Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

y60

akwarium ,pierwsze..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

pewnie w Towarzystwie znajdą się jacyś Akwaryści..

 

potrzebuję porady..,chciałbym zbudować dziecku akwarium.

wielkość: 60 litrów ,wiem,że większe byłoby lepsze ,ale takie są ,na dziś realia...

 

czy jest sens zainwestować w taki zestaw,na początek:

 

http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/aquarium/small_tanks/171532

 

mp aquastar, Eheim

 

mogę to kupić za nieco ponad 200 pln...

 

jaki i ile żwirku ,jakie rośliny i jaka obsada?

 

jestem kompletnym laikiem,ale chęci i zapał są... :)

 

z góry dzięki za pomoc..pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej sam niedawno zakładałem akwa 54 litry i jest mnóstwo FAQ na forach z tym związanych :)

Co do ceny musisz policzyć jak ci taniej wyjdzie, zestaw akwa+pokrywa z 15w + filtr z napowietrzeniem też zamyka się w 200zł. Jak dodatkowo na dekoracje akwarium wyrzucisz 200 zł to będzie na tip-top (tło wsadzone do środka, roślinki, czarny grys bazaltowy, jakiś korzeń, jakiś kamień).

Musisz się zastanowić co chcesz zrobić z akwarium, osobiście najbardziej podobają mi się akwaria biotopowe, ale dla dzieci fajne są akwaria towarzyskie - gupiki, neonki, razborki, kiryski (albinosy ładnie wyglądają). Dodatkowo te rybki są dobrze dostępne, nie wiem w jakim wieku dziecko, ale znajomy jak mu padła jakaś rybka to brał ją do woreczka, mówił dziecku że rybka jest chora i idzie do szpitala, a wracając z pracy kupował nową :)

Na początek kup akwa, najej wody, zapuść filtry, wsadź rośliny (i ew. biostarter) i poczekaj 2 tygodnie aż się przyjmą - będziesz miał czas do przemyśleń co byś chciał widzieć w środku. Koniecznie czytaj na sieci (albo jeszcze lepiej jakieś książki) bo ludzie w zoologicznych potrafią tragicznie doradzić. Pośpiech jest w akwarystyce bardzo złym doradcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena przyzwoita. Zestaw wygląda w porządku, wybór dobry. Na mniejszym akwarium szybciej można się nauczyć opieki nad akwarium, zresztą nie wiadomo czy się złapie bakcyla czy też nie, dlatego nie ma co się pchać w setki litrów na początek.

Musisz udać się do sklepu zoologicznego i kupić specjalny żwir do akwarium, oczywiście przed nasypaniem go do wewnątrz dobrze go wypłucz, np sitem. Powinno go być ok 3 cm na spodzie. Kup też jakieś wytrzymałe rośliny na początek, w sklepie Ci doradzą, sugerowałbym jakąś trawę, moczarkę, strzałkę. Możesz też kupić jakąś skałkę, przy której lub w której ryby będą mogły znaleźć schronienie. Na początek kup jakieś niewymagające rybki, a gdyby pojawiły Ci się ślimaki, co jest mocno prawdopodobne kup bocję a szybko załatwi sprawę i chyba obowiązkowym elementem i ciekawym do obserwowania jest glonojad, nie pamiętam jak się nazywa ale jest taki czarny, bo syjamski strasznie wolno rośnie. Pisz w razie pytań. Pozdrawiam


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto czekać 2 tygodni. I nie polecam na początek żadnej chemii, najpierw załóż akwarium, kup ryby, potem będziesz myślał o ewentualnej chemii czy nawozie do roślin, najpierw jednak powinieneś zbadać i zaobserwować jak wszystko funkcjonuje bez takich środków. Cenną radą jest byś wlał wodę np do baniaków po wodzie by się odstała, im więcej tym lepiej:). Co do korzeni czy kamieni większych, możesz włożyć te, które sam znajdziesz o ile wcześniej je wyparzysz we wrzątku. W ten sposób zaoszczędzisz kilka groszy.

W tym zestawie jest chyba grzałka więc jest ok i cena dobra, aczkolwiek pomyślałbym o świetlówce 30W o ile jest możliwość załączenia takiej lub wkręcenia drugiej 15W.


