Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wojtekimarco

CYMA metamorfoza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem zapytać o autentyczność zegarka - damska CYMA, podobno pochodząca z lat trzydziestych.

Zegarek został kupiony na allegro przez mojego teścia, który prosi mnie, żebym po fakcie sprawdził autentyczność zegarka (to już druga taka sytuacja), .

Nie wiem ile zapłacił (powie mi, jeśli zegarek okaże się oryginalny :D ), wiem tylko, że ktoś na allegro miał cztery sztuki tego zegarka (wszystkie już poszły), i sprzedawał je jako nowe (!!!) ze stanów magazynowych.

 

post-31721-0-89431500-1331591234.jpg

 

 

post-31721-0-05260400-1331591236.jpg

 

 

post-31721-0-20055800-1331591237.jpg

 

 

post-31721-0-53155400-1331591238.jpg

 

 

 

Jak na razie teść nie pozwolił mi otwierać zegarka żeby zrobić fotkę werku.

Może ktoś z Was wie cokolwiek o tych zegarkach, ewentulalnie o sprzedającym, który wystawiał te cuda na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka mechanizmu dobrej rozdzielczości konieczna.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się,

ale tak jak pisałem, teść dał mi zegarek do ręki na dwie minuty i schował.

Więc na razie dysponuję tym co mam.

W tym momencie moje pytanie bardziej sprowadza się do wyjaśnienia, czy model o takim wyglądzie rzeczywiście produkowany był przez Cymę w latach 30'.

Koperta rzeczywiście ma charakter art deco co sugerowałoby ten okres.

Poza tym wątpliwości budzi stan zegarka - sztuka nówka.

Czy to wogóle możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy model o takim wyglądzie rzeczywiście produkowany był przez Cymę w latach 30'.

 

Wszyscy produkowali.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że zegarek jest jak najbardziej OK. Mechanizm CYMY produkowany w połowie lat 30-tych, kaliber jest najprawdopodobniej nabity pod balansem, albo pod tarczą. Całość faktycznie wyglada "świeżo" i albo ktoś odnowił bardzo starannie, albo rzeczywiście NOS.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że zegarek jest jak najbardziej OK. Mechanizm CYMY produkowany w połowie lat 30-tych, kaliber jest najprawdopodobniej nabity pod balansem, albo pod tarczą. Całość faktycznie wyglada "świeżo" i albo ktoś odnowił bardzo starannie, albo rzeczywiście NOS.

 

Raczej się sprzedawcy trafiła jakaś partia NOS-ów. Obserwowałem jego aukcje z bardzo dobrymi zdjęciami i raczej nie było się do czego przyczepić


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Zegarek oryginalnie powiniem miec subsekunde na 6-tej.Zapewne ktos obcial oske aby zamocowac to tarcze serwisowke .Mam kilka podobnych tarcz niby cymy wykonanych przez jakiegos rzemieslnika.Cyma miala naprawde fajne tarcze w swoich produktach.Moim zdaniem jest to nastepna odpucowana/zlozona kombinacja przygotowana celowo na sprzedaz i nie jest to lezak magazynowy(patrz rysy na deklu).Wskazowki powinny byc oksydowane i inny wzor, a tarcza jasna.Koperta powinna byc sygnowana przez cyme, a ze weszla cyma no coz do tej koperty pasuja mechanizmy fhf,alpiny,unitasa,mst/roamer czy tez forster.Mechanizm to cyma 30-ka z subsekunda z lat 40 tych w damskiej kopercie.O ile pamietam to ten cudak poszedl za niezla kase na znajomym serwisie.Ponizej kilka aukcji z cymami 10-kami(wczesniejsza wersja 30-ki) i 30-kami:

cyma 10-ka ,10-ka, badz 30-ka ,podobnie 10-ka lub 30-ka , tutaj damka z tym samym cal. ,Koperty troche inne , jednak po fotkach wiadomo o co chodzi. Jakby jeszcze wiecej pogrzebac to zapewne by sie cos podobnego w wygladzie zewnetrznym znalazlo. Dane techniczne mechanizmu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, myślisz, ze to atak klonów? Facet wystawił kilka zegarków, wygladających na NOS-y. Nie analizowałem jakoś szczególnie wnikliwie, bo takie damki mnie nie interesują (chyba, że cena byłaby jaks rewelacyjnie niska :D), ale wygladało na to, ze wszystko trzyma się kupy. Hmm... trzeba przejrzec archiwum


