Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Wzdłuż- ma taka pochwę Gerber Strongarm, ale nie jest obustronny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, łowca napisał(-a):

Wzdłuż- ma taka pochwę Gerber Strongarm, ale nie jest obustronny. 

Trochę za duży. 

2 godziny temu, hezio napisał(-a):

że tak dorzucę do tematu...

noże do rzucania to jest osobna kategoria Shuriken, noże do rzucania, rzutki – sklep Militaria.pl

Tak w życiu czyli do biegania po lesie/kampingu/survival to takie sztylety raczej nie są funkcjonalne...
Ja na początek z ręką na sercu polecam klasycznie MORA ;) czyli szlif skandynawski i stal nierdzewna. Jak się stępi to naostrzysz 

Podstawowy model:

Nóż myśliwski MORAKNIV Companion MG stainless - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv

albo świetny 3,2mm Orange Bushcraft 
Nóż MORAKNIV Bushcraft Orange stainless index 12492 - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv
 

Nie szukam typowej rzutki, tylko noża, a rzucanie to tak trochę przy okazji, ale dzięki za podpowiedzi :) Mora zdecydowanie odpada. Ten byłby idealny, ale jego cena powala

https://www.specshop.pl/product-pol-21151-Extrema-Ratio-Noz-Pugio-Black-04-1000-0314-BLK.html 

Edytowane przez ICE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do rzucania nigdy nie potrzebowałem szpecjalnego noza.

Rzucałem tym co miałem przy sobie.

Co do rzucania nożem z obustronnym ostrzem, to proponuję się jeszce raz zastanowić.. niektóre chwyty przy rzucaniu wręcz prawie wymagają aby wykonać pchnięcie ostrza za tępą krawędź aby wymusić prawidłową rotację.

Oczywiście, można i obustronnym rzucać, ale łatwiej jeśli jego ostrza nie golą łonowców, bo łatwo się wówczas samemu na dłoni oskalpować.

Jestem zwolennikiem sztyletów - są piękne, eleganckie, takie estetyczne, tylko że całkowicie niepraktyczne.

Mają tylko jedno właściwie zastosowanie i na pewno nie jest to zastosowanie niemilitarne..

kupiłbym kuchennego gerlacha z kutej stali i przerobił dla własnego upodobania.

Miałbym niepowtarzalny nóż do zastosowań rekreacyjnych.

 

Ten z podanego linka wręcz odrzuca wyglądem.

Nie spodziewaj się dobrej stali..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew i za rady  zapewnie trafne i poparte doświadczeniem. Ale nie szukam "jakiegoś" noża, bo taki już mam, tylko konkretnego "typu" orientując się z grubsza w jego wadach i ograniczeniach. Jednak w związku z tym, że noże to nie są (przynajmniej narazie ;) ) w kręgu moich ulubionych zainteresowań, to nie ogarniam jaka stal będzie ok, a jaką lepiej odpuścić. Jeszcze dobrze, żeby był w miare ciężki (oczywiście uwzględniając jego gabaryty), czyli raczej z grubszego kawałka stali - myślę, że 4mm powinno wystarczyć. Z tego powodu chciałem skorzystać z wiedzy doświadczonych forumowiczów, czy coś takiego jest w ogóle osiągalne, tym bardziej, że spora część sprzedawców nie podaje pełnych danych. 

Edytowane przez ICE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy rzetelny sprzedawca podaje: rodzaj stali, wymiary (całość, rękojeść, klinga, szerokość, grubość klingi), rodzaj szlifu, kształt głowni oraz full tang lub hidden (zakładam, że chcesz nóż z głownią stałą)...

Wejdź na forum nożowe (wystarczy poszukać wpisując po ang. "noże" .pl ;)) i tam uzyskasz konkretne info. Uprzednio jednak będziesz miał masę rzeczy do ogarnięcia dla początkującego :) Pozdrawiam!

Edytowane przez vpyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiar. Zaglądałem tam wiele razy, ale nie sądze, żeby był sens rejestrować się w celu zapytania o jeden nóż. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ICE napisał(-a):

Dzięki za namiar. Zaglądałem tam wiele razy, ale nie sądze, żeby był sens rejestrować się w celu zapytania o jeden nóż. 

