Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szaman

Zegar - ki podróżne

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie podróżne? Mam trochę budzików podróżnych, bo kolekcjonuję miniaturowe budziki i zegary...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytałem o zegarki podrózne czyli miniaturiwe budziki w etui - rozkladane , a skladane na czas podrózy.

Nabyłem wlasnie 2 sztuki - jeden Europa z 1960 roku wraz z oryginalnym pudelkiem i rachunkiem zakupu, oraz drugi

Swiss Made - Swiza.

 

Sa urocze i w doskonałym stanie.

Uwazam, ze maja swój urok i niepowtarzalna elegancje. Jak sie zdazyłem zorientowac najlepsze manufaktury produkowały tego typu zegarki. Bywają tez wersje bardziej zaawansowane - budzik wystepuje w parze z barometrem .

Zapewne wersja dla bardzo wrazliwych i gotowych na każda pogodę turystów.Hehe..

Tak czy inaczej - ciekawy dział zegarkowy.

 

Zadaje sobie pytanie , jakie sa korelacje designu tych mini -budzikow.Ich tarcze często przypominają tarcze dobrych zegarkow narecznych..tylko ...kto od kogo czerpał inspiracje?

 

I jeszcze jedna uwaga

Na tarczy budzika Europa , na dole widnieje napis: Foreign - czyli "zagraniczny"

Zegarek jest produkcji niemieckiej i byl sprzedawany w UK..Dlaczego nie znakowano np: Made in Germany?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, powiem że osobiście dobrałem sobie dość nietypowy obiekt kolekcji - zbieram mianowicie m.in. miniaturowe budziki, miniaturowe zegary bijące i z pozytywką. Więc tym samym mam dość dużo ciekawych okazów budzików podróżnych. Mam zamiar zrobić o tym stronę, ale brak czasu na razie... więc pokażę tu parę rzeczy, choć nie mam zrobionych zdjęć sporej części tych zegarów.

Wspomniana Swiza - szwajcarskie budziki 8-dniowe na dość dobrym mechanizmie z kamiennymi łożyskami:

3046b5cfb84d15e3m.jpg ładny, nie?

Patrz na to:

d4f6f54fddd777aam.jpg

Kolejny szwajcar podróżny - na zdjęciu po lewej, to Angelus:

afdf8523dce521e1med.jpg

Produkcja starsza, mechanizm 8-dniowy z wychwytem szwajcarskim i pasami genewskimi wygląda tak :

4606e397ee18accfm.jpg

Kolejne zdjęcie - takie sobie, ale warto zwrócić uwagę na te dwa małe okrągłe zegary na pierwszym planie:

cd8baa99c552aa26m.jpg

To też szwajcarskie - firma Looping. Mechanizm jak w zegarku, też ośmiodniówka, mniejsze od pudełka zapałek:

537273d714b57a5am.jpg

Na drugim planie zdjęcie wyżej są małe zegary z pozytywką, też ciekawe.

Tu trochę bliżej zegary z pozytywką - francuz, malutki szwajcar i japończyk w formie książeczki grający "Jezioro Łabędzie":

c00f6883749d9afdm.jpg

Znana dobrze firma Oris też kiedyś produkowała budziki:

922d7c601fc0bde0m.jpg

No i przykładowe wyroby niemieckie - dwa Junghansy:

14ddd7d154106693m.jpg

Ten po lewej to bardzo ładny budzik podróżny w klasycznym skórzanym etui a ten po prawej to... też budzik podróźny, tyle że przedwojenny

i z pozytywką.

Kienzle - wielkości baterii:

2d2e45ee3491847cm.jpg

Związek Rad też miał swój wkład :P

69b43ff73547fa3dm.jpg

czyli trzy wykonane z użyciem mechanizmu zegarka naręcznego Rakiety i Zaria (23 rubiny bodaj, wychwyt szwajcarski).

Gdzieś powyżej jest jedna z wersji budzika Sława (pod nazwą... Allegro :D ) z doskonałym mechanizmem wyposażonym

w kamienne łożyska i szwajcarski wychwyt. Były też wersje w podróżnym etui.

Jak pisałem wyżej nie mam zrobionych zdjęć wszystkiego, np. mam też malutki budzik Cyma czy podróżnego japończyka z datownikiem.

