Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cytochrom

Nasze nowe nabytki vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj trafiło mi się takie cudo Girard Perregaux. Niestety stan mechanizmu jak na załączonych zdjęciach. Balans chodzi. Włos cały, niebieski. Uszkodzone jedno z kół. Części jakie wyleciały leżą na deklu.

Tarcza w delikatnej patynce. Nie wiem czy koperta oryginalna.

Proszę o podanie jakiegoś zakładu zegarmistrzowskiego który podjął by się naprawy.

Za wszelkie sugestie i informacje o zegarku będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze poszukaj czy nie ma śrubki mocującej koło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, śruba nie wygląda na urwaną, wiec jest szansa, że się wykręciła i gdzieś w środku siedzi. Obejrzyj dokładnie w okolicy balansu i pod nim. Nigdzie indziej nie mogła się ukryć. Jeśli jej nie ma, to powinna poradzić sobie z tym większość zegarmistrzów niebateryjkowców.

 

Wyskrobane w tapatłoku

Edytowane przez loituma

Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale na większym kole są powyłamywane zęby i to mnie najbardziej martwi :-( Nasatwianie godziny działa i nawet sekundnik na chwile rusza.

Jaki to mechanizm i z którego roku może być zegarek?

Edytowane przez karpikm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej sygnatury pod balansem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale na większym kole są powyłamywane zęby i to mnie najbardziej martwi :-( Nasatwianie godziny działa i nawet sekundnik na chwile rusza.

Jaki to mechanizm i z którego roku może być zegarek?

1) podejrzewam, że zegarek jest z połowy lat '40

2) jeśli chodzi o werk: mamy tu GP cal. 28, co jest wyraźnie wybite na werku

3) nie wierzę że to kaliber własny, może ktoś z odpowiednią literaturą pomoże w precyzyjnym odnalezieniu kalibru bazowego, ale podejrzewam że jak w większości GP z tego okresu mamy tu któregoś ASa (AS 1130, 1149, 1687, takie rzeczy)

4) koło zapadkowe ma wyłamane zęby, próbowałbym podmienić na koło np. z popularnego ASa 1130 (edit: albo raczej 1124) czy czegoś w tym stylu. Do tego nowy wkręt na koło koronkowe, sprawdzić czy gwint nie uwalony i powinno być OK. Koła naciągowe i tak nie są sygnowane, nikt nie będzie się pierdzielił w dorabianie brakujących zębów w kole naciągowym z ebusza...

 

Wbrew pozorom sprawa wygląda dość prosto.

Edit: no i te zniszczenia nie wyglądają typowo. Sprawiają wrażenie że ktoś to nakręcał przy pomocy imadła, więc głębiej też mogą siedzieć jakieś niespodzianki.

 

pozdrawiam

Narfas

Edytowane przez Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie ... jako że to mój pierwszy post na forum  :)

attachicon.gifAS 1130.jpg

Witaj, ale to jednak nie to.

AS 1149 to GP 17 BE/BF.

GP cal. 18 wygląda jednak inaczej, to co nas interesuje to koła naciągowe, które mają inne średnice niż w pochodnych ASa 1130, tak więc szukałbym jednak wśród ASów z tego okresu, gdzie koła mają bardziej zbliżoną średnicę (może od 1124 by pasowały?)

 

Może w precyzyjnym ustaleniu kalibru bazowego pomoże ktoś kto dysponuje książką z której pochodzi powyższa ilustracja.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też oznaczenie 30 2808. Nafras też tak podejrzewam że to nie główny problem. Coś jest na rzeczy głębiej. Po wyciągnięciu koronki idzie przestawić godzinę i o dziwo zaczyna chodzić. Po wciśnięciu koronki zatrzymuje się. Gwint wydaje się cały.

Jak ktoś ma takie koło zapadkowe na zbyciu to proszę o PW.

Sam zegarek jest w pięknym stanie. Na zdjęciach tego nie widać więc szkoda aby leżał.

Cały czas myślę czy kopertę chromować. Nie ma wżerów ale na uszach prześwituje już mosiądz więc się boję, że z czasem się pojawią.

Druga sprawa to pleksa. Jest troszkę pożółkła. Płytkie rysy nie stanowią problemu. Wymieniać czy nie?

Tarcza i wskazówki nie wymagają żadnej ingerencji.

Doradzcie bo chce go zachować w stanie jak najbardziej oryginalnym ale jednocześnie zabezpieczyć już na przyszłość. Największy dylemat mam z koperta:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) ja bym sobie darował chromowanie, ale decyzja należy do właściciela zegarka. Koperta ma sporo zaokrągleń i mało ostrych kątów, więc chromowanie powinno wyjść OK, ale w sumie po co...

2) poza szczególnymi wypadkami, uważam szkiełka czy sprężyny za materiały eksploatacyjne, które należy dobrać na zgodne z oryginałem i tyle - ale zdaję sobie sprawę że są też puryści, dla których ważne jest wszystko. I tak wątpię czy to szkiełko jest oryginalne. Jeśli ma te wysokie ranty do uchwycenia pająkiem, to raczej było inne.

