Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki , to mój taki pomysł na życie, trzeba coś robić żeby nie skapcanieć ;) ... 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż dodać - piękne no.. aż skręca z zazdrości :-)

A i talentów, rączek sprytnych też zazdroszę.

Jakaś taka zawistna się robię czy co.. heh ;-)

 

Mnie się marzy, żeby dostać meldunek z Waszego "kwaterunku" na tutejszy forumowy "teren grząski, podmokły o niestablinej powierzchni "

Czytałam gdzieś tę przypowieść "...o bagnie, facecie i żabie" czy jakoś tak.

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to posuwamy się do przodu ... została tylko tarcza do uzupełnienia bo była kompletnie łysa więc się maluje no i na koniec pomyślimy o małej koronce ... ;)

post-92919-0-77160500-1529757683_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) No i koronka ... 

Czekamy na tarczę ...

:rolleyes:

post-92919-0-69297600-1529855354_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłeś jakiś wzór, czy to licentia poetica? Bo o kompletne "berlińczyki" (?) jest niebywale trudno...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, czegoś podobnego. A  że mała koronka była, są ślady, nawet rozmiar podstawy można było zmierzyć. Ze dwa kiepskie wzory w internecie, ale bez ołowianych ozdób + odrobina wyobraźni :blink:  :ph34r: ... Korona jest elementem luźno związanym i zawsze można ją podmienić ;)  jak trafię oryginał ... 

A czemu nazywasz go Berlińczykiem - mechanizm typowo wiedeński, na tarczy (pełnej były ślady po napisie w środku. Niestrty nawet po cyfrach zostały pojedyncze kropki ... ale wydaje mi si że z Berlinem to nie ma za dużo wspólnego ... ale pewnie czegoś nie wiem 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem cudzysłów i jeszcze znak zapytania :) Nie widziałem ani werku, ani wieszaka. Skojarzyła mi się tylko z inkrustowanymi metalem skrzynkami ze środkowych Niemiec.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, proszę..

Osiemdziesiąte pierwsze cudo :-) przepiękne.

Leskos, a pośród tych pięknych okazów to masz egzemplarz ciut mniej udany? Że nie jesteś do końca zadowolony? A jaki cieszy Cię najbardziej? Jest taki?

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem cudzysłów i jeszcze znak zapytania :) Nie widziałem ani werku, ani wieszaka. Skojarzyła mi się tylko z inkrustowanymi metalem skrzynkami ze środkowych Niemiec.

Przyznaję że skrzynka jest nietypowa , gięte drzwiczki , ozdoby z ołowiu, generalnie robi nawet lepsze wrażenie w naturze niż na zdjęciu. W sumie ciekawy i nietypowy.

Yodek, czy ja wiem, każdy zegar, który mam, a pracowałem przy jego konserwacji ma coś w sobie. Może jeden jest taki trochę wymarzony, ale na razie muszę się nim nacieszyć i nie pokazuję go ... Powiem tylko że dokładność tego zegara mierzę w sekundach na miesiąc mimo ponad 150 lat pracy mechanizmu ...

Może kiedyś ... teraz jest mój  :P  :ph34r:

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Prawo pierwszej "nocy".. :-)

Pozostaje czekać, może i nasze oczy będą mogły się kiedyś nasycić :-)

 

Sekundy na miesiąc? Ale numer :-O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie to potrafią...H3116-L81916443.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe , nie jest to astronomiczny, choć zegar miesięczny z sekundowym wahadłem. Niestety bez sekundnika, ale wskazówka staje na pełnej minucie z dokładnością do ~5 sekund (bo tyle nie rozpoznaje różnicy na 23 cm tarczy) w porównaniu z zegarem systemowym kompa , czyli raczej dokładnie, monitoruje jego chód co dziennie od 3 tygodni... :rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) moim zdaniem to trochę inny styl, mój ma  inną skrzynkę , drzwiczki są gięte. a góra frezowana. Ozdoby na moim to nie inkrustacje, tylko odlewy z ołowiu nabite na powierzchnię forniru, więc nie za bardzo to mi pasuje ... jak dla mnie, zdecydowanie nie. "Nie mieszajmy dóch systemów walutowych ... nie jesteśmy pewexami..."  :D

Swoją drogą zegar na jest wystawiany wraz z kilkoma biedermeierami  od ponad 2 miesięcy i nie ma chętnych choć jak na ceny  zatokę nie są tragiczne .... ciekawe dlaczego. Sprzedawca z Anglii , porządny , ze dwie rzeczy kiedyś kupowałem u niego ....

Dzięki za podpowiedź ...   ;)

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kontynuując temat nareszcie pozytywne wiadomości o tarczy ... 

Moim zdaniem pięknie odtworzona, ręcznie, tuszem, żadna grafika komputerowa  :D  

Ech, że ja takiej ręki nie mam ... :wacko:

:rolleyes:

post-92919-0-62668100-1530367389_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kontynuując temat nareszcie pozytywne wiadomości o tarczy ... 