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Arturze,to ze kilka to moze jedynie swiadczyc o masowej produkcji.Zapewne mial NOS-y koperty badz serwisowe swiss koperty w dobrym stanie ze starych zapasow i poskladal identyyczne zegarki by wygladalo to jak najmniej podejrzanie.To nie jest przypadek, sam mam np tarcze czy koperty tego samego wzoru po kilka sztuk i moglbym poskladac cudaki, tylko ze ja nie moglbym spac po nocach rozprowadzajac takie wynalazki.Tak jak my wszyscy tutaj wyznaje zasade ze oryginal to oryginal w jakim by on nie byl stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba masz rację, Marcinie. To, ze dobrał takie same paski od razu było widać, natomiast co do samych zegarków jakos tak a priori przyjąłem, że się chłopu trafiło parę NOS-ów. Jak to zawsze trzeba być czujnym...


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Bo widzisz Arturze,w obecnych czasach posiadanie kilku takich samych NOS-ow z tamtego okresu i opychanie ich ze tak napisze hurtowo wyglada bardziej podejrzanie jak uplynnianie ich pojedynczo np co jakis czas(proceder nie rzuca sie tak w oczy).Sam kupowalem NOS-y z lekkim odciskiem czasu od kolekcjonera i to nie za taka kase, ale kazdy byl inny, do tego ow kolekcjoner mial katalogi z tymi modelami(takze przedwojenne) itp, wiec nie bylo mowy o dziwolagach.Coprawda ktos od czasu do czasu gdzies cos tam wykopie NOS-owego w ilosci kilka sztuk, ale zazwyczaj sa to jakies czesci, a zegarki w wiekszej ilosci(o ile werki nie zostaly wlozone do nowszych modeli) to juz raczej predzej producent sie gdzies tam dokopie w jakis zakamarkach i napewno nie wystawi na all., a na bardziej renomowany serwis aukcyjny z prawdziwego zdarzenia gdziie niedosc ze takie cacka ida juz naprawde konkretna kase to sa pieczolowicie weryfikowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek oryginalnie powiniem miec subsekunde na 6-tej.Zapewne ktos obcial oske aby zamocowac to tarcze serwisowke .Mam kilka podobnych tarcz niby cymy wykonanych przez jakiegos rzemieslnika.Cyma miala naprawde fajne tarcze w swoich produktach.Moim zdaniem jest to nastepna odpucowana/zlozona kombinacja przygotowana celowo na sprzedaz i nie jest to lezak magazynowy(patrz rysy na deklu).Wskazowki powinny byc oksydowane i inny wzor, a tarcza jasna.Koperta powinna byc sygnowana przez cyme, a ze weszla cyma no coz do tej koperty pasuja mechanizmy fhf,alpiny,unitasa,mst/roamer czy tez forster.Mechanizm to cyma 30-ka z subsekunda z lat 40 tych w damskiej kopercie.O ile pamietam to ten cudak poszedl za niezla kase na znajomym serwisie.Ponizej kilka aukcji z cymami 10-kami(wczesniejsza wersja 30-ki) i 30-kami:

cyma 10-ka ,10-ka, badz 30-ka ,podobnie 10-ka lub 30-ka , tutaj damka z tym samym cal. ,Koperty troche inne , jednak po fotkach wiadomo o co chodzi. Jakby jeszcze wiecej pogrzebac to zapewne by sie cos podobnego w wygladzie zewnetrznym znalazlo. Dane techniczne mechanizmu .

 

Hmm.... Złote koperty serwisowe z napisem Swiss Made? Prędzej całkiem nowo odlane.To nie jest mechanizm Cyma 30- tka. Mam katalog z lat 30-tych i wprawdzie nie ma tam CYMY, ale większość damskich zegarków z podobnymi kopertami art deco, nie ma sekundnika pomimo, że mechanizmy miały taka możliwość (nawet Omegi). No i kilka dokładnie takich samych składaków? Hmm... produkcja kopert?

No ale oczywiście możesz mieć rację, tym bardziej, że dokładnie takich zegarków Cymy nigdzie nie znalazłem.

 

Edit

Gość miał chyba "kopalnie" takich CYM (doliczyłem się 8 szt). A tarcze miał różne, z małym sekundnikiem i bez niego, jedne ładniejsze, inne pewnie serwisowe...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ewentulalnie o sprzedającym, który wystawiał te cuda na allegro.