A propos datownika - TO przebija wszystko, choć nie związane z tematem: :)

5881bbce39002b69m.jpg

c2214933d29c6192m.jpg

W kwestii zegarków podróżnych wspomnę na koniec o jeszcze jednej firmie, bardzo znanej, która takie rzeczy produkowała,

a mianowicie Jaeger LeCoultre - robili budziki podróźne i miniaturowe m.in. w oparciu o ichni mechanizm zegarka z alarmem Memovox. Ceny zabijają, ale kiedyś na pewno coś takiego zdobędę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Europy - były to w tym okresie bardzo popularne budziki. Mam kilka, np. jeden z pozytywką (i na tym pisze po prostu Germany) a na takim wykonanym w formie zamykanej skórzanej walizeczki z uchwytem brak w ogóle opisu miejsca produkcji.

Jest to dział zegarmistrzostwa faktycznie ciekawy, bo takie miniaturki przeważnie mają dużo bardziej wyrafinowane mechanizmy od budzików większych.

Są też ciekawe małe zegary bijące, na przykład masz tu mechanizm takiego malucha Mauthe:

01ee4d4c85be86a7m.jpg

Bardzo ładnie wybija godziny delikatnie na dwóch dzwoneczkach. Ale to już były produkcje tak rzadkie że ciężko nawet znaleźć zdjęcia takich wynalazków,

a zegary tego typu mam ledwie dwa - tego Mauthe i niewiele większego Junghansa Exactę, którego jak pokazałem znajomemu zegarmistrzowi to stwierdził że taki mechanizm widzi pierwszy raz w życiu i że ja to zawsze muszę coś dziwnego wymyślić :P :

218791b992022961m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pragne sie pochwalic, iz wlasnie nabylem malutki budzik marki... CYMA "Amic" na 10 kamieniach, Wg mnie - wczesne lata 60 - te.

 

Zegarek jest w oryginalnym kartonowym pudełku wraz z instrukcja i bdb stanie.Wymaga jedynie nieco czyszczenia.

Jak go dopieszcze - zamieszcze fotki.

 

Ciekawe jest to, ze najlepsze firmy produkujace zegarki nie omijały tego segmentu rynku, jakim sa budziki podrozne.

Teraz poluje na Orisa...:rolleyes:

 

Czy ktos wie, czy Omega produkowała taki asortyment???

Ja niestety nie spotkałem sie z takowym egzemplarzem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Omedze nic mi nie wiadomo. Na pewno z firm zegarkowych to wiem że JLC, Eterna, Cyma, Oris, Zenith i Breitling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa malenstwa.

Lewa HAU ( brak uchwytu i niektorych pokretel, reszta komplet, budzik dziala)- typ z dostepnego katalogu HAU - nie pamietam nazwy i dokladnie roku, cos kolo 1926

Prawa KIENZLE( brak dzwigni nastawy budzika, budzik nie dziala)- rok? Lata 30?

HAU chodzi cicho, Kienzle jest najglosniejszy w mojej zegarowni.

blizniaki.jpg

By ulan65 at 2010-09-24

blizniaki1.jpg

By ulan65 at 2010-09-24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-27934-0-38943100-1331596750.jpg

Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pokaże moje staruszki:

2380afa1bcb09106m.jpg

Od lewej - niemiecki maluch-kostka z przełomu XIX-XX wieku, przedwojenny szwajcarski Paradox, Junghans (z wychwytem szwajacarski, składałem go z dwóch) i Kienzle prawdopodobnie lata 1920-1930, a ostatnie to nie wiem nawet co to za producent, sądząc po mechanizmie to niemiecki z przed II wojny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Mój szwajcarski no name

 

Mechanizm kołkowy opisany "SWISS MADE" "M". Tarcza papierowa sygnowana "SWISS MADE"

Rozkładane etui o wymiarach 10,5/10,8/2,4 cm.

 

35022_m.jpg

 

35024_m.jpg

 

35023_m.jpg

 

35025_m.jpg

 

35020_m.jpg

 

35021_m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te male kostki sa swietne, podrozniczek rowniez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zdobycie takiego malucha w dobrym stanie jest dużo trudniejsze niż np. kwadransowego zegara kominkowego, i o części też dużo trudniej.

