Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

To takie coś ... taka barwa i odcień ...

wiśnia.JPG


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Kolegi , dolna listewka drzwiczek , a także dolny element ozdobny w postaci sterczyny , czy inaczej , tralki . Widać wyraźne pozostałości , po poprzedniej , oryginalnej warstwie. Takich śladów , po niedokładnym zmyciu i zeskrobaniu poprzednich warstw politury , jest u mnie dość dużo . Stąd moje przypuszczenie , że obecny mazerunek jest wtórny .

IMG_7149 (Copy).JPG

IMG_7151 (Copy).JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , zdarza się czasami i tak jak pokazujesz, że ktoś stosunkowo niedawno (20-30 lat temu na tyle to oceniam), nie mogąc poradzić sobie z renowacją i odtworzeniem powłoki i barwy przemalował skrzynie na ciemno. Dobrze, że taka sytuacja zaszła, a nie usuwanie starej powłoki. Niestety w tym wypadku wypada usunąć wszystko do "czystej deski" , albo forniru, co i tak nie gwarantuje usunięcia potencjalnych przebarwień. Skrobanie forniru przy tym jest dość ryzykowne. Ale myślę, że większość biorących się za renowację o tym się przekonała i nie ma co tu dalej deliberować. Powoli trzeba restaurować. ;)

Zatem powodzenia przy renowacji życzę ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.W nawiązaniu do odp. "Leskos" :Upierał bym się przy twierdzeniu że oryginalny kolor i politura zostały już dawno usunięte.Zdjecia tego dokładnie nie pokazują, ale na półtralkach przebija się inny kolor o żółtawym odcieniu, z domalowanym, częściowo usuniętym czarnym paskiem. Druga ciekawa rzecz:Na plecach skrzynki(od str. wewnętrznej) przebijają się paski mazerunku, jak sądzę? To samo na "brodzie", i tu szczególnie widać ordynarne poprzeczne pociągnięcia pędzlem! Myślę że przekonałem Kolegę, że nie niszczę oryginalnej powłoki? I trzecia rzecz, która może być wskazówką co do oryginalnego koloru(choć nie koniecznie!) Kiedy kupowałem ten zegar, do skrzynki przyklejony był taśmą dziwny element, nijak nie pasujący do skrzynki, więc nie brałem go z początku pod uwagę. Ale wszystko wskazuje na to że jest to poprzeczna, dolna część drzwiczek. Pofałdowana i rozeschnięta, dlatego nieco krótsza o 2-3mm.Na krawędzi półtralki przebija się niemal identyczny kolor. Tu prośba do PM1122 o zdjęcie tego elementu z jego zegara. Pozdrawiam. 

IMG_20200630_111545.jpg

IMG_20200630_111710.jpg

IMG_20200630_114229.jpg

IMG_20200630_115052.jpg

IMG_20200630_115204.jpg

IMG_20200630_121408.jpg

Witam szanownych kolegów.W nawiązaniu do odp. "Leskos" :Upierał bym się przy twierdzeniu że oryginalny kolor i politura zostały już dawno usunięte.Zdjecia tego dokładnie nie pokazują, ale na półtralkach przebija się inny kolor o żółtawym odcieniu, z domalowanym, częściowo usuniętym czarnym paskiem. Druga ciekawa rzecz:Na plecach skrzynki(od str. wewnętrznej) przebijają się paski mazerunku, jak sądzę? To samo na "brodzie", i tu szczególnie widać ordynarne poprzeczne pociągnięcia pędzlem! Myślę że przekonałem Kolegę, że nie niszczę oryginalnej powłoki? I trzecia rzecz, która może być wskazówką co do oryginalnego koloru(choć nie koniecznie!) Kiedy kupowałem ten zegar, do skrzynki przyklejony był taśmą dziwny element, nijak nie pasujący do skrzynki, więc nie brałem go z początku pod uwagę. Ale wszystko wskazuje na to że jest to poprzeczna, dolna część drzwiczek. Pofałdowana i rozeschnięta, dlatego nieco krótsza o 2-3mm.Na krawędzi półtralki przebija się niemal identyczny kolor. Tu prośba do PM1122 o zdjęcie tego elementu z jego zegara. Pozdrawiam. 

