Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
SIRLUKE1

Klub Miłośników Zegarków Steinhart

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli czytasz że ktoś ma takie skojarzenia patrząc na Steinharta to masz 100% pewności że "kojarzący" nie widział nigdy Rolex'a Submarinera na oczy ;):P

 

Sol - fajny :)

 

jak to mawiają gdzieniegdzie: (w tłumaczeniu) - ja wiem i ty wiesz, ale czy oni wiedzą ? znamy wiele wypowiedzi na temat drażniącego niektórych podobieństwa Ocean1 do Submarinera etc. Tak czy inaczej dzięki za fajny dla mnie wpis, rzucający nieco światła na sprawę bardzo fajnego moim zdaniem zegarka (mam na myśli Steinharta).


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Submariner jest po prostu ikoną, która doczekała się wielu odniesień przez przeróżne firmy, w tym i takie, które ciężko posądzać o brak własnego pomysłu.

Jedyne co mogę zarzucić Steinhartowi to fakt, że tych odniesień do różnych modeli ma za dużo, a za mało skupia się na własnych projektach.

Z zaś drugiej strony rozumiem to, z powodów biznesowych, bo łatwiej sprzedać coś co się sprzedaje od lat.

Liczę też, że to grzechy młodości :)

 

 

Sol - fajny :)

 

Dzięki :)

Jak widać, mają potencjał.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Submariner jest po prostu ikoną, która doczekała się wielu odniesień przez przeróżne firmy, w tym i takie, które ciężko posądzać o brak własnego pomysłu.

Jedyne co mogę zarzucić Steinhartowi to fakt, że tych odniesień do różnych modeli ma za dużo, a za mało skupia się na własnych projektach.

Z zaś drugiej strony rozumiem to, z powodów biznesowych, bo łatwiej sprzedać coś co się sprzedaje od lat.

Liczę też, że to grzechy młodości :)

....

Kwestia podobieństw a szerzej - zależności pomiędzy modelami bardzo mnie interesuje z punktu widzenia historii sztuki w tym historii designu. W dziedzinie na przykład obiektów z metali np. biżuterii mawia się: ten i ten obiekt jest autorstwa np. Cartier'a ale specjalista wskaże projektanta np. Charles’a Jacqueau. czy poda iż dany projekt powstał pod wpływem lub został wręcz wymyślony przez Jeanne Touissant. 

 

Obejrzałem sporą ilość zegarków tzw. nurkowych, bardzo mi się podobają z powodów nie-nurkowych a jako super czytelne dla starych oczu czasomierze i zastanawiam się, czy mowa jest o zegarkach będących egzemplifikacją określonego gatunku, tyle że  w wykonaniu różnycb producentów, czy mowa o różnych modelach, rzekłbym - różnych od siebie obiektach - modelach autorskich. Jeśli rozwój danego gatunku zaskutkował wypracowaniem optymalnych parametrów danego narzędzia to nie wiem czy jest źle jeśli jest ono oferowane przez różnych producentów chyba że jest to jednoznacznie projekt autorski i wykonywanie go przez innycb bez pozwolenia jest naganne. 

 

Niemniej spora liczba wypowiedzi wskazująca na wtórność np. Steinharta Ocean 1 Black spowodowała iż zaniechalem myśli o jnego pozyskaniu, sprawy bezdyskusyjnego orginalnego autorstwa są dla mnie sprawami wielkiej wagi, sam jestem od zawsze autorem i swych prac plastycznych i publikacji i programów edukacyjnych i jak się da przeciwstawiam się kopistom ale i epigonom etc..

 

Niestety nie znalazłem jednoznacznej informacji mówiącej iż taki zegarek diver jak Rolex Submariner został zaprojektowany (wymyślony) jako pierwszy przez Rolexa. Jeśli tak to chętnie dowiedział bym się czegoś więcej o designerze - zespole designerów i wówczas jasne dla mnie iż zegarki podobne (Steinhart, Seiko, etc) są powiedzmy sobie wtórne. Jeśli nie - to podejrzewam iż mamy do czynienia z fenomenem z zakresu psychologii społecznej: być może Submariner stał się niejako punktem odniesienia z racji renomy, sławy marki a kwestia prymatu autorstwa tego designu pozostaje jak się obawiam nie najważniejszą. Może z tego powodu zaistniał w takich przypadkach termin  'Homage" ? 

