Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując moją przygodę z wiedeńczykami , udało mi się poskładać zegar do kupy , wyczyścić odnowić starą politurę i zrobić pierwszą przymiarkę ... Jeszcze trochę roboty zostało  ;)

:rolleyes:

Ładnie, ale dopracował bym lewy górny gzyms   ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w zasadzie tak,  nie chciało mi się robić wstawki z obłogu czereśni , ale chyba zrobie.  

Ps poszedł , ale strasznie efemeryczny i delikatny ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ruszył , na ścianie. Niestety sporo śpieszył (nie miałem długości sprężynki, wagi nie było ,stanęło na 1150g. :)  No i przyznaję się że nie uzupełniłem obłogu (LGR)  ;)  :unsure: . W sumie to piękny zegar wyszedł. 

Ps muszę teraz znaleźć wagę 1150 z okolic 1850 roku...

post-92919-0-90900500-1513197610_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ruszył , na ścianie. Niestety sporo śpieszył (nie miałem długości sprężynki, wagi nie było ,stanęło na 1150g. :)  No i przyznaję się że nie uzupełniłem obłogu (LGR)  ;)  :unsure: . W sumie to piękny zegar wyszedł. 

Ps muszę teraz znaleźć wagę 1150 z okolic 1850 roku...

 

Trzyma linię, to fakt. Przy tych zegarach pozostała część kolekcji wygląda marnie. Poprzeczka została podniesiona  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jest tak źle, jest jeszcze parę "czarnych koni" w kolejce do pokazania ...  :D  :ph34r:.

W porównaniu do  twojej kolekcji to nie ma nawet o czym gadać, ale nie ustajemy w poszukiwaniu rarytasów  ;)

Dzięki za uznanie Mistrzu ! :)

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania do panstwa w jakim stopni jest ten zegar orginalny i kompletny?Data produkcii,mne sie wydaje skrzinka mlodsza od mechanizmu?Rezerwa chodu 90 dni.Ne jestem wlascicelem zegara.Pozdrawiam Marian.

post-88777-0-53363900-1513451467.jpg

post-88777-0-09040500-1513451482.jpg

post-88777-0-04132600-1513451499.jpg

post-88777-0-39918200-1513451520.jpg

post-88777-0-60918400-1513451537.jpg

post-88777-0-79669300-1513451554.jpg

post-88777-0-31764000-1513451572.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JEŚLI DOBRZE WIDZĘ, TO GONG JEST PRĘTOWY, A TAKI WPROWADZONO POD KONIEC XIX WIEKU. CAŁOŚĆ WG. MOJEJ SKROMNEJ OCENY WYGLĄDA NA KOMPLET.

 

Mam pytania do panstwa w jakim stopni jest ten zegar orginalny i kompletny?Data produkcii,mne sie wydaje skrzinka mlodsza od mechanizmu?Rezerwa chodu 90 dni.Ne jestem wlascicelem zegara.Pozdrawiam Marian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JEŚLI DOBRZE WIDZĘ, TO GONG JEST PRĘTOWY, 

Przecież to chodzik :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ! Chociaż noszę okulary. to muszę jak najszybciej i to najlepiej jeszcze przed świętami odwiedzić okulistę !!!

 

Przecież to chodzik :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, te (mikro)zdjęcia nie dają żadnych podstaw do stwierdzenia, że zegar jest składakiem. Ani też odwrotnie ;)  Jeżeli to komplet, to w przybliżeniu z lat 50 i tyle.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno stałem się właścicielem ciekawego wiedeńczyka autorstwa mistrza Carla Suchego (ojca). 

Zegar to miniatura o 13 cm tarczy. Ma ciekawy mechanizm sprężynowy z dzielonym bębnem, którego jedna część jest przykręcana do płyty. Z drugą częścią połaczona jest tylko sprężyną i wspólną osią. Po renowacji całość się ładnie prezentuje. Mechanizm osadzony jak typowy wiedeńczyk na drewnianych sankach , a wahadło zawieszone na sznurku. Pracuje trzeci dzień, nie wiem ilodniowy jest mechanizm. Całkiem dokładnie zresztą i bez problemu.

Szukam jak mogła wyglądać korona ... Może ktoś ma zdjęcia lub rysunki takiego egzemplarza ...

:rolleyes:   

post-92919-0-86400800-1514381137_thumb.jpg

post-92919-0-37453500-1514381153.jpeg

post-92919-0-71756300-1514381168_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać długość wahadła? Mechanizm z takim rozwiązaniem pokazywałem osobno, nikt nie chciał się wypowiedzieć, ale nie jest to jakaś rewelacja. Szukałem rodzaj skrzyni do niego. P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadło ma 48 cm od haczyka po koniec gwintu. Wisi na nitce ~12mm. Patyk drewniany i jest  stosunkowo lekkie, soczewka tylko z blach mosiężnych.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadło ma 48 cm od haczyka po koniec gwintu. Wisi na nitce ~12mm. Patyk drewniany i jest  stosunkowo lekkie, soczewka tylko z blach mosiężnych.

