Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... not tak , może i lepszym rozwiązaniem jest wymiana mechanizmu , wychwyt zapewne hakowy, oś można by dotoczyć w razie czego (pewnie czopy 0,7) a zresztą mostki do dorobienia... więc nawet 09 może być ale do tego brak połowy klawiatury. No tak , fakt może się nie opłacać całkowicie . Mechanizmy HAU nie są takie rzadkie ....

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leskos - pytałem w kilku miejscach. Tutaj również. Brakuje wychwytu,kotwicy itd. Pewnie osobno nie zakupię,chociaż w jego rozbieraniu i skladaniu nabyłem wprawy.

2

3

skoro w planach zakładasz , że ta renowacja trochę potrwa , to spokojnie pytaj zegarmistrzów ( pokazuj im , choć ze dwa zdj. ) a znajdziesz części , lub dawcę !!!!  Co staruszek , to staruszek , a nie nówka !!!! Skrzynia oryginał , to i mechanizm oryginał !!! ( nawet jeśli z poprawkami i jakimiś niezgodnościami )

Naprawdę zachęcam !!!!  To się da , to się znajdzie , albo się dorobi !!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leskos, nie biorę pod uwagę oplacalnosci. To nie tego typu kategoria myślowa. Bardziej chodzi mi o dostępność części. Rozmawiałem z kilkoma zegarmistrzami. Bronili się stwierdzeniem,że może coś pójść nie tak i mechanizm nie ruszy. Niestety,nie znam się i nie mogę ustosunkowac. Rozumiem,że Twoja wypowiedź nie jest ironiczna i faktycznie mechanizmy HAU nie należą do rzadkich?

PM1122,tak właśnie sobie po cichu rozmyślam. Może w trakcie zabawy uda mi się znaleźć kogoś,kto zerknie fachowym okiem na brakujące elementy. Jak wcześniej wspomniałem,mechanizm pracuje na tych elementach mimo braków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , a znajdzie się !!!!  :) 

Ktoś może na All..... sprzedawać mechanizm jako uszkodzony , bo trzaśnięte sprężyny chodu i bicia , ale inne całe !!!!

Na pewno się trafi !!!

A tacy zegarmistrze , a których wspominałeś , to już nie ci ,,Prawdziwi ,, z  nieodległych jeszcze czasów !!!

Twierdzić , że coś może pójść nie tak i nie będzie można uruchomić mechanizmu :D

Bliżej Tobie do zegarmistrza , niż im , skoro w składaniu i rozbieraniu masz wprawę !!!

Tobie brakuje tylko uruchomienie go , .... bo brak tych części !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza skrzynia. Rozebrana na tyle,na ile dałem radę. Czyli 90%, planowałem uzupełnić powłokę,ale guzik z tego wyszło. Po umyciu okazało się,że jest słabo. Za pomocą polecanej przez Was chemii usunąłem powłoki. Czego to nie było na tym drewnie! Dzień po dniu,fragment po fragmencie. Na daną chwilę mam przybrudzone,gołe drewno. Fornir na szczęście w przyzwoitym stanie. Dobra...nagadałem się. Mam takie pytanie do Was. Przeczytałem większość rad,które dajecie. Mam głowę wypchaną teorią. Z praktyką gorzej:) Wełną 000 szlifuje pierwszy element. Na tym etapie "brud" robi wrażenie,że tak ma być i nie ma co przesadzać. Jeśli oczyszcze całość,uzupełnię ubytki to konserwuje olejem ( lniany czy lepszy wazelinowy? ),następnie podbejcowac co uznam za stosowne i ostateczna powłoka? Dobra kolejność? Chce zminimalizować ilość własnych błędów

post-108535-0-44115500-1550912707_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem orłem w renowacji - moja mała wątpliwość tyczy się olejowania. Jeśli chcesz podbejcować to moim zdaniem nie rób olejowania bo bejca nie chwyci drewna. Najpierw bejca potem ew. olej. Olej nanosi się (oszczędnie) raczej w celu wydobycia usłojenia drewna, a potem dla ułatwienia politurowania.

Ja używałam lnianego pod politurę, wazelinowy też jest stosowany przez niektórych. Który lepszy - ja nie wiem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yodek, słuszna uwaga z aplikacją oleju przed bejcowaniem. Bardzo dziękuję za sugestię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu. Czy to drewno orzechowe? Lawiruje sobie po necie i co zobaczę jakaś deskę mówię..."O! To jest to!!:)))"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda :) 

Słoje wyraziste !!!! Mi się podoba . nie przyciemniał bym  ... no , trochę brodę.