Ciekawostka:Prosze zwrócić uwagę na zygzakowate "elementy" mazerunku na obydwu zegarach! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :) Ta listewka , to dolna listwa drzwiczek .

Wstawię jeszcze mój środek i mam pytanie . Czy u Ciebie , mazerunek jest także , bezpośrednio na drewnie ?  Czy jest na farbie podkładowej - białej , różowej , czy coś koło tego ?  No i jak jest na pionowych listwach drzwiczek - między tralkami ? Bo u mnie zmyte i tylko polakierowane .

Bo jeśli tak , to wszystko wskazuje na to , że te skrzynie są identyczne i miały mazerunek na drewnie.

IMG_5565 (Copy).JPG

IMG_5555 (Copy).JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety,drzwiczki od mojego "Gustava" zostały bezlitośnie wyczyszczone z pierwotnej warstwy i polakierowane. Z resztą obudowy, "renowator" 😉 już się nie bawił i w swej radosnej twórczości zamalował całość, niszcząc przy tym całe fladrowanie(czyli inaczej:mazerunek). Wychodzi na to, że u Ciebie ktoś usunął warstwę wtórną odkrywając oryginalną warstwę, choć zrobił to mało profesjonalnie. Kwestia dopracowania, bo wszystko wskazuje na to że masz oryginał (pozazdrościć! 😉) i nie eksperymentował bym... Zmyłem u siebie kawałek brody, żeby się upewnić czy mazerunek był robiony na podkładzie, ale nie:Jest bezpośrednio na drewnie. 

 

IMG_20200701_110310.jpg

Edytowane przez Bajcyś69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ! :)

No , to świetnie .... wiemy na czym stoimy :)  . U mnie drzwiczki , to tylko górna i dolna listwa ma mazerunek , a boczne zostały zmyte . Jednakże , jak odpowiednio się stanie i patrzy pod różnym kątem , w dziennym świetle , to w niektórych miejscach , widać , jakby ślady po mazerunku..... no , nie wiem tylko , jak w tym rowku :wacko:

Głowy nie dam ..., ale sądzę , że był w całości pokryty mazerunkiem.

Ciekawy jestem , co w Twoim na bokach.?  .... tj. tam , gdzie są te małe szybki .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję porady.

Mam skrzynię gdzie brakuje jednego dolnego ćwierćwałka. Muszę go dorobić  dokładnie na wzór, taki jaki jest ćwierćwałek z drugiej strony brody.

Myślałem o dorobieniu freza palcowego o tym profilu. Jak będę miał frez to wałek sobie zrobię.

Czy jest jakiś zakład gdzie mogą dorobić albo taki frez albo wręcz cały ćwierćwałek.

 

1132720729_wierwaek-1.thumb.jpg.2c0b4d4e613f067d4ef9ae1cbabd78ca.jpg

 

187295808_wierwaek-2.thumb.jpg.4854aa87712117475a8a12693e966892.jpg

 

567758433_wierwaek-3.thumb.jpg.b357747142e46194e5a22440fbd4b2ab.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę ćwierćwałka, a jedynie sinemę. Jedno i drugie mogę dorobić. priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2020 o 16:48, LESKOS napisał:

Ok , zdarza się czasami i tak jak pokazujesz, że ktoś stosunkowo niedawno (20-30 lat temu na tyle to oceniam), nie mogąc poradzić sobie z renowacją i odtworzeniem powłoki i barwy przemalował skrzynie na ciemno. Dobrze, że taka sytuacja zaszła, a nie usuwanie starej powłoki. Niestety w tym wypadku wypada usunąć wszystko do "czystej deski" , albo forniru, co i tak nie gwarantuje usunięcia potencjalnych przebarwień. Skrobanie forniru przy tym jest dość ryzykowne. Ale myślę, że większość biorących się za renowację o tym się przekonała i nie ma co tu dalej deliberować. Powoli trzeba restaurować. ;)

Zatem powodzenia przy renowacji życzę ...

