Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jash
23 godziny temu, onefspeed napisał:

"Tryumfalny" powrót mojego U1 z serwisu Sinn.

(uprzedzając pytania, zabrudzenie jest na wewnętrznej powierzchni, niestety) 

 

 

Moje Damasko jak wracało z fabrycznego serwisu po wymianie koperty to też wróciło z gratisem w postaci porysowanego od wewnątrz AR. Napisałem i w odpowiedzi było, że mogę zamówić sobie odpłatnie nowe szkło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dotarł 556. Fajne te Sinny. f68e0f4f04104b9c04061e943258686c.jpgaf8047ab73a20447b8f409ea3a7ce68d.jpg63d4de305e4930c931bcdfb4f7e0c252.jpg

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Selita. Minęły czasy kiedy w środku siedziała ETA 2824-2 w wersji top.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Darecki napisał:

Niestety Selita. Minęły czasy kiedy w środku siedziała ETA 2824-2 w wersji top.


A w czym Sellita w wersji Premium jest gorsza od ETA w wersji Top że tak się głupio spytam? 🙄

 

Podpowiem:

 

E51A05E0-C7A4-4D4A-A158-3932C741074C.thumb.jpeg.e8b89d049f4ae2b7c967a3a53a1474f3.jpeg

CA5B6F35-8E7D-4028-A64F-21094821684F.thumb.jpeg.e9229926e9a92a6f1ad78a10ee582e3f.jpeg

 

985BC795-7696-4907-B898-F4A5EEC03CEC.thumb.jpeg.1a62db440567d0807ec00c0bfb113b70.jpeg

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż forum niby to samo, ale czasy i ludzie inni :) 

Wniknij trochę w temat, poczytaj wątki archiwalne o Selicie, pogadaj z serwisami czy też kolegami którzy przerabiali Selite. Ponoć trochę się poprawiło, pewnie taki IWC mocno ją przerabia pod siebie, pewnie... sporo by można jeszcze niewiadomych generować. Sinn gdyby nie musiał (podobnie jak inne marki) to zmieniał by werków z ETA na Selitę, co więcej ostatnimi czasy po zmianach polityki SG producenci wracają do starej dobrej ETA. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie dywagacje o wyższości ETY są mocno przesadzone i nie do końca słuszne. Wszak Eterna od ładnych paru lat stosuje konkurencyjne SW-200 i SW-300 z ogromnym powodzeniem. 

Dokładność zegarków będących w moim posiadaniu to +1s/dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego wynika że wersja top w Sellita i ETA mają takie same odchyłki.

Kiedyś interesowałem się tym obszarem porównań ETA vs Sellita. Z resztą ten temat jest co jakiś czas podnoszony i względem kolejnych lat wnioski są bardzo podobne w wielu źródłach. Tu na forum również były różne dyskusje i informacje jak choćby ta, że fabryka Sellita produkowała mechanizmy dla ETY i może nadal tak jest, ale tego nie wiem.

Moje zdanie jest takie, że czy to ETA czy Sellita to każda z partii tych mechanizmów w tych fabrykach jest robiona dla konkretnego odbiorcy i jeśli zamawia TAGHeuer czy Oris w Sellicie to te mechanizmy są robione dla nich i mają konkretnie określone parametry jakościowe. Podobnie ETA wykonując dla bardziej znaczących marek "bardziej" się przykłada, ale nie ma generalnych różnic między tymi mechanizmami i nie da się powiedzieć że bezdyskusyjnie jedna jest lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność w katalogach to nie wszystko. Liczy się jeszcze trwałość, a nie wszystkie prawa patentowe np. w 2824-2 wygasły. SW-200 jest tylko pozornie bliźniaczy do 2824-2 :) Coś tam Selita ratowała sytuację wprowadzając SW-200-1 ale i tak diabeł tkwi w szczegółach. 

