Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RUSKI

Parmigiani Fleurier

Rekomendowane odpowiedzi

Początek

 

http://www.youtube.com/watch?v=76hURACedM4&feature=related

Parmigiani jest stosunkowo młodą firmą. Powstała w 1975r. Początkowo Michel Parmigiani zajmował się przywracaniem do życia zegarkowych dzieł sztuki. Dopiero w roku 1996 po przejęciu większości udziałów przez Sandoz Family, Parmigiani Fleurier zajmuje się produkcją zegarków.

 

Od samego początku wizją założyciela firmy Michela Parmigiani

 

2zftyyu.jpg

 

było tworzenie zegarków wykonanych zgodnie z filozofią Haute Horlogerie, podkreślając różnicę między produktem "Swiss Made" a istotą "Swiss Made"

 

Haute Horlogerie

 

Według Parmigiani, Haute Horlogerie to więcej niż filozofia ? to ludzie i ich wyjątkowe, zróżnicowane umiejętności. Dowodem tego jest ponad 500 wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych w 4 warsztatach, gwarantujących jej całkowitą niezależność i pozycję na absolutnym topie szwajcarskiego i światowego zegarmistrzostwa. Produkcja roczna wynosi około 5tys. sztuk rocznie(dane z 2007r.). W ciągu najbliższych kilku lat planuje się powolny wzrost tej produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu i poprawie ich jakości.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_M9NENuGcLw

 

Mechanizmy Parmigiani

 

Przy produkcji pierwszej linii zegarków wykorzystano bazę mechanizmu F. Piguet'a 1160 z 72godzinną rezerwą chodu. Układ balansowy tego mechanizmu pracuje z częstotliwością 28,800vph.

Parmigiani stosowało też mechanizmy o naciągu manualnym, Lemania 389 Minute Repeater oznaczony jako PF 350 (18,000vph) z 40godzinną rezerwą chodu i Zenith'a El Primero 400Z, które wykorzystywali do zegarków z chronografem.

11axr8p.jpg

Dopiero niedawno bo w 1998r pojawił się pierwszy manufakturowy mechanizm (wykonany całkowicie w warsztatach manufaktury) o naciągu ręcznym, kaliber PF 110 (21,600vph) z ośmiodniową rezerwą chodu. Łożyskowany na 28 kamieniach. Wykończenie i wzornictwo tego mechanizmu jest na najwyższym poziomie. Mostki są dekorowane pasami genewskimi a ich krawędzie ścięto i wypolerowano. Śruby są fazowane i wypolerowane na połysk lustrzany. A wszystko to wykonano ręcznie.

 

2v85qhs.jpg

W 2001r. Parmigiani wyprodukował swój pierwszy mechanizm o naciągu automatycznym, kaliber PF 331 (28,800vph) z fazami księżyca i wiecznym kalendarzem z dokładnością, która ma rozbieżność jednego dnia na 120lat. Łożyskowany na 32 kamieniach. Dzięki systemowi dwóch bębnów połączonych szeregowo uzyskano 55-cio godzinną rezerwę chodu.

 

atkffp.jpg

Rok później, powstał mechanizm oznaczony jako kaliber PF 333 (28,800vph) z komplikacją Retrograde Perpetual Calendar. Łożyskowany na 32 kamieniach.

 

fcp9ox.jpg

W 2004r. powstał manufakturowy, 30-sto sekundowy tourbillon z centralną wskazówką, kaliber PF 500 z siedmiodniową rezerwą chodu.

 

2s84dhg.jpg

W 2007r. powstaje ich pierwszy mechanizm z chrono, kaliber PF 334 (28,800vph), łożyskowany na 68 kamieniach i mający 50godzinną rezerwę chodu.

 

9zygzo.jpg

W między czasie powstał mechanizm oznaczony jako kaliber PF 335 (28,800vph) z 50-cio godzinną rezerwą chodu.

 

2n65h84.jpg

W 2010r. zaprezentowano tourbillon, minutowy repetier z ręcznym naciągiem oznaczony jako kaliber 353, rezerwa chodu wynosi 48 godzin, częstotliwość 21,600vph. Łożyskowany na 47 kamieniach.

