Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

nav

Problem, czy ten typ tak ma?

Recommended Posts

Witam, nieco ponad miesiąc temu kupiłem SKX007 (zegarek fabrycznie nowy). Początkowo spieszył 4-5sek/dobę, po tygodniu zszedł do +2sek/dobę (dla mnie rewelacja), niestety od czterech dni zaczął spóźniać, chodzić nieregularnie, czasem robi -20sek/dobę, czasem -12sek, raz w ciągu nocy przyspieszył o 2 sekundy. Tu pojawia się moje pytanie: czy to jakaś usterka czy po prostu taki jego (mechanizmu) charakter? To mój pierwszy mechanik, prosty (i tani) mechanizm, więc jestem mu w stanie wiele wybaczyć. Będę wdzięczny za wszelkie opinie (zwłaszcza posiadaczy zegarków z tym mechanizmem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tanie mechaniczne generalnie mogą chodzić niedokładnie. Także po paru tygodniach noszenia mogą nieco zwolnić. Dziwi mnie jedak nieregularność chodu - rozrzut od -20 do +2 sekund jest duży - wydaje się nawet za duży. Trzeba jednak pamietać, że szybkość chodu w tanich mechanikach zależy tez od temperatury - gdy jest cieplej, chodzą nieco wolniej, oraz od naciągniecia spreżyny - generalnie im mocniej naciągnięta, tym wolniej, a przy niemal całkiem rozkręconej sprezynie wyraxnie przyspieszają. Możliwe zatem, ze tej nocy, gy przyspieszył miał słabo naciągniętą sprężynę? Jeśli dalej będzie robił cuda - to daj go do zegarmistrza na przeglad, bo moze być coś nie tak ze smarowaniem, a jeśli utrzyma poziom między -20 a -10 sek/dobę, to można ewentualnie dać do regulacji.


Miłego dnia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może problem też tkwi w pozycji spoczynkowej w nocy, czy zawsze odkładasz go tak samo? U mnie też była duża różnica w zależności jak odłożyłem zegarek ,od plus 2 sekund do plus 13, przez noc :) Teraz kładąc koronką do góry od godz. 23 do godz 8-9 rano jest tylko plus 1 sek. według wzorca sterowanego radiowo.Więc już można by się cieszyć, ale od rana do godz 23. łapie diabeł plus 12 sek. Widocznie taki urok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Różnica pozycyjna jest oczywiście istotna, zwłaszcza w tanich zegarkach, dlatego też wspomniałem (może trochę nie wprost), że różnice między dobowymi wskazaniami rzędu 10 sekund są jak najbardziej prawidłowe, zwłaszcza jesli zegarek odkłada się w różnych pozycjach. Twój takze przez noc ma około 10 sekund różnic w zależności od pozycji, co przy założeniu, że w ciągu dnia, gdy jest używany, robi zawsze mniej więcej podobną odchyłkę, da właśnie mniej więcej taką różnicę :)


Miłego dnia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę, że to jest nowy model zegarka, niedawno go kupiłeś, każdy zegarek mechaniczny musi się dotrzeć. daj mu jeszcze czas, kolejna sprawa to rzeczywiście zależność położenia zegarka, jeśli trzymasz go do góry szkiełkiem to robi inną różnicę niż leży do góry deklem np itd. Mechanizm 7s26 w swej prostocie jest dobrym i skutecznym mechanizmem. Daj mu czas a przypuszczam, że będzie lepiej. Mam skx007 na tym mechaniźmie, wersja A i robi mi ok +5sek/dobę bez znaczenia czy noszę go 4 godziny w ciągu dnia, czy cały dzień i noc czy to odkładam na noc w obojętnie jakiej pozycji.


Bartek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Dziwi mnie jedak nieregularność chodu - rozrzut od -20 do +2 sekund jest duży- pmwas

Mnie też właśnie dziwi nieregularność, gdyby spóźniał/przyspieszał o podobną wartość na dobę specjalnie bym się nie przejmował. Co do układania na noc to cały czas testuję różne pozycje, aczkolwiek tu też nie mogę dopatrzyć się powtarzalności, od czterech dni tendencją jest spóźnianie. Może trochę przesadzam i rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem jest danie mu czasu na dotarcie się. Poobserwuję go jeszcze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspokoił się. Nieregularność chodu zbiegła się w czasie z upałami, wygląda na to, że temperatura ma duży wpływ na ten mechanizm. W tej chwili w czasie noszenia w ciągu dnia robi -2,-3sek a kiedy odłożę go na noc przyspiesza 2 do 4sek, więc odchyłka dobowa wróciła do bardzo przyzwoitego poziomu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To fajnie. Oby jak najdłuzej mu zostało ;)


Miłego dnia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.