Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Krzysztof Igras

Szukajmy zegarów słonecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Gołdap wrzeszcie się doczekał (a może doczekała?) realizacji dawno zapowiadanego zegarka :) To dobra wiadomość. Sewerynix czy zgodziłbyś się na tymczasowe użycie jednej z Twoich fotek jako miniaturki zegara na Gnomonice? (http://gnomonika.pl/katalog.php?woj=WAR)

 

Przed dwoma tygodniami odbyłem z dziwczyną wyprawę po Warmii i Mazurach, w czasie której "zgarnęliśmy aż 36 zegaró słonecznych. Wszystkie pokazuję na Gnomonice - zapraszam do lektury artykułu: http://gnomonika.pl/news.php?id=67

Witam wszystkich!

Tak się składa,że ten oto słonecznik jest mojego autorstwa, zaczynając od pomysłu a kończąc na jego realizacji ze wszystkimi detalami w nim funkcjonującymi.Pomysł zaświecił mi w głowie w czerwcu 2009 roku, każdy kawałek starałem się wkomponować w taki sposób aby tworzył jedną współgrającą ze sobą całość.Czy mi się udało? Oceńcie sami,ja przyjmę każdą krytykę, tak samo jak przyjąłem tę z Sieradza.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Tak się składa,że ten oto słonecznik jest mojego autorstwa, zaczynając od pomysłu a kończąc na jego realizacji ze wszystkimi detalami w nim funkcjonującymi.Pomysł zaświecił mi w głowie w czerwcu 2009 roku, każdy kawałek starałem się wkomponować w taki sposób aby tworzył jedną współgrającą ze sobą całość.Czy mi się udało? Oceńcie sami,ja przyjmę każdą krytykę, tak samo jak przyjąłem tę z Sieradza.Pozdrawiam

 

Cześć Marek

Muszę przyznać, że te Twoje zegary są coraz lepsze :) Keep doing that :)

W miniony weekend widziałem zegary z Twojego miasta (http://gnomonika.pl/kontakt.php?d=2&id=111)

Co zaś Sieradza sie tyczy, to już pisałem o tym i wiele osób zmieniło zdanie (http://gnomonika.pl/news.php?id=51).

Pozdrawiam

Darek z Gnomoniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gołdap wrzeszcie się doczekał (a może doczekała?) realizacji dawno zapowiadanego zegarka smile.gif To dobra wiadomość. Sewerynix czy zgodziłbyś się na tymczasowe użycie jednej z Twoich fotek jako miniaturki zegara na Gnomonice? (http://gnomonika.pl/...log.php?woj=WAR)

 

Przed dwoma tygodniami odbyłem z dziwczyną wyprawę po Warmii i Mazurach, w czasie której "zgarnęliśmy aż 36 zegaró słonecznych. Wszystkie pokazuję na Gnomonice - zapraszam do lektury artykułu: http://gnomonika.pl/news.php?id=67

 

 

Pozwoliłem sobie na komentarz do wstępu artykułu przedstawiający rys historyczny Warmii i Mazur. Nie znajduję słów aby skomentować braku chęci poznania historii przez autora tego artykułu i bardzo proszę o sprostowanie rysu historycznego Warmii . Warmia i Mazury to dwa światy historycznie, kulturowo i wyznaniowo na przestrzeni wieków.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem napisać parę słów sprostowania po braku odzewu ze strony autora artykułu.

 

Nie da się w paru zdaniach opisać Warmii, tej małej krainy z jakże bogatą historią. Warmię od protestanckich Prus Książęcych przede wszystkim odróżniał jej katolicyzm, zwana często Świętą Warmią. Przydrożne kapliczki występują tu w ilości nieporównywalnie większej niż w innych częściach Polski i na stałe wpisały się w krajobraz tej pięknej krainy, ciągnącej się od morza, niejednokrotnie pagórkowatej poprzetykanej licznymi jeziorami i lasami.

 

Warmię północną zamieszkiwało plemię Warnów od których w późniejszym czasie wzięła nazwę cała kraina i przyszłe biskupstwo. Nie będę pisał o chrystianizacji Plemion Pruskich, o walkach tych plemion z Zakonem Krzyżackim. Może tylko w charakterze ciekawostki napisze, iż ostatni mieszkańcy mówiący po prusku zniknęli z tego terenu dopiero na początku XVII wieku. W 1243 roku legat papieski - Wilhelm z Modeny powołał do życia, na mocy bulli papieskiej, cztery diecezje na ziemiach po pogańskich Prusach, między innymi warmińską. Spośród czterech biskupstw jedynie biskupstwo warmińskie miało przed sobą świetlaną przyszłość, a to za sprawą pierwszego biskupa warmińskiego - Anzelma (1251-1278), który powołał do życia kapitułę. W skład kapituły wchodziło szesnastu kanoników nie posiadających święceń ale w sensie prawnym byli oni duchownymi. To był fantastyczny czynnik polityczny gdyż kapituła nie tylko wybierała biskupa i pełniła wiele innych ważnych funkcji na terenie biskupstwa, a przede wszystkim uniemożliwiało to przez świecki charakter kapituły wprowadzenie do niej mnichów krzyżackich, a zatem biskupstwo warmińskie obroniło się zakusom i wpływom Zakonu Krzyżackiego. Pozostałe diecezje: Chełmińska, Pomezanska i Sambijska zostały wchłonięte przez Krzyżaków. Biskupstwo warmińskie zwane też księstwem biskupim posiadało prawo do posiadania własnej armii, bicia monet, zakładania miast itd. Częste spory biskupów warmińskich z wielkimi mistrzami krzyżackimi o granice dominium niejednokrotnie rozstrzygały sądy.