 

Dzięki :)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechanizm tak z profilu pokazałeś... mało co widać :(

Nie ma mostka nad  osią minutową ?

 

Ślepnę - kotwicy nie mogę znaleźć :(


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wzrok, tylko braki w wiedzy. To jest Wiener Luftanker :P


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wszystko jest ;) , tylko to zdjęcia zrobione w czasie rozbierania mechanizmu do mycia. Pokazałem tylko to co tyczyło bębna ze sprężyną. 

Ok, zatem dosyłam  :)

:rolleyes:

post-92919-0-79466700-1514393014_thumb.jpg

post-92919-0-79073000-1514393045_thumb.jpg

post-92919-0-02098300-1514393078_thumb.jpg

post-92919-0-03717000-1514393103_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. Czy ktoś ma może sugestie co do datowania zegara ?

Osobiście skłaniam się do okolicy 1860 roku, ale oczywiście to tylko moje gdybanie ...

Ale jeśli to prawda że to zegar sprzed założenie spółki z synami to powinna to być data sprzed 1849 roku ...

Niestety nie mam wiedzy jakie zegary i w jakim czasie produkował. Jak doczytałem zatrudniał ponad 35 pracowników więc produkcja musiała być spora jak na manufakturę zegarmistrzowską.

Piotrze , Kopalnio Wiedzy :) , pomożesz ?

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skrzynia po latach 60, mechanizm wcześniejszy, ale mógł ciągnąć produkcję starą technologią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleję tekst z PW:

 

Wysłano 07 sierpień 2017 - 19:25

Synów Carla (+1866) było czterech. Firma nigdy nie wyniosła się z Pragi. K.u K. Hoflieferantem został właśnie praski Johann Anton i chyba tylko tam produkowali zegary. W Wiedniu S & S pojawili się i interesów pilnował Hans od roku 1863. Fabrykę w Pradze sprzedali w 1892 roku i zarazem na powrót przenieśli główne przedstawicielstwo do Pragi. Wszyscy bracia zmarli do 1898 roku i geszeft z nazwami i tytułami  przejął niejaki Cervinka. Ale w Wiedniu pozostał sklep (+serwis?) przy Rotenturmstrasse który działał jeszcze w 1914 roku, prowadziła go wdowa po Hansie, Teresa. O prawa do nazwy firmy upominała się biedaczka jeszcze w międzywojniu.

Carl junior siedział od 1853 roku w Szwajcarii i robił kieszonki.

 

Gwoli uzupełnienia. Firma miała "synów" w nazwie już w roku 1855, w latach praskich:

post-6402-0-17792200-1514399481.jpg

 

Fabryka (?!) w Pradze:

post-6402-0-26825600-1514399525.png

 

W spisie członków Stowarzyszenia Zegarmistrzów Wiedeńskich na rok 1885 Carl Suchy (firma), członek od roku 1866, nie jest wymieniony jako producent zegarów w Wiedniu. Biorąc pod uwagę inne materiały, wydaje się że nigdy zegarów w tym mieście nie produkowali.

post-6402-0-00579400-1514399882_thumb.jpg


PS. Nasz kolega ma ładnego miesięcznego Suchego z lat 90, z werkiem prawdopodobnie wyprodukowanym przez FG.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem już po rozstaniu tych panów, czyli przez samego G, co nie ulega wątpliwości, że technologia ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche dziwne , ale mam inne dane. Wprawdzie to wikipedia niemiecka, ale wg niej historia firmy rodu Suchy zaczęła się w n1822 roku od otwarcia zakładu w Pradze ... To co piszesz Piotrze to chyba o jednym z synów który (tak mi się wydaje) zapisał/zarejestrował się po śmierci ojca w 1866 roku (w wieku 70 lat) . Miał zresztą tak samo na imię Carl. 

Zresztą poczytajcie 

Carl Suchy (* 23. Dezember 1796 in Prag, Altstadt 773 (Taufe 24. Dezember 1796 Pfarre zum Heiligen Geist); † 21. Februar 1866 Prag, Neustadt, Obstgasse 771) wurde von Franz Lehner, einem als Hersteller von Stockuhren bekannten Uhrmacher aus dem Egerland, als Meister im Handwerk unterwiesen. Nachdem er am 15. November 1812 den Freibrief erhielt, hielt er sich während seiner Wanderjahre sieben Jahre in München und anderen Städten Bayerns, und vorübergehend in Prag, als Gehilfe auf. Der Sechsundzwanzigjährige gründete nach der Wanderzeit mit eigenen Mitteln ein kleines Geschäft. Am 3. September 1821 heiratete er bereits als Uhrmachermeister die ebenfalls aus Prag stammende Josephine Kroupa (ca. 1802–1866). Der Ehe entstammen vier Söhne.

