Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Klod100

Piramida prestiżu marek zegarkowych

Rekomendowane odpowiedzi

Ja coraz bardziej myślę jednak o stworzeniu dwu piramid, współczesnej i vintage. W wielu wypadkach trudno przedstawić jakiś wypadkowy prestiż, tak jak np. w przypadku firmy Longines, a na dodatek jest też trochę firm, które kiedyś miały dość wysoki prestiż, a obecnie już nie istnieją. Tak czy owak, prostego rozwiązania tu nie ma.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno się z Tobą nie zgodzić, bo podobne rozterki dotyczą marek, które istnieją od kilkunastu - kilkudziesięciu lat, a już zasłużyły sobie na niezłą pozycje we "współczesnej" piramidzie prestiżu, a w ogólnej miały by problem, aby się załapać.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Piramida vintage - popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja coraz bardziej myślę jednak o stworzeniu dwu piramid, współczesnej i vintage. W wielu wypadkach trudno przedstawić jakiś wypadkowy prestiż, tak jak np. w przypadku firmy Longines, a na dodatek jest też trochę firm, które kiedyś miały dość wysoki prestiż, a obecnie już nie istnieją. Tak czy owak, prostego rozwiązania tu nie ma.

W pełni sie zgadzam


Omega Speedmaster 105.002, Rolex GMT 1675, Zenith El Primero A384, Tag Heuer Monaco cal12, Heuer Montreal cal12, Breitling Long Playing, Certina Chronolympic cal234, Zenith Defy Subsea 600mt, Breitling Chronomatic... parę, ...i sam nie wiem kiedy to się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze , dobry pomysł z tym rozdzieleniem piramid

Wysyłałem Ci kiedyś kryteria do piramidy , więc jeśli masz chęć i czas ( bo wiedzę to masz na pewno ) pokuś się o stworzenie takowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu powinienem mieć trochę "luzu" to się za to zabiorę.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Jeśli mierzyć 'popularność' ilością sprzedanych egzemplarzy, to - zasadniczo - im niżej w piramidzie, tym marka bardziej popularna :). Z tym, że od wszystkich zasad są wyjątki.

Sprecyzuję. Pisząc "popularność" miałem na myśli to, że marka jest znana, rozpoznawalna. Czy będzie takie kryterium w przyszłej piramidzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to rozpoznawalność, przecież nierozpoznawalny prestiż nie istnieje.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Aha, a jakie będą przyszłe kryteria?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Aha, a jakie będą przyszłe kryteria?

 

edit

Wyżej wspominasz o piramidzie współczesnej + vintage, a dalej też Prezes Stowarzyszenia pisze o kryteriach. Czy chodzi o te same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrobię sobie zestaw firm kandydatów do jednej i drugiej piramidy, a konkretne kryteria według których je poukładam wybiorę podczas pracy, bo wszystkich na raz nie da się prawdopodobnie zastosować i na pewno trochę inne będą dla piramidy "vintage" i trochę inne dla piramidy "współczesnej". Tak z grubsza  to w "vintage" większy nacisk będzie na zasługi dla zegarmistrzostwa i preferencje kolekcjonerów, a we "współczesnej" bardziej rozpoznawalność przez klientów, innowacyjność itp.. Z góry zaznaczam, ze będą to moje subiektywne piramidy, tak że nie spodziewam się nawet, że zadowolę wszystkich, ale żadnych zasadniczych zmian pozycyjnych pod wpływem nacisków nie przewiduję, mogę jedynie obiecać, że uwzględnię każdą firmę o której zapomniałem gdy ktoś mi takową zgłosi.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Sporo pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrobię sobie zestaw firm kandydatów do jednej i drugiej piramidy, a konkretne kryteria według których je poukładam wybiorę podczas pracy, bo wszystkich na raz nie da się prawdopodobnie zastosować i na pewno trochę inne będą dla piramidy "vintage" i trochę inne dla piramidy "współczesnej". Tak z grubsza  to w "vintage" większy nacisk będzie na zasługi dla zegarmistrzostwa i preferencje kolekcjonerów, a we "współczesnej" bardziej rozpoznawalność przez klientów, innowacyjność itp.. Z góry zaznaczam, ze będą to moje subiektywne piramidy, tak że nie spodziewam się nawet, że zadowolę wszystkich, ale żadnych zasadniczych zmian pozycyjnych pod wpływem nacisków nie przewiduję, mogę jedynie obiecać, że uwzględnię każdą firmę o której zapomniałem gdy ktoś mi takową zgłosi.