Może to być też oryginalny flader imitujący palisander. Aby go uzyskać, najpierw politurowano element jasną politurą, następnie malowano słoje ciemną politurą z barwnikiem. Po wyschnięciu nakładano laserunek z politury o bardzo ciemnej, palisandrowej barwie, co dawało świetny efekt drewna palisandrowego. Niestety laserunek trzeba nakładać na niezmatowioną powierzchnię, (żeby nie zetrzeć mazerunku) i z dużą ilością oleju, co powodowało słabą przyczepność do podłoża, a duża ilość barwnika osłabiała politurę. W efekcie, z czasem laserunek się wycierał pozostawiając jasne elementy. Co sprytniejsi dodawali do politury kalafonię aby uzyskać szybciej i lepszy połysk. Taki laserunek w suchym pomieszczeniu lubił pękać i łuszczyć się a w zakamarkach tworzyły się jak by grudki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
To jest mój pierwszy post i proszę o wyrozumiałość :)
Przymierzam się do renowacji naszego zegara który od wielu lat jest u nas w rodzinie. Niestety zegar był już dwukrotnie skradziony i po ostatniej kradzieży ucierpiał strasznie :/ Na pewno brakuję mu wielu elementów,  między innymi Orła oraz sterczynek. O ile orzeł wiem dokładnie jak wyglądał to sterczynek nie miał. Zegar to Gustav Becker wg nr seryjnego 1902r. Znalazłem zdjęcie praktycznie kompletnej skrzyni, niestety bez korony. Bardzo bym prosił - jeżeli ktoś posiada zdjęcie z katalogu lub oryginału. Chce zlecić wykonanie brakujących elementów, następnie zająć się skrzynią. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, deklaruje że wszystkie wykonane pracę będę starał się dokumentować i wrzucać zdjęcia.

DSC_1041.JPG

DSC_1127.JPG

Messaging1596484608979.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Na ostatnim zdjęciu masz praktycznie wszystko, czego brakuje. A na pewno widać koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, erzlot napisał:

Nie bardzo rozumiem. Na ostatnim zdjęciu masz praktycznie wszystko, czego brakuje. A na pewno widać koronę.

Ostatnie zdjęcie jest przed kradzieżą, przepraszam nie napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, soniclbn napisał:

Ostatnie zdjęcie jest przed kradzieżą, przepraszam nie napisałem.

No , to się trochę wyjaśniło .

W Twoim , to masz właściwie wszystko.... sterczynek , ta korona , z pewnością nie miała .   Przeglądałem Katalog z 1912 r.  i takiej skrzynki nie ma ... może jest w innym , ale innych nie mam. Poza tym , katalogi są trudno dostępne i nie wszystkie modele obejmują . Trzeba szukać zdjęć w internecie , a jak na takowe trafisz , to pobierz i zaprezentuj . Może wówczas , łatwiej dojdziemy do tego , co jest , a co brakuje .

PS.

    Przydały by się zdjęcia lepszej jakości i tych szczegółów skrzyni , czy korony , o które chciałbyś zapytać. ...... po śladach też można odczytać , czy była jakaś ozdoba i jaka.

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, PM1122 napisał:

No , to się trochę wyjaśniło .

W Twoim , to masz właściwie wszystko.... sterczynek , ta korona , z pewnością nie miała .   Przeglądałem Katalog z 1912 r.  i takiej skrzynki nie ma ... może jest w innym , ale innych nie mam. Poza tym , katalogi są trudno dostępne i nie wszystkie modele obejmują . Trzeba szukać zdjęć w internecie , a jak na takowe trafisz , to pobierz i zaprezentuj . Może wówczas , łatwiej dojdziemy do tego , co jest , a co brakuje .

PS.

    Przydały by się zdjęcia lepszej jakości i tych szczegółów skrzyni , czy korony , o które chciałbyś zapytać. ...... po śladach też można odczytać , czy była jakaś ozdoba i jaka.