Podejrzewam, że takie KNIVES.PL to tak jak to forum... wejdziesz zapytasz o jedną rzecz i zaczynasz płynąć coraz głębiej i głębiej ;)

Moim zdaniem najlepiej przejdź się do jakiegoś sklepu militaria.pl - weź sobie pomacaj co mają na stanie, ziomki też tam ogarniają tematy - bierz to co będzie pasować - człowiek uczy się doświadczeniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nóż do rzucania ze stali sprężynowej to się wbije w przeszkodę czy odbije w rzucającego ? - żarcik.

Widzę, że zaczynamy doktoryzować się z noży na Aliexpres, a pytający postawił kilka sprzecznych faktów, niska cena - pomińmy. Nie tępi się od patrzenia - nie pominiemy, bo albo średnio trzyma ostrość, ale jest sprężysty, albo jest ostry bo twardy, ale kruchy czyli nie nadaje się do rzucania bo pęknie. No i podobno dla nożownika czy operatora noża nie ma nic gorszego niż wyrzucić swój nóż, stąd nawet w filmach, mają noże, szable, sztylety do walki wręcz a pas, szelki ze sporą ilością rzutek nożowych czy gwiazdek to tylko uzupełnienie ekwipunku.

Takie porady snujecie a celu nie znacie a jak to psychol planujący jakiś atak ? 😂🤣

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Burns napisał(-a):

jak to psychol planujący jakiś atak

zanim nauczy się rzucać nożem to się już stary zrobi...

 

nawet z zakupem problem, bo sam nie wie co musi kupić.

 

bez urazy , synu... 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum zegarkowym moje pytanie wywołało lekkie zawirowanie, to co dopiero byłoby na tematycznym ;) . Zasadniczo to nie jest dla mnie sprawa najwyższej wagi spędzająca sen z oczu, ot tak po prostu naszła mnie ochota na posiadanie nowego nożyka, takiego niewielkiego z dwustronnym ostrzem dla urozmaicenia, ze sztywną kaburą, którą można przytroczyć do paska. Nie musi ciąć gwoździ, ani golić włosów i to już pół metra od ręki, ani utrzymywać ostrości bez ostrzenia przez następne 100 lat, i fajnie jak bym nie musiał na niego brać kredytu, ale z drugiej strony żeby nie był z gównolitu ;) Znalazłem temat więc zadałem pytanie mając nadzieje, że ktoś zetknął się z podobnym nożem i oszczędzi mi trochę czasu na szukanie. Szanuje zainteresowania innych, ale wierzcie (lub nie - jak kto woli) nie jest tak, że jak ktoś chce kupić nóż, zegarek czy cokolwiek innego, to zaraz musi przeczytać tony informacji na ten temat, poznać fachowe zwroty, rodzaje, przeznaczenie, cechy itp. i dopiero powinien podejmować jedyną słuszną decyzję o zakupie, przeznaczając z reguły na ten cel cztery razy więcej niż zakładał. Czasem wystarczy, że ten przedmiot będzie się podobał i przynajmniej ogólnie spełniał swoje zadanie. To w sumie tyle. Dzięki raz jeszcze za pomoc jak by nie była ;)

Edytowane przez ICE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, ICE napisał(-a):

Nie musi ciąć gwoździ, ani golić włosów i to już pół metra od ręki, ani utrzymywać ostrości bez ostrzenia przez następne 100 lat, i fajnie jak bym nie musiał na niego brać kredytu, ale z drugiej strony żeby nie był z gównolitu

Nie da się - jedno wyklucza drugie, bo albo jest ostry albo jest z gównolitu, ale w związku z tym ,że :

 

20 godzin temu, ICE napisał(-a):

nie jest tak, że jak ktoś chce kupić nóż, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,to zaraz musi przeczytać tony informacji na ten temat, poznać fachowe zwroty, rodzaje, przeznaczenie, cechy itp. i dopiero powinien podejmować jedyną słuszną decyzję o zakupie, przeznaczając z reguły na ten cel cztery razy więcej niż zakładał. Czasem wystarczy, że ten przedmiot będzie się podobał i przynajmniej ogólnie spełniał swoje zadanie

 

Proponuję wrzucić wyszukiwanie na popularnym serwisie aukcyjnym, gdzie można wpisać odpowiednie zwroty typu "podwójne ostrze" albo "nóż 20cm" albo też "sztylet" czy coś, określić zakres cen - wartość wyszukiwanych przedmiotów i przeglądać oferty - może się jednak coś spodoba ;)

 

Nie trzeba wcale się doktoryzować w tych tematach, natomiast zadając pytanie w temacie stricte nożowym utworzonym po to, żeby dyskutować o nożach to nie wiem czego się spodziewałeś..

 

Mnie jednak zastanawia przeznaczenie.