3) poczekaj jeszcze chwilę, może ktoś z odpowiednią literaturą się zlituje i podpowie precyzyjnie, co jest kalibrem bazowym - wtedy wystarczy popytać po zegarmistrzach albo kupić trupa na części

4) darowałbym sobie diagnozowanie za pomocą wałka naciągowego, to trzeba po prostu rozkręcić i obadać, bo po takim traktowaniu jakie przeszedł ten zegarek w środku mogą się zdarzyć różne cuda z łożyskowaniem napędu czy remontuarem. Nie będę nawet podpowiadał co tam obadać bez rozkręcania, bo najlepiej zacząć takie eksperymenty na zwłokach jakiejś Pobiedy czy Rakiety, żeby potem nie żałować.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narfas, ... miałeś rację ASy 12xx mają zbliżoną średnicę kół naciągu ... ale nie znalazłem takiego :(

 

pozdrawiam

Woj_  

... a tak mnie nagle naszło  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ASy 12xx mają zbliżoną średnicę kół naciągu ...

Oooo... i to może być to (a imię ich Legion). I tak zbiorowo dochodzimy do jakichś wniosków. ^_^

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie szkła pajączkiem nie idzie uchwycić stąd ten dylemat czy wyjdzie z łatwością czy pęknie. Oryginał zawsze mogę zachować.

Koperta fabrycznie nie ma ostrych krawędzi więc chromowanie może ładnie wyjść a ponadto jeden z otworów na teleskop jest troszkę wyrobiony więc warstwa chromu je dodatkowo wzmocni i a ponadto nie będę się bał o wżery.

Co do diagnozy wałkiem Narfas to w zupełności się z Tobą zgadzam. Piszę tylko swoje spostrzeżenia. Fachowiec ze mnie żaden więc w mechaniźmie nie zamierzam sam grzebać.

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi!!!! Jesteście nieocenieni.

Edytowane przez karpikm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi!!!! Jesteście nieocenieni.

I jednak udało się błysnąć na starcie  ;) ... przy niewielkiej pomocy Narfasa oczywiście  :D

... a staruszek GP świetny ... jak dojdziesz do ładu z mechanizmem, to ja osobiście bym zmienił szkiełko i już ... on jest w bardzo dobrym stanie ... na swój wiek. ;)  :)   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójny zestaw Prima Sport pierwszej generacji z lat 70tych.

 

49366910812564509661.jpg

Edytowane przez Krzysiek_W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, czy wyprodukowany przed 1975 ale do kategorii vintage chyba jednak się łapie ;)

 

Zakup przez forum, dziś przyszła. Teraz tylko dopasować jakiś pasek...

 

fc18b7363bb5fc17med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa i nie za często spotykana. Gratulacje. Niebieskie tarcze czynią zegarek "lżejszym" w odbiorze. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna omesia.

U mnie zaś Bifora Unima , zegarek na który polowałem prawie 4 latka.

Rzadko spotykana , a jak już to zawsze cos nie tak . A to słaby stan , lub cena zaporowa.

I wreszcie wszystko zagrało.

Topowy model z 18-to kamieniowym werkiem :rolleyes:  , potwierdzającym tezę , że nie tylko szwajcary potrafią :) .

Na stałe znalazła u mnie domek.

34 mm , resztę oceńcie sami.

Pzdr

post-34994-0-16149500-1424794209.jpg

post-34994-0-55810000-1424794216.jpg

post-34994-0-33965300-1424794225.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedno zdjęcie werku.

Nie mogłem się powstrzymać :wub: .

post-34994-0-49835900-1424794410.jpg

Edytowane przez lamwoj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Angelo

a ja dzisaj upolowalem takiego uzytkowego kasztana  :)

zakupiony za cene 2 kiligramow ziemiakow wiec jest ok  :D

post-66955-0-41092400-1424795268_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, czy wyprodukowany przed 1975 ale do kategorii vintage chyba jednak się łapie ;)

 

Zakup przez forum, dziś przyszła. Teraz tylko dopasować jakiś pasek...

 

fc18b7363bb5fc17med.jpg

 

Świetna !!! ...vintage, zdecydowanie vintage :)

 

Dziś już takiej nie uświadczysz :)

 

Piękny zegarek - gratuluję !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój nowy nabytek true vintage.Olbrzymia kieszonka P.Bure z mechanizmem in house 21''',Zegarek oznaczony  depose number # 28.,czyli rok 1894,,.Mimo 120 lat zegarek w doskonałym stanie a dokładnością chodu mógłby zawstydzić niejednego młodziana.,

post-67292-0-47364100-1425009633_thumb.jpg

post-67292-0-46085700-1425009647_thumb.jpg

post-67292-0-19644700-1425009662_thumb.jpg

post-67292-0-67666800-1425009696_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny olbrzym :)


Omega Speedmaster 105.002, Rolex GMT 1675, Zenith El Primero A384, Tag Heuer Monaco cal12, Heuer Montreal cal12, Breitling Long Playing, Certina Chronolympic cal234, Zenith Defy Subsea 600mt, Breitling Chronomatic... parę, ...i sam nie wiem kiedy to się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, piękny zegar i w świetnym stanie. Gratuluję zakupu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.