 

Przejrzałem dużo zdjęć i moim zdaniem tu powinna być głowa

 

DSC_1271.JPG

A tutaj na końcówkach daszka są jakieś stare otwory - stąd przypuszczenie że były sterczynki. Pytanie czy takie jak na dole( ostatnie zdjęcie) 

DSC_1273.JPG

DSC_1274.JPG

DSC_1276.JPG

Jedyne zdjęcie jakie udało mi sie znaleźć podobnej skrzyni to takie. Zdjecie pochodzi z archiwum alle...

81f44336428a88da5ba751de5c2b.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że były jakieś sterczynki. Jeśli tak, to muszą być wyższe, niż te dolne. Myślę, że wzór będzie podobny do ozdoby, która jest na kolumnie. To jakby półsterczyna, tyle że jest odwrucona, do góry nogami. Tak myślę, ale może koledzy coś powiedzą, bo to tylko moje wnioski, a nie dowody.... No i jest pytanie, czy w skrzynce nie widać, śladów po innym mechanizmie. Może skrzynia Junghansa 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nawet nie brałem pod uwagę, że może to być skrzynia junghansa a mechanizm beckera, ale sprawdziłem i nie ma śladów mocowań innego mechanizmu. Szukam dalej i staram się skompletować korone bo dół będzie prosty ;)

 W pierwszym załączonym zdjęciu widać że czegoś brakuje, w drugim uważam ze tak powinno być. Jeżeli jest na forum jakis rzeźbiarz/ stolarz co dorabia takie rzeczy - prosze o kontakt.

DSC_1280.JPG

Screenshot_20200908-234907.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to komplet. Problem w tym, że numer seryjny wskazuje na produkcję z 1904 roku. A dostępne powszechnie katalogi Beckera rozpoczynają się od roku 1909/10.

Google proponują taki. Po 10 sekundach szukania ;)

 

 

 

496813871_Screenshot_2020-09-09Pinterest.thumb.png.3ed211db1e7e9328c2db011611265eeb.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu kupisz , zamówisz wszystko - http://www.antykiaplikacje.pl

🙂

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

 

Nie mam pojęcia czy w dobrym miejscu, ale w tej części forum jakoś gorzej się poruszam.. Google też zbytnio pomocne nie jest,  chyba, że za pomoc uznamy kierowanie do zegarmistrzów tylko na serwis.

 

Chciałbym zrobić serwis mechanizmu (chyba nigdy nie był ruszany), a przed wszystkim  odnowić zegar skrzynię zegara podłogowego, przedwojennego (chyba jeszcze przed "pierwszowojennego") po babci.

 

Pamiątka o wartości sentymentalnej. Możecie polecić jakiś zakład w 3mieście lub okolicy?

 

t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tomaszek napisał:

Chciałbym zrobić serwis mechanizmu (chyba nigdy nie był ruszany), a przed wszystkim  odnowić zegar skrzynię zegara podłogowego, przedwojennego (chyba jeszcze przed "pierwszowojennego") po babci.

Możesz pokazać ten zegar?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tomaszek napisał:

Panowie, 

 

Nie mam pojęcia czy w dobrym miejscu, ale w tej części forum jakoś gorzej się poruszam.. Google też zbytnio pomocne nie jest,  chyba, że za pomoc uznamy kierowanie do zegarmistrzów tylko na serwis.

 

Chciałbym zrobić serwis mechanizmu (chyba nigdy nie był ruszany), a przed wszystkim  odnowić zegar skrzynię zegara podłogowego, przedwojennego (chyba jeszcze przed "pierwszowojennego") po babci.

 

Pamiątka o wartości sentymentalnej. Możecie polecić jakiś zakład w 3mieście lub okolicy?

 

t.

 

Zaiste, w temacie o renowacji skrzyń pytanie o serwisowanie mechanizmu pasuje jak ulał. I proszę nie pisać "o gorszym poruszaniu się". To się nazywa inaczej...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię zdjęcia - zegar stoi rozebrany w garażu.

 
Zaiste, w temacie o renowacji skrzyń pytanie o serwisowanie mechanizmu pasuje jak ulał. I proszę nie pisać "o gorszym poruszaniu się". To się nazywa inaczej...

Pół pytania chyba jest ok? Drugie pół mam umieścić w innym dziale..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.