Jeśli chcesz to nosić przy pasku "na codzień", ma być fultang, zakładany gabaryt, zwłaszcza grubość, to ja sobie nie wyobrażam nauki rzucania takim nożem.

On będzie ważył pewnie z 0,3kg - i żeby nie było, ja nie jestem słabowitym chuderlakiem, to wierz mi, że do nauki i treningu rzucania, to coś takiego - taki płaskownik się nie nadaje.

 

Wpisz sobie w wyszukiwarkę "nóż osa" i choć to dość niewielki nóż, to do nauki wystarczy a prócz wielkości ma wszelkie atuty których oczekujesz (nawet parakord) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zupełnie nie rozumiem, co ludzi kręci z tym rzucaniem nożem ? Nóż jak wiadomo służy do cięcia a rzucanie ? IMHO bez sensu :huh:

I żeby nie było, też kiedyś próbowałem. I najlepiej wychodziło rzucanie bagnetem od Mausera, czubek ostrza przechodził na drugą stronę drzwi komórki dziadka :)

 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

czubek ostrza przechodził na drugą stronę drzwi komórki dziadka

 

15 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

co ludzi kręci z tym rzucaniem nożem

sam sobie odpowiadasz - nie tylko sprawić, żeby trafił ostrzem tam gdzie chcesz, ale również żeby się wbił tak jak chcesz przy rzucie techniką jaką sobie sam wybierzesz.

To jest taka umiejętność trochę na pokaz i dla szpanu.

Mi kiedyś dawało dużo frajdy, zwłaszcza, że radziłem sobie różnymi nożami, różnymi wielkościami z różnych odległości i kilkoma technikami jedna po drugiej.

Nie sztuką już nawet trafić w drewnianą bramę szopki czy garażu ale sztuka w wybraną deskę albo nawet w wybrany sęk wybranej deski.. Zresztą podobnie miałem przy rzucaniu siekierą/toporem.

frajda i już..

Bez wielkiego wnikania w sensowność i skuteczność takiego zastosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twardy sęk, żeby czubek złamać? :wacko:


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, zadra napisał(-a):

Nie trzeba wcale się doktoryzować w tych tematach, natomiast zadając pytanie w temacie stricte nożowym utworzonym po to, żeby dyskutować o nożach to nie wiem czego się spodziewałeś..

Spodziewałem się, że jeśli ktoś miał kontakt z nożami pasującymi do opisu to wrzuciłby je jako przykład, tak jak to zrobił @loco50 :) Właśnie dlatego, że to temat stricte o nożach, to tu zadałem pytanie. Tylko pytanie było czy zna ktoś nóż zbliżony to tego z linku pod względem

W dniu 3.08.2021 o 13:15, ICE napisał(-a):

wygląd/proporcje/wielkość/kaburę/cenę

, który będzie "technicznie" ok, a nie czy przyda mi się taki nóż. 

 

2 godziny temu, zadra napisał(-a):

Nie da się - jedno wyklucza drugie, bo albo jest ostry albo jest z gównolitu

 

A mi się jednak wydaje, że nie każda stal stosowana w nożach da się naostrzyć do takiego samego poziomu 🤔 Ale mi jednak bardziej chodziło o to, żeby to była stal "do noży" a nie np z bednarki do opasania beczek, co mam wrażenie, że czasami ma miejsce w nożach kuchennych  ;)

I nie mam problemu z tym, że jest dyskusja, bo przecież po to jest forum i zakładane tematy, tylko trochę mnie zdziwiło, że po pytaniu dyskusja skupiła się tym, czy oby na pewno wiem czego chce (tak jakby to miał być kilogram wzbogaconego uranu w szklanej butelce) a nie na tym co chcę. Czy na prawdę jest takie dziwne, że można chcieć kupić nóż konktetnego typu (powszechnie produkowany) tylko dlatego, że się komuś podoba? Czy nie zastrugam nim patyka, czy nie przetne nim sznura, czy nie obiorę ogórka? Czy muszę kupować nóż dopiero jak precyzyjnie ustalę jego przeznaczenie? Czy nóż bojowy musi służyć jedynie do walki? Przypuszczam, że świetnie będzie się nim otwierało również listy :) To nie prom kosmiczny, a ja nie lecę w kosmos, żeby każdy szczegół miał ogromne znaczenie. Zdaje sobie sprawę, że dla kogoś kto pasjonuje się nóżami takie rzeczy będą istotne, ale ja chcę kupić jedną sztukę bo mi się spodobał, a to, że chciałem się dopytać, żeby wybrać jak najlepszy jakościowo nie jest chyba niczym dziwnym. Co do rzucania nożami, to jako nastolatek używało się wszystkiego od kuchennych przez finki po tasaki, siekiery i maczety (te ostatnie własnej roboty) z całkiem przyzwoitym skutkiem, więc 0,3kg nie będzie raczej stanowiło problemu ;) , ale tak jak już pisałem 