Poczekaj , może Leskos coś podpowie , bo ja z drewna słaby jestem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PM dziękuję.fote cyknąłem jeszcze w zapyleniu elementu.Fakt,słoje ładnie widoczne i zdrowe. Brodę chcę o jakiś ton przyciemnic,ponieważ sporo na niej mankamentów w postaci przebarwień. Poczekam,nigdzie się nie śpieszę:)

Ogólnie tak to wygląda na dzień dzisiejszy- po przemiennym stosowaniu denaturatu,usuwacza powłok i wszelakich wełenek. Ozdobniki czekają cierpliwie na swoją kolej.

post-108535-0-48275600-1550920993_thumb.jpg

Edytowane przez Silver79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver - solidnie się napracowałeś! Widać efekt - jestem przekonana, że ten efekt końcowy będzie super. Jeszcze sporo pracy ale potem jaka radość ☺

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, dziękuję Yodek. Trochę pracy już włożone. Jednak praca,która sprawia radość jest fajna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj..coś czuję, że chyba na jednym zegarze się nie skończy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolumny na drzwiczkach zegara należałoby zdemontować do politurowania, podobnie elementy z korony zegara.

Prawdopodobnie, będzie to miało olbrzymie znaczenie dla efektu końcowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młot Thora, walczę z tym od kilku dni. Szukam sposobu na demontaż. Podważanie nic nie daje,męczenie również bez efektu. Każdy element wklejony na inny klej. To co zostało zamontowano chyba jakimś butaprenem. Niczym nie idzie ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie suszarką - czy mięknie ,

Spirytus ....

Jednak stare kleje miały tą zaletę , że były do ruszenia . Może na coś trafisz co da radę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dało radę...ogrzane nad płomieniem kuchenki i cięcie kleju nożem do tapet. Nie obylo się bez plasterka;) Jednak,jeśli ma być zdjęte - będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dało radę...ogrzane nad płomieniem kuchenki i cięcie kleju nożem do tapet. Nie obylo się bez plasterka;) Jednak,jeśli ma być zdjęte - będzie.

Super :-)

Ja też bardzo szybko odspajałam kolumny od drzwiczek - politurowanie z kolumnami to kiepski skutek ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dało radę...ogrzane nad płomieniem kuchenki i cięcie kleju nożem do tapet. Nie obylo się bez plasterka;) Jednak,jeśli ma być zdjęte - będzie.

Brawo !!! Teraz łatwiej oczyścić , no a później politurować . Miejsca , gdzie będziesz kleił , to częściowo pomiń ( nie znaczy to , że trzeba idealnie ) , bo klejenie na politurę nie łapie . No chyba , że później , w konkretnych paru miejscach , polecisz papierem ściernym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem orłem w renowacji - moja mała wątpliwość tyczy się olejowania. Jeśli chcesz podbejcować to moim zdaniem nie rób olejowania bo bejca nie chwyci drewna. Najpierw bejca potem ew. olej. Olej nanosi się (oszczędnie) raczej w celu wydobycia usłojenia drewna, a potem dla ułatwienia politurowania.

Ja używałam lnianego pod politurę, wazelinowy też jest stosowany przez niektórych. Który lepszy - ja nie wiem:-)

Olej jak najbardziej, olej tworzy warstwę gruntu , stabilizuje drewno, wyciąga kolor drewna , nasyca i polimeryzuje po 24 godzinach , dzięki temu można zastosować bejce wodorozcieńczalne. Przyjmuje bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To olej  jest monomerem...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewno Ameryki nie odkryłem:) Jednak od pewnego czasu czytam,że jest duży problem z oddzieleniem wszelkich kolumienek i innych ozdobników od skrzyni zegara. Moczenie - jak znawcy na których tu się wzoruje - radzą jest okay. Niestety ma wadę taką,że odkleja się fornir. Przypomniała mi się stara metoda łupania kamienia,ale zastosowałem wersję soft. Delikatnie pomoczylem miejsce styku kolumny z drzwiami. Wbilem nożyk na centymetr,za nim zapalke itd. co fragment. Następnie kolejne delikatne zmoczenie. Po chwili element samoczynnie odpadł. Fornir suchy. Żadne odkrycie,ale może się komuś przyda. Całość operacji - 15 min.na kolumnę

post-108535-0-43232000-1551016941_thumb.jpg

post-108535-0-29828800-1551016961_thumb.jpg

Edytowane przez Silver79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewno Ameryki nie odkryłem:) Jednak od pewnego czasu czytam,że jest duży problem z oddzieleniem wszelkich kolumienek i innych ozdobników od skrzyni zegara. Moczenie - jak znawcy na których tu się wzoruje - radzą jest okay. Niestety ma wadę taką,że odkleja się fornir. Przypomniała mi się stara metoda łupania kamienia,ale zastosowałem wersję soft. Delikatnie pomoczylem miejsce styku kolumny z drzwiami. Wbilem nożyk na centymetr,za nim zapalke itd. co fragment. Następnie kolejne delikatne zmoczenie. Po chwili element samoczynnie odpadł. Fornir suchy. Żadne odkrycie,ale może się komuś przyda. Całość operacji - 15 min.na kolumnę

Nie ma to jak własne patenty !!! Grunt to pomyślunek . :)

Dobrze pomyślane !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.