W sumie to niepotrzebnie zaczynam tą dyskusję. Teraz liczy się ile i za ile mam zegarków i wsadzanie pierdyliarda zdjęć nadgarstkowych do wątków miłośników marek :) 

EOT

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, Darecki said:

Dokładność w katalogach to nie wszystko. Liczy się jeszcze trwałość, a nie wszystkie prawa patentowe np. w 2824-2 wygasły. SW-200 jest tylko pozornie bliźniaczy do 2824-2 :) Coś tam Selita ratowała sytuację wprowadzając SW-200-1 ale i tak diabeł tkwi w szczegółach. 

W sumie to niepotrzebnie zaczynam tą dyskusję. Teraz liczy się ile i za ile mam zegarków i wsadzanie pierdyliarda zdjęć nadgarstkowych do wątków miłośników marek :) 

EOT

Mimo wszystko dopytam, bo temat mnie zaciekawił: czy kolejne aktualizacje i wersje Sellit nie mają tych problemów rozwiązanych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet u nas na forum przetoczył się wątek o marnej jakości materiałów użytych do kół zębatych (szybko niszczące się zęby) dodatkowa mniejsza precyzja obróbki niż w ETA.

Powyższe pewnie nie dotyczy wersji Top. Mogła to być jakaś nieudana seria. Dodatkowo problemy z długością rezerwy chodu też zdażają się częściej niż Ecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, tomek123er said:

Nawet u nas na forum przetoczył się wątek o marnej jakości materiałów użytych do kół zębatych (szybko niszczące się zęby) dodatkowa mniejsza precyzja obróbki niż w ETA.

Powyższe pewnie nie dotyczy wersji Top. Mogła to być jakaś nieudana seria. Dodatkowo problemy z długością rezerwy chodu też zdażają się częściej niż Ecie.

Dlatego pytam, bo kojarzę problemy i że były... Zastanawiam się tylko czy naprawione skoro tyle firm podziękowało SG za werki i przeszło na Sellity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Darecki napisał:

Dokładność w katalogach to nie wszystko. Liczy się jeszcze trwałość, a nie wszystkie prawa patentowe np. w 2824-2 wygasły. SW-200 jest tylko pozornie bliźniaczy do 2824-2 :) Coś tam Selita ratowała sytuację wprowadzając SW-200-1 ale i tak diabeł tkwi w szczegółach. 

W sumie to niepotrzebnie zaczynam tą dyskusję. Teraz liczy się ile i za ile mam zegarków i wsadzanie pierdyliarda zdjęć nadgarstkowych do wątków miłośników marek :) 

EOT

 


https://calibercorner.com/sellita-caliber-sw200-vs-sw200-1/

 

W 2008 Sellita wprowadziła wersję SW 200-1 (czyli 12 lat temu) celem rozwiązania problemów, do których pijesz.

Problemów, które wynikały z ręcznego dokręcania i które to dotykały również mechanizmów ETA (seria 2824-2).

Powodem był profil zębów - Sellita użyła standardowego profilu (tańszy), który jednak z czasem okazał się być problematyczny.

 

BD914D76-3E88-4B66-9AEC-587041F1B094.thumb.jpeg.89a1964273c95bb6a5d56c3e1f3811c4.jpeg


2FCEFB4D-EC2B-4E00-9F36-DE10A1FF69B5.thumb.jpeg.7724e5cad873e2a798a02640be94ecc9.jpeg


Biorąc pod uwagę skalę produkcji Sellity obecnie gdyby problemy pozostały nierozwiązane byłoby o tym głośno, choćby tutaj.

Przez 12 lat od wprowadzenia zmodernizowanej wersji firma, która produkowała dla ETA mechanizmy sygnowane jako ETA raczej poradziłaby sobie z problemem, wprowadzając kolejne poprawki gdyby były wymagane, nie sądzisz? Warto też pamiętać, że ETA miała lata na doskonalenie mechanizmu, profilu zębów, obróbki cieplnej itp. zanim dotarła do punktu, w którym jest obecnie.

 

Nie wiem czy miałeś osobiście do czynienia z uszkodzeniem zębów, jeśli tak chętnie posłucham co się stało, w jakim zegarku i w jakich okolicznościach, z dwóch posiadanych przeze mnie czasomierzy na werku Sellita (serie SW 200 i SW 300) obydwa pracują bez żadnych problemów (i oby tak pozostało :) ) ale ja nie dokręcam ręcznie automatów - na rozruch delikatnie obracam kilka razy i później na nadgarstek, niech się sam nakręci.

