Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomasz Bożys

Fazy księżyca

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, a jak się synchronizuje wskaźnik faz księżyca z rzeczywistą fazą, np. tuż po zakupie?

 

W najprostszych rozwiązaniach "przewijasz" ręcznie aby dojść do odpowiedniej fazy (dlatego sugerowałbym doczekanie do najbliższej pełni/ najbliższego nowiu) a potem szybka korekta daty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza faz ma 58 obrotów, w których występuje 2 razy pełnia - co 29 dni. Odjąłem bieżącą datę od najbliższej pełni i otrzymany wynik odjąłem od 29 - czyli pełnego cyklu. Uzyskany wynik to licza, o którą przesunąłem tarczę faz księżyca do przodu poczynając od pełni.

 

Przykład:

nalbliższa pełnia będzie 24.08, dziś jest 9.08. > 24-9=15, 29-15=14. Poczynając od pełni na tarczy faz księżyca zmieniasz jej położenie o 14 pozycji do przodu.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Martin Braun z tarczą z meteorytu wygląda oszłamiająco! (do tej pory myślałem że tylko Omega w swoim "odpustowym" Speedmasterze rocznicowym Apollo-Sojuz zastosowała taką tarczę). Niestety cena mnie zagsiła...

Natomiast jeśli chodzi o niską półkę cenową to frederic constant robi nawet ciekawe zegarki z fazami - jednak żaden nie wpadł mi w oko.

Stąd do Was pytanie drodzy forumowicze: może ktoś z Was zna mechaniczny zegarek w znośnej cenie (powiedzmy do 5000zł,w tym może być używany) który posiada tylko godzinę (i w ostateczności datę) i bez żadnych innych niepotrzebnych bajerów - coś jak np. IWC Vintage Portofino i ma (co najważniejsze) czarną tarczę?

 

Natomiast u jednego z moich znajomych przelotnie widziałem takie oto cudo:

924221bc0eecfd0b96dc94f8b38091a2.jpg

niby taniutki kwarcok zabawka (250 zł) ale naprawdę daje radę! Jak na zegarek w tym przedziale cenowym wyglądał bardzo przyjemnie wygląda na żywo i szukam właśnie czegoś takiego tylko mechanicznego. Teraz tylko pytanie czy w tej adriatice to prawdziwe wskazanie faz czy też wskaźnik "dzień-noc" ? :rolleyes:


[b][i] Poszukuję starych high-end quartz'ów, zegarków kamertonowych i innych dzieci rewolucji elektronicznej [/i][/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza faz ma 58 obrotów, w których występuje 2 razy pełnia - co 29 dni. Odjąłem bieżącą datę od najbliższej pełni i otrzymany wynik odjąłem od 29 - czyli pełnego cyklu. Uzyskany wynik to licza, o którą przesunąłem tarczę faz księżyca do przodu poczynając od pełni.

 

Przykład:

nalbliższa pełnia będzie 24.08, dziś jest 9.08. > 24-9=15, 29-15=14. Poczynając od pełni na tarczy faz księżyca zmieniasz jej położenie o 14 pozycji do przodu.

 

Z tego co wiem, na ogol maja 59 "zabkow" - wychodzi 29.5 dnia.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbyszke,

 

całkiem możliwe bo przeliczyłem tylko jeden cykl, sprawdzę przy okazji :rolleyes:


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Natomiast u jednego z moich znajomych przelotnie widziałem takie oto cudo:

924221bc0eecfd0b96dc94f8b38091a2.jpg

niby taniutki kwarcok zabawka (250 zł) ale naprawdę daje radę! Jak na zegarek w tym przedziale cenowym wyglądał bardzo przyjemnie wygląda na żywo i szukam właśnie czegoś takiego tylko mechanicznego. Teraz tylko pytanie czy w tej adriatice to prawdziwe wskazanie faz czy też wskaźnik "dzień-noc" ? :rolleyes:

 

Wg mnie to wskazanie faz księżyca, miałem podobnego Edoxa też kwarcowego i bardzo lubiłem ten zegarek:

 

post-7884-0-14027600-1331589388.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co to komu? Jakie jest obecnie praktyczne zastosowanie funkcji wskazania faz księżyca (szczególnie w wypadku zegarków o eleganckim charakterze)? Czy to aby nie kwiatek w klapę marynarki?