 

Wersja skrócona: z jakich powodów Submariner stał się ikoną ?

 

Z nadzieją na oświecenie w tej materii

 

Jacek A. R.

 

DODANE

Pragnę zapewnić iż zanim zamieściłem ten wpis przeszukałem zasoby internetu wpisując frazę "Rolex history" i podobne. Niestety nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Edytowane przez Jacek A. R.

- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ch24.pl/kultowe-zegarki-rolex-submariner/

 

PS. Dlaczego używasz tej niewygodnej w czytaniu czcionki?


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za respons; przede wszystkim przepraszam za niezbyt jak widzę "przyjazną" czcionkę i upraszam o podanie mi czcionki przyjaźniejsźej do czytania. Jak widzę mylnie sądziłem iż krój czcionki jest ustawiany domyślnie przez silnik Forum, po zwróceniu mi uwagi widzę iż wybór zależy od piszącego. Ja w swoich pisaniach od zawsze używam Timesa ew. Times'a New Roman; oczywiście chętnie to zmienię na tym Forum ale proszę mi podać - na co ?

 

Dzięki za podanie linku; znam ten tekst; staram się nie zwracać uwagi na frazy takie jak: ...Rolex – symbol sukcesu...i wszystko co nawiązuje do marketingu. Zastanawiam się czy podobne zegarki jak niektóre Seiko i Steinharty  naruszają (w sensie porzyzwoitości) to, o czym mówi przytoczony tekst i kopiuje czyli narusza twórczy dorobek wymienionych tam z nazwiska Osób. 

 

DODANE

 

Jeżeli Submariner "stał się ikoną" w znacznej części z racji znakomitego marketingu to jsprawa zaczyna być dla mnie jasna.

Edytowane przez Jacek A. R.

- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem jaka czcionka jest "normalna" na forum, bo nie grzebię w ustawieniach, gdyż nie widzę powodu by wyróżniać w ten sposób to co napiszę ;)

Zapewne to jakiś Arial, albo coś podobnego.

 

Co do naruszania praw, to wychodzę z założenia, że gdyby tak było sprawa już dawno zostałaby ukrócona odpowiednim wyrokiem sądu.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat czcionki po zwróceniu mi uwagi iż ta której używam jest "niewygodna w czytaniu". Powtarzam iż używam jak od +30 lat Timesa ew. Times New Roman a niczego w ustawieniach Forum nie zmieniałem, acz oczywiście można; to jak i czym tu piszę zasugerowała mi moja przeglądarka (Safari) odczytując ustawienia domyślne jak sądzę tego Forum. 

 

Nie mam na myśli praw w kategoriach formalno prawnych czy nawet praw autorskich i praw pokrewnych gdyż znałem i znam liczne przykłady ich naruszania tak, że nie było się do czego przyczepić. Chodziło mi o zwykłe naświetlenie sprawy czemu akurat ten model Rolex'a stał się ikoną i funkcjonuje w świadomości jako punkt odniesienia - jeśli odłożyć na bok kwestie technik marketingowych, reklamowych etc. 


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za "normalną" czcionkę. Czasami na urządzeniach mobilnych ciężko się inne czyta, zwłaszcza jak zmienisz jej rozmiar, jak powyżej :)

 

Dlaczego ten? Właśnie dlatego, że jest tak często kopiowany :)

Jest to jeden z pierwszych diverów w historii, a do tego jest bardzo udany od strony wizualnej.

Przecież żaden instytut nie udziela takiego tytułu, prawda?

W latach gdy został pokazany po raz pierwszy marketing był tak kulawy, że trudno nawet mówić o jego wpływie na sprzedaż tego konkretnego modelu (w oderwaniu od pozycji Rolexa).

 

Ale to nie ten temat, więc koniec OT.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Steinhart czerpie z tych wzorów. Nie narusza tez praw autorskich.

Poza tym bywają też przypadki, że  posiadacz O1 z biegiem czasu gdy odłoży odpowiednią sumę, zmieni go na Suba. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem, wiemy że nie tylko Steihart ale i wiele innych. Póki co nadaremno dla mnie usiłowałem dojść do odpowiedzi na pytanie: z jakich, dokładniej rzecz biorąc wzorców czerpią owi naśladowcy czy składający "homage"  ? w świetle tego co czytam i to w różnych miejscach to Rolex Submariner jest takim wzorcem, i znów zadaję sobie pytanie: czemu ?  nawet w podaniej mi historii marki Rolex nierzadko przywoływane są inne marki które wymyśliły jakieś rozwiązania, spopularyzowane wszakże przez Rolexa ; a może to tak jak z autami japońskimi czas jakiś temu, po prostu zebrano co najlepsze z najróżniejszych rozwiązań i tak powstała legendarna lata temu niezawodność/jakość aut japońskich ?