Moim zdaniem pięknie odtworzona, ręcznie, tuszem, żadna grafika komputerowa  :D  

Ech, że ja takiej ręki nie mam ... :wacko:

:rolleyes:

Noooo , ale ktoś ma rękę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kontynuując temat nareszcie pozytywne wiadomości o tarczy ... 

Moim zdaniem pięknie odtworzona, ręcznie, tuszem, żadna grafika komputerowa  :D  

Ech, że ja takiej ręki nie mam ... :wacko:

:rolleyes:

Leszek pokaż jak wyglądała przed. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

była w zasadzie biała, to jeszcze przed zakupem. Zanim dostałem , ktoś jeszcze ją  "przetarł" ....

post-92919-0-53704800-1530382638.png

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów i proszę o ocenę tego wiedeńczyka. Jak zawsze w tego typu zegarach główne pytanie - czy to zegar epoki ? Mechanizm raczej nie budzi wątpliwości ,skrzynka według mnie też jest oryginalna ale to moje skromne zdanie a na forum są wybitni specjaliści od tych spraw którzy z pewnością widzą więcej niż ja. Kilka faktów :

- górny lewy gzyms dorabiany,

- korona w stylu ale raczej nieoryginalna bo są starsze otwory po innej. 

- szyby przedniej brak ale boczne są raczej nowe i oryginalnie nie były kitowane.

- soczewka wahadła obustronnie mosiądz. Wahadło budzi moje największe wątpliwości , być może przez swoją nietypowość.

 

Widać że jakiś czas temu skrzynka przechodziła renowację i może dlatego słynne pęknięcia z tyłu pleców są niewielkie . 

To chyba tyle . Jestem ciekawy Waszych opinii . Wtopa ? czy strzał w dyszkę?

Poz.

Krzysztof


I ważna fotka wieszaka

post-63660-0-71065800-1530654434_thumb.jpg

post-63660-0-04551900-1530654446_thumb.jpg

post-63660-0-76352700-1530654457_thumb.jpg

post-63660-0-73471600-1530654466_thumb.jpg

post-63660-0-99162800-1530654478_thumb.jpg

post-63660-0-78202800-1530654492_thumb.jpg

post-63660-0-48084100-1530654502_thumb.jpg

post-63660-0-79317400-1530655046_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skrzyni.  Taką koronę to ja też mam. Nówkę :) No już nie całkiem nówkę. Ma z dziesięć lat. Reszta wygląda dość dobrze, ale fachowcy są coraz lepsi. Trochę brakuje rys po wieszaniu na pierwotny wieszak, ale może szybko dostał ten górny.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tarant. Korona zdecydowanie nie pochodzi od tej skrzyni. Jeżeli "reszta wygląda dość dobrze" to jestem bardzo zadowolony. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skrzynia ogólnie wygląda na z epoki... Wahadło dobre, nie ma o kombinować...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje :) . Generalnie na pewno było warto kupić - ładny zegar.

Jeśli pozwolisz to z ciekawości zapytam czy zawieszka na wahadło ma ułamaną sprężynkę, a na szubienicy jest brak bolca ?

W sumie ciekawe jest zakończenie tej  zawieszki. Czy sprężyna mocowana jest bolcem metalowym czy na śrubkę.

A mam też prośbę czy mógłbyś pokazać zakończenie "metalpyndla" (patyk) wahadła - trzeba zdjąć soczewkę. Czy cały "patyk" jest monolitem czy też nagwintowana końcówka jest wykonana osobno i połączona z resztą (np przez skręcenie )? 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje :) . Generalnie na pewno było warto kupić - ładny zegar.

Jeśli pozwolisz to z ciekawości zapytam czy zawieszka na wahadło ma ułamaną sprężynkę, a na szubienicy jest brak bolca ?

W sumie ciekawe jest zakończenie tej  zawieszki. Czy sprężyna mocowana jest bolcem metalowym czy na śrubkę.

A mam też prośbę czy mógłbyś pokazać zakończenie "metalpyndla" (patyk) wahadła - trzeba zdjąć soczewkę. Czy cały "patyk" jest monolitem czy też nagwintowana końcówka jest wykonana osobno i połączona z resztą (np przez skręcenie )? 

:rolleyes:

 

Tam jest wszystko tak jak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Leszek, ja rozumiem, ale to tak jak napisałem pytam z ciekawości. Staram się ostatnio dowiedzieć więcej na temat "metalpyndli" - dosłownie wszystko. 

Ps. rozumiem że wiesz na temat tego zegara wszystko ;) , to może masz takie zdjęcie ...  

Ps. materiałów na ten temat jest mało. może ktoś może mi podesłać jakieś linki i informacje na ten temat będę wdzięczy (może być na prywatną konwersację)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.