Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Dywagujemy o czymś czego nie widać..

mechanizm, skrzynia, zegar


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Sorry, mam zły dzień.

Zastanawiałem się, czy nie warto zamieścić tematu o polecanych zegarmistrzach od zegarów i renowatorach skrzyń. Znam ludzi, którzy w celach zarobkowych robią jedno i drugie. Ma to sens ? Temat jest trudny. Zegarek można wysłać na drugi koniec Polski. Z mechanizmem jest gorzej. O skrzyni do zegara stojącego lepiej nawet nie myśleć...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tomaszek napisał:

Jutro zrobię zdjęcia - zegar stoi rozebrany w garażu.


Pół pytania chyba jest ok? Drugie pół mam umieścić w innym dziale..?

Nieee , myślę że jak już tu jest , to niech zostanie . Tyle że , lepiej tu o skrzyni pisać , a mechanizm jako dodatek .

Dobrze , jak pokażesz zdjęcia , bo będzie widać , o czym mowa , no i w jakim jest stanie.

Ja niestety , nie pomogę , bo nikogo nie znam , ale ktoś z forum napewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie chcę odnowić skrzynię zegara Gustav Becker i mam problem z identyfikacją skrzyni. Nie mogę znaleźć podobnej więc nie wiem jak kiedyś wyglądała. Będzie przy niej trochę pracy ktoś potraktował ją lakierem, który się łuszczy. Może ktoś wie jakie elementy powinny być w brakujących miejscach, które pokazałem na zdjęciach? Fajnie by było gdyby ktoś miał zdjęcia brakujących elementów bądź całej skrzyni 😉

1.jpg

IMG_20201107_200421.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

5.jpg

9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod górnymi sterczynami i u dołu drzwiczek chyba były ozdobne aplikacje gipsowe, a u dołu drzwiczek po środku takie małe okrągłe rozetki/ślimaczki.

U dołu brak dwóch dolnych sterczyn i półtoczenia u brody. Znaleźć identyczną skrzynię może być bardzo ciężko. Trzeba na wyczucie coś dobrać.

Tu takie przykładowe aplikacje gipsowe.

 

 

 

IMG_20201108_194555.jpg

 

IMG_20201108_195255.jpg

 

 

Odnawiałam kiedyś Mauthe, który takie dodatki posiadał..

 

 

IMG_20200523_062020.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopoty z komputerem, więc mi się licho szuka, ale tak pierwszy z brzegu przykład może być pomocny. 

GB.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy koronie z pewnością mogły być małe aplikacje gipsowe okrągłe kwiatki czy ślimaczki . Przy kolumnach obok drzwi są prostokątne ślady mogły być tam takie małe piramidki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogły być...

 

Taki z piramidkami u dołu skrzyni, zegar też mam

IMG_20201109_122422.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Yodek podała i nawet na zdjęciach zaprezentowała .

Na dole jeszcze piętka i sterczynki , które muszą być krótsze ( mniejsze ) , od tych w koronie .

Ps.

    tak poza tym , to więcej nic nie rób , bo zegar nieźle wygląda . Owszem , ma trochę starą i zmarszczoną politurę , ale wszystko tak równo i dobrze wygląda . No , stary pełny , nie ruszany oryginał.  No , ale to kwestia gustu.

Jeśli chcesz poprawiać , to politurą , a nie jakieś nowe lakierobejce ..... bo będzie nie teges !

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 PM1122 Myślisz, że to politura? dobre oko 😊 a ja myślałem, że ktoś to lakierem bezbarwnym potraktował i dlatego tak się pomarszczyło? Jak piszesz stary oryginał i mnie się takie najbardziej podobają nie czyszczę wahadła na błysk lubię patynę na nim jak najmniej ingerencji. na szczycie korony brakuje jeszcze dwóch sterczynek po bokach myślicie, że były takie jak ta środkowa czy mniejsze jak na zdjęciu? Yodek dziękuję za zdjęcia poglądowe i tu pytanie to musi być z gipsu bo wydaje mi się że, gdzieś drewniane można kupić?

