Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde jak bym mógł zobaczyć taka deskę /fornir w Dębie zrobiona na gładko w politurze to bym może prędzej załapał o co z tym chodzi że kiepsko to wygląda 

 

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

Posiadam taki jak na fotografiach zegar; czy jest może jakiś sprawdzony sposób, aby usunąć z białej farby zanieczyszczenia, głównie w zagłębieniach i rysach? 

IMG_20220118_225432.thumb.jpg.bd11049f1ecdb973cdf96c86842805d9.jpgIMG_20220118_225454.thumb.jpg.636489b7d090aa39025d5953fc61d824.jpgIMG_20220118_225444.thumb.jpg.28ebd9e91190c7c61fde8cbe4c109c6a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz w poradach, albo bezposrednio zapytaj @Yodek

 Gosia to specjalistka od takich problemów... :)

 Rozumiem :) że tarcza jest z drzewnianego drewna ???

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek, moim zdaniem,  dobry płyn do mycia naczyń i delikatnie patyczek z wacikiem (zawsze robię testy z boczku)  Potem benzyna ekstrakcyjna delikatnie. 

Wydobycie brudu ze spękań jest trudne , ale nasuwa mi się dodatkowe pytanie - czy konieczne ? pewne ślady są jak delikatna patyna , albo zmarszczki na Twarzy ... świadczą o wieku i nie koniecznie trzeba je usuwać. 

Ja lekko doczyszczam takie miejsca (ale na porcelance! ) używając wybielaczy (np do prania - koszule)  w sztyfcie lub na patyczku do uszu (jeśli wybielacz w płynie) - po nałożeniu zostawiam na jakież 1/2h . W przypadku lakieru może być to trudne i wymaga stałej kontroli i nadzwyczajnej uwagi! To tak ode mnie , ale może ktoś ma inne doświadczenia i wiedzę w tym zakresie. 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 a z czego ona?

 

 Okleić dookoła taśmą budowlaną/malarską i oczyscic..

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym delikatnie na wykałaczkę nawinął wełny stalowej 000 lub wręcz 0000 i ręcznie przecierał wypukłe części znaku - w celu uwidocznienia . Można wcześniej umyć płynem na patyczku. Zabezpieczenie - jak napisał Mirek . TYLKO taśma malarska - inaczej mogą zostać ślady ! 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej było kupić takie "Pieszyce"? 😁

Sowę odczepiałam i czyściłam osobno - była przybita dwoma maciupkimi gwózdkami.

 

 

IMG_20210413_171555_remastered.jpg

IMG_20210413_172604.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

doczyszczam takie miejsca (ale na porcelance! ) używając wybielaczy

można też użyć proszku do prania. 

Proszek dodatkowo sproszkować,  żeby był tylko "pył" bez grubszych granulek,  z odrobiną wody zrobić pastę i wetrzeć w oczyszczone miejsce. 

Wytrzeć do czysta wacikiem na wodzie destylowanej. 

Oczywiście przeprowadzić testy w mało widocznym miejscu... 

Przede wszystkim ja proponuję na początku próby szarym mydłem na wilgotne sciereczce albo miejscowo szare mydło szczoteczką do zębów (najlepiej czyszczą szczoteczki teściowej.. ).

Dalej proszki do prania a dopiero na końcu benzyny, rozpuszczalniki i inną chemia.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba spróbować. Bo to jednak malowana tarcza, więc indexsy także. Bo od nowa malować i by zachować zgodność z oryginałem, to już gorzej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Gdy już wszystko zawiedzie :) będzie czas na Plan B przez duże B. Do jego realizacji będzie potrzebna: biała farba akrylowa, wikol, opalarka/suszarka. Sposób od dziewczyny odnawiającej stare meble, to co może się nie udać  :D ?

Do farby akrylowej dodaje się nieco wikolu, miesza i do dzieła. Powierzchnia powinna być wstępnie schropowacona papierem ściernym 80...120 ale lekko "po łebkach" od niechcenia.