 

Czekam z niecierpliwością i życzę powodzenia. Pomyślałem sobie, że warto by też ten pomysł "podkupić" i zrobić coś takiego np. o samochodach. Jest tu bowiem pewna analogia - są firmy o wspaniałych korzeniach i długiej tradycji, które pierwsze zastosowały przełomowe technologie, urządzenia i wynalazki, a które dziś produkują masową taniochę, jak np. Fiat, czy Alfa Romeo (poza dwoma modelami powstałymi w ostatnich latach), są też inne, mające, powiedzmy, ok. 50 lat, więc "średniaki", ale które są dziś ( i z pewnymi wyjątkami zawsze były)  w czołówce prestiżowych producentów, jak np. Porsche 911, czy Ferrari i są całkiem nowe firmy, które szturmem zdobyły serca klientów, jak choćby Tesla.  Są też firmy odrodzone, jak feniks, które kiedyś były na topie, potem padły, a dziś powróciły - przykładem może być Bugatti, którego ze swymi przodkami wiąże jedynie nazwa - nie ma tu jakiejś ciągłości istnienia firmy.  Z kolei Bentley, czy Rolls to dziś w zasadzie niemieckie technologie VW i BMW, ale z utrzymaniem klimatu, tradycji, czy miejsca produkcji starych firm. Podobnie z Jaguarem i Roverem - które są dziś markami należącymi do zupełnie nieprestiżowego, choć potężnego w Azji, hinduskiego koncernu TATA.

 

Myślę, że ta motoryzacyjna wstawka dobrze ilustruje trudności, jakie Cię czekają, Piotrze, by stworzyć tę nową piramidę prestiżu. Nawet zrobienie oddzielnych wersji nie będzie proste, bo czasem granice się zacierają, gdy mamy do czynienia ze "średniakami" i trudno jednoznacznie powiedzieć, czy np. firma, która powstała w okresie międzywojennym, albo po II wojnie światowej,  w latach 50. to już firma historyczna, z tradycjami, czy do tej grupy można zaliczyć jedynie firmy powstałe nie później, niż, powiedzmy, do wybuchu Pierwszej Wojny.

 

Tym bardziej, że to wygląda inaczej z punktu widzenia kogoś, kto sam powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku, jak ja, niż kogoś, kto się urodził już w III RP i tamte czasy to dla niego jest zamierzchła historia. :D

Edytowane przez hiob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo ciekawy lecz karkołomny, bo z jakiej grupy będą te zegarki jak każda firma robi od perełek kolekcjonerskich w limicie po masowe  serie ? czy to będą zegarki z średniej półki danego producenta czy z najtańszej? a innowacyjność którą podałeś jako jedną z kryterium oceny będzie po ilości uznanych praw patentowych marki? czy jakieś inne?

Będę śledził rozwój wydarzeń ale uważam, że nie miarodajny, bo niby dla kogo to ma być? dla dowartościowania kogoś kto kupi zegarek ponad swój stan?  bo o gustach i upodobaniach nie  wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Ogólnie wiadomo, że marka Porsche jest lepsza od marki Fiat. Wydaje mi się, że na takiej zasadzie powstała aktualna i powstaną kolejne piramidy. Będą one dla wszystkich. Jak wspomniał Autor - będzie to jego ocena, a on jest fachowcem. Masz rację, że o gustach się nie dyskutuje, dlatego ocena jest/będzie subiektywna. Każdy może się z nią niezgodzić i wyrazić opinię, że  np. 126p  jest bardziej ceniony od 911.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DK!

Pomysł nie tyle karkołomny co trudny i z pewnością powstała piramida będzie subiektywna, ale chyba o taka po części chodzi, bo głosowania już były i wychodziły bzdury, bo w wartościowaniu marek zegarkowych demokracja nie popłaca. Dobrze, że za opracowanie piramidy bierze się ktoś, kto się na zegarkach zna, a nie tylko je lubi. Kolejna sprawa, to piramid ma dotyczyć marek, a nie konkretnych wybranych zegarków, więc cały zegarkowy dorobek będzie brany pod uwagę. Jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się dla kogo ma być lub komu jest potrzebna taka piramida, to podpowiadam, że dla takich jak ja, którzy jeszcze niewiele wiedzą o markach zegarkowych, dla tych którzy dopiero zaczynają zabawę z zegarkami i jeszcze mniej wiedza a chcą się czegoś o nich dowiedzieć, jak również dla tych którzy od dawna mają już swoje własne piramidy prestiżu, ale bardzo chętnie poznają inną, niekoniecznie zgodna z ich przekonaniami. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wiadomo, że marka Porsche jest lepsza od marki Fiat. Wydaje mi się, że na takiej zasadzie powstała aktualna i powstaną kolejne piramidy. Będą one dla wszystkich. Jak wspomniał Autor - będzie to jego ocena, a on jest fachowcem. Masz rację, że o gustach się nie dyskutuje, dlatego ocena jest/będzie subiektywna. Każdy może się z nią niezgodzić i wyrazić opinię, że  np. 126p  jest bardziej ceniony od 911.

