Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mnemic

Zakup rozsądnych narzędzii zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widać dokładnie na zdjęciu, ale jeśli te "gwintowniki" nie mają naciętych podłużnych rowków (które tworzą krawędź tnącą) to są to wygniataki, tworzą gwint w wyniku obróbki plastycznej.

Do takiego gwintowania otwór musi mieć odpowiednio większą średnicę, niż do tradycyjnego nacinania gwintów, gdyż musi być miejsce do uformowania gwintu (przemieszczenia materiału z dna zęba do wierzchołka) Pokracznie to opisałem, ale mam nadzieję, że to ma sens :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WG mnie jest to forma przejściowa między gwintownikiem a wygniatakiem.

Tak na prawdę nie ma  krawędzi tnącej ( krawędź ma inny kąt )

Ma jednak rowki do ew odprowadzenia połamanych nitek, resztek nitek gwintu śrub .

Tego się w praktyce używa do poprawienia gwintów wcześniej  zrobionych wg mnie.

 

Do gwintowania nowych otworów - pewnie od biedy można (używając zasad o których napisał kolega powyżej - większy otwór), ale  to wg mnie  nie ma sensu.

Ciężko będzie się tam doszukać precyzji.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba kupić takie- do gwintowania..

image.png.a3ca6bee5abe268ad9ce37f795042ee8.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam dobrych śrubokrętów do prac zegarkowych (naręczne).

Mam teraz jakąś tandetę przygotowaną z cincikowego kpl torxów - po odpowiednim przyszlifowaniu dają radę, ale jest to męczące.

 

Zakładam, że potrzebuję 0,5mm; 1,0 mm; 1,6mm;

Czy beco w takim wykonaniu będzie dobrym rozwiązaniem, czy może jest inne lepsze rozwiązanie np wiha, albo inne precyzyjne (niekoniecznie droższe.. )?

https://allegro.pl/oferta/wkretak-srubokret-precyzyjny-beco-plaski-1-0-mm-9117953746?reco_id=7aad8a8d-3bf2-11eb-8ba4-0c42a1097bd6&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

Dodatkowo potrzebowałbym uchwytu do kopert (mam plasticzane gó..wno) i zastanawiam się nad takim tanim rozwiązaniem :

https://allegro.pl/oferta/imak-zegarmistrzowski-do-mechanizmow-9891861340

 

No i w końcu olejaki; - taki zestaw wystarczy? :

https://allegro.pl/oferta/oliwiak-zegarmistrzowski-kpl-3-sztuki-9841749098

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt?

nic?

ani podpowie, ani zgani za jakiś błąd lub niedopatrzenie? ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2020 o 01:46, zadra napisał:

nikt?

nic?

ani podpowie, ani zgani za jakiś błąd lub niedopatrzenie? ..

Pierwsze - TAK

Drugie - NIE    (chyba że przerobisz podszlifujesz)

Trzecie - TAK

 

:) 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.12.2020 o 21:56, zadra napisał:

Dodatkowo potrzebowałbym uchwytu do kopert (mam plasticzane gó..wno) i zastanawiam się nad takim tanim rozwiązaniem :

https://allegro.pl/oferta/imak-zegarmistrzowski-do-mechanizmow-9891861340

Jeśli chodzi o imadełka też korzystałem na początku z tego plastikowego do okręcania dekli. Masakra, każda część która spadła szukałem w środku nieraz po kilka minut.

Sam osobiście teraz używam podobnego jak na aukcji, zakupiony na aliexpress 20zł ,2 sztuki większy i mniejszy rozmiar. Tandeta straszna, ten większy nawet się delikatnie kołysze. Na pewno lepiej się pracuje niż na tym plastiku ale tak jak kolega wyżej napisał, wykonanie narzędzia tragiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie sam zrobiłem:

 śruba, dwa bolce sprężyna, kawałek poliwęglanu .

