Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Degustatorr Noir

Klub Miłośników Zegarków OMEGA

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem ostatnio przez jakiś czas białą Omegę 300. Imo zegar (koperta) dużo ciekawszy i ładniejszy niż Polar Rolexa. Omegą musi tylko popracować nad bransoletą w tym zegarze ale patrząc na ich posunięcia z bransoletami np w Moonie, jestem dobrej myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omega musi popracować nad jakością i jej kontrolą. A dokładnie to nad:

1. Spasowaniem endlinków z uchami (1/4 egzemplarzy ma szpary) i mam wrażenie, że zaczęło się to około 10 lat temu kiedy to odkryto (oznaczenia transportowe na blistrach z bransoletami), że produkują bransolety w Chinach. IMO stare Bondy, 2254, Moony 3573, Speedy Date/Racing miały lepsze spasowanie end linków. 

 

2. Smarowaniem i/lub konstrukcją mechanizmów automatycznych. Wystarczy popytać niezależnych  zegarmistrzów. Współczesne automaty po 6 latach bez serwisu zbyt często bywają przytarte. Dla mnie antymagnetycznosc i dokładność chodu to za mało za 20-30k na metce. A tak właściwie to użytkowo lepiej mieć trwałego woła roboczego niż wymuszony niską trwałością serwis w ASO co 4 lata, który jako jedyny ma możliwość wymiany ponadnormatywnie zużytych części. 

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, memento mori napisał(-a):

Omega musi popracować nad jakością i jej kontrolą. A dokładnie to nad:

1. Spasowaniem endlinków z uchami (1/4 egzemplarzy ma szpary) i mam wrażenie, że zaczęło się to około 10 lat temu kiedy to odkryto (oznaczenia transportowe na blistrach z bransoletami), że produkują bransolety w Chinach. IMO stare Bondy, 2254, Moony 3573, Speedy Date/Racing miały lepsze spasowanie end linków. 

 

2. Smarowaniem i/lub konstrukcją mechanizmów automatycznych. Wystarczy popytać niezależnych  zegarmistrzów. Współczesne automaty po 6 latach bez serwisu zbyt często bywają przytarte. Dla mnie antymagnetycznosc i dokładność chodu to za mało za 20-30k na metce. A tak właściwie to użytkowo lepiej mieć trwałego woła roboczego niż wymuszony niską trwałością serwis w ASO co 4 lata, który jako jedyny ma możliwość wymiany ponadnormatywnie zużytych części. 


Nie masz pojęcia o czym piszesz.
Miałem wiele co-axiali i nigdy żadnego problemu poza łożyskiem wachacza co było bardziej związane z bazą ETA niż wychwytem współosiowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.11.2021 o 17:22, memento mori napisał(-a):

 

Ile osób tyle opinii. Patrząc na to zdjęcie czuje jak mikser wwierca mi się w gałki oczne dwukrotnie. Pierwszy raz przez tę metalową wstawkę w pasku, która przywodzi mi na myśl najbrzydsze modele Invicty, a drugi raz tym pseudo szyciem na gumie. W tym połączeniu nie bierz nawet na -30%. Weź dopiero jak rabat pozwoli na dokupienie bransolety i całość wyjdzie taniej niż wersja na bransolecie -20-25% od metki (czy ile tam teraz dają na AT). 😛 

 

 

1684503610_comment_P0lXCMuBaTpTnaJF6EThv0buFMPNhLl7w1200h627f.thumb.jpg.5fd25085c49747351503fe3b69700905.jpg

 

 

 

No to teraz nie wiem co sobie wymiksujesz, chyba otwór z tyłu, bo mam zamiar podrażnić Cię poniższą kombinacją ;)

 

Już z innymi AT ta bransoleta nie spotkała się tutaj z dobrym przyjęciem, ale mnie to nawet gra.

 

IMG_8689.jpg

 

IMG_8692.jpg

Edytowane przez Butik

Kto rano wstaje ten leje jak z cebra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma , ale obleci. Ciekawi mnie dlaczego ta wersja nie występuje na bransolecie  , czy to celowy zabieg do zakupu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kowali napisał(-a):


Nie masz pojęcia o czym piszesz.

 

[...] poza łożyskiem wachacza [...]

 

😂 Uuuu łaaa... Poddaję się niemal bez walki. 

