszego pana w sklepie Victorinoxa na Ptasiej. Chyba wie, co mówił bo to był taki już niespotykany sprzedawca. Informacji o sprzedawanym towarze słuchałeś jak bajki, a wiedzę miał sporą. Niestety, już odszedł. Drugi taki subiekt którego słuchało się z otwartymi ustami był za komuny w sklepie fotograficznym na zapleczu domu towarowego CDT, potem chyba ten dom Smyk się nazywał, teraz straszy rozebrany do szkieletu. Przechodząc zawsze tam zachodziłem żeby posłuchać jak obsługuje klientów.

Jak pisali koledzy w dziale Omegi, dzisiaj już takich subiektów się nie spotyka :huh:

Edytowane przez Jędrula.wawa

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te noże mają swoją nazwę, to " jarzyniaki" i służą do obróbki warzyw i owoców. ...

 

Takie one " pomidorki i pikutki" jak że struga hebel :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to mój ulubiony nóż w kuchni...styl japoński :D ale  Made in China  :P

 

post-94065-0-72663000-1520449538_thumb.jpg

 

W kuchni używam od dawna - i prawie do wszystkiego...oprócz obierania ziemniaków ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yanagiba :)

 

G6


Only Fools Do Not Fear The Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym "słowotwórstwie pomidorowym" :lol: , ciekawostka:

 

 

To WZ 55? :)

 

Broń biała   Broń obuchowa

 
bałta • berdysz • ciupaga • czekan • młot bojowy • młot rycerski • labrys • nadziak • topór • tomahawk

 

berło • buława • buzdygan • cep bojowy • kiścień • maczuga • morgensztern • obuch • piernacz • wekiera

 

 • hachiwari • jitte •  • nunczako • sansetsukon

 

  Broń drzewcowa

 
prymitywna

 

armii starożytnych
dziryt • hasta • pilum • sarissa • trójząb

 

armii średniowiecznych i nowożytnych
gizarma • glewia • halabarda • kontarion • kopia • korseka • lanca • młot lucereński • partyzana • pika • rohatyna • runka • spisa friulska •szponton

 

azjatycka
guan dao • nagamaki • naginata • yari

  Broń sieczna

 
 
krótka
bagnet • puginał (baselard • cinquedea) • sztylet (daga • dirk • kordzik • mizerykordia • lewak • parazonium • sprężynowy • tarczkowy)

 

długa
floret • rapier • szpada

 

bardzo długa

 

krótka azjatycka
akinakes • bichwa • bhudż • handżar • katar • kris • kwaiken • sai • tantō

 

 
głownia obosieczna - miecz
 
jednoręczny
akinakes • gladius • herulski • jian • katzbalger • khanda • schiavona • spatha • urumi • xiphos

 

półtoraręczny

 

 

głownia jednosieczna prosta
 
finka • motylek • myśliwski • navaja • saks • scyzoryk • sprężynowy • srbosjek • strider • szturmowy • tumi •umabari • vendetta

 

inne
kard • kord • kōgai • kordelas • kozuka • pałasz (claymore • waloński)

 

głownia jednosieczna zakrzywiona
 
augustówka • bułat • czerkieska • husarska • karabela • pala • ormiańska • pieczyńska • szamszir • szaszka •talwar

 

inne
falcata • jatagan • kindżał • kirpan • kopis • kordelas • kukri • machaira • maczeta • sejmitar • tasak

 

daitō (katana • sakabatō • tachi) • ko-dachi • ōdachi (no-dachi • zanbatō) • shōtō (wakizashi) • tsurugi

 


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze "majcher"

 

G6


Only Fools Do Not Fear The Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze "majcher"

 

G6

Kliknij w moim poście "noże", link "srbosjek"......


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jako sporo starszy :P powinieneś wiedzieć (i pewnie podobnie jak ja, grałeś) że pikuty to https://pl.wikipedia.org/wiki/Pikuty, a nie tęczowe nożyki do jarzyn :lol:


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jako sporo starszy :P powinieneś wiedzieć (i pewnie podobnie jak ja, grałeś) że pikuty to https://pl.wikipedia.org/wiki/Pikuty, a nie tęczowe nożyki do jarzyn :lol:

 

To dyskusja w stylu tej, czy pojęcie "sezon" można odnieść do kolejnych cykli jakiegoś serialu?

O ile pamiętam, mimo, że wszyscy tego pojęcia tak używają, to i tak się upierałeś, że to niby niepoprawne i że sezon może być tylko na szczupaka czy inną ośmiornicę. I dopiero po przywołaniu definicji SJP zacząłeś udawać, że tylko tak se śmieszkowałeś?  B)

 

Tu to samo, bez znaczenia czy to gładki czy ząbkowany i bez znaczenia czy w kolorze tęczy czy nie i bez znaczenia czy tego chcesz czy nie, wszyscy mówią na nie pikutki (i niech nawet będzie, że pomidorki), a nie jarzyniaki. Nawet na forach "nożowych". I tak pewnie zostanie.