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się ,że mniejsze akwarium łatwiejsze dla początkującego akwarysty.W mniejszym jest gorzej zachować równowagę biologiczną.

Akwa w zestawie bym nie kupował tylko wszystko poskładał sam.Ten zestaw jak i wiele innych(prawie wszystkie)mają jedną świetlówkę 15vat a przydałyby się dwie.

Filtr do tak małego akwarium to tylko i wyłącznie kaskada(nie zabiera miejsca rybką i dodatkowo można zadbać o biologię czyli ceramika itp).

Z roślin na początek szybko rosnące czyli kryptokoryny,nurzańce , anubiasy czy jakieś moczarki.

W pierwszym stadium dojrzewania akwa rosną głównie glony dlatego rośliny szybko rosnące i mało wymagające.

Bazaltu czarnego nie dawaj.Najlepszy jest drobnoziarnisty kwarc.Możesz dać jakiś gotowy produkt.

Ryby po 3 tygodniach od zalania.Do takiego akwa proponuję stadko neonów,kiryski(miń 6szt.ryba stadna+ parkę prętnika karłowatego czy ramirezki.

Tylko nie przerybiaj i nie dawaj skalarów.

 

Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1cm ryby na litr akwarium, chyba to tak było :)

Nie uważam że małe akwarium jest prostsze tylko że szybciej się na nim nauczyć czegokolwiek. Waldii to ma być zestaw dla dziecka, dlatego ja bym sugerował zwyczajny wewnętrzny filtr jaki pewnie sie znajduje w zestawie, a firma Enhell robi solidny sprzęt.


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kupowałem akwarium dla dziecka.I wiem co się z tym wiąże - niestety.

Akwarium to nie chomik gdzie wystarczy dać jeść i zmienić trociny.

Akwarium to studiowanie setki forum żeby jako tako wyglądało.Bo glonów łatwo nie wyplenisz i cotygodniowa podmianka wody,nawozy itp.

Akwarium wymaga cierpliwości i systematyczności i taka jest prawda.

Nie piszę tego żeby odwieść od zakupu tylko żeby oszczędzić nerwów i zawodu.

Minie akurat akwarystyka wciągnęła ale ile przy tym naklnąłem,likwidowałem to moje :)

 

EDIT:

Jak to ma być zestaw dla dziecka to firma aqaell wypuściła fajne gotowe zestawy.Zestaw w kształcie kostki coś koło 20l do tego filtr+ lampka(wystarczająca na takie akwa.)

Na dno korzeń obsadzony mchem jawajskim(pięknie się rozrasta).

Wpuścić kilka krewetek i uratować bojownika z kubeczka.Ciekawa ryba i fajnie się oswaja :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem akwarium, przez blisko 10 lat, teraz znów o tym myślę :). Przyjemnie jest popatrzeć na zadbane akwarium z Nemo czy innymi rybciami w środku :). Chociaż fakt, na akwarium potrzeba czasu i to zniechęca aczkolwiek w przypadku Y60 warto spróbować. Zawsze mówię: nie dowiesz się dopóki nie spróbujesz


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję coś z np. Ferplasta czy Juvela, zestaw zawierajacy wszystko poza pompką do napowietrzania. Fajny wydajny i co najważniejsze bezpieczny zestaw. O bezpieczeństwie pisze bo na początku czasem coś się moze dziecku zapomnieć wyczyścić i zaniedbać :) a ferplast jest wykonany jako obieg zamknięty, z akwa nie wychodzą żadne rurki z wodą która może wydostać się nam na podłogę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały przegląd rynku i moja propozycja to Ferplast Cayman 60. Wielkość w sam raz no i jak wspomniałem zamknięty, bezpieczny system. Co do roślin to wszelkie trawy plus zwartki czyli kryptokoryny - rośliny twarde i rosną jak szalone :) na początek to byłoby optimum. Grunt to trafić w dobre nawozy i gotowe :) A rybki, no cóż oby nie za dużo i co ważne jakieś pokojowe i zgodne gatunki - w miare możliwości z jednego biotopu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny zestaw proponujesz.Tylko,że to 75l no i nieco drogi.