 Drugi najstarszy i miał być tymczasowy/prowizoryczny... ale prowizorki są najtrwalsze więc jest drewniany z półkolistymi wycięciami i podobnie jak wyżej.. śruba, bolce sprężyna.. :)

Czasami je widać, gdy opisuję jakąś naprawę...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też już sobie zrobiłem- może jutro zdjęcia wkleję, muszę tylko sprężynę rozporową głębiej osądzić w materiale i będzie git.

 

Generalnie- do poprawki, ale i tak będzie lepsze od plastikowego "niewiadomoczego" ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... samoróbki są dobre, tak długo, jak spełniają swoją funkcję.

 Kiedyś zegarmistrz robił narzędzie dla siebi do czegoś.. potem to  poprawiano i wykonywano już jako narzędzia profesjonalne...

... a potem je zaczęli masowo podrabiac ... byle taniej..

 I mamy plasticzane uchwyty/imaki niewiadomo do czego... :)

 ( podobnie inne )

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mkl1 napisał:

Wiesz... samoróbki są dobre, tak długo, jak spełniają swoją funkcję.

 Kiedyś zegarmistrz robił narzędzie dla siebi do czegoś.. potem to  poprawiano i wykonywano już jako narzędzia profesjonalne...

... a potem je zaczęli masowo podrabiac ... byle taniej..

 I mamy plasticzane uchwyty/imaki niewiadomo do czego... :)

 ( podobnie inne )

 

liczę, że moja samoróbka będzie spełniała swoją funkcję zawsze, kiedy ja będę tego potrzebował, czyli ze 3..4 razy w roku... 😊

 

Nie wydaje mi się zasadne, żeby kupować bardzo profesjonalny sprzęt dla tak intensywnego użytku; jeszcze by się zniszczył, zużył albo wysłużył  .. 😋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, zadra napisał:

kiedy ja będę tego potrzebował, czyli ze 3..4 razy w roku... 😊

 

Nie wydaje mi się zasadne, żeby kupować bardzo profesjonalny sprzęt dla tak intensywnego użytku; jeszcze by się zniszczył, zużył albo wysłużył  .. 😋

 Też tak myślałem... potem zacząłem się dobrze bawić i nawet tokarka jest prrzydatna :)

 Wiesz jaka frajda zrobić jakąs częśc ? i złożyć mechanizm?

 Zobaczysz, jak się zabawisz...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mkl1 napisał:

 Też tak myślałem... potem zacząłem się dobrze bawić i nawet tokarka jest prrzydatna :)

 Wiesz jaka frajda zrobić jakąs częśc ? i złożyć mechanizm?

 Zobaczysz, jak się zabawisz...

składałem w życiu już wiele mechanizmów, od wielosegmentowych pomp długości 5m (WaFaPomp) po mechanizmy przekładniowe albo układy łańcuchowe i napędy pasowe pomijając instalacje parowe oraz mechanikę samochodową oczywiście..

Wszystkie te prace w jakiś sposób były wymagające ale również dawały frajdę z dobrze wykonanej pracy. 

Zegarki są na pewno specyficzne przez swoje wymiary i przez to wymagające..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem lepszej pęsety. Obecnie nadal korzystam z tej chińskiej z zestawu, która musze powiedzieć nie jest taka zła. Zdarzyło mi się też kupić zestaw pęset za 15zł na aliexpress, które nadają się tylko do recyklingu.

Zainteresował mnie ten produkt:

https://allegro.pl/oferta/penseta-zegarmistrzowska-antymagnetyczna-beco-9378731539?utm_source=notification&utm_medium=multipleMessage&utm_campaign=nowa-wiadomosc-w-centrum-wiadomosci

ale również ten, od tego samego sprzedawcy

https://allegro.pl/oferta/penseta-zegarmistrzowska-antymagnetyczna-beco-9546666187

 

zapytałem więc sprzedawcę

"Pytanie o ofertę:
Penseta zegarmistrzowska | Antymagnetyczna | BECO
witam, czym ta peseta rozni sie od tej za 130zl? i dlaczego ta drozsza ma logo producenta a ta juz nie?
21:31