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie testowałem niczego innego niż Top w Sellicie, a nauczony przykładem werków V775x nie dokręcam ręcznie, a jak już muszę robię to bardzo delikatnie. Wolę jednak patent z instrukcji Seiko (pewnie nie tylko) czyli delikatne potrząsanie zegarkiem w prawo i lewo...

 

No w sumie moje pytanie związane jest z art, który Kolega @cordi7 wrzucił, a który jakiś czas temu z zaciekawieniem przeczytałem, bo kojarzyłem, że na którymś krakowskim podstoliku była już taka dyskusja, nawet chyba przy okazji mojego C60, którego przeniosłem ze sobą..

 

P. S. Wolę jednak dyskusję o zegarkach niż kolejne "słit focie" w kolejnych wątkach. Nie twierdzę jednak, że sam do tego ręki nie przykładam.

Edytowane przez tts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, tts napisał:

P. S. Wolę jednak dyskusję o zegarkach niż kolejne "słit focie" w kolejnych wątkach. Nie twierdzę jednak, że sam do tego ręki nie przykładam.


Pełna zgoda i chętnie dowiem się więcej, dla mnie forum jest i powinno być skarbnicą wiedzy - od słit foci jest Instagram :)


Jak pisałem wcześniej staram się aby automaty nakręcał rotor, w końcu tak to ma działać z założenia.

A swoją drogą ciekawe, czy np. wół roboczy Seiko 7S26 ma tak dobrą historię bo nie miał dokręcania :)


PS. https://www.watchuseek.com/threads/sellita-sw200-ratchet-wheel-teeth-break-when-hand-winding-seriously.5152251/
 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dyskusji o ETA i Sellita, bo również zwolennikiem oglądania nadgarstków nie jestem 😉

Czy ktoś wie gdzie jest umieszczony i po co, dodatkowy kamień dwudziesty szósty w Sellita SW 220-1? Ten model Sellity jest stosowany w Orisie na którego nota bene czekam.

Edytowane przez tomking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój U50 chodzi non stop od dwóch tygodni. Na łapce robi cały czas +/-0s. Po włożeniu do rotomatu i pozostawieniu go tam na 3 dni zgubił 4 sekundy. Ogólnie po dwóch tygodniach werk SW300-1 daje radę. Będę go dalej obserwował. Przy okazji sprawdzę długość deklarowanej rezerwy chodu.

20200926_142210-01.jpeg


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, tomking napisał:

Przy okazji dyskusji o ETA i Sellita, bo również zwolennikiem oglądania nadgarstków nie jestem 😉

Czy ktoś wie gdzie jest umieszczony i po co, dodatkowy kamień dwudziesty szósty w Sellita SW 220-1? Ten model Sellity jest stosowany w Orisie na którego nota bene czekam.


The Sellita SW200 design includes an extra jewel (bringing the total to 26) between the barrel and ratchet wheel.

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Gdybym jeszcze lepiej znał ten mechanizm... hmm... 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sellita:
 

1EFE8DC1-540C-4A7A-AB43-E9777B7895C1.thumb.png.184f9362d412ac719485a32497461a80.png

 

14 - barrel

20 - ratchet wheel


 

ETA:

 

355B3AA6-6F55-4A70-94E8-FDCECAACD3CB.thumb.png.9e1ddd744d12d95071c5ccf9687278cb.png

 

180/1 - barrel

415 - ratchet wheel

 

 

ETA po lewej, Sellita po prawej:

 

9C657F8B-92CD-41DC-ACDD-8D7FE7B5BB8D.thumb.png.1b6651029eb7238b00713ccdf685804c.png

 

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cordi7 Bardzo, bardzo dziękuję! To sporo wyjaśnia. Na pewno łożyskowanie przez kamień w Sellicie poprawia chód, ale to kierunek w stronę pedanterii. Nie mniej cenię ich za to że robią takie rzeczy.

Edytowane przez tomking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.