Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Krystian

ROTOMAT DOMOWEJ ROBOTY

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowałeś mnie.

Niemal kupiłem sobie rotomat w Tchibo, ale na szczęście tego zaniechałem.

 

Postanowiłem, że w tym roku zrobię jakiś własny rotomat, na 1-2 zegarki :D

 

Tylko jeszcze wykombinuję jakich części do tego użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomóżcie!

 

Silnik już kupiłem, kończy się ośką z gwintem M3

 

Teraz pytanie, jak połączyć silnik z klatką w której będzie obracał się zegarek? Samą klatkę w zasadzie już mam.

Nie chciałbym mocować jej bezpośrednio na silniku, tylko żeby konstrukcja była mocniejsza (sztywniejsza).

 

Macie jakieś porady? pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat, z racji przymiarki do zrobienia własnego rotomatu. krystekomega, jak poradziłeś sobie z problemem pola magnetycznego emitowanego z silnika? Na fotkach widać w sumie, że silnik jest połączony z podstawą pod zegarek kawałkiem płyty, dołożyłeś coś jeszcze tam pomiędzy czy tak tylko jest zostawione? Kolejny temat- silnik. Zamontowałeś z regulacją pozwalającą na zredukowanie obrotów do np kilkunastu na minutę czy jeszcze jakiś system przełożeń użyłeś aby zredukować prędkość silnika a na fotkach tego nie widać?


Instagram: przemekspce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, pralki wwszelkiej masci maja dobre programatory ;-)


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim może temat stary ale włączę się do dyskusji. 

 

Nie wiem czy jest sens robić coś samemu skoro nowy kosztuje 120 PLN. Same akcesoria będą kosztować podobne pieniądze + praca więc nie wiem czy to się opłaca. 

 

Czekam na zdjęcie gotowca. 


ORIS 645 7629 4064 LS BIG CROWN SMALL SECOND

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto tu pisał, że to ma się opłacać materialnie?

Frajda z własnego rotomatu bezcenna.

Ps. za te 120 zł to masz złom, a nie rotomat ;)

Edytowane przez Krystian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, będzie chwalpost!

 

To ja teraz odkopię temat. Początkowo chciałem kupić rotomat, ale żal mi się zrobiło, wolałem kupić dziecku fajnego Edifice'a (z naszego bazarku, tak na marginesie). Poszperałem w garażu, piwnicy i szufladach i bezkosztowo, kilkoma roboczogodzinami wyprodukowałem ustrojstwo, które z racji moich lotniczych powiązań z założenia będzie miało takiż design:

 

post-88077-0-59808800-1456344413_thumb.jpg

 

Skład:

Klamka drzwi do sklepu (z nierdzewki)

Kawałek dechy dębowej podłogowej

Pompa wody z kołem pasowym Nissan Terrano 2,7TD

Silniczek wysuwania kieszeni dvd "Manta"

potencjometr drutowy montażowy 100ohm 0,5W zbocznikowany rezystorem 1W o takiejż wartości

przełącznik dwusekcyjny z czasów głębokiej komuny do zmiany kierunku obrotów

ładowarka od starej  komórki Motoroli 5V 700mW

programator dobowy elektromechaniczny (też się po garażu walał)

pasek klinowy najdłuższy, jaki mieli w sklepie, od jakiegoś magnetofonu, za całe 2 zety (jedyny bezpośredni koszt urządzenia)

kilka śrub i wkrętów

60 cm listewki o szerokości 6 cm

 

Robi toto 30 obr/min, pracuje w cyklu 15 min/h od 14.00 do 5.15 i potem przerwa (no, bo właśnie tak!)

Gdzieś się doczytałem, że rotomat powinien zegarkowi dać ok. 900 obrotów na dobę i tak to zostało zaprogramowane. Zamierzam zainwestować i dokupić porządny programator elektronicznie sterowany za całe 35 zeta.

Urządzenie bez problemu pociągnie 6 zegarków, a może i z 8, jak się na śmigle zmieszczą. Pozostaje jeszcze zamaskowanie mechaniki, widzę tam fragment cylindra z silnika AN-2 - jest pięknie użebrowany. Urządzenie jest kompletnie bezgłośne (życie pokaże jak długo, ale jestem optymistą, dvd miało jakieś 10 lat jak odmówiło współpracy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to lubię ! Brawo  ;)

Kolega nie poszedł na łatwiznę i nie kupił gotowca.

Zabawy pewnie trochę było , ale za to jaka  satysfakcje z czegoś  wykonanego własnoręcznie.

Pogratulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł świetny! Jako,że też się kiedyś w taką budowę bawiłem z dzieciakiem, mała uwaga. Wg mnie obroty powinny być ok.8-10 na min., przy większych może nie nakręcać, my mieliśmy z tym problem. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie chciała nakręcać się Geckota, ale okazało się, że Miyota 8215 wymaga obrotów w drugą stronę (w lewo patrząc na tarczę). Zmiana kierunku pstrykiem i na razie oczekuję na efekty. Triton nakręca się bez problemu. W razie czego zmniejszę obroty, ale na razie nie widzę potrzeby. Dzięki za info, nie wpadłbym na to, że siła odśrodkowa może przeszkadzać w nakręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najprostszy rotomat zrobiłem z jednego serwa modelarskiego przy wykorzystaniu arduino. Jakby ktoś był zainteresowany takim rozwiązaniem to poniżej wklejam filmik instruktażowy ;)

 

www.youtube.com/watch?v=P_jYPD4Yqug

 

v488bt9lhlg6_t.jpg

Edytowane przez Encanto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się swoim rotomatem. Niestety pomysł nie był mój, tylko z internetów, ale myślę, że zgrabnie wyszło. Co najważniejsze - działa!

post-88941-1480757294,7479_thumb.jpgpost-88941-1480757310,1711_thumb.jpg

Jedyny poniesiony koszt, to zasilacz, ale za to można nim regulować napięcie i kierunek obrotów.