Producent odgórnie narzuca cenę- chodzi o jakość, material, wykończenie.
21:54"

 

Którą doradzacie? A może całkiem inną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beko dobra , ja kupiłem co innego.. :)

 penceta do rzęs.....

 tylko trzeba ją rozmagnesować, a potem już OK ( całe 15 zeta)

 Dobra, bo ma wystarczającą sprężystość a nie zbyt twarda... więc czuje się nawet kołeczek z kotwicy ... i "nie wylata"... :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał:

penceta do rzęs

Musiałem aż wpisać żeby zobaczyć jak to wygląda bo nigdy jeszcze czegoś takiego nie używałem :)

 Super pomysł. Jakaś konkretną polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.01.2021 o 23:54, mkl1 napisał:

Też tak myślałem... potem zacząłem się dobrze bawić i nawet tokarka jest prrzydatna :)

 Wiesz jaka frajda zrobić jakąs częśc ? i złożyć mechanizm?

 Zobaczysz, jak się zabawisz...

Z ciekawości uczyłeś się na yt, czy masz jakieś inne fajne źródła? 

 

A z takich kosmetycznych narzędzi, ja używam radełko do wycinania skórek do teleskopów 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem samoukiem doświadczalnym.

 Słucham rad doświadczonych w tej materii.

 You- coś tam nie używam za często do nauki czegoś..

Jest zbyt dużo fejków...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2011 o 21:29, iData napisał(-a):

Możliwe że trochę odkopuję temat ale chiałem się z wami podzielić kilkoma rzeczami:

Jeśli chcecie sobie samemu zrobić precyzyjne wkrętaki, proponuję kupić zestaw najtańszych (zwykle w czarnych opakowaniach) jest i tam 8-10 sztuk. te najmniejsze warto naostrzyć na kamieniu do ostrzenia noży albo na szlifierce, następnie aby się nie tępiły wypadałoby je zahartować. Robi się to rozgrzewając je kilkakrotnie i zanurzając w zimnej wodzie. Następnie poleruje (bądź zeszlifowuje się biały "osad" do takiego mosiężnego koloru i gotowe wkrętaki. Może ten sposób wydawać się bardzo staroświecki ale zrobiłem tak ze swoimi i służą mi już jakiś czas. Pozdrawiam wszystkich którzy chcieliby tego spróbować.

Kurde, też tak zrobiłem, z tanich wkrętaków pseudo precyzyjnych. Za grosze, no ale zadanie spełniają. A i nie szlifowałem bo się ładnie na niebiesko zabarwiły.

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś zainteresuje dzisiejsze ogłoszenie o sprzedaży  tokarek  Boley mikron "tokarka-zegarmistrzowska-CID628-IDSM116" za 3000 zł na OLX. tel 735 986 611- Pan Bogdan. Malo zdjęć, ale na zdjęciach " cuda"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy ktoś może polecić mi prosty zestaw narzędzi ( allegro ) do zmiany pasków i ewentualnie wymiany ogniw bransolety ?

Czy np moVear WTRS1 będzie okay?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napiszcie proszę jakie młotki "zegarmistrzowskie" najczęściej używacie.

Nie mam, właśnie sobie robię, ale chciałbym wiedzieć mniej więcej jaki rozmiar, jaka masa..

Czy obuch 15x15mm  będzie dobry ? a może za duży ? 

Czoło obucha okrągłe, czy w kwadracie ?

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego...

Waga :45 g

Wymiary:

  • długość główki: 60 mm
  • długość całkowita:  23 cm

image.png.891ae10c51e3e594ff2857a6d8149eff.png

pierwszy jaki miałem (mam i go lubie) to taki

Mlotek-stalowy-jubilerski-zegarmistrzowski.jpg.72045a3b1dc093af9ed3b8079f39374b.jpg

Ale chętnie zakupiłbym mniejszy..i lżejszy....

Ewentualnie może kiedyś zrobię...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.