Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cudny

Helvetia - cóż to za zegarek?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam taki oto zegarek widoczny na zdjęciach. Jest to zegarek Szwajcarski marki Helvetia. Sprawny. Troszkę przybrudzony, ale do wyczyszczenia.

 

Chciałbym Was prosić drodzy forumowicze o napisanie kilka słów co to za zegarek, czy jest coś wart? Czy ma np. "plastikowy" mechanizm i nadaje się do kosza, czy jednak jest to dość solidna maszyna i warto ją zachować. Orginalnie miał bransoletę, ale zepsutą, wymieniona na pasek.

 

Napisy widoczne na tylnym dekielku: SWISS MADE STAINLESS STEEL BACK WATERPROOF INCABLOC ANTIMAGNETIC

Dodam, że zegarek pochodzi zza granicy ( Austria ) i był własnością bliskiej mi osoby.

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc <_<

 

Zdjęcia:

 

821717.jpeg

 

821718.jpeg

 

PS: Pewnie przydałoby się zdjęcie mechanizmu, ale niestety nie posiadam narzędzi, by odkręcić dekielek i zrobić zdjęcie. Podejrzewam, że jest odkręcany, przez charakterystyczne wcięcia na krawędzi dekielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidna maszyna i warta zachowania. Tarcza w niezlym stanie, ciekawe logo (powtorzone na deklu) i piekne oryginalne wskazowki w tym sekundnik. O mechanizmie mozemy gdybac, ale stawiam na 17-kamieniowy AS (Wehrmachtswerk) - tak czy nie tak, na pewno siedzi w nim cos porzadnego, nie zaden badziew (to jeszcze nie te czasy - zegarek wyglada dla mnie na koniec lat 1950-tych).

 

Dekiel powinienes moc odkrecic suwmiarka.

 

A w ogole to do zegarmistrza z nim na czyszczenie, smarowanie i regulacje.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. W sumie po napisie SWISS MADE podejrzewałem, że to raczej nie byle co, ale, że aż tak <_<

 

Mam pytanie co do czyszczenia.

 

Szkiełko posiada mikro ryski i myślę nad polerowaniem we własnym zakresie. Znam sposób filc+pasta polerska automax ( nie pochodzi on z dziedziny zegarmistrzowskiej, ale myślę, że powinno być ok ) Co o tym sądzicie?

 

Co do małych czarnych wgnieceń wokół tarczy w tym chromie, czy niklu? ( co to jest? ) Da się je w jakimś stopniu zlikwidować? Chociaż, żeby nie były czarne :lol: Zegarmistrz wykonuje takie prace? Czy zegarmistrz czyści tylko raczej od środka?

 

Raczej wole nie brać się za otwieranie go metodami domowymi - pójdę z nim w środę do pobliskiego zegarmistrza i zobaczymy co on powie o tym, co jest w środku.

 

Znacie może jakiś sklep internetowy, gdzie można kupić solidny skórzany pasek do zegarka za rozsądną cenę? Na allegro są niby ze skóry naturalnej, ale te zapięcia to nie warte ani złotówki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musiałbyś sprawdzić czy zegarek posiada oryginalne szkło czy zamiennik z pleksi, wymiana szkła to drobnostka i malutki koszt 5-10 złotych u mnie w mieście. Więcej zapłacisz za pastę i filc :rolleyes: niż wymianę pleksi na pleksi.

Druga sprawa zegarek jak pisał zbyszke jest porządnym zegareczkiem oczywiście nie jest wart grubych tysiączków ale kilka setek w dobrym stanie zachowania na pewno, a to już sporo dla dobrego kolekcjonera czy znawcy zegarków. Kolejna sprawa to tarcza ja bym jej nie ruszał ma swój charakter i kilkudziesięcioletnią delikatną patynkę co tylko dodaje jej uroku, nie jest uszkodzona, porysowana a renowacja nigdy nie odda jej obecnego uroku. Trzecia sprawa to koperta, moim zdaniem polerka nic nie da bo koperta jest chromowana a nie stalowa, po polerowaniu uzyskasz lekka poprawę a wżery i tak pozostaną, więc można się pokusić o renowację czyli położenie nowego chromu, koszt w dobrej firmie 60-80 złotych i wyglądać będzie jak nowa.Jeżeli nigdy nie odkręcałeś sam dekielka nie rób tego bo go porysujesz a szkoda.