 

Tutaj możecie posłuchać jak wybija młoteczkami repetycje

 

2akj7l.jpg

Ostatnim osiągnięciem manufaktury jest mechanizm o naciągu manualnym z dziesięciodniową rezerwą chodu, oznaczony jako kaliber PF 372 (21,600vph). Łożyskowany na 40 kamieniach.

 

2me68vs.jpg

bliżej przedstawiony przez kolegę Łukasza w tym artykule

 

Ciekawostka

 

Od tego roku Parmigiani używa powietrznych baniek, by zapobiec podrabianiu zegarków. Ta mikro technologia nazywa się Bubble TagTM i wprowadzona została przez francuskie przedsiębiorstwo Prooftag. Polega na wtłoczeniu w polimerową substancję baniek powietrza.

 

2ibivja.jpg

Za każdym razem bańki rozprowadzają się w przypadkowy sposób tworząc swoistego rodzaju linię papilarną. Kupując zegarek otrzymujemy wraz z gwarancją specjalną kartę,

 

smsleg.jpg

2qjiu8k.jpg

Na której zapisany jest kod zero jedynkowy. Weryfikacji można dokonać w każdej chwili, wystarczy połączyć się z Internetem i na odpowiedniej stronie wpisać unikatowy kod.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywrócone do życia

 

Należy dodać, że w manufakturze nie tylko produkuje się zegarki. W Parmigiani Fleurier, 400 rzemieślników pomaga przywrócić zabytkowe zegarki oraz inne działa sztuki do oryginalnego stanu.

2uh65bc.jpg

257j7fk.jpg

Niżej przywrócony do blasku mechaniczny paw w jajku Fabergé z 1908r.

 

25oz37r.jpg

 

eapg5c.jpg

Parmigiani poszedł dalej. W rekonstrukcji i konserwacji dzieł sztuki i antyków współpracuje z takimi muzeami jak: Muzeum Patek Philippe w Genevie, Muzeum Decorative Arts w Paryżu, Castello Sforzesco w Milanie i Palazzo Falson na Malcie.

 

Certyfikat jakości

 

W celu ustalenia nowych kryteriów estetycznych, technicznych, technologicznych i jakościowych, w dniu 5 czerwca 2001r. utworzono Foundation Quality Fleurier. Fundacja wydaje certyfikat jakości dla trójki z Fleurier: Chopard, Parmigiani i Bovet. Po otrzymaniu pieczęci mamy gwarancję, że jest to produkt najwyższej jakości.

2vje6c3.jpg

23wlfyh.jpg

Proszę zobaczyć(tutaj) jak rygorystyczne są kryteria do spełnienia aby otrzymać pieczęć.

 

Do tej pory, chyba tylko dwa(niestety nie otrzymałem odpowiedzi od FQF) modele z Parmigiani Fleurier są opatrzone pieczęcią znaku jakości FQF: Kalpa Grande i Tonda.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostania chluba

 

Na zakończenie chciałem wspomnieć o bardzo ważnych dla Parmigianiego zegarkach. O ?zegarku, który można nie tylko nosić na ręce? i chronografie z tourbillonem. Pierwszy z nich został wykonany specjalnie dla nowego samochodu Bugatti 16C Galibier.

 

2vb7rwg.jpg

21ka2wk.jpg

Inspiracją dla projektu zegarka było pierwsze pokolenie prawdziwych pojazdów grand tour z lat20 i 30 ubiegłego wieku, gdzie każdy element samochodu był prawdziwą sztuką mechanicznego rzemiosła.

 

Niżej fotka jednego z takich pojazdów: Bugatti Typ 57SC Atlantic.

 

11lmloo.jpg

Jest to obecnie najdroższy samochod na świecie. W maju tego roku został sprzedany za ponad 30 milionów dolarów.