W dniu 4.08.2021 o 00:35, ICE napisał(-a):

Nie szukam typowej rzutki, tylko noża, a rzucanie to tak trochę przy okazji

więc jeśli faktycznie będzie z tym słabo to nie będę rozpaczał - najważniejsze, żeby nie zaczął latać w kierunku przeciwnym niż go rzuciłem ;) I żeby nie było, nie skarżę się na dyskusję rozpoczętą po moim pytaniu, tylko zabawne są autorytatywne wypowiedzi o moim "błędnym wyborze", ale rozumiem, że to troska o bezpieczeństwo moje i otoczenia ;)

Edytowane przez ICE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ICE napisał(-a):

 tylko trochę mnie zdziwiło, że po pytaniu dyskusja skupiła się tym, czy oby na pewno wiem czego chce 

Zadałeś pytanie, to ludzie Ci odpowiedzieli. Wszystko na zasadzie, ze najlepiej uczyć się na błędach. Ale czyichś, nie swoich 🤪

Ale jeżeli rzeczowe argumenty Cię nie przekonywują, zrobisz jak uważasz. :huh:
Twoje małpy, Twój cyrk 🙉


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mario1971 napisał(-a):

W twardy sęk, żeby czubek złamać? :wacko:

żeby złamać to trzeba trafić, ale nie przypominam sobie, żebym złamał czubek przy rzucaniu a nawet trafieniu w sęk.

Częściej rękojeści się rozlatywały od wibracji, no i oczywiście były wygięcia, sklepanie krawędzi, szybka utrata ostrości..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko się zgadza, tylko nadal nie kumam, czemu wybór akurat tego typu noża to błąd ;) Ale, żeby nie kręcić się w kółko (ponieważ mam wrażenie, że cały czas pytam na czym polega błąd w moim wyborze ;) ) zapytam inaczej, jaki wybór byłby pozbawiony błędu, dla kogoś kto nie ma specjalnego przeznaczenia dla noża i chce mieć jedynie kawałek metalowego ostrza pod ręką, tak na wszelki wypadek, dyskretnego i "niewidzialnego" , żeby nie wywoływał niepotrzebnych emocji, przenoszonego poza kieszeniami, ale nie w plecaku czy na szyi - i czemu do "nie do końca określonego celu" właśnie ten będzie lepszy od tego, który ja wybrałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.97d5fa9df54a896b5c51e87e3c08e8ef.png

Do po skrytego przenoszenia to jednak folder, nawet większy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem, ale co poradzić, jak mnie naszło na full tang'a :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby nóż był wygodny w użyciu i codziennych prostych pracach powinien mieć pojedyncze ostrze. 

Druga -tępa strona przydaje się, gdy musisz oprzeć tam palec lub całą dłoń aby praca była dokładniejsza lub wygodniejsza.

 Przydaje się również, gdybyś w jakiejś miejskiej dżungli chciał zbatonować kilka polan drewna na ognisko. 

 

Weź spróbuj nosić przez kilka dni przy pasku tarnik do drewna albo jakiś duży pilnik o masie między 300 a 400g - będziesz miał punkt wyjścia do decyzji na temat wielkości i ciężaru tego co chcesz kupić i mieć przy pasku. 

Tylko musiałbyś nosić to przy pasku przez całe dnie we wszystkich sytuacjach. 

Do pracy, do sklepu, do kibelka itd.. wiesz jak fajnie spadają rozpięte  w kiblu spodnie obciążone czymś takim? jest suuuper i cała rodzina wie kto zajmuje WC..

Musisz poczuć ten dyskomfort, gdy siadając na krześle nóż zacznie się wgniatać w biodro albo kręgosłup,  musisz też poczuć uderzenie,gdy zapomniwszy w końcu o nim rzucisz się zmęczony na kanapę i ON o sobie przypomni.

Musisz mieć ten problem z zajęciem miejsca w samochodzie jako kierowca lub pasażer gdy siadając do auta masz takie żelazo przy pasku.