Chyba ,że coś pomyliłem :)

 

y60 jeszcze jedno.Jak będziesz kupował roślinki to nie kupuj z dużych centrów handlowych.Bo akwarium będziesz miał świeże a to są rośliny emiseryjne czyli hodowane na powierzchni i albo wystartują(bardzo powoli) albo padną.

Ostatnio widziałem skrzydłokwiata jako roślinę podwodną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info ,będę się dlej mierzył z tematem...:) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośliny obecnie dostępne są chyba wszystkie uzyskiwane jako bagienne, czyli szybki wzrost nad wodą :) I faktycznie jeśli obsadzisz baniak takimi roślinami to po ok 2-3 tygodniach (albo i szybciej) zaczną tracić liście i dzieciak się zniechęci. Najlepiej poproś jakiegoś znajomego z akwa o rośliny z jego zbiornika i sukces gwarantowany :D Jeśli byłbyś z okolic Krakowa to raz na miesiąc (a czasem częściej) mam na zbyciu sporo roślin, których niestety nawet małe zoologiczne nie przyjmują i w efekcie je wyrzucam.

zdjęcie mojego baniaka z przed ok. pół roku :)

post-292-0-81585800-1331592183.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję coś z np. Ferplasta czy Juvela, zestaw zawierajacy wszystko poza pompką do napowietrzania. Fajny wydajny i co najważniejsze bezpieczny zestaw. ....

 

Jeśli jest szansa, że to nie będzie bardzo krótkotrwałe hobby to Cayman Ferplastu to naprawdę doby wybór (sam mam tylko "troszkę" większy zbiornik). Głównym dla mnie problemem jest filtr który jest albo wewnętrzny (wtedy cały syf masz w akwarium) albo lepszy zewnętrzny kiedy masz stres bo jak wężyk strzeli to masz te ileś tam wiaderek na podłodze.

Cayman ma filtry Bluvawe które są wewnętrzne ale poprzez szczelność (plastikowa obudowa), wielokomorowość i specjalnie zawieszenie nad wodą działają praktycznie jak zewnętrzne.

 

W akwarystyce jest trudny moment startu - gdy nie masz równowagi biologicznej. warto najpierw posadzić rośliny a dopiero potem wpuścić ryby - dodatkowo potrzebujesz "zaszczepić" akwarium - najlepiej pobrać trochę "syfu" z filtra znajomego akwarysty + dodać pożywkę bakteryjną (kupisż bez problemu).

 

Inne uwagi:

- akwarium przy oknie (generalnie przy bezpośrednim świetle) oznacza glony

- duża ilość roślin + nie za duża liczba rybek - jest łatwe w czyszczeniu/ utrzymaniu

- zanim kupisz ryby dowiedz się jakie są wymagające i jakie urosną. Ja się parę razy napaliłem - szkoda rybek i kasy.

- duże ryby jedzą małe - nawet te teoretycznie roślinożerne

- szereg roślin (zwłaszcza drogich) jest trudnych w utrzymaniu, dodatkowo delikatne rośliny są chętnie zjadane przez szereg gatunków

- pomyśl o aranżacji - duże rośliny z tyłu i małe z przodu

- nie kupuj kolorowego żwirku, sztucznych roślin, trupich czaszek i innego badziewia

- nie ma magicznych środków chemicznych do walki z glonami. Natomiast zbyt duża ilość azotanów czy nawozów gwarantuje ich rozwój

- do czyszczenia szyb używasz albo czyścików z ostrzem albo magnetyczne. Magnetyczne (w środku jeździ magnes ze "szczoteczką" a na zewnątrz utrzymujący go magnes "z filcem") albo z bardzo silnym magnesem (droższe) albo wcale. Teoretycznie magnetycznie nie rysują szyby, ale jak mi wpadł kamyk pod czyścić to dopiero ją porysowałem.

- jeśli kupisz niezbyt wymagające ryby (w szczególności dowolne z w/w polecanych czy też Danio, Gurami, Molinezje, Kardynałki) to nie ma problemów z wodą przy podmianie dodajesz środek odkażający i od razu lejesz do akwarium. Od lat tak robię i nigdy nie miałem problemów.

