Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Krzysztof Igras

Szukajmy zegarów słonecznych

Rekomendowane odpowiedzi

180 [Warszawa] woj. mazowieckie. Saska Kępa ul. Kryniczna 3. Drugi z bliźniaczych słoneczników - od strony ogrodu. Na dwóch zdjęciach widać ich wzajemne położenie.

 

Tym samym w Warszawie znamy już 36 słonecznych czasomierzy, co szalenie mnie cieszy :rolleyes:

 

afbe693320f51ad8m.jpg 6e33d284fe6f4559m.jpg 16c0abb87f9e2231m.jpg 402065559afcf5b0m.jpg 3acf741c200414bam.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej, to u mnie na dzielnicy :rolleyes: Ale ten zegarek to tak raczej chyba w cieniu wisi??

Fakt, że za wiele słońca to on tam pewnie nie ma, zwłaszcza, że odległość do następnego budynku jest niewielka. Ale jest ;)

Efekt też podkreśla aura z wczorajszego dnia - za dużo chmur i stąd foty są ciemne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc we Włodawie trafiłem ostatnio na taki zegar na budynku:

 

dsc00103vuv.jpg


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[posta przeniosłem tutaj, żeby nie mnożyć nowych tematów, gdy mówimy o polskich zegarach]

 

Dzięki Filip za tę fotkę :lol:

 

Jesteś z okolic Włodawy? W tym mieście wiem o jeszcze jednym słoneczniku - stoi przy budynku liceum, a zrobił go parę lat temu jeden z uczniów. Jakbyś miał fotki lub informacje o innych słonecznych zegarkach, to bardzo proszę o wklejenie ich tutaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poznań - Malta:

post-7161-0-79307600-1331237447.jpg

 

post-7161-0-41521800-1331237449.jpg

 

jeśli było - proszę moda o kosz :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów! :)

 

Czy można gdzieś przejrzeć listę dotychczas zlokalizowanych

w Polsce zegarów słonecznych przez uzytkowników forum?

Przypuszczam, że od czasów listy Jarosława Włodarczyka, urosła ona o wiele pozycji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skradzinego zegara przy ul. Lipińskiego we Wrocławiu, przyznam że jestem dość wstrząśnięty przeczytaną informacją. Willa, w ogrodzie której znajdował się zegar, jest zaprojektowana przez wybitnego modernistycznego architekta - Adolfa Radinga, jednego z architektów którzy zostali zaproszeni do słynnej wystawy nowego budownictwa w Weißenhof (Stuttgart) w 1927 roku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_miesz...wa_w_Weißenhof . Tu można obejrzeć jak wyglądała w latach świetności: http://wroclaw.hydral.com.pl/10771,obiekt.html . Jeśli zegar pochodził z czasów budowy domu, nie zdziwiłbym się gdyby to była kradzież na zlecenie. Szkoda że właściciele domu sami nie posiadali żadnej jego dokumentacji. Pamiętam, że blisko 15 lat temu gdy inwentaryzowałem dolnośląskie i wrocławskie zegary słoneczne na konkurs WiŻ, właścicielka willi nie chciała nas wówczas wpuścić na ogród by zrobić zdjęcie zegara. Ostatecznie nie pamiętam już czy w końcu nas wpuściła, czy zdjęcie zrobiłem zza płotu. Próbowałem zdjęcia zegara znaleźć na starych negarywach - niestety ten się nie znalalazł. Na pewno jednak zdjecie znajduje się w dokumentacji z ówczesnego konkursu, o ile jego dokumentacja nei zostałą zutylizowana. Macie może jakiś kontakt z Jarosławem Włodarczkiem, on pewnei będzie wiedział najlepiej co się stało z tymi materiałami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można gdzieś przejrzeć listę dotychczas zlokalizowanych

w Polsce zegarów słonecznych przez uzytkowników forum?

Przypuszczam, że od czasów listy Jarosława Włodarczyka, urosła ona o wiele pozycji

 

Witaj mlose ;)

Miło mi spotkać człowieka, który współtworzył bazę, będącą podstawą moich własnych poszukiwań :) W chwili, gdy przyłączyłem się projektu zapoczątkowanego tu przez Krzyśka Igrasa w posiadanej przez niego bazie było ok. 250 zegarów, na co składały się wyniki konkursu pana Włodarczyka i jego własne poszukiwania. Dzisiaj, po mniej więcej dwóch latach od tamtej chwili, nasza baza zawiera niemal 820 zegarów w ponad 500 miejscowościach Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hy Moser i Jedimaster - wielkie dzięki za zdjęcia ;)