Język, to nie matematyka, nie ma samych sztywnych reguł i definicji, za to wciąż ewoluuje. Tylko od elastycznej głowy zależy czy się dopasujemy, bo na pewno tego nie powstrzymamy  :rolleyes:

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację, do czego też prowadzi taka "anarchia" we wszystkich sferach życia też chyba widać.....wyłaczyć młodemu pokoleniu prąd i się zgubi we własnym domu. :rolleyes:

Bezkrytycznie przyjmuje obcą kulturę, nie znając WŁASNEJ, zatracając tożsamość.

 

I nic z serią nie "śmieszkowałem", dalej uważam nazywanie "sezon" za niewłaściwe...wolna wola.

 

Nazywajcie sobie jak chcecie, pikutki, pomidorki, pachy, sezony omesie, petarda i inne ogarnięcia.....kalafiorem mi to zwisa ;)  :D

Ja pozwolę sobie nazywać tak, jak pierwotnie "rzeczy nazwano", wolno mi ;)


"Forum nożowe" dopiero mi autorytet , takiego chamstwa słownego jakie tam występuje to chyba po melinach trzeba szukać :lol:


I bez ataków proszę, to temat lekki,łatwy i przyjemny...z założenia :P ,

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że Victorinox z okrągłym końcem i ząbkowanym ostrzem to nic innego jak pikutek. Nic innego.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yanagiba :)

G6

Nie jest za krotki ? Moze to wina zdjecia, ale rekojesc jest prawie taka jak ostrze.

No chyba, ze to wersja dwureczna do sushi z patyka :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że Victorinox z okrągłym końcem i ząbkowanym ostrzem to nic innego jak pikutek. Nic innego.

:)

W Polsce jarzyniak :P , ale jak pisałem wcześniej, wolna wola :D

I bez znaczenia jest że na nożach "zjadłem zęby"( mój profil), ważne co teraz , a raczej jak, ubogie w słownictwo społeczeństwo nazywa "rzeczy"

To że "mega i ogarnąć" zastępuje braki w wyrażaniu myśli, emocji, nie moja wina......, mega w ..uj :lol:

 

"Petarada" post B)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek. Jesteśmy niemal rówieśnikami. Odkąd pamiętam jarzyniak to nożyk do obierania warzyw.

Pikutek się średnio do tego nadaje. W zasadzie wcale. To inne noże

Jarzyniak:

post-6254-0-31658600-1520546151_thumb.jpg

 

 

Pikutek ;)

post-6254-0-24945700-1520546200_thumb.jpg

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyjąłem na kopalnię to po szychcie gdzie stały autobusy sprzedawali noże.Taki zestaw 5 noży w tym jeden do chleba.Na dzień dzisiejszy może to było tak 100zł.Do jednego tak się przyzwyczaiłem (ten do chleba) że do dzisiaj nim wszystko robię.Kupiłem razu jednego lepsze droższe próbowałem się przyzwyczaić ale nic z tego.Dobrze że starych nie wyrzuciłem tylko wyniosłem do piwnicy.I tak mineło ćwierć wieku a ja nadal wszystko robię jednym nożem.No prawie.Tylko strach jak jak mi go braknie.I niech mi ktoś złe słowo powie na ten nóż :) .Jakby ktoś taki miał to kupię.Oczywiście musi być w lepszym stanie.Może ktoś dostał taki zestaw na ślub i mu leżą :)

Edytowane przez mirek 1969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirek - nie znoszę tego typu noży ;) Nie mam pojęcia do czego może służyć - dlatego podziwiam, że ma u Ciebie tak szerokie zastosowanie. 

Tak, tak - wiem - docelowo to nóż do chleba. Ostry nóż szefa w wersji "tani fiskars" mi wystarcza do pieczywa. A przy niewielkim bochenku i pikutek da radę ;)

Jak taki znajdę - bo był u mnie na pewno to Ci sprezentuje. Ale muszę poszukać. Jest ryzyko, że moja "porządkowa" żona oddała go babci na wieś - i tam dokonał żywota. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem tego Pikutka Victorinoxa w zestawie prezentowym kilka miesięcy temu... Nie wiem od czego go używać... Próbowałem ale nie mogę znaleźć zastosowania... Za to do wszystkiego używam właściwie Opinela no.9. Nie można się nachwalić tych noży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Pikutek do krojenia miękkich warzyw jest idealny. A pomidora można nim kroić na plasterki o grubości milimetra ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wywar

U mnie mowili cipciok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Idom se dwa juhasy leśną drogą. Patrzą a tu na środku drogi stoi jeż.

- Pacz Stasek iglok.

- To ni iglok ino szpilok.

- Dyć ci godom, że iglok.

Sprzeczają się parę chwil. Wtem z naprzeciwka idzie baca.

- Stasek, zapytomy bacy łon nos rozsądzi. Baco co to jest iglok cy szpilok?

- Ani iglok, ani szpilok, ino kolcok.

Edytowane przez jaszczur11

"Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.