Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Pagaj

Majstersztyki wystawiennicze w Allegro

Rekomendowane odpowiedzi

Tak znany znany.,Czapa to skrót myślowy , pełna nazwa tego przedsiębiorstwa to: Zakłady imienia Czapajewa.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak znany znany.,Czapa to skrót myślowy , pełna nazwa tego przedsiębiorstwa to: Zakłady imienia Czapajewa.,

Wiem, żartowałem tylko....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie fajne zegarki zniszczyć .... " Za jaja i na latarnię! "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te pamiątki wyglądają mi na ciężką lipę, ale w sumie nie ma jak tego udowodnić, bo jest wyraźnie napisane że to pamiątki po generale, a wcale nie z powstania styczniowego, mi wyglądają na jakieś okolicznościowe produkty z dwudziestolecia międzywojennego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba do szkoły nie uczęszczał(a) ;)

http://allegro.pl/przedwojenny-zegarek-delbana-17-jewels-sprawny-i5933852497.html

Bądź nie wie jak korzystać z wujka google :P

Ale za to jak działa marketingowo :D


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te pamiątki wyglądają mi na ciężką lipę, ale w sumie nie ma jak tego udowodnić, bo jest wyraźnie napisane że to pamiątki po generale, a wcale nie z powstania styczniowego, mi wyglądają na jakieś okolicznościowe produkty z dwudziestolecia międzywojennego

Generał - jak dobrze pamiętam - zmarł z początkiem wieku XX, a te przedmioty mogą nawet - na upartego - z tych czasów pochodzić. Sęk jednak w tym, że nie ma żadnych podstaw, aby sadzić, że te obiekty miały z nim jakąkolwiek styczność.

Krzyż wygląda mi na niemiecką produkcję z dolutowanymi symbolami powstańczymi, zegarek na typowego patriotyka z początku wieku (wygrawerowany na nim inicjały E.R o niczym nie świadczą - równie dobrze może to być np. Ewa Rutkowska), flaga natomiast na jedną wielką niewiadomą - zdjęcia są kiepskie, więc skąd wiadomo, że to nie jest chociażby przerobiony sztandar szkolny...? ;) Nakciekawszy z zestawu jest chyba colt - ten model był faktycznie używany w Powstaniu. Brak sygnatur jednak uniemożliwia dokładną identyfikację lub datowanie - równie dobrze może to być dużo poźniejszy egzemplarz zrobiony na prywatne zamówienie - jako pamiątka lub limitacja.

Edytowane przez OmegaDeVille

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek na pewno jest oryginalny - sam wpis kiedy powstał to juz nie wiadomo 

Colt wygląda ciekawie ale nie znam się na tym - na jednej z giełd facet ma zestaw szabel jedna za 35000zł i podobno to dobra cena tylko musi się trafić kupiec z odpowiednią kasą 

Może się okazać że ten colt to 25 000

Czort wie nie zamy się na tym a może to była okazja ??? Patriotyki często ludzie tworzyli sami i nie były to fabryczne odlewy - trudno powiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na umiejscowienie zawiasów w zegarku - przyjmuje się, że od okolic 1880 roku zawiasy są umieszczane rownolegle do siebie - a nie jak wcześniej, po skosie.

Ceny oryginalnych, starych Colt'ów z tego okresu wahają się między 800, a 2500 dolarów.

 

Edit.

Colty są jednak tańsze. Tutaj masz wererana Wojny Secesyjnej, w dodatku w świetnym stanie:

http://toarmsantiques.com/2015/12/colt-model-1860-army-revolver/

Edytowane przez OmegaDeVille

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biżuteria żałobna to nie tylko sztywny rok 1863

mam kilka takich zegarków i wszystkie są dokładnie takie same jak ten z aukcji

 

Trochę faktów z sieci 

 

Początków tzw. „czarnej patriotycznej biżuterii”, należy szukać w czasach Powstania Kościuszkowskiego. Po każdym z dziejowych zawirowań pojawiały się kolejne pamiątki nawiązujące do utraconej wolności oraz najwyższych uczuć związanych z Ojczyzną. 

Rozkwit mody na narodowe pamiątki przypada na okres wzmożonego okazywania uczuć patriotycznych przypadający na czas poprzedzający, trwanie i upadek Powstania Styczniowego. W latach 1860-1862 odprawiano, głównie w Warszawie, liczne nabożeństwa żałobne, których celem było utrwalenie w pamięci narodu rocznic historycznych i bohaterów zrywów wolnościowych. Nabożeństwa ze względu na masowy udział ludności miały często charakter demonstracji niepodległościowych. Gdy ogłoszono czas ”żałoby narodowej”, zgodnie z zaleceniami, kolor zniknął ze strojów damskich, a nawet dziecięcych. Ubierano się w czarne suknie, z białymi dodatkami (mankietami, kołnierzykami). Widoczne jest to na licznych portretach z tego okresu, m. in. cyklu Artura Grottgera Polonia, Lituania (1864-1866). Za najwłaściwsze dodatki do stroju żałobnego obierano szale i chusty tarlatanowe, przykrywające głowę lub ramiona. Fryzury były równie skromne, młodym dziewczętom sugerowano staropolskie warkocze, a mężatkom włosy gładko zaczesanie do tyłu i ułożone na karku w węzeł. Nawet przypinane do kapeluszy kwiaty były czarne, a ubiory dzieci: czarno-białe lub szare. Równie żałobnie ubierano dziecięce lalki, a popularne do zabaw obręcze okręcano czarno-białymi wstążkami. Mężczyźni nosili ubiór w kolorze czarnym, za wyjątkiem koszul. 

