Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RUSKI

Jaquet Droz

Rekomendowane odpowiedzi

Przez jakiś czas byłem w posiadaniu zegarka z manufaktury Jaquet Droz i byłem oczarowany doskonałą jakością i wykonaniem tego zegarka. Dlatego chciałbym przybliżyć bliżej forumowiczom tę zacną manufakturę.

 

23ixon7.jpg

 

Założycielem firmy był Pierre Jaquet Droz, urodził się 28 lipca 1721r. w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Był geniuszem z dziedziny mechaniki. Był niezwykłym jubilerem, wynalazcą, zegarmistrzem oraz kupcem. Swój pierwszy warsztat ?Sur Le Pont? otworzył w 1738r. w La Chaux-de-Fonds. W 1756r. Jean-Frédéric Leschot rozpoczął pracę u słynnego już Pierre Jaquet Droz, a w 1769r. stał się jego wspólnikiem. W 1758r. Pierre Jaquet Droz udał się do Hiszpanii gdzie podczas audiencji oczarował swoimi wyrobami króla Ferdynanda VI i sprzedał mu całą swoją kolekcję. Zarobione pieniądze Jaquet zainwestował w tworzenie zegarków z nowymi komplikacjami. W 1774r. otworzył fabrykę w Londynie a w 1784r. w Genewie.

Jaquet Droz zasłynął też produkcją zautomatyzowanych lalek, złożonych maszyn, które mogą robić rzeczy na wzór żywych organizmów. W czasach gdy większość narodów europejskich toczyła ze sobą wojny, na dworze króla Francji Ludwika XVI i Marii Antoniny, po raz pierwszy został zorganizowany pokaz mechanicznych lalek. Niebagatelna rolę w konstruowaniu i złożeniu lalek odegrał syn słynnego mistrza Henri-Louis Jaquet Droz (ur. 1752, zm. 1791).

La musicienne- Muzyk

Muzyk gra na organach, naciskając klawisze palcami, rusza klatka piersiową, rusza oczami ,głową a przez ruch tułowia kłania się po zakończeniu grania.

 

34opvfa.jpg

 

Le dessinateur- Rysownik

Rysownik jest lalką, która wykonuje cztery rysunki ołówkiem : portret Ludwika XV, Ludwika XVI , królowe Marię Antoninę , psa z napisem ?Mój Pies? i Amora prowadzącego rydwan ciągnięty przez motyla. Ustami Zdmuchuje z arkusza pył po ołówku.

 

16ie0wn.jpg

 

L?écrivain - Pisarz

Pisarz jest najbardziej złożonych z trzech automatów.

Może pisać z zestawem 40 znaków. Od czasu do czasu zanurza pióro w kałamarz i otrząsa je aby zapobiec zrobienia kleksa na papierze. Oczami śledzi pisany tekst.

 

14lm3ow.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pd_21_pfSRo

 

Kunszt sztuki i wykonania mechanicznych lalek zafascynował królów i cesarzy z Europy, Chin, Indii i Japonii. Lalki działają i funkcjonują po dziś dzień i można je obejrzeć w muzeum sztuki i historii w Neuchatel w Szwajcarii.

 

Po śmierci Jean-Frédéric Leschot'a spółka przestała działać.

Kilka przykładów pięknej sztuki zegarmistrzostwa, która wyszła z pod ręki Jaquet Droz w tamtych latach.

Zegarmistrzowskie dzieło sztuki i mechaniki, zegarek z carillon, wykonany ze złota i pereł oraz pięknej emalii.

 

rmohn4.jpg

 

Zegarek nadzwyczaj precyzyjnie emaliowany wykonany ze złota, pereł i rubinów, który uważany jest za jeden z najważniejszych wynalazków Droz Jaquet ze względu na zastosowanie w nim gwizdka z ruchomym tłokiem. Dzięki temu wynalazkowi gwizdek idealnie naśladuje ptasi śpiew.

 

14kbcle.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=oFtM2bnN7cs&feature=related

 

Nazwa Jaquet-Droz została wskrzeszona w 1960 roku przez konsorcjum. Niestety, w dość krótkim czasie firma dotknięta przez kryzys została zamknięta.

Ponownie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Jaquet Droz został reaktywowany pod skrzydłami Breguet. Produkcja była bardzo ograniczona ale nastawiona na wysoką jakość. W tym czasie wykonano na zamówienie kilka ekskluzywnych zegarków, między innymi odbiorcą był król Maroka. Niestety, niska produkcja i ograniczona sieć dystrybucji przyniosła firmie problemy finansowe.