 

Dla cierpliwych i ciekawskich podaję link gdzie bliżej omawia samochód Jay Leno. W ósmej minucie filmu przedstawia i omawia deskę rozdzielczą, na której umieszczone zostały zegary od Jaeger Le Colture

24wec2b.jpg

Omawiany zegarek posiada funkcję umożliwiającą zdjęcie go z deski rozdzielczej samochodu i używania go jako zegarek naręczny bądź kieszonkowy. Można go również zainstalować w specjalny uchwyt i zegarek będzie odmierzał czas stojąc na biurku. W tym zegarku od razu rzuca się w oczy klatka tourbillona i wskaźnik rezerwy chodu. Z punktu widzenia projektu, zegarek jest nad wyraz prosty i jest to zamierzone. Projektantom chodziło o to aby kierowca, przy dużej prędkości, na pierwszy rzut oka, poprawnie odczytał godzinę.

 

 

15d5pg3.jpg

 

 

Drugi to Tondagraph Model 43 Tourbillon, zaprezentowany w 2009r.

 

Stylistyka zegarka nie każdemu morze przypaść do gustu ale wysoko skomplikowany mechanizm PF 354 o naciągu manualnym z wyjątkowym połączeniem tourbillona i chronografu daje mieszankę, którą ze świecą szukać u innych, topowych manufaktur. Zegarek jest limitowany do 30sztuk. Koperta wykonana jest z białego złota.

 

2ef500n.jpg

 

Cały mechanizm można podziwiać w pełni przez transparentny dekiel.

 

152e137.jpg

 

2evark1.jpg

 

Konkluzja

 

Niestety Parmigiani nie zechciało udostępnić mi żadnych materiałów ani zdjęć. Z jednej strony to mnie nie dziwi, ponieważ nie potrzebują tego typu rozgłosu i reklamy. Z drugiej strony, wiedzieli, że to ma być opracowanie na forum dla pasjonatów i miłośników zegarków. Należy pamiętać, że Parmigiani Fleurier jest firmą bardzo konserwatywną a jej produkty trafiają do wąskiego grona odbiorców. Myślę, że Parmigiani Fleurier mimo młodego wieku odcisnęło głębokie piętno w świecie wielkiego zegarmistrzostwa i zapisało się na kartach historii jako firma oferująca najwyższej jakości czasomierze.

 

Zdjęcia oraz materiały wideo pochodzą z Internetu.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gosckmziz

Dzięki Rafał, mimo że nie chcieli Ci udostępnić materiałów ;) to i tak napisałeś fajne i ciekawe opracowanie. Ich stylistyka do mnie nie przemawia, ale już sam mechanizm z ręcznym naciągiem i 8-dniową rezerwą zawsze mnie zachwycał - piękny i oryginalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ich stylistyka do mnie nie przemawia, ale już sam mechanizm z ręcznym naciągiem i 8-dniową rezerwą zawsze mnie zachwycał - piękny i oryginalny.

Mechanizm na tyle ciekawy, że dwa lata później zastosował go PP.

ff4ylz.jpg

Myślałem, że PF udostępnił PP cały mechanizm ale od otho dowiedziałem się, że:

"Poza balansem i jego regulatorem oraz płytką mechanizmu i bębnami, pozostałe części werku dostarczył rzeczywiście Parmigiani. PP współpracował z tą manufakturą od końca lat 90. XXw. do ok. 2005/6r."


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Rafał za kolejne świetne opracowanie, ale mimo wszystko skreślam ich za takie podejście do miłośników zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gosckmziz

O tym że PF udostępnił ten werk PP nie wiedziałem - bardzo ciekawe. Ale jaki to model PP, jakiś Gondolo? Bo tourbillon przecież nie. A ten tourbillon z 10 dniową rezerwą (o ile pamiętam) też miał werk bazowany na PF? Pytam bo ten krztałt koperty kojarzy mi się raczej tylko z toubillonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki to model PP, jakiś Gondolo?

PP5100

PP5100Sml.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał , fajne opracowanie . Zapewne będę Cię prosił o artykuły do mającej powstac ksiązki , więc pisz , pisz ;)

 

Dzięki, ale doba musiałby mieć 48godzin ;) Zmora 21wieku-cierpię na chroniczny brak czasu. Można by rzec:

"Ciężkie czasy" powiedział Wania znosząc zegar z wierzy ratuszowej ;)


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne opracowanie . Dziekuje za poswiecony czas


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, bardzo dziękuję. Wasze podziękowania są dla mnie największą nagrodą.