Ja osobiście bym zainwestował bo bardzo podoba mi się ten zegarek, wydaje mi się, że jest to duża męska linia, przepadam za zegarkami z w stylu lat 50-tych mam kilka o podobnym wyglądzie i charakterze :rolleyes:. Pozostaje kwestia paska, możesz zajrzeć do naszego działu sprzedam tu na forum jest kilka osób które zajmują się szyciem skórzanych pasków nawet w zamówionym kolorze i z różnymi wzorami, do tego porządne klamry co tylko chcesz, wydaje mi się że jakiś fajny brąz by mu odpowiadał ze względu na złote wskazóweczki, ale cóż o gustach się nie dyskutuje sam zdecyduj :lol:

dbaj o nią bo warta jest tego i jak pisał zbyszke do zegarmistrza na czyszczenie już :lol:


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mechanizmie mozemy gdybac, ale stawiam na 17-kamieniowy AS (Wehrmachtswerk)

 

Jak gdybać to gdybać. Mnie to wygląda na mechanizm Helvetia kal. 64 ...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie mozesz miec racje. I tak smy sobie pogadali... :rolleyes:


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak smy sobie pogadali... :rolleyes:

 

:rolleyes: Może kolega otworzy...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szkiełka - wczoraj jeszcze porównywałem pukając leciutko paznokciem w szkiełko z dwoma zegarkami casio, w których jeden ma na pewno plexi, a drugi na pewno szkło i wyszło na to, że moja Helvetia ma raczej plexi ...

 

Jutro idę z nim do zegarmistrza na czyszczenie itp. zapytam jaki tam mechanizm siedzi, żeby mi wszystkie numerki spisał itp. Zapytam ile wymiana szkiełka i jeśli na moją kieszeń to wymienie szkiełko.

 

Cyferblatu nie ruszam, jest piękny - w końcu to stary zegarek, więc niech wygląda jak stary :rolleyes:

 

Co do paska - takiej odpowiedzi oczekiwałem, poszukam jakiegoś "krawca" :lol:

 

Jutro dam znać co i jak :lol:

 

EDIT: jeśli chodzi o kopertę tooo nie będę bawił się w oddawanie do chromowania - po prostu szmatką przeczyszczę brud ogólny, że tak to nazwe, a te uszczerbki większe pozostaną.

 

EDIT2: Możecie podać jakieś linki do konkretnych pasków, które byście mi polecili? Najlepiej szyte ręcznie. Przejrzałem kilka tematów w "Sprzedam" ale nie wiem, które aktualne, a które nie... Poza tym widziałem jeden pasek, który po złożeniu ma ponad centymetr, co na moim szczupłym nadgarstku nie będzie dobrze wyglądać :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc byłem dzisiaj u zegarmistrza.

 

Otworzył zegarek, powiedział, że mechanizm to 17-o kamieniowa helvetia. Pytam się, czy ma jakieś dodatkowe numery itp. Powiedział, że nie, to jest po prostu helvetia.

 

Bez słowa jakąś mini igiełką nasmarował zegarek jakimś czerwonym czymś ( widać to na poniższym zdjęciu ( kropeczki czerwone w dziurkach )) Powiedział również, że był 2 razy naprawiany.

 

Gdy zapytałem ile kosztowałaby ewentualna konserwacja i czy jest potrzebna, odpowiedział, że konserwacje robi się co 5-6 lat, dlatego jeśli będzie "późnił" to trzeba by zrobić konserwacją taką dogłębną.

 

A ja oczywiście po powrocie do domu wziąłem suwmiarkę i nawet bez problemów otworzyłem zegarek i zrobiłem zdjęcie:

 

823257.jpeg

 

Może powiecie coś więcej nt. zegarka widząc mechanizm? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czerwone kropeczki to nie smar którego używał zegarmistrz tylko kamienie na których pracuje mechanizm, sam mechanizm bardzo ładny, złoty, sygnowane koło naciągu co świadczy o tym że mechanizm dopełnia całości z obudową i tarczą i jest to oryginalnie zachowany egzemplarz, i przegląd ze smarowaniem i czyszczeniem należy mu się w 100 %, ponieważ nie wiesz kiedy był ostatni robiony zrób to czym prędzej, będzie mu lżej pracować i odmierzać czas.

