Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomasz Bożys

Fazy księżyca

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd interesuję się zegarkami, dowiedziałem się to i owo o tej komplikacji. Wiem, że dokładne i porządne zaprojektowanie oraz wykonanie jej w zegarku mechanicznym, to niemałe wyzwanie, nad którym głowiły się tęgie głowy zegarmistrzostwa.

Wysoko sobie cenię takie majstersztyki oraz elegancję i piękno niejednego z nich. Jednak w dużej mierze do zegarków mam też podejście czysto praktyczne. Dlatego nawet mocarną koparką ze łba pozbyć się nie mogę pytania zasadniczego: Po co to komu? Jakie jest obecnie praktyczne zastosowanie funkcji wskazania faz księżyca (szczególnie w wypadku zegarków o eleganckim charakterze)? Czy to aby nie kwiatek w klapę marynarki?

Rozumiem: Gdyby moje życie było silnie związane z cyklem pływów morskich (np. rybak, żeglarz), to czemu nie.

O czym nie pomyślałem? Czym jeszcze tłumaczyć popularność tej komplikacji?

Podpowiedzcie coś, bo spać nie mogę.

 

P.S.

A tak na marginesie: niektórzy twierdzą, że na problemy z zaśnięciem może mieć wpływ położenie Księżyca względem Ziemi. biggrin.gif


"Każdą rzecz pięknie uczynił w jej czasie. Nawet czas niezmierzony włożył w ich serce,

żeby człowiek nigdy nie zgłębił dzieła, które prawdziwy Bóg uczynił od początku do końca."

(Kazn. 3:11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym sie chetnie dowiedzial co i jak no i moze ktora firma ma najladniej zaprojektowana tarcze z fazami ksiezyca?bo zamierzam kupic Louis Erard New Collection 1931 Moonphase I :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 dni to tyle ma moja żona.

Wiem kiedy zbliża się awantura :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że też się kiedyś nad tym zastanawiałem? :)

Myślę, że to po prostu efektowne, fajnie wygląda, taki fejerwerk.

Może się mylę i ktoś poda jakieś sensowne wytłumaczenie tej komplikacji we wspólczesnych zegarkach.

Z drugiej strony - było to juz wielokrotnie omawiane - większośc tzw komplikacji w zegarkach mechanicznych ma stosunkowo niską "utylitarność".

Ci, co ich potrzebują, korzystają raczej z urządzeń elektronicznych.

Wskazania godzin, sekundnik i datownik to funkcje użyteczne. Reszta - raczej rzadko wykorzystywana. Ilu użytkowników tak naprawdę korzysta ze stoperów, drugich stref czasowych, obrotowych bezeli, telemetrów i innych "bajerów"?

Ale jest to pewien kunszt, urozmaicenie, moda, zachwyt ze się da...

Gdyby tego nie było, to już dawno nikt nie nosiłby zegarka, skoro ma komórkę, a w niej wszystko i jeszcze trochę :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 dni to tyle ma moja żona.

Wiem kiedy zbliża się awantura :)

 

No, to JEST uzasadnienie! :) Super :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym sie chetnie dowiedzial co i jak no i moze ktora firma ma najladniej zaprojektowana tarcze z fazami ksiezyca?

No toś chopie włożył kij w mrowisko. wink.gif

Popatrz tutaj:

1. http://ulyssenardin....ti=556341&fi=13


"Każdą rzecz pięknie uczynił w jej czasie. Nawet czas niezmierzony włożył w ich serce,

żeby człowiek nigdy nie zgłębił dzieła, które prawdziwy Bóg uczynił od początku do końca."

(Kazn. 3:11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym sie chetnie dowiedzial co i jak no i moze ktora firma ma najladniej zaprojektowana tarcze z fazami ksiezyca?bo zamierzam kupic Louis Erard New Collection 1931 Moonphase I :lol:

 

Bunz, Moontime I i III

 

1549-bild_gr1217240143.jpg

 

bunz_Moontime%20III.jpg

 

Martin Braun, Selene Meteorite

535d_1_sbl.JPG

 

Selene-FC-Meteorite.jpg

 

 

rxvi0218.jpg

 

Hyperion

 

rg-front.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 dni to tyle ma moja żona.

Wiem kiedy zbliża się awantura :lol:

"Bo widzisz, fazy księżyca nie służą do tego żeby pokazywać fazy księżyca.

Służą do tego żeby wiedzieć kiedy nadciąga kataklizm ze strony żony" Tak napisałeś w tym wątku U mnie jest to samo :lol:

Istnieje korelacja pomiędzy fazami, w jakich w danej chwili znajduje się Księżyc, a funkcjonowaniem naszych czy w ogóle żywych organizmów.

Edytka. Miałem wkleić Martina Brauna ale byłeś szybszy :lol:


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym sie chetnie dowiedzial co i jak no i moze ktora firma ma najladniej zaprojektowana tarcze z fazami ksiezyca?bo zamierzam kupic Louis Erard New Collection 1931 Moonphase I :lol:

 

Może nie najładniejsze - na pewno jedne z ładniejszych

 

post-7884-0-97060300-1331581801.jpg

 

post-7884-0-62094600-1331581804.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Bozys-no wiesz zaraz w mrowisko...ten Ulysse to akurat mi sie juz dawno podobal.tyle ze cena i wogole...

a zaprezentowany Martin Braun tez super.ciekawe gdzie mozna cos takiego dostac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zaprezentowany Martin Braun tez super.ciekawe gdzie mozna cos takiego dostac?

Tarcza z meteorytu :lol: Cena niestety wysoka :lol: Kiedyś na niego polowałem. Spytaj się Staniego.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martin Braun w okolicach 15.000 E.