 

No właśnie... ogólnie wiadomo, ale tak naprawdę to bardzo niewiele osób zna historię tych firm. Zaczęli już w XIX wieku, produkowali wspaniałe, "królewskie" pojazdy, jak np. ten:  http://www.museoauto.it/website/en/collezione/34-fiat/93-fiat-mod-1824-hp http://www.museoauto.it/website/en/collezione/34-fiat/92-fiat-mod-2440-hp w czasach, gdy Ferry Porsche, założyciel firmy Porsche,  był jeszcze "u taty w worku", bo urodził się dopiero kilka lat po powstaniu tych samochodów.

 

Pewnie z zegarkami mamy dziś podobną sytuację - są marki,  które dziś powodują jedynie wzruszenie ramionami, ale które zapisały się pięknymi zgłoskami w historii. Przykładem może tu być np. Bulowa, dziś popularna i niezbyt prestiżowa firma, która jednak dość sporo wniosła w rozwój "zegarczanego przemysłu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Tak z grubsza  to w "vintage" większy nacisk będzie na zasługi dla zegarmistrzostwa i preferencje kolekcjonerów (...)

Ale tylko odnośnie zegarków naręcznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko odnośnie zegarków naręcznych?

Porównaniu podlegać będzie prestiż firm, a nie zegarków.

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że nie wiem, czy w piramidzie wintydź będą uwzględnione firmy zasłużone dla zegarmistrzostwa w zakresie zegarków naręcznych, niezależnie od ich dokonań na innych polach zegarmistrzostwa, czy też zasłużone także np. w zakresie rozwiązań technicznych w mechanizmach w zegarkach kieszonkowych, co byłoby chyba bardzo trudne do opracowania.

Tylko gdybam, bo się nie znam na zegarkach, choć się nimi interesuję, ale myślę, że lepiej byłoby opracować w innym dziale osobną piramidę prestiżu wintydż firm produkujących zegarki kieszonkowe albo mechanizmy do zegarków kieszonkowych.

Edytowane przez norbie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak chcemy ocenić prestiż vintage czyli historyczny bądź co bądź, to musimy go brać jako wypadkową całej działalności firmy. No a rozwiązania techniczne zastosowane w zegarkach kieszonkowych, przecież zazwyczaj mają również duży wpływ na późniejsze zegarki naręczne. To nie są jakieś oderwane działy zegarmistrzostwa, mamy tu do czynienia z ciągłością.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Tym bardziej cieszę się, że powstanie taka piramida. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie popieram piramide "Vintage". Aktualna "Współczesna" pwinna opierać się wyłącznie na aktualnej pozycji i wskaźnikach dzięki którym można porównać wszystki marki w roku 2014 - w tym wypadku dokonania zegarmistrzowskie Longines-a np. muszą być brane pod uwagę tylko w "Vintage", bo współcześnie wiemy jak jest - historia zawyża odbiór tej marki.

Edytowane przez mat_k

EWOLUCJA:

Casio na komunię --> Casio od dziadka --> Q&Q --> Perfect --> Casio Edifice --> Christian Benoit --> Armani --> Lacoste --> Certina--> Tag Heuer Monaco --> Frederique Constant Automatic  --> Maurice Lacroix Pontos -->  Omega Aqua Terra --> Longines Hydroconquest Automatic + Oris Big Crown Chronograph + Frederique Constant GMT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałaby wyglądać piramida vintage? Żeby to miało jakiś sens to chyba trzeba podzielić taką piramidę na dekady bo czym inny był np prestiż (jakkolwiek go rozumieć) np Omegi w latach 50 tych a czym innym w 90 tych.

Moim zdaniem wypadkowa całej działalności firmy jest bardziej miarodajna tak jak pisał Piotr powyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to widział tak: brać pod uwagę tylko marki liczące sobie więcej niż 50 lat i ustalając wypadkową ich prestiżu wyłącznie przez pryzmat historii a nie współczesności, biorąc pod uwagę także nie istniejące już marki. Różnie punktować dokonania. W ten sposób otrzymamy historycznie najbardziej prestiżowe manufaktury. Tak jak pisze Bartosz 86 - nie da się inaczej, bo prestiż się zmienia, jest zbyt ulotny tak aby na stałe go zaszufladkować przy danym producencie.

Edytowane przez mat_k

EWOLUCJA:

Casio na komunię --> Casio od dziadka --> Q&Q --> Perfect --> Casio Edifice --> Christian Benoit --> Armani --> Lacoste --> Certina--> Tag Heuer Monaco --> Frederique Constant Automatic  --> Maurice Lacroix Pontos -->  Omega Aqua Terra --> Longines Hydroconquest Automatic + Oris Big Crown Chronograph + Frederique Constant GMT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.