 

Na koniec zwłaszcza dla dzieci proponuję neonki - kolorowe, niewymagające, pływają stadkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darecki ładne i klimatyczne akwa.Mogę wiedzieć ile to l?

 

Mi osobiście w walce z glonami bardzo pomaga wywar z szyszek olchy.Dzięki niemu wydzielają się garbniki bardzo lubiane przez rośliny i niektóre gatunki ryb.

 

Tak jak pisali koledzy najważniejszy jest dobry start.Czyli zero chemii na początku, dobre podłoże i dużo roślin szybko rosnących.Na Allegro są fajne zestawy od akwarystów.

Można by się też pokusić i zrobić akwarium na ziemi ogrodowej niemniej to wymaga trochę poczytania na ten temat.Ale po fotkach które widziałem sukces jest 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie Ferplast Cayman 80, ma chyba 120 litrów minus pare litrów na filtr.

Sposób na glony to przede wszystkim cierpliwość :) Moje akwa stoi tyłem do ściany plus tło strukturalne z tyłu i po prawej stronie, a z lewej czyli od filtra zaklejone ładnym perforowanym kartonem z zewnątrz. Wystarczy odrobina światła słonecznego i mamy glony, na początku nie okleiłem prawego boku i walczyłem z glonami głównie na roślinach (czarne nitki). Są bardzo skuteczne środki na glony plus to co opisałem wyżej i generalnie jest spokój.

Odnośnie podłoża to odradzam ziemie ogrodową. Swego czasu pod żwir kwarcowy stosowałem biogrunt, ale podczas rozsadzania czy dosadzania roślin warstwy mieszały się i robił się syf. Biogrunt jako że lekki był rozwalany przez sumy i podłoże było wiecznie "ruchome" - teraz wyobraźcie sobie co byłoby z ziemią ogrodową :)

Zamiast kombinować z ziemią czy biogruntem wystarczy zastosować specjalne nawozy np. Iron Bottom Long mistrza Amano :D i rośliny rosna jak szalone. Do tego też zamiast kombinacji z bimbrownią na CO2 dodajemy po pare kropli węgla w płynie np. Easycarbo i jest ok.

Można by tak mnożyć przykłady, ale to co podałem to na początek dla młodego akwarysty jest receptą na bezproblemowy start baniaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz mi jeszcze jakie masz oświetlenie w tym zestawie T8?I jakie kombinacje świetlówek.

Podoba mi się Twoje microsorium ja szukam i nie mogę namierzyć.

Jaką masz obsadę?Póki co widzę danio,neony i kiryśnika :)

 

Wiadomo ,że jak kupisz zwykłą 54l z pokrywą i jedną 15W to ona jest moim zdaniem do wyrzucenia albo do garażu.

Od jakiegoś czasu z dobrym efektem stosuję sylvanię gro lux.

Polecam ją nawet jako jedyne oświetlenie zbiornika+małoświatłolubne roślinki i jest ok :)

 

Co do nawozu ja podaję tylko kulki gliniano-torfowe oraz tabletki crypto pod korzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki to T8 2x20W ( SUN-GLO i POWER-GLO) czyli standard. Obsada to niestety standardzik pod dzieciaka :) Kiedyś specjalizowałem się w pielęgnicach Meeka lecz teraz dałem się posterować w obsadzie córci i mam:

2 kiryśniki czarnoplame czyli "sumy"

3 glonojady - 1 samiec i 2 samice, a od pewnego czasu nieokreśloną liczbę ich młodych ze 3 mioty :)

8 neonek

4 Tęczanki (nie danio)

3 kosiarki czyli grubowargi syjamskie

4 tetry żałobniczki

4 rodostomusy

2 krewetki amano

Może ciut gęsto, ale glonojady się rozmnażają a i inny nieokreślony narybek widywałem :D Poza tym ta obsada jest wyzbyta wszelkiej agresji a jedyne czego żałuje to lekkie wymieszanie biotopów - tęczanki kupiłem pod wpływem impulsu, a kosiarki z potrzeby (niszczyciele glonów)