Suchy hatte Erfolg und erweiterte im Jahre 1838 sein Geschäft und beschäftigte 35 Gehilfen. Gleichzeitig mit den Stockuhren begann er auch Pendeluhrenherzustellen. Suchy war für seine Gewissenhaftigkeit und Strenge bekannt. Jedes von einem Gehilfen vollendete Werk musste ihm zur Prüfung vorgelegt werden und nach erhielten erst danach den Firmenstempel eingeprägt.

In Anerkennung seiner Tätigkeit erhielt Suchy den Titel eines k.k. landesbef. Uhrenfabrikanten, und bald darauf folge die Verleihung des k.u.k. Hoflieferantentitels. Auch auf Ausstellungen wurde er geehrt.

Aber nicht nur in technischer Richtung war Suchy erfolgreich, sondern auch kommerziell. Besonders auf der jährlichen Leipziger Messe fand er Kunden und brachte dagegen die im Handel begehrten Pariser Sturzuhren an sich.

Für seine vier Söhne Carl, Hans, Johann Anton und Emanuel wählte Suchy sein Handwerk zum Beruf. Er gewann den berühmten böhmischen Uhrmacher Josef Kosek als Lehrmeister.[Anm. 1]

Im Jahre 1845 traten die beiden ältesten Söhne nach beendeter Lehrzeit ihre Wanderjahre in der Schweiz an, wo sie die besten Uhrmacher aufsuchten. Nach ihrer Rückkehr traten sie 1849 in das väterliche Geschäft ein, das in „Carl Suchy & Söhne“ umbenannt wurde. Der älteste Sohn Carl Suchy jun. wanderte bald wieder in die Schweiz und ließ sich dort nieder. Er begründete 1853 in La Chaux-de-Fonds eine Fabrik für Taschenuhren, die sich nach kurzer Zeit gut entwickelte und nicht nur das Stammgeschäft mit Taschenuhren versorgte, sondern auch in England Absatz fand. Der zweite Sohn Hans wurde 1863 Begründer einer Zweigniederlassung an der Rotenturmstraße in Wien. Alle drei Geschäfte firmierten unter dem Namen „Carl Suchy & Söhne“.

Carl Suchy sen. verstarb im Jahre 1866 im Alter von 70 Jahren. Nach seinem Tod trat der jüngste Sohn, Emanuel Suchy, in das Prager Geschäft ein, nachdem der dritte Sohn, Johann Anton, schon zuvor dort tätig gewesen war. Als Inhaber des Geschäftes in Prag erhielt Johann Anton den k.u.k. Hoflieferantentitel.[2]

 

Reszta tu ...https://de.wikipedia.org/wiki/Carl_Suchy_%26_S%C3%B6hne

Zatem jak jest naprawdę,  historia po 1866 ok jest taka sama, przed, coś nie gra  ???

Ps. To zdjęcie fabryczki z Pragi powstałej w tym budynku w 1822 roku, oczywiście późniejsze ...


Moim zdaniem skrzynia po latach 60, mechanizm wcześniejszy, ale mógł ciągnąć produkcję starą technologią.

Też mi się tak wydaje. Pytanie - kiedy weszła technologia sprężynowa. Zegar pracuje 2,5 doby co znaczy że to wczesny okres produkcji. Myślę że mechanizm jednak z pierwszej połowy XIXw.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie gra przed 1866 (1863)? Pierwszy obrazek to spis firm w Pradze z roku 1855. Nie kłóci się to z powyżej podanym tekstem. Pisząc o  włączeniu "Carl Suchy" do Stowarzyszenia w roku 1866 napisałem w nawiasie (firma). Być może także sam senior zdążył przed śmiercią zapisać się. Carl junior być może w życiu nie był w Wiedniu, w każdym razie miał dość roboty w Szwajcarii.

 

Zegary sprężynowe wytwarzano w Wiedniu już w XVIII wieku, na angielskich sprężynach. Kiedyś pisałem kiedy zaczęto produkować własne, wiedeńskie sprężyny, chyba w latach 20.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może ja źle zrozumiałem. Dla mnie najciekawsza jest firma do 1866 roku prowadzona przez Carla seniora w Pradze.

Chodziło mi o to że zegar, a właściwie mechanizm jest z tego okresu. Przed rejestracją we Wiedniu. Podpis na tarczy, jest z tego okresu, chyba nawet sprzed utworzenia spółki z synami. 

Ok,  czy są może jakieś zapisy lub datowanie (chronologia) numerów seryjnych tej marki? 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.