10.jpg

11.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U góry wyższe i strzeliste, na  dole przy brodzie "pękate"

Te Twoje wydają się OK.. ta szczytowa mi trochę wizualnie nie pasuje.. ale to mnie... i dołożyłbym takie o piętro niżej.

zobaczysz.. czy pasuje..

Zawsze tą szczytową można zamienić..

 

 

ps no te brakujace możesz zamówić takie jak ta szczytowa..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - myślę, że politura. Można sprawdzić, gdzieś w mało widocznym miejscu. Wacik w spirytus i w takim malutkim miejscu, nieco przez chwilę pomazać...... Tylko nie przesadzaj i nie zmywaj do dechy. Zobaczysz , że się rozpuszcza , to przestań .... to znaczy , że to jest politura i Ty tylko pierwszą warstwę naruszyłeś .

O, aż tylu sterczynek na koronie, to nie widziałem... ale mało jeszcze widziałem. Sądzę, że bardziej podobne do środkowej. Rozetki, to gipsowe, ale nie koniecznie. A dolne piramidki, też dowolnie.... myślę, że zrobisz je nieco ciemniejsze - brąz chyba. 

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piramidki, które mam są drewniane. Na znanym portalu są dostępne zazwyczaj cały czas.

 

Próba spirytusem gdzieś z tyłu rozwieje wątpliwości 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie dziś znalazłem trochę wolnego czasu aby dokończyć wątek, który przedstawia w/w zegar. udało się odświeżyć powłokę dorobić brakujące elementy i złożyć w jedną całość. przeczytałem cały wątek o skrzyniach i widzę, że są różne szkoły odnawiania, renowacji to tak jak z gotowaniem co kto lubi i przyprawy dowolne  😉. Wiem, wiem ma być zgodnie ze sztuką.....Można było kompleksowo rozebrać, wyczyścić nałożyć nową politurę i wyglancować na cacy. Ja wyczyściłem, zmyłem w miarę możliwości zabrudzenia, zabezpieczyłem przed wilgocią bez polerowania na błysk . Werk wyczyszczony, naoliwiony i wyregulowany. Efekt jak widać.....Mi pasuje 😃

12.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Rozetu dwie na górze , koperty na dole (zresztą tak widzę ślady... ale jak właściciel lubi 😉

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo ..... i jest fajnie :)

A ,,szkoły odnawiania " .... mi się wydaje , że przede wszystkim nie szkodzić ;)

 

 

35 minut temu, LESKOS napisał:

Moim zdaniem Rozetu dwie na górze , koperty na dole (zresztą tak widzę ślady... ale jak właściciel lubi 😉

 

 

 A gdzie rozeta i gdzie koperta ...... to widzę , że kolega zrobił , zgodnie z rysunkiem z katalogowym ,... z tym , co kolega fibo zaprezentował .

Więc , bywało tak , ale i odwrotnie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , ale osobiście bym zamienił mimo rysunku 😉🤭


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie kogoś polecacie, kto dorobi taka koronę ? Wydaje mi się,ze spasuje do tego zegara z Branau.

 

Branau.jpg.ba87d11d93b648280f3a444f60c15004.jpgIMG_0364.thumb.JPG.53f163b0f7760ad7d37bbe05de78985b.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, kumite napisał:

Znacie kogoś polecacie, kto dorobi taka koronę ? Wydaje mi się,ze spasuje do tego zegara z Branau.

 

Branau.jpg.ba87d11d93b648280f3a444f60c15004.jpgIMG_0364.thumb.JPG.53f163b0f7760ad7d37bbe05de78985b.JPG

Wiem , że ze dwa lata temu , chyba w tym temacie odezwał się ktoś z firmy w której robią kopie , lub dorabiają zniszczone elementy i części skrzyni zegara . I nawet trochę z nami rozmawiał , bo profesjonalnie do tego podchodził . Nooo , ale gdzie to jest ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kumite napisał:

kogoś polecacie

Pani Ania z Częstochowy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za kontakty , będę próbował się dogadywać

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.