Piotr, PF współpracuje a może wytwarza części i mechanizmy dla wielu wysoko pozycjonowanych manufaktur. PF jest bardzo rozbudowaną firmą, na którą składa się kilka firm sióstr.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super opracowanie i naprawdę fajnie zrobione i ciekawie dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a nie myślałeś kiedyś, żeby np. dołączyć do Nas ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a nie myślałeś kiedyś, żeby np. dołączyć do Nas ??

 

Choć przeglądałem forum na długo przed rejestracją to oficjalnie dołączyłem do Was we wtorek, 05 lutego 2008r. ;) ;)

A na serio to z miłą chęcią czytam artykuły z Waszego portalu i bardzo się cieszę, że są coraz lepiej opracowywane. Moje opracowania miały przybliżyć forumowiczom manufaktury, które gdzieś były zasłyszane i wiedza na ich temat była powierzchowna. Zależało mi aby informacje zawarte w moich opracowaniach były bardziej obszerne a niżeli dostępne na oficjalnej stronie producenta. Możliwe, że jeszcze postaram się o opracowanie jakiejś niszowej manufaktury ale nie będzie to seryjna produkcja. Niestety czasu mam coraz mniej a obowiązków przybywa coraz więcej. Dlatego pozostaje mi bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie ale w związku z powyższym jestem zmuszony odmówić.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe opracowanie, czyta się z dużą przyjemnością.

 

Największe wrażenie zrobił na mnie minutowy repetier(kaliber 353) oraz Tondagraph Model 43 Tourbillon.

 

Interesujący jest także patent z bańkami powietrza, okazuje się, że są skuteczne sposoby na fałszerzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super opracowanie i naprawdę fajnie zrobione i ciekawie dzięki

 

 

Bardzo ciekawe opracowanie, czyta się z dużą przyjemnością.

 

Największe wrażenie zrobił na mnie minutowy repetier(kaliber 353) oraz Tondagraph Model 43 Tourbillon.

 

Interesujący jest także patent z bańkami powietrza, okazuje się, że są skuteczne sposoby na fałszerzy.

 

Dzięki serdeczne ;)

Tomku nie wiem czy zauważyłeś, w Tondagraph, tachymetr wyskalowany jest do pomiaru prędkości 3000 km/h!

Co sądzicie o certyfikacie FQF. Czy kryteria nie są bardziej rygorystyczne niż przyznanie certyfikatu Pieczęci Genewskiej?


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inni powinni brać z Ciebie Przykład tylko szkoda ze zadomowił się w Tobie leń ;) Czekamy z niecierpliwością na następne opracowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku nie wiem czy zauważyłeś, w Tondagraph, tachymetr wyskalowany jest do pomiaru prędkości 3000 km/h!

Co sądzicie o certyfikacie FQF. Czy kryteria nie są bardziej rygorystyczne niż przyznanie certyfikatu Pieczęci Genewskiej?

 

Tak, Rafale, Tondagraph to czasomierz niezwykły pod każdym względem.

 

Natomiast, co do FQF i Pieczęci Genewskiej - należałoby porównać wymagania obydwu certyfikatów. Wydaje mi się jednak, że Pieczęć Genewska jest bardziej prestiżowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inni powinni brać z Ciebie Przykład tylko szkoda ze zadomowił się w Tobie leń :) Czekamy z niecierpliwością na następne opracowania

OK. Wpadł mi do głowy temat następnego opracowania. W wolny chwilach biorę się do roboty ;)

 

Tak, Rafale, Tondagraph to czasomierz niezwykły pod każdym względem.

 

Natomiast, co do FQF i Pieczęci Genewskiej - należałoby porównać wymagania obydwu certyfikatów. Wydaje mi się jednak, że Pieczęć Genewska jest bardziej prestiżowa.

Zauważyłem, że założyłeś oddzielny temat ale zainteresowanie, niestety jest niskie :D


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że wprowadze dygresje ale co gwarantują certyfikaty FQF i Pieczęc Genewska??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.