Charakter smutku i cierpienia po stracie ojczyzny podkreślał brak jakichkolwiek przejawów zamożności, wszelkich ozdób, ponieważ szczere patriotki powinny przekazać swe kosztowności na rzecz Rady Narodowej. W Polsce i na emigracji złote ozdoby zastąpiła tzw. „czarna biżuteria” wykonywana z lawy wulkanicznej, rogu i czarno oksydowanego srebra oraz stali. W metal wprawiano czarne kamienie: gagat (odmiana węgla), onyks, dżet francuski (szlifowane czarne szkło), ebonit, heban, czarny dąb lub inne czernione drewno. W okresie późniejszym stosowano również czarno emaliowane srebro, często w połączeniu z perłami. Wśród różnorodnych rodzajów noszonej biżuterii: broszek, medalionów, wisiorów, naszyjników, bransolet, zwracają swą uwagę pierścienie, traktowane jako symbole wierności, miłości i pamięci, które stały się swoistym znakiem rozpoznawczym. Noszenie pierścieni z emblematami narodowymi, takimi jak orły w koronie, połączonych herbów Polski i Litwy: Orła i Pogoni Litewskiej, bądź innymi symbolami patriotycznymi (kotwicami, sercami i krzyżami jako symbole wiary, miłości i nadziei) było dowodem pamięci o historii Polski i wierze w walkę o odzyskanie niepodległości. Pierścienie te były wykonywane i noszone również w późniejszych, trudnych dla narodu chwilach, w okresie okupacji niemieckiej po II wojnie światowej i po 1945 r., w okresie stanu wojennego. 

W okresie żałoby narodowej, po upadku Powstania Styczniowego, w 2 połowie XIX wieku noszono także metalowe krzyżyki i brosze w formie krzyżyków, gdzie łączono emblematy narodowe z religijnymi. Na krzyżach zatem zamiast pasyjki umieszczano orła polskiego w koronie, a na ramionach grawerowano napisy patriotyczne np.: Boże zbaw Polskę. Inne krzyżyki miały w miejscu przecięcia belek - cierniowe korony, z sercem i kotwicą, czyli Wiarą, Nadzieją i Miłością, symbolizujące cierpienie i zarazem ufność w zmartwychwstanie. Szczególny charakter mają zachowane pamiątki wykonane przez zesłańców na Sybir. Wytworzone z dostępnych tam materiałów takich, jak: ludzkie włosy, kości czy drewno. Wyroby te były często opatrzone datami i nazwiskami. 

Noszenie tzw. „czarnej biżuterii”, po powstaniu styczniowym 1863 r., doprowadzało do pasji carskiego zaborcę. Mimo zakazów i nakazów noszono żałobne stroje oraz elementy biżuterii, aż po rok 1866, do chwili ogłoszenia amnestii. „Czarną biżuterię” używano jednak aż do wybuchu I wojny światowej, tj. do 1914 r., upraszczając formy - pierścienie tylko z orłem, proste krzyżyki. 

 

Mam i zegarki i dewizki z włosów 

 

 

 

 

 

wikipedia 

 

Czarna biżuteria to biżuteria patriotyczna noszona na znak żałoby narodowej po upadku powstania styczniowego. Wykonana z tanich materiałów (oryginalna biżuteria w wielu przypadkach została przekazana na rzecz powstańców), jak na przykład z patynowanego na czarno żelaza, plecionek z włosów ludzkich lub włosia końskiego, drewna

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

post-68206-0-39998000-1453495008.jpg

post-68206-0-76714500-1453495014.jpg

post-68206-0-34303200-1453495023.jpg

post-68206-0-36304300-1453495036_thumb.jpg

post-68206-0-54429700-1453495169.jpg

post-68206-0-40369300-1453495176.jpg

post-68206-0-08437500-1453495574.jpg

post-68206-0-71272100-1453495589.jpg

post-68206-0-78837000-1453495595.jpg

post-68206-0-43568600-1453495605.jpg

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa lektura, dziękuję. Sam wcześniej nigdy nie zagłębiałem się w historię patriotyzmu, w tym zegarowego.

Myślę jednak, że nie do konca wcześniej się zrozumieliśmy - nie twierdziłem, że zegarek z aukcji musi pochodzić z czasów powstania. Moje stwierdzenie, że to bardziej współczesny wyrób - z początków wieku XX - miało posłużyć do ogólnego naszkicowania przedmiotów z oferty.

Niemniej dziękuję za odesłanie do interesującej tematyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W postach trudno pokazać emocje i często źle odczytujemy co ktoś miał na mysli - ale ok wiem już o co chodziło

Co do tego zestawu to tak - zegarek jest oryginalny ale wpis wewnątrz i te inicjały to raczej ktoś sam sobie dorobił aby w zegarku i tak ciekawym dodać jeszcze tajemniczości i tego historycznego wątku 

Colt - nie znam się na broni ale wygląda na oryginalny na moje oko głównie te zdobienia ryty czy jak to tam zwał i to on wygenerował cenę końcową z pomocą pewnie samego wystawiającego  :D

Co do krzyża nie wypowiem się bo się nie znam na krucyfiksach 

Całość jednak według mnie to osobne zakupy zebrane  i dopisana historia z Panem generałem w tle dla podniesienia wartości zestawu 

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość jednak według mnie to osobne zakupy zebrane i dopisana historia z Panem generałem w tle dla podniesienia wartości zestawu

I w tym jest właśnie sęk....

 

Wkleję jeszcze take cudo:

http://allegro.pl/iwc-schaffhausen-schark-olbrzym-18k-51r-zamiana-i5892922876.html#thumb/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.