Przykładem z tamtejszej produkcji może być:

Jaquet-Droz "Erotique", Swiss, nr 582, nr ref. 4000. w limitowanej edycji 10 egzemplarzy, każdy z innym niepowtarzalnym motywem.

 

1zx86xs.jpg

Czy Jaquet-Droz, Perpetual Calendar-Chronograph, nr 814, nr ref. 2335. limitowany do 20sztuk.

 

a0i337.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaquet Droz odrodził się na nowo w 2001r. po przejęciu marki przez Swatch Group.

Dzisiaj marka jest nadal inspirowana założycielem, który dążył do innowacji, postępu i doskonałości a pozycja Jaquet Droz ma szczególne miejsce w świecie prestiżu i zegarmistrzowskiego luksusu.

Produkcja zegarków jest ograniczona i limitowana. Roczna produkcja sięga 2500szt. Każdy z zegarków jest wyjątkowy i bardzo cenny. Tarcze zegarków są emaliowane lub wykonane ze szlachetnych kamieni, meteorytu czy też z kości słoniowej. Emaliowanie odbywa się w specjalnym procesie, którego sekret jest pilnie chroniony. Ta operacja wykonywana jest całkowicie ręcznie a efekt zależny jest od umiejętności rzemieślnika, miałkości proszków i siły płomienia.

Wskazówki i śrubki są barwione na kolor niebieski w temperaturze około 300° C. Do wykonania kopert użyto takich materiałów jak złoto, stal czy ceramika. Wszystkie mechanizmy zdobione są grawerowaną trzylistną kończyną, sekretną sygnaturą założyciela manufaktury.

W manufaktórze wykonywane są zegarki z wyrafinowanymi komplikacjami. Takimi jak: tourbillon, minutowy repetier, wieczny kalendarz, rattrapante czy retrograde z fazami księżyca.

Do produkcji zegarków wykorzystuje się mechanizmy między innymi takich producentów jak:

Frederic Piquet z którego również korzystają takie marki jak Breguet czy Blancpain.

 

2yycgmq.jpg

 

Stara poczciwa Lemania

 

rtnors.jpg

 

Jaquet-Baume- klasyczny, stary mechanizm zmodyfikowany przez Jaquet Droz na potrzeby linii Tonneau.

 

11kcfw4.jpg

 

ETA- również modyfikowany i zastosowany w linii Tonneau.

 

2i9rxat.jpg

 

23w9ov5.jpg

Obecnie Jaquet Droz wprowadził nową, mniej klasyczna linię Urban London. W zegarkach z tej linii zastosowano mechanizm kaliber 2663A-S, 28.800 VPH z 68 godzinną rezerwą chodu oraz kaliber 6885-S z 40 godzinną rezerwą chodu, łożyskowany na 37 kamieniach, balans pracuje z częstotliwością 21.600 VPH. Zegarek nakręca wachnik wykonany z 22karatowego złota.

Na koniec należy wspomnieć o projekcie nawiązującym do twórczości założyciela tej zacnej manufaktury "La Machine ? écrire Le Temps" Czasopisząca maszyna Jaquet Droz.

 

2uh1fz8.jpg

Projekt ten był pomysłem Manuela Emch, prezesa i szefa artystycznego w Jaquet Droz, i został opracowany przez inżynierów i rzemieślników w fabryce, w La Chaux-de-Fonds. Budowa tej niezwykłej maszyny trwała osiem lat i po raz pierwszy została zaprezentowana na targach Baselworld w 2009r. Maszyna składa się z ponad 1200 elementów, w tym 84 łożysk kulkowych i 50 różnego rodzaju krzywek, dzięki którym mechaniczny, nakręcany zegar odmierza czas z wielka dokładnością.

 

http://www.youtube.com/watch?v=20TsgxXcaH4&feature=player_embedded

Do opracowania materiału wykorzystałem zdjęcia własne i z Internetu.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie napisana historia niezwykłej firmy. Przyznam, że do tej pory moja wiedza na temat marki Jaquet Droz była raczej powierzchowna.

 

Fascynująca jest maszyna czasopisząca oraz mechaniczne lalki.

 

Dzięki za opracowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tą fajną podróż w czasie. Mechnizmy Droza - rewelka.