Rozumiem: Gdyby moje życie było silnie związane z cyklem pływów morskich (np. rybak, żeglarz), to czemu nie.

O czym nie pomyślałem? Czym jeszcze tłumaczyć popularność tej komplikacji?

Podpowiedzcie coś, bo spać nie mogę.

biggrin.gif

 

W tym nie spaniu właśnie sęk (wraz z psem i tartakiem pogrzebany). :blink: Cały segment rynkowy został specjalnie stworzony na potrzebę śpiących inaczej, których fizjologia uzależniona jest od aktywności księżyca - czyli wampirów i wilkołaków. Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich jest to szalenie istotne - wyobraź sobie irytację delikwenta, który właśnie nabył nowy pasek Hirscha i podczas transformacji rozrywa go na strzępy, bo zapomniał o pełni! Być może to nisza ale jak widać po prezentowanych wyżej modelach całkiem dochodowa, widać mniejszości lunarne są atrakcyjnym targetem na rynku zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watek odkurzony to wrzucę jeszcze:

Thomas Prescher Mysterious Automatic Double Axis Tourbillon

thomas_prescher_mysterious_double_tourbillon-620x507.jpg

thomas_prescher_mysterious_2.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydatna funkcja dla ogrodnika :)

Sadzenie roslin jest jakoś uwarunkowane z tego co wiem.

Mnie by się przydało na nocne eskapady w góry (na wschód słońca) - wiedziałbym kiedy będzie w miarę jasno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak bys to deko rozwinal?bo dla mnie to kilka kolek i jakas zapadka? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę jakże uroczy temat

 

moonmeteor.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to fazy księżyca częściowo oddają pogodę.Zauważcie że pełnia to zwykle pogodne niebo,nów to deszcze,księżyc różkami do góry (rosnący) poprawa a do dołu (malejący) pogorszenie.Moja statystyka zgadza się z przekazami ludowymi.Mój edox ma taki bajer.Swoje urlopy biorę podczas pełni i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje, by nie dublować.

Kojarzycie coś mechanicznego w rozsądnej cenie z fazami ksieżyca? Rozsądna to kilka tysięcy?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio był temat podobny,ale zegarek miał mieć jeszcze wskazanie rezerwy chodu.

Może tam znajdziesz inspiracje.

O ile dobrze kojarzę to Epos i FC ma coś z fazami i w akceptowalnych cenach


Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, na ogol maja 59 "zabkow" - wychodzi 29.5 dnia.

Okres synodyczny księżyca tzn. widziany z ziemi czas od np. pełni do pełni, wynosi 29,530589.... doby. Realizowany najczęściej przez odliczanie na kole zębatym o 59 zębach w systemie ciągłym dwu okresów księżyca ,gdzie jednemu zębowi odpowiada jedna doba. Przy dobrze wykonanym mechanizmie opory ruchu "tarczy księżycowej" sa porównywalne do oporu napędu wskazówki godzinowej. 

Przy systemie 59/2 po około dwu i pół roku błąd określenia czasu np. pełni wyniesie 1-ą dobę. Wtedy potrzebna ewentualna korekta.

Przy realizacji przełożenia 945/32 =29,53125.... błąd 1-ej doby nastąpi po około 120 latach. Wręcz zbliżoną do ideału byłaby realizacja przekładni 25101/850 = 29,530588.. tutaj błąd dobowy wystąpiłby dopiero po ~3,5 tys lat. Nie jestem pewny czy po tym czasie okres synodyczny księżyca nie zmieni się od wpływu sił międzyplanetarnych. Może ktoś się pokusi o zrealizowanie takiej przekładni?

K.R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2010 o 23:31, TeJot napisał:

Może nie najładniejsze - na pewno jedne z ładniejszych

 

attachicon.gifvacheronconstantin2.jpg

 

 

Wow, na mnie ten zegarek robi duże wrażenie. Bardzo mi się podoba od strony wizualnej i myślę, że to właśnie o to tutaj chodzi - ma być po prostu ładnie. 

Fazy Księżyca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.