 

tapnięte z Mi4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny - na więcej zegarków polecam

post-68206-0-55243800-1480758886.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dobry pomysł. Trochę folii bąbelkowej i z pińcet sztuk zegara można kręcić. Tylko siła by się przydała.

 

tapnięte z Mi4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odkopać temat, bo jest dość interesujący, ale chyba mało popularny.

 

Myślę od jakiegoś czasu na rotomatem własnej roboty, ale na elektronice znam się tyle, ile na obrazowaniu plazmy ablacyjnej generowanej nanosekundowymi impulsami laserowymi za pomocą kamery ICCD z szybką migawką optoelektroniczną  :D Dla mnie kosmos. Chętnie za to majsterkuję i dlatego mam pomysł, aby zbudować coś opierając się na gotowych kompleksowych modułach, czyli w moim mniemaniu: silnik, sterownik, zasilanie itd. Nie złożę sobie sam płytki ze sterownikiem, stabilizatorem napięcia, kondensatorami, czy co tam jeszcze jest potrzebne. I tu pytanie - czy istnieją takie gotowe mechanizmy (nie wiem nawet co w google'a wpisać)? Bo jedyne co przychodzi mi do głowy to jakieś np. ekspozytory obrotowe, z których mógłbym sobie wymontować cały zestaw i założyć do jakiejś ładnej drewnianej, samodzielnie skonstruowanej skrzyneczki.

Ponadto zastanawiają mnie jeszcze inne kwestie. Czy taki rotomat musi obracać się w obydwie strony, czy może zegarkowi wystarczy, że będzie się kręcić jedynie w lewo, lub w prawo? Czy musi być regulacja obrotów, czy może wystarczy kupić gotowy zestaw z jakimś silniczkiem o stałej liczbie obrotów? Czy w celu zbudowania rotomatu z dwoma stanowiskami muszę skombinować dwa osobne zestawy mechanizmów obrotowych? Jak je wtedy połączyć w jedno zasilanie? Co jeszcze jest wymagane, aby złożyć prosty, ale "zdrowy" dla zegarków mechanizm? I czy moje pytania są w ogóle sensowne?  ;)

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znalazłem w sieci jeszcze jeden pomysł - silniczek napędu talerza mikrofalówki, który podobno kręci się raz w jedną stronę, a raz w drugą za każdym razem, gdy się go włączy. Może wystarczyłoby coś takiego + jakiś elektroniczny wyłącznik czasowy, który włączając i wyłączając rotomat na zmianę, zmieniałby też kierunek obrotów (tylko czy to w ogóle konieczne?). Kwestia obudowy to już temat, który sobie ogarnę, tylko średnio podoba mi się, że zasilanie to 230V (wolałbym coś niskonapięciowego z zasilaczem w postaci wtyczki).

Silniczki takie mają zazwyczaj od 3 do 6 obr/min, czyli dawałoby to od 4320 obr./dobę do 8640 obr./dobę. Nie wiem, czy to dużo, czy mało.

Ale zastanawiam się też, czy rotomat musi chodzić całą dobę? Pewnie zależy to od ilości obrotów, których dany zegarek potrzebuje, aby nakręcić się do końca. No i jeśli zegarek ma rezerwę chodu, dajmy na to 40 godzin, to nie wystarczy, że uruchomię rotomat na kilka godzin np. co 1,5 dnia?

 

Znalazłem na stronie http://www.orbita.net w sekcji Database, że Seiko z mechanizmem serii 7S potrzebuje 500-950 obrotów na dobę i może obracać się w obydwie strony. Ale domyślam się, że to minimalna ilość obrotów i naturalnie może być ich więcej i że obustronny kierunek obrotu jest neutralną cechą mechanizmu, a nie wymogiem. Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę.

Edytowane przez Flaming

"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najprostszy rotomat zrobiłem z jednego serwa modelarskiego przy wykorzystaniu arduino. Jakby ktoś był zainteresowany takim rozwiązaniem to poniżej wklejam filmik instruktażowy ;)

 

www.youtube.com/watch?v=P_jYPD4Yqug

 

v488bt9lhlg6_t.jpg

super , świetny. Ja mam płytkę silniczek krokowy, wszystko kręci ale nie potrafię programować. Potrzebował bym program do silniczka którym mógł bym zmieniać kierunek obrotów, ich ilość, i czas pomiędzy pętlami. Masz może jakiś link do czegoś takiego ? a może masz taki programik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

ja wykorzystałem pudełeczko z allegro do zegarka za kilaka zł, kawałek gąbki, silniczek od mikrofali też z allegro za 20 zł z kawałkiem  , blaszkę z liroya za kilka zł, 2 magnesy jako przeciwwagę, kawałek kabla i programator który już posiadałem, całość wyszło coś ok 60 zł i działało super, bo sprzedałem razem z zegarkiem , automat nie przyjął się u mnie.

 

pozdrawiam

post-102930-0-41982600-1536860471_thumb.jpg

post-102930-0-29216700-1536860480_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odświeże temat z pytaniem jaki silniczek polecacie do rotomatu na 2 zegarki?

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

20220506_190558.thumb.jpg.9f31015a479e63b5f57cfe3a4f36d003.jpg

20220506_190548.jpg

Edytowane przez Miłosz Pakulski
Rotomat zrobiony z wentylatora zasilacza komputera,kubek ,silikon jako klej posłużył,jutro test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjesz po testach? Jutro było przedwczoraj;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.