A wracając jeszcze do oświetlenia to wadą Ferplasta jest niemożliwość domontowania czegokolwiek dodatkowego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie, wyszło coś takiego....:

 

post-23173-0-66446300-1331594695.jpg

 

zwykły żwirek ,bakterie,żadnej chemii,rośliny wydłubane od prywatnego dawcy..(wstyd się przyznać ,ale nawet nie znam ich nazw)

 

nie wiem,czy nie obniżyć filtra ,bo strasznie zap.....la i miota tym czymś zielonym ,pływającym...??( ;) )

 

teraz czekam...... i następnie kolej na mieszkańców....

 

 

jeśli coś na wstępie pochrzaniłem to proszę o rady..

 

pzdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super ;) .Bardzo dobrze się zapowiada.Dosadź tylko jeszcze trochę roślin.

Filtr musi poruszać powierzchnią wody bo dzięki temu napowietrza ją.

Fajny korzeń :) .

 

Ps:Nie kupuj roślin w kolorze czerwonym.One zazwyczaj są bardzo światłolubne i potrzebują nawożenia co2.

 

Na początku świeć jakieś 7-8 h dziennie stopniowo po tygodniu zwiększając o godzinę.Aż dojdziesz do 10-12 na dobę.

 

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suuper! Wrzucaj więcej fotek i pociągnij trochę temat, bo to piękne hobby i miło popatrzeć (a może i podpatrzeć) kogoś, kto rozpoczyna swoją przygodę i ją rozwija. Pokaż (mi), że to nie takie trudne ;)

<edit> no i oczywiście powodzenia!


Czas jest wielkim nauczycielem ale niestety zabija wszystkich swoich uczniów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelen respect - bardzo ladnie zorganizowane akwarium. Zielone na powierzchni to wglebka - swietne schronienie dla narybku zyworodnych rybek. Problem ktory stwarza to istotnie ogranicza doplywu swiatla do roslin ukorzenionych. Sposobem na rozwizanie problemu moze byc umiejscowienie wylotu z filtra rowno na powierzchni wody - wglebka zgromadzi sie gdzies w rogu.

 

Zostaw teraz na dwa tygodnie niech zbiornik zacznie zyc. Ewentualnie mozesz wpuscic odporna i smiecaca rybe jak Ancistrus (1-max 2) i karmic go tabletkami. To pozwoli zbudowac flore bakteryjna.

 

Gratulacje ;)


nie spiesz się ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Przyda się chyba jeszcze trochę roślinek. Jak masz fabryczne oświetlenie 1X15 W to przydała by się modyfikacja na 2x15. Sam ostatnio to zrobiłem, koszt to jakieś 120 zł (statecznik 2x15, 2 odbłyśniki, oprawki bryzgoszczelne, świetlówka), do tego bimbrownia i rośliny rosną jak głupie, ładnie wygląda "obąbelkowana" kabomba czy gałęzatka, jak odzyskam aparat to wrzucę jakieś zdjęcie. I przenieś termometr gdzieś z przedniej ściany, bo ozdobą nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Przyda się chyba jeszcze trochę roślinek. Jak masz fabryczne oświetlenie 1X15 W to przydała by się modyfikacja na 2x15. Sam ostatnio to zrobiłem, koszt to jakieś 120 zł (statecznik 2x15, 2 odbłyśniki, oprawki bryzgoszczelne, świetlówka), do tego bimbrownia i rośliny rosną jak głupie, ładnie wygląda "obąbelkowana" kabomba czy gałęzatka, jak odzyskam aparat to wrzucę jakieś zdjęcie. I przenieś termometr gdzieś z przedniej ściany, bo ozdobą nie jest.

 

termometr już przeniosłem,z oświetleniem kłopot taki ,że nie bardzo jest gdzie upchnąć drugą świetlówkę w tej pokrywie.

teraz jest tam Sylvania Standard,może dałoby radę wymienić na coś leszego ale jednak jedną sztukę..?

 

 

pzdr....

 

post-23173-0-03413600-1331594828.jpg

 

:huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.