U Staniego dostaniesz pewnie jakiś rabacik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze panowie ale wydaję mi się, że trochę zboczyliśmy z głównego tematu. Wracając do zasadniczego wątku: Czy poza małżeńskim kalendarzykiem, dostrzegacie jeszcze jakieś praktyczne zastosowanie tej komplikacji?


"Każdą rzecz pięknie uczynił w jej czasie. Nawet czas niezmierzony włożył w ich serce,

żeby człowiek nigdy nie zgłębił dzieła, które prawdziwy Bóg uczynił od początku do końca."

(Kazn. 3:11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno do wskazywania bran ryb - dla wedkarzy :lol: .


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno do wskazywania bran ryb - dla wedkarzy :lol: .

Może się też przydać rolnikom i działkowcom. Podobno niektóre prace "ziemne" dobrze jest wykonywać w określonym czasie :księżycowym".

A jeśli wierzyć w "ludowe" przekonanie, że przy pełni księżyca aktywizują się różne świry - to każdemu - żeby zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w necie:

"Dzięki rytmom Księżyca możesz zaplanować, kiedy najskuteczniej przeprowadzać zabiegi kosmetyczne i upiększające oraz jak dostosować kosmetyki i zioła do aktualnych potrzeb organizmu." :lol:Księżycowy poradnik urody na 2010 rok

Magiczna siła Księżyca jak z niej korzystać, jak żyć zgodnie z fazami Księżyca

Zjawiska przypływów i odpływów


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-25365-0-40047100-1331581936.jpg<

post-25365-0-42076900-1331581926.jpg

post-25365-0-15611300-1331581928.jpg

post-25365-0-98588600-1331581933.jpg


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie nie mają fazy księżyca żadnego zastosowania.

Taki bajer.

Wszelkie magiczne poradniki o fazach księżyca to bzdury.

 

 

 

 

Jedyne współczesne i sensowne zastosowanie faz księżyca to chyba tylko pentagon planujący naloty na jakiś talibów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie! Nihilistycznie mnie nastrajacie. Tak sobie czytam te wasze komentarze i zaczynam skłaniać się ku jednowskazówkowcom. Albo żeby całkiem dać sobie spokój z zegarkami. biggrin.gif


"Każdą rzecz pięknie uczynił w jej czasie. Nawet czas niezmierzony włożył w ich serce,

żeby człowiek nigdy nie zgłębił dzieła, które prawdziwy Bóg uczynił od początku do końca."

(Kazn. 3:11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie magiczne poradniki o fazach księżyca to bzdury.

Magiczne może tak , ale wpływ faz księżyca na ziemie i życie na niej to na pewno bzdury nie są .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magiczne może tak , ale wpływ faz księżyca na ziemie i życie na niej to na pewno bzdury nie są .

 

To na pewno nie. Gwiazdy również nie są dla Ziemi obojętne, zważywszy choćby na syntezę ciężkich pierwiastków. Ale już układ gwiazd w chwili narodzin.......... :lol:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem wielkim miłośnikiem tej komplikacji... Odpowiadając na pytanie które Cie gnębi - ja nie użytkuje tego praktycznie - po prostu lubię spojrzeć na zegarek i popatrzyć sobie na "księżyc". Na ten na zegarku, i na ten zwykły...

 

Swoja drogą kiedyś kolega "astronom-amator-ale-zaawansowany" pokazał mi "nasze okolice" - niesamowite jest patrzyć jak jakaś planeta ucieka z pola widzenia, że ona naprawdę się gdzieś tam porusza. I mieć na ręce kawałek marzeń o tym, aby kiedyś polecieć w kosmos...

 

Czyli krótko mówiąc - dla przyjemności B)

 

Moi faworyci:

 

post-1625-0-91428000-1331582166.jpg

 

post-1625-0-13099400-1331582168.jpg

 

post-1625-0-67710200-1331582169.jpg

 

post-1625-0-03545500-1331582171.jpg

 

oraz moj Buranek :(

 

post-1625-0-99849600-1331582171.jpg

 

ps. Luisa Erarda ogladalem na zywo i mimo ciekawej formy jakos nie moglem sie przelamac ze wzgledu na koszty w porownaniu do mojego upragnionego JLC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shadow,

bo ja jestem astronom-amator-nie-zaawandowany,

a nie było tak że planeta uciekała bo ziemia się obraca??

 

no i żeby nie było offtopicznie

 

b-51-442-6-906-big_jpg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shadow,

bo ja jestem astronom-amator-nie-zaawandowany,

a nie było tak że planeta uciekała bo ziemia się obraca??

 

no i żeby nie było offtopicznie

 

[..]

 

Tak oczywiście moje zdanie mogło być mylące bo w jednym zdaniu wymieniłem ogólnie ruch a nie doprecyzowałem o jakie ruchy chodzi i było ono raczej "obrazem", a nie fizycznym opisem rzeczywistości - dziękuje za poprawienie/doprecyzowanie/dookreślenie - zasadniczo z tego na ile się orientuje to te wszystkie silniczki które się dokupuje mają kompensować ruch Ziemi (obrót). Mimo wszystko przy okazji zapytam go, o możliwości obserwacji, jako że ja mimo pasji do zegarków mechanicznych i "obycia z komputerami" uważam się za humaniste :( W końcu planety wykonywać mogą i inne rodzaje "ruchu" - wirować (obserwacja plamy na Jowiszu, niektóre satelity planet).

 

I dodatkowo zdjęcie ślicznego decentryka (chociaż opis przygód jednego z Forumowiczów odbiera radość...

 

post-1625-0-86054900-1331582216.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę coś od siebie. Niedoceniane u Nas Eterny a szkoda.

2m7d6xh.jpg

686fz8.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.