 

P.S. Ponoś jeden codziennie przez 6 lat, zanieś do niezależnego zegarmistrza, przekaż tu na forum jego opinie i wtedy wrócimy do tematu. Możesz też zadzwonić do Baum&Baum, Chronostore, Kwestii Czasu i wtedy panowie jeszcze w tym roku przekażą Ci trochę faktów o coaxialach. I to nie na bazie kilku noszonych egzemplarzy 😂 a co najmniej kilkudziesięciu, używanych codziennie przez te 6 lat i rozebranych do ostatniej śrubki. EOT.

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zbyniu70 napisał(-a):

Szału nie ma , ale obleci. Ciekawi mnie dlaczego ta wersja nie występuje na bransolecie  , czy to celowy zabieg do zakupu ?

 

Cholera wie. Z drugiej strony np jasno-srebrno-biała tarcza z niebieskimi indeksami i wskazówkami jest tylko na bransolecie.

 

Akurat w przypadku Aqua Terra zasada "kup na bransolecie, a pasek wyjdzie taniej" nie działa, bo oprócz paska są dodatkowo stalowe dekory i zapięcie, więc wszystko jedno czy kupuje się pasek i dokupuje bransoletę czy odwrotnie. Nad zakupem bransolety się zastanawiam, ale najpierw chciałem sprawdzić jak to wygląda na jakimkolwiek kawałku metalu, stąd odkopanie perły z lamusa :D 


Kto rano wstaje ten leje jak z cebra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Butik napisał(-a):

 

No to teraz nie wiem co sobie wymiksujesz, chyba otwór z tyłu, bo mam zamiar podrażnić Cię poniższą kombinacją ;)

 

Już z innymi AT ta bransoleta nie spotkała się tutaj z dobrym przyjęciem, ale mnie to nawet gra.

 

 

 

 

No nie powiem, że mi przypadła do gustu, ale nie ma tragedii. A tamten pasek dla mnie jest ohydny. Myślałem, że to kwestia zdjęć, ale na żywo było tylko gorzej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Butik napisał(-a):

 

Cholera wie. Z drugiej strony np jasno-srebrno-biała tarcza z niebieskimi indeksami i wskazówkami jest tylko na bransolecie.

 

Akurat w przypadku Aqua Terra zasada "kup na bransolecie, a pasek wyjdzie taniej" nie działa, bo oprócz paska są dodatkowo stalowe dekory i zapięcie, więc wszystko jedno czy kupuje się pasek i dokupuje bransoletę czy odwrotnie. Nad zakupem bransolety się zastanawiam, ale najpierw chciałem sprawdzić jak to wygląda na jakimkolwiek kawałku metalu, stąd odkopanie perły z lamusa :D 

Ta bransoleta jest nawet fajna, można raz na jakiś czas sobie zapodać taki zestaw. Na oryginalnej będzie super,

 

Ten pasek może jest trochę sztuczny , ale ogólne wrażenie jest bardzo dobre.

Edytowane przez zbyniu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalosne - wydawaloby sie, iz w watku Omegi nie bedzie takiego hejtu jak w dziale Rolexa. Kurcze - Kolega napisal tylko swoje porownanie w stosunku do Rolexa, ktory posiada i... lawina nienawisci, pouczeń i zlosliwosci mimo, iz wczesniej pisal co mu sie w Omedze podoba. I moge sie zalozyc - gdyby nie porownal tej Omegi do Rolexa, tylko np. TH, Tudora czy chocby GS'a, to zdanie jego byloby niezauwazone, albo nawet pominiete a tak? Jak widac nie tylko Rolex ma swoich fanatykow 😂

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejt, matko bosko ratujcie. Proponuje napisać podobnie „obiektywne” porównanie w wątku Rolexa, to się fanboje tak zapienią, że moderator zamknie wątek na tydzień.


1dFQTya.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie, ze tak gleboko wierzycie w Matke Boska, ale czy powaznie nie widzicie emotikony, czy czepiac slowek sie teraz bedziecie?? To moze prosciej - ktos organoleptycznie porownuje zegarek X do Y i bardziej podoba mu sie X - nie robi zadnych personalnych wycieczek, nikogo nie nazywa snobem czy odwoluje sie do polityki marki lub "negatywnej" spolecznosci, tylko zwyczajnie opisuje swoje odczucia - trzeba od razu po nim jechac? Z mojej strony OT, bo i mnie sie dostanie, ze pewnie snobem jestem i fanbojem 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Butik napisał(-a):

 

No to teraz nie wiem co sobie wymiksujesz, chyba otwór z tyłu, bo mam zamiar podrażnić Cię poniższą kombinacją ;)

 

Już z innymi AT ta bransoleta nie spotkała się tutaj z dobrym przyjęciem, ale mnie to nawet gra.