mechanizm z 1955 roku z 42 godzinna rezerwą chodu, na 17 kamieniach Helvetia 64

post-29151-0-72801400-1331643351.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

więcej informacji na stronie Ranffta proszę bardzo:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&a&2uswk&Dugena_596

translator i goł B) dowiesz się odrobinę więcej o samym mechanizmie i jak poćwiczysz z ta stroną to możesz pooglądać inne mechanizmy stosowane przez Helvetię i wiele innym marek znanych na całym świecie Pozdrawiam i dbaj o niego bo moim zdaniem naprawdę warto bardzo fajny zegareczek :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki jeszcze raz, wszystko już wiem co i jak :) Zegarek oddaje do konserwacji a zastanawiam się nad chromowaniem koperty - poszukam jakiejś firmy, zorientuje się ile by to kosztowało i jak nie dużo to chyba się zdecyduję.

 

Powiedzcie mi tylko, czy byłbym w stanie sam wyjąć mechanizm z koperty i oddać ją do chromowania? Czy muszę fatygować zegarmistrza? Dodam, że nie jestem lewy w tych sprawach jeśli chodzi o majsterkowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedzcie mi tylko, czy byłbym w stanie sam wyjąć mechanizm z koperty i oddać ją do chromowania? Czy muszę fatygować zegarmistrza? Dodam, że nie jestem lewy w tych sprawach jeśli chodzi o majsterkowanie :)

 

Próbuj... to jest prostsze od budowy cepa. :) Dwie rady: myśleć i jeszcze ras myśleć, a dopiero potem robić.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnięcie mechanizmu to małe piwo w Twoim zegarku i nie widzę dobrze bo zdjęcie jest z dużej odległości zrobione powinno sie tylko wyciągnąć koronkę przez wciśnięcie zaznaczonego prze ze mnie bolczyka który przytrzymuje koronkę, najpierw odciągnij koronkę tak jak byś chciał nastawić godzinę następnie wcisnąć bolec i wyciągnąć koronkę nic na siłę wszystko z wyczuciem nie powinno być problemów. W niektórych zegarkach w tym miejscu jest maleńka śrubka którą trzeba odkręcić 2 lub trzy obroty( nie trzeba jej całkowicie wykręcać)i wyciągnąć koronkę, zostaje wypchnięcie palcami szkiełka i można kopertę wysyłać, potem zanieść całość do zegarmistrza i założyć nowe szkiełko z nowa kopertą. Koszt chromowania koperty z bardzo dobrym efektem to 60-80zł na alledrogo 45 złotych ale możesz nie poznać koperty tak ją oszlifują :). Dlatego nie polecam tej taniej usługi pamiętaj!!!! co jest tanie to jest drogie!!!!

Tu masz link do Chronostara polecam z czystym sumieniem dzwonisz dogadujesz sprawę, wysyłasz i płacisz zachowują krawędzie i ładnie polerują, tu masz cennik i namiar:

http://chronostar.pl/cennik

 

A tu wskazówka do wyciągnięcia mechanizmu:

post-29151-0-62208500-1331644026.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Powodzenia!!!

Wklej fotki po zabiegach :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tarczy nie ruszaj ! Przedobrzenie jest wrogiem dobrego (stanu).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Trantem tylko nie tykaj tarczy ma być widać że to zegarek vintage wiekowy ale zadbany takie mają swój charakter i patynka utworzona z upływem lat wcale ich nie oszpeca tylko dodaje im uroku :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc pokrętełko bez problemu wyciągnąłem - dokładnie w taki sposób jaki opisał Stary.

 

mechanizm wyszedł bez żadnych oporów.

 

Niestety jest inny problem - dopiero po wyjęciu mechanizmu przyjżałem się kopercie i wychodzi na to, że koperta ze szkiełkiem to jedna PLASTIKOWA całość :) :) Dekielek jest na pewno metalowy, ale koperta wydaje mi się, że jest plastikowa... Ładna porażka ...

 

Co Wy na to? Możliwe, że koperta jest plastikowa?