 

Czy aby nie jest poobnie do sytuacji w historii malarstwa: gdy mowa o kubiźnmie, wielu rozumie: Picasso. Ale oczywiste iż istniało równolegle z Picassem wielu i to bardzo utalentowanych malarzy kubistów, niekiedy bardziej dla kubizmu reprezentatywnych czy ważnych . Choćby Georges Braque. 

 

Co do naruszania praw autorskich - wiem i z własnego doświadczenia zawodowego (wszystkie pieniądze które kiedykolwiek zarobiłem były/są moimi przychodami z tytułu praw autorskich) a i wiem  z racji dawnej wieloletniej aktywności w stowarzyszeniach twórczych że dokonywano zawłaszczenia cudzego pomysłu w tak przemyślny acz czasem prosty sposób iż nie było się jak do tego porzyczepić i sprawę pokrywało milczenie. 


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wkładka bezela

gdy ja szukałem to nie udało mi się znaleźć porównania kolorów
Steinhart ocean one bronze light brown vs dark brown
na fotkach ciemna zawsze wychodziła jak czarna
jak przyszła to jest łaaadna
a light brown wyszło jak zielone
się zmieni za jakiś czas

13045392_20180926_181124.jpg

Edytowane przez krupik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielony się narazie ładnie wpisuje w bezel ale jak się znudzi to zmiana :)

zastanawiam się jeszcze nad jakąś wkładką z innego stalowego ocean one ale oprócz niedostępnej ceramicznej to nie mam pomysłu

 

no i żeby nie na pusto

rano

13071963_20180929_142519.jpg

wieczorem

13071962_20180929_140210.jpg

Edytowane przez krupik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, gdzie można najtaniej nabyć Ocean 1? Z góry dziękuję za podpowiedź

Pisz do Łukasza (Sirluke), polecam:)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

partnerem p. Łukasza w Warszawie jest Kawiarnia "Zegarmistrzowska" w Warszawie 

http://zegarmistrzowska.pl/kontakt/

tamże p. Maciej Wojas jest osobą wielkiej życzliwości, a ja, nie mogąc się dodzwonić do p. Łukasza czas jakiś temu kupiłem swego Steinharta od p. Macieja właśnie. Pamiętał On moją prośbę o zapasowe teleskopy i narządko pomocne przy wymianie paska i czas jakiś po otrzymaniu zegarka p. Maciej dosłał mi extra w prezencie owe teleskopy i narządko. 

 

Tak więc warszawiakom pod uwagę: warto się skontaktować z kawiarnią "Zegarmistrzowska".


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bazarku chyba też jakiś leżał ale to zależy czy ma być nowy czy nie koniecznie

w każdym razie - jako że ja kupowałem u oficjalnego dystrybutora to przyznaję że kontakt był średni, zwłaszcza już po zakupie gdy chciałem dokupić wkładkę bezela - prościej wyszło z niemiec od Steinharta (i chyba szybciej) - może warto próbować w Warszawie

Edytowane przez krupik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jeśli wolno dodać: w moim też doświadczeniu pan Łuksz czyli oficjalny dystrrybutor jest bardzo zajęty i kontakt z nim może być "rozwleczony" w czasie. Natomiast wpominany przeze mnie pan Maciej Wojas czyli Kawiarnia Zegarmistrzowska w Warszawie jest jako oficjalny współpracownik Pana Łukasza także oficjalnym dystrybutorem; w sumie jak rozumiem to w jakimś sensie to ta sama firma choć formalnie to dwie firmy bardzo ściśle ze sobą współdziałające.. Wynika to dla mnie nie tylko z mojego doświadczenia ale i z tego co czytam na stronach internetowych

http://steinhart-zegarki.pl/pl/i/Oficjalny-Partner-Warszawa/9

a pod tą informacją widnieją nazwiska obu Panów. 

Myślę iż najlepiej zatelefonować do Pana Macieja i sprawa się dobrze potoczy.

Edytowane przez Jacek A. R.

- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.