 

IMG_8689.jpg

 

IMG_8692.jpg

Nawet pasuje. 

 

 

 

Nie tylko tu i w Rolku są "niesnaski". W Breitlingu również.  :( Coś słaby weekend.   :(


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, artme napisał(-a):

Ciesze sie, ze tak gleboko wierzycie w Matke Boska, ale czy powaznie nie widzicie emotikony, czy czepiac slowek sie teraz bedziecie?? To moze prosciej - ktos organoleptycznie porownuje zegarek X do Y i bardziej podoba mu sie X - nie robi zadnych personalnych wycieczek, nikogo nie nazywa snobem czy odwoluje sie do polityki marki lub "negatywnej" spolecznosci, tylko zwyczajnie opisuje swoje odczucia - trzeba od razu po nim jechac? Z mojej strony OT, bo i mnie sie dostanie, ze pewnie snobem jestem i fanbojem 😂


Ale kolego rozumiesz, że dyskusja dotyczyła wizerunku marki i pewnej części jej klienteli, a nie była odniesiona personalnie do nikogo na forum? Mam wrażenie, ze jak jest jakakolwiek krytyka Rolexa to reagujesz jakby była wycelowana w ciebie. Nie kupujemy zegarków bo obiektywnie oceniamy cena/jakość czy wzornictwo. Bardzo duży udział w decyzjach także na tym forum ma marka, wiec jak wszystko podlega ocenie i dyskusji. Niektórzy by się chcieli zamknąć w bańce i tylko lajkowac fotki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, artme napisał(-a):

Ciesze sie, ze tak gleboko wierzycie w Matke Boska, ale czy powaznie nie widzicie emotikony, czy czepiac slowek sie teraz bedziecie?? To moze prosciej - ktos organoleptycznie porownuje zegarek X do Y i bardziej podoba mu sie X - nie robi zadnych personalnych wycieczek, nikogo nie nazywa snobem czy odwoluje sie do polityki marki lub "negatywnej" spolecznosci, tylko zwyczajnie opisuje swoje odczucia - trzeba od razu po nim jechac? Z mojej strony OT, bo i mnie sie dostanie, ze pewnie snobem jestem i fanbojem 😂

Czytałeś swojego prosta? Bo tylko w nim występują słowa „hejt” i „nienawiść”, nigdzie powyżej. Dyskusja przybrała dość dziwny kierunek, ale naprawdę po raz kolejny mam wrażenie że nie można już dyskutować w internecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, tbn napisał(-a):

Ale kolego rozumiesz, że dyskusja dotyczyła wizerunku marki i pewnej części jej klienteli, a nie była odniesiona personalnie do nikogo na forum? Mam wrażenie, ze jak jest jakakolwiek krytyka Rolexa to reagujesz jakby była wycelowana w ciebie. Nie kupujemy zegarków bo obiektywnie oceniamy cena/jakość czy wzornictwo. Bardzo duży udział w decyzjach także na tym forum ma marka, wiec jak wszystko podlega ocenie i dyskusji. Niektórzy by się chcieli zamknąć w bańce i tylko lajkowac fotki. 