 

 

EDIT: Poprawka .. wyjąłem szkiełko i w sumie po wadze sądze, że jednak jest metalowa :)

 

Ale jak to sprawdzić, żebym na 100% wiedział? Lutownica to zły pomysł? Magnes też... Jedynie waga ... No na oko po wadze to wygląda jednak na metalową :D

 

Dodam, że jest zimna - to też świadczy o tym, że metalowa :)

 

 

EDIT2: Koperta jest metalowa - spróbowałem również metody "stukanie metalem o metal :D " Co do odnawiania tarczy - jej na pewno nie będę ruszał, możecie być spokojni. Napisałem najpierw do gościa z allegro, który chromuje o wiele taniej niż ta firma, zobaczymy co odpisze. Ale pewnie dam do tej firmy.

 

Co do otwierania zegarka jeszcze - ciekawostką jak dla mnie jest to, że szkiełko ( plastik ) wychodzi z koperty od frontu! Myślałem, że od tyłu się szkiełka wkłada .. Niestety od tyłu w ogóle nie pasuje, tylko od przodu ... Co Wy na to?

 

Kolejne pytanie ... dekielek oddawać do chromowania? Chyba nie, no bo przecież ma orginalnie wygrawerowane wszystkie dane odnośnie zegarka, a poza tym nie jest zniszczony...

 

No i zdjęcia z otwierania :D :

 

828554.jpeg

828618.jpeg

828620.jpeg

828621.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Co Wy na to? Możliwe, że koperta jest plastikowa?

 

 

EDIT: Poprawka .. wyjąłem szkiełko i w sumie po wadze sądze, że jednak jest metalowa :)

 

Ale jak to sprawdzić, żebym na 100% wiedział? Lutownica to zły pomysł? Magnes też... Jedynie waga ... No na oko po wadze to wygląda jednak na metalową :)

 

Dodam, że jest zimna - to też świadczy o tym, że metalowa :D

 

Chłopie, nie kompromituj się. :)

 

Chyba rozpoznasz mosiądz "wyzierający" spod przetarć chromu - zwłaszcza od spodniej strony koperty.

 

Przypomnij sobie ze szkoły podstawowej właściwości metali - metaliczny połysk, dobra przewodność elektryczna. Myśl i wykorzystuj wiedzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA 100% jest metalowa :). Tylko jedna sytuacja może mieć miejsce,że szkiełko jest osadzone w cieniutki pierścień, który wraz ze szkiełkiem wciska się na kopertę, jeżeli tak jest a nie wiem jak ta koperta dokładnie wygląda to na siłę nie wyciskaj szkiełka żeby pierścienia nie uszkodzić, lepiej podejść do zegarmistrza ona na pewno ściągnie szkiełko bez problemu. I ostrożnie z mechanizmem po wyjęciu żeby nie powyginać wskazówek i nie uszkodzić tarczy, dosłownie jak z jajkiem :)

i wysyłaj kopertę do odnowienia :D


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

whb, hehe, to może nie będę mówił co studiuję :D:) Nie no ale spoko - dałem radę, no i masz rację - mosiądz wydostający się spod chromu wcześniej już zauważyłem. Nie wiem w sumie co mnie zmyliło. A przecież plastik też się chromuje :)

 

 

Stary, na zdjęciu przecież widać - szkiełko wyjąłem i nie ma tam żadnego osobnego pierścienia - po prostu szkiełko i koperta.

 

Próbowałem też polerować delikatnie szkiełko i stwierdziłem, że kupię nowe :D

 

Spoko spoko, z mechanizmem obchodzę się jak z jajkiem, chociaż już całość z powrotem do kupy złożyłem, żeby niczego przez przypadek nie uszkodzić, ani nie pogubić, np. pokrętełka.

 

Najpierw cały zegarek zaniosę zegarmistrzowi do konserwacji, a potem wyślę kopertę. Teraz święta itp. to po świętach się tym zajmę.

 

Apropo - wszystkiego najlepszego Panowie! :D

 

Doradźcie mi jeszcze jaki pasek mam sobie zakupić do mojej Helvetii, a dam Wam spokój :)

 

Znalazłem takie na allegro:

 

http://allegro.pl/pasek-skorzany-reda-18mm-gratis-i1361562063.html

 

http://allegro.pl/dlugi-skorzany-pasek-reda-18mm-teleskopy-i1360476141.html

 

Co na to powiecie? Ew. dajcie linki do jakiś fajnych, ja przeszukałem i tyle znalazłem. Tylko, żeby drogie nie były .. no tak do 30zł, brązowe z naturalnej skóry i zapięcie raczej srebrne, choć wiem, że do wskazówek bardziej złote by pasowało :) Ale koperta chrom to i niech zapięcie będzie srebrne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

whb, hehe, to może nie będę mówił co studiuję :D :D Nie no ale spoko - dałem radę, no i masz rację - mosiądz wydostający się spod chromu wcześniej już zauważyłem. Nie wiem w sumie co mnie zmyliło. A przecież plastik też się chromuje ;)

 

 

Stary, na zdjęciu przecież widać - szkiełko wyjąłem i nie ma tam żadnego osobnego pierścienia - po prostu szkiełko i koperta.