Spam - fajny ten zegarek, mechanizm typu Roskopf a etui - rewelacja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

i ciągle żwawo chodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPAM 01 - widzialem niemal identyczny zegarek podrozny..Tzn mial niemal taka sama tarcze Mechanizm byl ZENITH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa. Mam budzik Angelus 8 dniowy. Z jakich lat może pochodzić ? Raczej sprzed 1950, a moze sprzed wojny ? Wnętrze etui dość zabrudzone z odleżynami, koperta jakby zaśniedziała miejscami, co by wskazywało na staruszka. Ale chodzi dokładnie, właśnie sprawdzam jak długo pochodzi po nakręceniu, chyba nie 8 dni ? Budzik nie działa niestety, słychać pyknięcie gdy wskazóweczka dochodzi do alarmu, ale nie wyzwala ruchu zapadki. Czy możliwa naprawa ? Jaka byłaby wartość takiego budzika orientacyjnie ?

post-861-0-10814300-1295262134_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkcja około 1950 r, mechanizm 8-dniowy bardzo ładny (tam gdzieś wyżej jest zdjęcie takiego). Naprawa raczej przez znalezienie dawcy części (czasem bywają, ja kupiłem kiedyś prawie identyczny budzik właśnie w tym celu). No chyba że to jakaś pierdoła - zablokowany mechanizm może tylko wymagać regulacji i przeczyszczenia. Co do ceny, to wszystko jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić... ale w tym stanie to rewelacji bym się nie spodziewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Le Coultre, 8 - dniowy - wlasnie wrocil z kliniki - dorobiony nowy kluczyk i koronka, czyszczenie.

 

Nie pytajcie o mechanizm - aby sie do niego dobrac trzeba sciagnac wskazowki - niestety nie bylo mnie przy naprawie.

Choc jestem ciekawy jaka to wersja.

 

Lata 30? Czy ktos wie?

 

90300743.jpg

By Ulan65 at 2011-02-15

70175695.jpg

By ulan65 at 2011-02-15

 

By ulan65 at 2011-02-15

16264409.jpg

By ulan65 at 2011-02-15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik podróżny Gustava Beckera z roku 1879 w gustownym pudełku z instrukcją w trzech językach europejskich. Budzik z wahadełkiem, więc w czasie podróży fiksował. Po przybyciu do celu wystarczyło spytać która godzina, nastawić palcami wskazówki i ewentualne nakręcić sprężynę budzika :unsure:

post-22303-0-36054200-1298332976_thumb.jpg post-22303-0-01823700-1298333025_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

GB PRZEPIĘKNY GRATULACJE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WeeM - piekny stan zachowania.

Najczesciej male i te budziki sa zrujnowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ten się napodróżował...ze Świebodzic do Wałbrzycha :unsure:.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakochać się można w tych cudnościach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to choroba osiągnęła u mnie kolejne stadium. Ludzie pomocy! Te zegarki nie leżą w granicach zainteresowania, które sobie nałożyłem . W kolekcji miały być tylko naręczne.

Poszliśmy z żonusią na rynek po pomidory i paprykę. Tylko. No i masz.... :angry:

 

09a7f5583105c042m.jpg

 

-a przecież tego nie da się nosić na ręku :(

 

Podróżny Kienzle. Lata '60 ubiegłego XX wieku (he he jak fajnie się pisze to ubiegłego) wg sprzedawcy ale ja obstawiam późne '70. Całkowicie sprawny.Stal i chrom. Obrotowy bezel World Time. :rolleyes:

 

No i jeżeli już raz się dałem złamać to co będzie następne? Zegar z wieży kościoła? :blink:

 

Zakochać się można w tych cudnościach...

 

A zgiń przepadnij... :P


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć go, póki czas. Na PW napisz gdzie :P.

Ja ostatnio popadłem w te trochę starsze. Z regulatorem wahadłowym, ale Niemcy nazywaja je Reise (lub Eisenbahn) Weckeruhren. Od lewej: Fuerderer & Jagler, Gustav Becker, NN francuski (ale za to z biciem godzin i repetycją godzinową).

 

post-6402-0-92574100-1343422437_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.