Musisz zastanowić co z nim zrobić wchodząc do US  lub budynku sądu i musisz wiedzieć, że mimo iż to nie jest zabronione, to nie jest mile widziane w oczach legitymujących Cię policjantów a formalnie zabronione we wszelkich sytuacjach użycia siły nawet gdy nie będziesz to używał w sytuacji gdy znajdziesz się w gronie kibiców lub podpitych chcących zaczepki przyjaciół. 

Tam co najmniej dostaniesz wpis w kartotekę a może być gorzej. 

Poza naszymi granicami wręcz podejrzenie o terroryzm i duża szansa na posiadówę i rozprawę przed sądem z góry skazaną na przegraną.

Ja stałem kiedyś w kolejce do Luvr"u i zdałem sobie sprawę, że w kieszeni jak zawsze mam wiernego automatycznego i niewielkiego przyjaciela  a na wejściu kontrola - prześwietlanie i bramki, a we Francji się nie cyrtolą zwłaszcza, że to napęd sprężynowy miało (prawnie zabronione) - poszedłbym siedzieć..

Wiesz jak mi się gorąco zrobiło?

 

Co do profilu ostrza i kształtu to tylko kwestia wyobraźni i oczekiwań ktoś lubi tanto,  ktoś spike,  kto inny bowie...

Tylko trzeba wziąść pod uwagę, że kawał gatunkowego surowca jest już drogi w samym zakupie a musi być jeszcze obrobiony przez fachowca. 

Nóż z dobrego materiału musi swoje kosztować.

 

Dałem Ci radę jak kupić coś co Ci się podoba i w Twoim budżecie i wyjaśniłem dlaczego sztylet jest do innych zastosowań niż nóż jednostronny oraz napisałem jakie korzyści płyną z noża z pojedynczą krawędzią tnącą. 

Nawet podałem konkretny model noża (Full tang -sztylet który miałby szansę być użyty w cywilu ) a dodatkowo nie tak trudno wygoglać sobie wszelkie noże  wz 92 albo wz 98 ale ja nie napiszę, że są to dobre noże bo na takie miano muszą reprezentować sobą więcej niż tylko wygląd bojowy i czarny lub kolor - chrom..

Myślę, że resztę musisz sobie już sam przemyśleć i wybrać zgodnie z własnymi oczekiwaniami i budżetem.

 

Więcej po prostu napisać się nie da.

Jest albo dobrze, albo tanio...

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

I najlepiej wychodziło rzucanie bagnetem od Mausera, czubek ostrza przechodził na drugą stronę drzwi komórki dziadka :)

 

tektura czy sklejka?


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, neclocus napisał(-a):

 

tektura czy sklejka?

Deski, ale takie już trochę leciwe. Z drugiej strony taki bagnet od Mausera to dobrze ponad kilogram (tak sądzę, nie ważyłem) i swoje robi 😱

@zadra ja miałem podobna przygodę przy wejściu do la Chapelle na terenie ichnego Ministerstwa Sprawiedliwości, nomen omen. Miałem tylko nóż saperski Gerlacha i dobrowolnie oddałem do depozytu, a i tak wzbudził małą sensacje wśród gliniarzy. Pokazywał go jeden drugiemu Jean ! Jean ! Jakby qrde pierwszy raz zobaczył większy scyzoryk. Ze sztyletem sądzę nie byłoby już tak wesoło 🤭🙉🆘

Edytowane przez Jędrula.wawa

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle takstu, a nadal brak odpowiedzi, czemu nóż z dwoma ostrzami miałby być błędem (no może poza tym 

2 godziny temu, zadra napisał(-a):

Druga -tępa strona przydaje się, gdy musisz oprzeć tam palec lub całą dłoń aby praca była dokładniejsza lub wygodniejsza.

ale ja nie opieram kciuka lub innego palca o ostrze w żadnym nożu, więc bez znaczenia). Niemniej doceniam chęć podzielenia się wiedzą, poświęcony czas i zaangażowanie :) Myśle, że czas zakończyć tą jałową dyskusję, bo mam wrażenie, że ona zniechęca stałych bywalców tego tematu do korzystania z niego, czego jako gość nie mający wpływu na jego rozwój chciałbym uniknąć. Pozdrawiam. 

Edytowane przez ICE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktyczna rada - wybierz sobie kilka modeli, które Ci się podobają i mieszczą się w budżecie. Poczytaj o nich i wybierz z nich tego, który jest najlepszy, olewając całą otoczkę i kwestie typu "po co ci taki nóż" lub "źle, że chcesz taki nóż". Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.