Jestesmy milosnikami zegarmistrzostwa i poznajac osobiscie ludzi, spotykajac sie na podstolikach i dyskutujac nawet po pare godzin przez telefon rozmawiamy przede wszystkim o zegarkach, mechanizmach, designie, historii i cenach. Wg mnie to wlasnie wyroznia przede wszystkim milosnikow od "pobieznych kupowaczy". Kazdy z nas kto jest faktycznym milosnikiem zegarkow i wie cos wiecej o nich niz tylko o piramidzie prestizu zdaje sobie sprawe jak pozycjonowane sa poszczegolne marki, z czym sie kojarza lub jakie sa do niej uprzedzenia/postrzeganie na swiecie czy w kraju. I wyciaganie tego za kazdym razem jak ktos krytykuje dana marke wzgledem ulubionej jest dla mnie zwyczajnym atakiem, bo brak argumentow i tyle. Jeden kocha Rolexa a drugi Omege (odwieczna rynkowa konkurencje) i moze warto to uszanowac a nie nazywac kogos fanbojem tylko dlatego, ze broni swojego zdania nawet jak moze nie miec do konca racji, bo zwyczajnie dla niego wartosc dodana w danym modelu dodaje wiecej niz u konkurencji. I gdybysmy rozmawiali z jakimis "ludzmi z ulicy" nie majacymi wiele pojecia o historii etc., to mialbym to gdzies, jednak jesli dyskutujemy z osoba swiadoma, to moge zalozyc, ze ostatnia rzecza jest fakt, iz wybral dany zegarek ze wzgledu na logo czy prestiz. Ja nie twierdze, ze tak wogole nie jest, bo i Omega jest zegarkiem postrzeganym jako marka luksusowa dla ludzi bogatych, ale moze warto uszanowac stanowcze kupowanie i wiernosc przez niektorych np. samych Rolexow tak samo jak samych Omeg i niedoszukiwanie sie w tym checi "swiecenia logiem" i slepego kupowania bez przemyslenia wczesniej wszystkich za i przeciw.

 

Bardzo lubie Omege tak samo jak Panerai czy Rolexa i mam gdzies czy jełop z ulicy postrzega mnie jak "fajnego goscia" (Omega), goscia z charakterem i pasja (Panerai) czy szpanera/snoba (Rolex) - tylko blagam - nie czepiajcie sie slowek tak na szybko to okreslilem dla przykladu i tyle. Bardziej interesuje mnie, ze jestem swiadom co kupuje, po co i dlaczego a z ludzmi znajacymi sie na zegarkach moge super podyskutowac czy milo spedzic czas. I to jest dla mnie w tej pasji najfajniesze a wszystkie uprzedzenia, zawisci czy uszczypliwe uwagi od kilku juz lat mnie nie ruszaja.

 

Podam tylko przyklad, ktory chyba wyjasnia o co mi chodzi i ktorym podpieram sie, iz marzylbym aby w zadnym watku na tym forum tak sie nie dzialo:

gdybym napisal w tym watku, ze moja Omega Ed White ma przepiekny mechanizm i moze nie chodzi tak idealnie jak w Daytonie ale bije o glowe ją wykonaniem i pieknem, bo Daytona to tylko taki wol roboczy, to nikt by sie na mnie tutaj nie rzucil, prawda? Ale gdybym jako wlasciciel obu napisal, ze Daytona ma swietna bransolete i tarcze, indeksy, wskazowki oraz ceramiczny bezel bijac o glowe w moim odbiorze Eda, to nawet nie chce myslec co niektorzy zaczeliby wypisywac na moj temat i pod moim adresem - a przeciez i w jednym i w drugim przypadku mam prawo do wlasnej oceny jako wlasciciel obydwu i nawet jesli jest ona gorsza dla marki X, to nie znaczy, ze tak musi to odbierac kazdy.

 

Mysle, ze wszystko juz zostastalo powiedziane i ze swojej strony powiem tak - cieszmy sie swoja pasja, zegarkami i starajmy sie szanowac bez wzgledu co nosimy i co nam sie podoba, bo to tylko nasza pasja - peace i milej niedzieli wszystkim 😊

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, beniowski napisał(-a):

Dyskusja przybrała dość dziwny kierunek, ale naprawdę po raz kolejny mam wrażenie że nie można już dyskutować w internecie. 

Dokładnie! 

Zaraz padną moje ukubione hasła. 

Bicie piany i gównoburza 🤣


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, evilym napisał(-a):

 

Zaraz padną moje ukubione hasła.  

Awangarda nie jest wcale taka zła. :)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tbn napisał(-a):


Ale kolego rozumiesz, że dyskusja dotyczyła wizerunku marki i pewnej części jej klienteli, a nie była odniesiona personalnie do nikogo na forum? Mam wrażenie, ze jak jest jakakolwiek krytyka Rolexa to reagujesz jakby była wycelowana w ciebie. Nie kupujemy zegarków bo obiektywnie oceniamy cena/jakość czy wzornictwo. Bardzo duży udział w decyzjach także na tym forum ma marka, wiec jak wszystko podlega ocenie i dyskusji. Niektórzy by się chcieli zamknąć w bańce i tylko lajkowac fotki. 