Zegary były czy nie były zawsze warto zobaczyć jak wyglądają dzisiaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skradzinego zegara przy ul. Lipińskiego we Wrocławiu, przyznam że jestem dość wstrząśnięty przeczytaną informacją. Willa, w ogrodzie której znajdował się zegar, jest zaprojektowana przez wybitnego modernistycznego architekta - Adolfa Radinga, jednego z architektów którzy zostali zaproszeni do słynnej wystawy nowego budownictwa w Weißenhof (Stuttgart) w 1927 roku: <a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_mieszkaniowa_w_Weißenhof" target="_blank">http://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_miesz...wa_w_Weißenhof</a> . Tu można obejrzeć jak wyglądała w latach świetności: <a href="http://wroclaw.hydral.com.pl/10771,obiekt.html" target="_blank">http://wroclaw.hydral.com.pl/10771,obiekt.html</a> . Jeśli zegar pochodził z czasów budowy domu, nie zdziwiłbym się gdyby to była kradzież na zlecenie. Szkoda że właściciele domu sami nie posiadali żadnej jego dokumentacji. Pamiętam, że blisko 15 lat temu gdy inwentaryzowałem dolnośląskie i wrocławskie zegary słoneczne na konkurs WiŻ, właścicielka willi nie chciała nas wówczas wpuścić na ogród by zrobić zdjęcie zegara. Ostatecznie nie pamiętam już czy w końcu nas wpuściła, czy zdjęcie zrobiłem zza płotu. Próbowałem zdjęcia zegara znaleźć na starych negarywach - niestety ten się nie znalalazł. Na pewno jednak zdjecie znajduje się w dokumentacji z ówczesnego konkursu, o ile jego dokumentacja nei zostałą zutylizowana. Macie może jakiś kontakt z Jarosławem Włodarczkiem, on pewnei będzie wiedział najlepiej co się stało z tymi materiałami?

 

Wiadomość o kradzieży jest niestety autentyczna - byłem tam i rozmawiałem z właścicielami. Gość mówił, że kiedyś wykonał jakiś rysunek, który dał komuś w celu jego odtworzenia, ale tamten ktoś się nie podjął. Okropna przykrość z tym zegarem. Z panem Włodarczykiem nie udało mi się jak dotąd nawiązać kontaktu. Próbowałem zdobyć jego maila, i kilkakrotnie prosiłem redakcję WiŻ o przekazanie mu mojej wiadomości, ale nigdy się nie odezwał. Przypuszczam, że gdzieś w swoim archiwum posiada on wszystkie materiały z tamtego czasu. Tak każe mi wierzyć nadzieja, że kiedyś wyciągnę od niego więcej szczegółów ;) A póki co szukam dalej i fotografuję :) Przygotowuję w necie katalog dotychczas znalezionych zegarków, co niestety jeszcze potrwa, ale na pewno doczeka się premiery :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pagan - wielkie dzięki za to fantastyczne zdjęcie :)

Jeśli masz więcej to nie wstydź się i wrzucaj tutaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem.Póki co nie mam.Ale niebawem znów uderzam na Śląsk,tam miast wiele...możliwości większe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-22303-0-80543400-1331250924.jpg

post-22303-0-95887000-1331250922.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WueM i Pawelm87 > wielkie dzięki za te fotki :rolleyes:

 

Ja ostatnio nieco rzadziej tu zaglądam, gdyż buduję serwis o zegarach słonecznych, na który zapraszam: http://gnomonika.pl

Edytowane przez Braciszek Di

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

News za GNOMONIKA.pl:

 

"W dniu dzisiejszym potwierdziliśmy znalezione w internecie pogłoski o istnieniu zegara słonecznego na jednej z willi na Osiedlu Radość w warszawskiej w dzielnicy Wawer. Zegar znajduje się na ścianie frontowej budynku i jest dobrze widoczny od strony ulicy. Niestety nie jest znane jego pochodzenie ani rok powstania." Zegarek nie ma też gnomona.

 

warszawa-003.jpg

 

warszawa-002.jpg

 

warszawa-001.jpg

Edytowane przez Braciszek Di

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad gnomonem niemiecka sentencja: "Ich zähle nur die heitren Stunden" - czy ktoś umie to przetłumaczyć?

 

Odmierzam (ew. odliczam) tylko pogodne godziny

 

Myślę, że w ten dość żartobliwy sposób zegar sygnalizuje działanie tylko w słoneczne dni.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tłumaczenie - to dość popularna dewiza widywana na zegarach chyba we wszystkich krajach. Tylko w każdym języku brzmi inaczej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos cicho w tym temacie a jest tyle zegarow slonecznych.Ten zegar znalazlem na murach katedry w Strasbourgu (Francja):

img02061575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02051575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02041575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02031575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02021575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02011575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img02001575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img01991575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img01981575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img01961575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17

img01161575x1050.jpg

By janekpysk at 2012-02-17


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gołdap wrzeszcie się doczekał (a może doczekała?) realizacji dawno zapowiadanego zegarka :) To dobra wiadomość. Sewerynix czy zgodziłbyś się na tymczasowe użycie jednej z Twoich fotek jako miniaturki zegara na Gnomonice? (http://gnomonika.pl/katalog.php?woj=WAR)

 

Przed dwoma tygodniami odbyłem z dziwczyną wyprawę po Warmii i Mazurach, w czasie której "zgarnęliśmy aż 36 zegaró słonecznych. Wszystkie pokazuję na Gnomonice - zapraszam do lektury artykułu: http://gnomonika.pl/news.php?id=67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.