 

W połowie XV wieku nie bez dumy Jan Plastwich, dziekan kapituły warmińskiej balansując miedzy dwiema potęgami z jednej króla polskiego a drugiej wielkiego mistrza pisał: „Ziemie Kościoła naszego Zakonowi nie podlegają, Pan Wielki Mistrz i jego Zakon są tylko naszymi opiekunami”. Po wojnach polsko-krzyżackich polityka neutralności nie wchodziła już w grę, Warmia bardziej niż dotychczas zbliżyła się do Królestwa Polskiego. W 1466 po zawarciu traktatu toruńskiego dominium warmińskie znalazło się w granicach Korony. W 1478 został podpisany dokument niezwykłej wagi zwany układem piotrkowskim. Na mocy układu nastąpiła inkorporacja Warmii do Korony, a biskup ustanowiony został radcą królewskim. Wiele późniejszych osobistości warmińskich i biskupów Warmii zapisało się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Polski. Kto nie zna Mikołaja Kopernika wielkiego astronoma. Kanonik, kanclerz kapituły warmińskiej, którego wuj był biskupem warmińskim. Wielkie osobowości zasiadały na tronie biskupim Warmii, na przykład jak Jan Dantyszka, zwany „ojcem polskiej dyplomacji”(jako pierwszy wprowadził szyfr do królewskiej korespondencji dyplomatycznej), Stanisław Hozjusz kandydat na papieża, Marcin Kromer „polski Liwiusz” wielki historyk, Andrzej Chryzostom Załuski - jego księgozbiór stał się zaczątkiem słynnej biblioteki Załuskich. Ostatnim wielkim biskupem Warmii i chyba najbardziej rozpoznawalnym do dziś jest Ignacy Krasicki, największy poeta polskiego oświecenia zwany „księciem poetów polskich”. W czasie pierwszego rozbioru Polski, Warmia została odebrana Polsce ale nigdy nie zatraciła swojego katolicyzmu i polskości. Po I wojnie światowej gdy odradzało się państwo polskie został przeprowadzony plebiscyt na Warmii, identyczny jak na Śląsku. Przy braku pomocy ze strony odradzającego się państwa polskiego tylko kilka wiosek udało się przyłączyć do Polski. Dopiero od 1945 roku Warmia jest ponownie w całości w granicach Polski.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar sloneczny na deptaku w Kwidzynie

 

IMG-20120830-00106.jpg

Edytowane przez teshima

Casio: MQ-30W, DBC-30, G100-1BV, GW6900-1JF / Byl DW-6620 Scorpion, G2300-9V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja spotkałem fajnego citizenka

 

park Planten und Blumen - Hamburg

 

citizene.jpg


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy Citizen, jakiego widziałem w życiu biggrin.gif


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar sloneczny na deptaku w Kwidzynie

 

IMG-20120830-00106.jpg

Witajcie,

ten oto słonecznik jest moim pierwszym i wspominanym z największym sentymentem. Powstawał etapami, teraz też myślę o kilku ...dodatkach,ale nie wodotryskach.Pozdrawiam,Marek kowal po udarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zdrowia chłopie i kolejnych ciekawych realizacji!


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zdrowia chłopie i kolejnych ciekawych realizacji!

Dzięki, akurat udar miałem w grudniu 2009 i od tego czasu zrobiłem 4 słoneczniki ( 3 mojego projektu ze sławnym Sieradzem ).

Ślad po udarze został, ale nie daję się i efektem tego może będzie następny słonecznik.Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

........

post-38332-0-08767600-1350504108_thumb.jpg

Zegar z 1704 roku,postument z 1840 r.

 

Pozdrawiam R.

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

........

post-38332-0-08767600-1350504108_thumb.jpg

Zegar z 1704 roku,postument z 1840 r.

 

Pozdrawiam R.

 

Ale napisz koniecznie, gdzie ten zegar stoi :)


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Międzyrzec Podlaski - o tej atrapie na ścianie szpitala było już pisane wcześniej, ale na placu przed kościołem p.w. św. Mikołaja stoi nowy zegar słoneczny. Zdjęcie zrobione w październiku 2012 r.

 

20121005001_1-tile.jpg

 


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Międzyrzec Podlaski - o tej atrapie na ścianie szpitala było już pisane wcześniej, ale na placu przed kościołem p.w. św. Mikołaja stoi nowy zegar słoneczny. Zdjęcie zrobione w październiku 2012 r.

 

20121005001_1-tile.jpg

To fajnie, że jest coś nowego, szkoda tylko, że zrobione z taką porażającą niewiedzą. Z przykrością muszę powiedzieć, że to totalny gniot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa zegary słoneczne z rynków w Raciborzu (piękna mozaika, prawdopodobnie z 1974 roku) oraz Wodzisławiu (2001 rok)

post-80620-0-07572200-1429447599_thumb.jpg

post-80620-0-77799800-1429447603_thumb.jpg

post-80620-0-93702000-1429447608_thumb.jpg

post-80620-0-42243900-1429447613_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ze Społem chyba jest dokładniejszy ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opactwo cystersów w Lubiążu

IMG_7576.JPG


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy sztuki wypatrzone podczas majówki w Ceskym Krumlovie: na Bramie Budziejowickiej, na jednym z dziedzińców zamkowych oraz na domu mieszkalnym nad Wełtawą.

Niestety, słońca nie było, więc nie wiem, czy dobrze "chodzą"... ;)

post-80620-0-51973800-1430767379_thumb.jpg

post-80620-0-02247000-1430767388_thumb.jpg

post-80620-0-16700900-1430767395_thumb.jpg

post-80620-0-18027100-1430767404_thumb.jpg

post-80620-0-45793900-1430767409_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.