 

sprzedającym te zegarki był(y) "sopockie antyki" - jakoś nie mam do nich przekonania. ktoś podziela moje przeczucia?

jeśli chcesz sprawdź za ile zostały sprzedane, sprawdź 6 ostatnich wystawionych komentarzy, 4 z nich dotyczy właśnie tych Cym


life's a piece of shit [...] just remember that the last laugh is on you. and always look on the bright side of life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Mnie to wyglada na ten kaliber http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&Cyma_030 . Racja, duzo jest damek bez malej sekundy zwlaszcza na werkach cylindrowych jednakze jeszcze nie spotkalem malej cymy oryginalnie bez sekundnika,natomiast omegi jak najbardziej.Z serwisowymi przedwojennymi zlotymi kopertami sie kiedys kilka razy spotkalem(czesto tez wyrob jubilerski na zlecenie zegarmistrza/salonu do danych kalibrow-zamiennik).Koperty cym jakie widzialem byly sygnowane,ale kto wie moze i trafialy sie bez sygnatur.No tak, sopockie antyki nie ciesza sie zbyt dobra renoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo dziękuję Panom za zaangażowanie się w temat i jednocześnie gratuluję wiedzy, której szczerze pozazdroszczę.

 

Udało mi się zdobyć kilka dodatkowych informacji.

Tak jak napisał kolega Canis, rzeczywiście sprzedającym były "sopockie antyki", a cena zegarka to ok. 1350 zł.

Sprzedający wystawił jakiś certyfikat, który oczywiście leży sobie w szufladzie, ale jeżeli może to w czymś pomóc, to mogę dzisiaj pstryknąć fotkę papierów.

Jak rozumiem kwestia autentyczności zegarka nie jest jeszcze rozstrzygnięta na 100%, ale większość opinii sugeruje jednak, że jest to "składak", byc może poskładany z oryginalnych podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wyglada na ten kaliber http://www.ranfft.de...&2uswk&Cyma_030 .

Zobacz gdzie jest zapadka przy dużym kole naciągowym, 30-tka to raczej do męskich, a ten mechanizm kolegi wygląda na mniejszy.

 

Racja, duzo jest damek bez malej sekundy zwlaszcza na werkach cylindrowych jednakze jeszcze nie spotkalem malej cymy oryginalnie bez sekundnika,natomiast omegi jak najbardziej.

Dokładnie takich samych nie znalazłem (szkoda mi czasu), ale:

http://cgi.ebay.co.u...7QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.u...967456298964905

http://cgi.ebay.co.u...7QQcmdZViewItem

 

Edit

Zauważ , że gość sprzedaje te Cymy również z małym sekundnikiem, czyli to dla niego nie problem...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a cena zegarka to ok. 1350 zł.

Uffffff...

 

większość opinii sugeruje jednak, że jest to "składak"

Najbardziej prawdopodobne, że jednak tak, mnie skłania do takiego przypuszczenia fakt, że w zasadzie nie ma na rynku podobnych zegarków używanych, a tu nagle wyskakują NOS-y w sporej ilości, no i parę innych (wyszczególnił je kaido) haczyków tez się znajdzie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Piotrze , tak jak piszesz werk jest mniejszy wnioskujac z tego co pisze sprzedajacy.Na all jest znow wystawiona identyczna cyma za jedyne 1299, WOW. Jezeli nawet koperta i werk naleza od jednego zegarka to tarcza zdecydowanie mi nie pasuje do stylistyki w jakiej jest koperta w tej cymie.Rzeczywiscie, nie zwrocilem uwagi na podstawowy szczegol jakim jest zapadka,jednakze widywalem te werki z zapadka jak u kolegi i zapadka jak u ranffta.. Dzieki za linki, bo to wiele wyjasnia,jak widac malo jeszcze widzialem, czlowiek uczy sie cale zycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Aukcja zakonczona jednak na pierwszy rzut oka mam wielkie przekonanie ze wskazowki godzinowa i minutowa sa jakies lipy niepasujace zbytnio do reszty zegarka.Niedosc ze za duze(szczegolnie minutowa) to wygladaja jakby byly wyciete z jakiejs blaszki.Tarcza oczywiscie serwisowa,widac niedokladnosci na wewnetrznym okregu i podzialce minutowej jakto w serwisowach bywa.

 

Tak sie teraz jeszcze zastanawiam, ze przeciez jezeli to jest "NOS" i koperta jak i werk jest w idealnym stanie, to podobnie sytuacja powinna sie miec z tarcza i wskazowkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak rozumieć fakt, że na zdjęciach z aukcji, zegarek posiada subsekundę na godzinie 6. Czy to nie przesądza tematu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.