 

Próbowałem też polerować delikatnie szkiełko i stwierdziłem, że kupię nowe :)

 

Spoko spoko, z mechanizmem obchodzę się jak z jajkiem, chociaż już całość z powrotem do kupy złożyłem, żeby niczego przez przypadek nie uszkodzić, ani nie pogubić, np. pokrętełka.

 

Najpierw cały zegarek zaniosę zegarmistrzowi do konserwacji, a potem wyślę kopertę. Teraz święta itp. to po świętach się tym zajmę.

 

Apropo - wszystkiego najlepszego Panowie! :)

 

Doradźcie mi jeszcze jaki pasek mam sobie zakupić do mojej Helvetii, a dam Wam spokój :)

 

Znalazłem takie na allegro:

 

http://allegro.pl/pasek-skorzany-reda-18mm-gratis-i1361562063.html

 

http://allegro.pl/dlugi-skorzany-pasek-reda-18mm-teleskopy-i1360476141.html

 

Co na to powiecie? Ew. dajcie linki do jakiś fajnych, ja przeszukałem i tyle znalazłem. Tylko, żeby drogie nie były .. no tak do 30zł, brązowe z naturalnej skóry i zapięcie raczej srebrne, choć wiem, że do wskazówek bardziej złote by pasowało :) Ale koperta chrom to i niech zapięcie będzie srebrne.

 

Te paski są OK. Możesz jeszcze poszukać u klubowego kolegi:

 

 

Paski

 

Zwróć uwagę na paski JVD. Dla klubowiczów jest zniżka (poszukaj wyszukiwarką hasło paski JVD).

 

Również życzę Ci wszystkiego najlepszego i zadowolenia z udanej renowacji Helvetii. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, na zdjęciu przecież widać - szkiełko wyjąłem i nie ma tam żadnego osobnego pierścienia - po prostu szkiełko i koperta.

 

 

Nie otwierały mi się Twoje fotki teraz widzę że koperta to całość, ale z tego co pisałeś tak mogło wynikać "że szkiełko z kopertą tworzy całość" na szczęście zdjęcia obrazują faktyczny stan....

whb ma rację za paskiem rozejrzyj się też na naszym forum widziałem kilka bardzo fajnych!!!!

No to co????? Tobie też wszystkiego dobrego ;)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Helvetia została oddana do zegarmistrza w dobre ręce :) Czyszczenie, smarowanie, regulacja, chromowanie koperty, nowe szkiełko i pasek - takie zlecenie :) Będzie gotowa w przyszłym tygodniu - jak odbiorę to zrobię foty i się pochwalę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów po długiej przerwie :)

 

Helvetia ma się dobrze! Ba, wręcz bardzo dobrze :)

Już od dłuższego czasu codziennie gości na moim nadgarstku.

Nie chcę powiedzieć, że sobie o Was zapomniałem, ale po prostu natłok różnych zajęć uniemożliwił mi wstawienie tutaj zdjęć. Helvetia jest nasmarowana, wyczyszczona, wyregulowana, ma wychromowaną kopertę i nowe szkiełko już od stycznia.

Pasek ma trochę krócej.

Co najważniejsze - dla mnie wygląda przepięknie :-)

 

Oto ona: ( zdjęcia z dzisiaj )

 

970291.jpeg

 

970296.jpeg

 

Pozdrawiam,Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no teraz to Ci ona dopiero wygląda :) . Wspaniała decyzja o odnowieniu koperty i pozostawieniu tarczy. Znam sporą grupę miłośników zegarków,którzy za zegarek w takim stanie zapłacą większe pieniądze niż za zegarek z tarcza odnowioną.Sam bym ja kupił bez zastanowienia bo serce ma rewelacyjne!!!! Niech Ci służy!!! :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.