Ale Ty kolego nie piszesz tu o wizerunku marki ( solidne wykonanie, niezawodne, precyzyjne mechanizmy, konserwatywny design, sprawny marketing, wysokie ceny lub coś o relacji jakości do ceny, irytującą i zniechęcającą politykę dystrybucji  itd ) tylko o Twoich wyobrażeniach nt klientów marki i to jest poziom pudelka a nie forum zegarkowego. Gdybym chciał przyjąć Twój punkt widzenia   to po tego rodzaju wpisach uważałbym że fanboje Omegi myślą uliczno/ internetowymi stereotypami. Ale ja wolę wyrabiać sobie zdanie o ludziach poznając ich osobiście a nie zakładać,  że są tacy czy inni bo noszą jakiś zegarek.

EDIT a teraz empatycznie spróbuję zrozumieć Twój punkt widzenia i zaryzykuję hipotezę, że kontrowersyjna polityka dystrybucyjna Rolexa/ Kruka/ innych AD zaczyna prowadzić do chyba niechcianego przez markę efektu. Rolex zamiast kojarzyć się z ludźmi sukcesu zaczyna kojarzyć się z cwaniakami i handlarzami. O to chodziło?

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, desmo napisał(-a):

Ale Ty kolego nie piszesz tu o wizerunku marki ( solidne wykonanie, niezawodne, precyzyjne mechanizmy, konserwatywny design, sprawny marketing, wysokie ceny lub coś o relacji jakości do ceny, irytującą i zniechęcającą politykę dystrybucji  itd ) tylko o Twoich wyobrażeniach nt klientów marki i to jest poziom pudelka a nie forum zegarkowego. Gdybym chciał przyjąć Twój punkt widzenia   to po tego rodzaju wpisach uważałbym że fanboje Omegi myślą uliczno/ internetowymi stereotypami. Ale ja wolę wyrabiać sobie zdanie o ludziach poznając ich osobiście a nie zakładać,  że są tacy czy inni bo noszą jakiś zegarek.

EDIT a teraz empatycznie spróbuję zrozumieć Twój punkt widzenia i zaryzykuję hipotezę, że kontrowersyjna polityka dystrybucyjna Rolexa/ Kruka/ innych AD zaczyna prowadzić do chyba niechcianego przez markę efektu. Rolex zamiast kojarzyć się z ludźmi sukcesu zaczyna kojarzyć się z cwaniakami i handlarzami. O to chodziło?

 

Nie tylko moich, chyba nie jesteś na tym forum od wczoraj i opinie o Roleksie także tutaj bywają takie a nie inne. Także zagraniczne fora i opinie o miłośnikach Roleksa wśród hobbystów nawet. To, że Rolex przyciąga klientele taką a nie inną to jest fakt. Możesz się oburzać na rzeczywistość, nic tutaj nie pomogę. 

 

Taki film sprzed 20 lat, ciekawe o jakim zegarku mówił bohater..

image.png.c47cb7f2c7976abbe4bc563a81018d40.png

Edytowane przez tbn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tbn napisał(-a):

 

Nie tylko moich, chyba nie jesteś na tym forum od wczoraj i opinie o Roleksie także tutaj bywają takie a nie inne. Także zagraniczne fora i opinie o miłośnikach Roleksa wśród hobbystów nawet. To, że Rolex przyciąga klientele taką a nie inną to jest fakt. Możesz się oburzać na rzeczywistość, nic tutaj nie pomogę. 

 

Taki film sprzed 20 lat, ciekawe o jakim zegarku mówił bohater..

image.png.c47cb7f2c7976abbe4bc563a81018d40.png

Widzę, że się nie rozumiemy…ale jeśli lubisz myśleć stereotypami , budować swoje opinie w oparciu o marketing i kulturę masową to ja też tu nic nie pomogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie rozumiemy się, a ja nie potrafię ci wystarczająco łatwo wyjaśnić lub ty zrozumieć. Efekt końcowy jest ten sam. Stereotyp to uogólnienie na całą grupę, co nigdy przeze mnie nie zostało napisane. Ba, byłoby to śmieszne, biorąc pod uwagę, że sam lubię Roleksa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.