Nakładamy wałkiem, tu moja dygresja, jak ma być w miarę na gładko  to gąbka jak faktura to wałek welurowy. Po wstępnym lekkim zaschnięciu oblatujemy/suszymy opalarką celem wywołania stylowych rysek "pękań".

Proporcję farba/wikol należy sprawdzić i dobrać zaczynając od 5%...10% wikolu "trochę", doświadczalnie gdyż to zależy od farby. Taka rozbiegówegczka przed właściwym malowaniem celem podłapania fachu w ręce.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ritter napisał(-a):

Gdy już wszystko zawiedzie :) będzie czas na Plan B przez duże B. Do jego realizacji będzie potrzebna: biała farba akrylowa, wikol, opalarka/suszarka. Sposób od dziewczyny odnawiającej stare meble, to co może się nie udać  :D ?

Do farby akrylowej dodaje się nieco wikolu, miesza i do dzieła. Powierzchnia powinna być wstępnie schropowacona papierem ściernym 80...120 ale lekko "po łebkach" od niechcenia.

Nakładamy wałkiem, tu moja dygresja, jak ma być w miarę na gładko  to gąbka jak faktura to wałek welurowy. Po wstępnym lekkim zaschnięciu oblatujemy/suszymy opalarką celem wywołania stylowych rysek "pękań".

Proporcję farba/wikol należy sprawdzić i dobrać zaczynając od 5%...10% wikolu "trochę", doświadczalnie gdyż to zależy od farby. Taka rozbiegówegczka przed właściwym malowaniem celem podłapania fachu w ręce.

 

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jaś Fasola to nic :) . Usuwałem ze skrzyni stojącego zegara, koniec XIXw farbę olejną w kolorze zielonym. Nie pytałem czy był to sposób na Korniki czy też komuś tak się spodobało?

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie... :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskazówki dobierane, minutową znalazłem taką jak u Yodek, ale godzinowej już nie. 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Skoro Plan A nie bez przyczyny A zadziałał to mogę jedynie pogratulować umiejętności.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan B niestety był beee... o to zdecydowanie .


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Enkil napisał(-a):

jest może jakiś sprawdzony sposób

Napisz proszę co tak ładnie zadziałało? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewno zadziałała metoda Jasia Fasoli... 😃

 

Myślałem, że wszystkie pieszyckie zegary były fornirowane,

a ten ktoś sobie pomalował na biało, ale nie - były też białe. 

 

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zegar-pieszyce-i7590472490.html

 

A na tej starej aukcji są zdjęcia wahadełka. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zadra napisał(-a):

Napisz proszę co tak ładnie zadziałało? 

Otóż, operacja była bardzo zawiła :D

 

Skrzynka pokryta jest zwykłą farbą olejną, więc się nie cackałem za bardzo. Wyjąłem mechanizm, odczepiłem sowę, a skrzynkę wsadziłem do umywalki w łazience i wyszorowałem szczoteczką do paznokci i żelową pastą BHP do rąk, używając zimnej wody. Następnie wytarłem ręcznikiem papierowym wzdłuż słoi i pęknięć. Cały brud spłynął, została farba w stanie oryginalnym. 

:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Poproszę o pomoc.

Nawiasem, to jeden chyba z najbardziej rasowych tematów na forum. Gratulacje dla piszących.

Czym jest, właściwie to bardziej była, intarsjowana ta skrzynka zegara? Chodzi mi o te kolorowe elementy, prócz mosiądzu.

IMG_20220330_145045_8.thumb.jpg.627f8fe66484b130d881de1d076a99bd.jpg

 

IMG_20220330_145253_2.thumb.jpg.75e866f57bd4853f0f3d1ab076d99554.jpg

 

IMG_20220330_145531_7.thumb.jpg.3da91a0700a4ca98cf5ffabea59e0a62.jpg

 

IMG_20220330_145149_5.thumb.jpg.d2b77c32b57e2ae93b310341c7cfb638.jpg

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorowy podkład pokryty celuloidem, zastąpił szlachetniejszą formę inkrustacji, np. z macicy perłowej, koralowca, czy kości zwierzęcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.