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafale za opracownie ;) Jaquet Droz to intrygująca maufaktura a maszyna czasopisząca to zupełny odjazd !


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do podziękowań. Takie posty na forum są najcenniejsze.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gosckmziz

Fajne opracowanie, dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lalki genialne !

 

Marke kojarzyłem , jednak historia była mi raczej obca.

Dzieki za opracowanie ;)


Pozdrawiam, Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że mogłem przybliżyć bliżej ta markę Naszym forumowiczom i dziękuję za dobre słowa. Jest mi niezmiernie miło. ;)

bardzo ciekawe opracowanie

Może by wydać jakąś pracę zbiorową pod egidą KMZiZ ?..

Świetna koncepcja. Jeżeli mogę się do czegoś przydać to z miłą chęcią pomogę.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochłonąłem z zapartym tchem :-) Czytałem o JD na ich stronie ale Twoje informacje są pełniejsze.

Dziękujemy za filmiki.

Uważam ze zegarki JD maja jeden z bardziej niesamowitych "designów" w branży. Te zegarki maja swój własny niepowtarzalny charakter.

Widziałem zegarki JD na żywo na targach w Bazylei. Są niesamowite. Niestety nie można było ich tam przymierzyć

Kolega DAMIANCE ma zdjęcia zegarków JD z targów. Może je tutaj dorzuci :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Maszyna czasopisząca jest genialna. Klimat prawie jak u Elety ;).

 

post-0-0-51788200-1331594788.jpg

 

post-0-0-28682900-1331594790.jpg

 

post-0-0-27418900-1331594792.jpg

 

post-0-0-99505200-1331594793.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - bardzo przyjemnie się czytało :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegary mają świetne. Dzięki za przybliżenie marki


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne opracowanie :huh: Fascynujące te lalki mechaniczne jak i maszyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa historia. Piszesz "Przez jakiś czas byłem w posiadaniu zegarka z manufaktury Jaquet Droz i byłem oczarowany doskonałą jakością i wykonaniem tego zegarka" - czy mówisz o tym modelu, który od Ciebie kupiłem w tym roku? Jeśli tak, to muszę żonie powiedzieć, że dostała niezwykły czasomierz :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za trochę 'treści' na forum :D

 

Czy w Eposie 3327 z linii Perfection nie pracuje mechanizm identyczny jak w Jaquet z linii Tonneau Nr 7477 ?

 

Szukałem na stronach Jaquet, ale nie znalazłem :) Za to widziałem zdjęcia z pięknymi klasycznymi zegarkami z aktualnej oferty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa historia. Piszesz "Przez jakiś czas byłem w posiadaniu zegarka z manufaktury Jaquet Droz i byłem oczarowany doskonałą jakością i wykonaniem tego zegarka" - czy mówisz o tym modelu, który od Ciebie kupiłem w tym roku? Jeśli tak, to muszę żonie powiedzieć, że dostała niezwykły czasomierz :-)

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości co do mechanizmu :) a Twoja żona ma niezwykły i niespotykany zegarek.

 

Dzięki za trochę 'treści' na forum :D

 

Czy w Eposie 3327 z linii Perfection nie pracuje mechanizm identyczny jak w Jaquet z linii Tonneau Nr 7477 ?

 

Szukałem na stronach Jaquet, ale nie znalazłem :) Za to widziałem zdjęcia z pięknymi klasycznymi zegarkami z aktualnej oferty.

 

Tak, to jest ten sam mechanizm. Jeden z klubowiczów przedstawił swój zegarek w tym wątku. Są tam fotografie tego mechanizmu.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości co do mechanizmu :blink: a Twoja żona ma niezwykły i niespotykany zegarek.

 

Tak, dzięki. Problem tylko w tym, że jedynie ja doceniam jego niezwykłość, bo raczej nikt ze znajomych marki nie kojarzy - ale zegarek podoba się wszystkim. Mam tylko wrażenie, że rezerwa chodu jest b. krótka - jeśli zegarek nie jest noszony, to w rotomacie muszę ustawiać najwyższe obroty, inaczej po prostu staje - dziwne.

 

Swoją drogą, zaczyna być coraz lepiej - żona jest już w posiadaniu 2 zegarków i ostatnio podbiera mi klsyczną Omegę vintage (mały rozmiar, więc na jej nadgarstku wygląda dobrze). Chyba za niedługo będę mógł się przyznać do 2 ostatnich nabytków :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.