Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Krystian

ROTOMAT DOMOWEJ ROBOTY

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję zapału i wykonania, sam również noszę się z budową rotomatu - choć na razie to luźne plany i zupełnie inna koncepcja od Twojej.

 

Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o układzie sterującym od Teo73, jakie jest jego zadanie, czy steruje liczbą obrotów, kierunkiem, czasem pracy - przerwy?

 

Czy brałeś pod uwagę pole magnetyczne? Sprawdzając choćby igłą kompasu w pobliżu silnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wyszło, bardzo gratuluję. Osobiście uważam, szkoda iż nie jest zamykany bo będzie się kurzył ale zawsze można przetrzeć szmatką. Wygląda super. Na pewno Twój post będzie pomocny przy tworzeniu własnego rotomatu :)


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim :)

Hakan, układ sterujący jest bardzo prosty i taki też miał być na początek (zawsze można wymienić). W układzie zaprogramowana jest stała liczba obrotów, a steruje on pracą i jej czasem.

Pierwsza opcja - obroty w jednym kierunku przez 7 minut, następnie 53 minuty przerwy

Druga opcja - obroty 3,5 minuty w jedną stronę, 3,5 minuty w drugą stronę, 53 minuty przerwy

Co do pola magnetycznego to oczywiście, że brałem i biorę pod uwagę :)

Rotomat jest jeszcze w fazie testów, ale pierwsze przeszedł pomyślnie i to z o wiele bliższej odległości niż będzie zegarek :)

 

Breitling, ten rotomat miał być inny i dlatego właśnie nie jest zamykany, a co do kurzu to po tygodniu wygląda świetnie w przeciwieństwie do plastykowych rotomatów, na których spory kurz zaobserwujesz na drugi dzień :)

Zegarka jeszcze w nim nie kręciłem (Omegę założyłem tylko do zdjęć, bo najpierw musi przejść wszystkie testy, w tym test ostateczny na niskobudżetowym automacie), ale myślę, że większy kurz się na nim nie zbierze niż miałby leżeć na półce :)

 

Mam już w głowie kolejne rotomaty, ale to już raczej w przyszłym roku (chyba, że zimowe wieczory będą za długie :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pełen podziwu-piękny rotomat,dobra robota.

Ta Omega jest mi jakaś znajoma :) Krystian czy to

ta Omega którą mam na myśli?

Edytowane przez Bujan50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Janku.

Niestety to nie ta Omega i bardzo tego żałuję. Decyzja o jej sprzedaży była najgorszą z moich zegarkowych decyzji. To jest Bond numer 2, ale już postanowiłem jakiś czas temu, że kupię nową 2531 i zostanie ze mną na zawsze. Jak to mówią... do trzech razy sztuka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie gratulacje i szacunek.

W życiu by mi nie przyszło do głowy, że istnieją ludzie, którzy wypełniają swoje "postanowienia noworoczne" :):)


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Staram się realizować własne postanowienia.... nawet te na kacu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny efekt końcowy.

 

mógłbyś pokazać/zdradzić jak wygląda połączenie silnik-poduszka?

 

też planuję budowę rotomatu ale nie mam pomysłu na ten właśnie element.

dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia posłużyła taka taśma montażowa:

2-tasma-montazowa-20x08mmx10mb-tm5-231553.jpg

 

Oczywiście taśma jest oklejona skórą i jeżeli chcesz wykonać standardowy rotomat drewniany to raczej moje rozwiązanie odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia posłużyła taka taśma montażowa:

2-tasma-montazowa-20x08mmx10mb-tm5-231553.jpg

 

Oczywiście taśma jest oklejona skórą i jeżeli chcesz wykonać standardowy rotomat drewniany to raczej moje rozwiązanie odpada.

Dzięki,

 

No ale niestety masz rację, takie rozwiązanie się nie nada, trzeba szukać dalej inspiracji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia. Moim zdaniem to właśnie mocowanie i sam uchwyt do konkretnego rotomatu są najtrudniejszym elementem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia. Moim zdaniem to właśnie mocowanie i sam uchwyt do konkretnego rotomatu są najtrudniejszym elementem.

 

No właśnie,

pomysł na same "pudło" już mam tyle że te mocowanie stanowi problem.

Zastanawiam się jeszcze aby z jednego silnika napęd przekazać na 2 gniazda (po 2 zegarki każde). Ale tym później będę się martwił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krystek, może je zaczniesz na zamówienie robić i to jeszcze w limitacji ? :P

A tak serio to całkiem fajny, mi na tym tylko jakiegoś "akwarium" (obudowy szklanej lub plexi) brakuje. Nie myślałeś o tym ?


Głównie Omega, ale i inne tykadełka ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Chciałbym żeby tak zostało :P

Po miesiącu użytkowania się okaże, czy to praktyczne, czy nie. Jeżeli nie to pomyślę nad obudową :)

Na razie to dobrze wygląda.

Edytowane przez krystekomega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wysłał do Omegi, może produkcja seryjna :P ??


"Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, albo nam Krystka wsadzą do paki za logo Omesi :P


Głównie Omega, ale i inne tykadełka ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywołany śpieszę z wyjaśnieniami dotyczącymi elektroniki.

 

Układ sterujący jest oparty na mikrokontrolerze ATtiny13. Zasilany jest z tzw. "beleczego", czyli np. z ładowarki do telefonu komórkowego. Napięcie zasilania ustalane jest stabilizatorem (5V), czyszczone dwoma kondensatorami, gdzieś pęta się jeszcze jeden rezystor i to w zasadzie wszystko. Silnik zasilany jest bezpośrednio z wyjść ATtiny. Całość zajmuje kilka czy kilkanaście cm2 i kosztuje podobną liczbę złotówek ;) Co istotne, działa na niskich napięciach, więc jest całkowicie bezpieczne podczas użytkowania bądź w trakcie modyfikacji.

 

sterownik09.jpg

 

Parametry pracy rotomatu określane są w programie wgranym do mikrokontrolera. Napisanie go nie jest niczym szczególnie trudnym, wystarczą podstawy programowania. Do wgrania programu konieczny jest programator (kosztuje kilkadziesiąt zł), zainteresowanym mogę polecić sensowny model.

 

Układ warto rozbudować, zrobię to w ciągu kilku tygodni. Rozszerzenie #1 to selektor umożliwiający wybór większej liczby programów (w wersji minimum są tylko dwa, wybierane przez wyjęcie bądź włożenie zworki, w jej miejsce można oczywiście zastosować przełącznik umieszczony poza sterownikiem). Rozszerzenie #2 to mostek H za wyjściem mikrokontrolera, pozwalający na stosowanie silników o większym zapotrzebowaniu na prąd. Oba dodatki mam już w zasadzie gotowe, tylko jakoś się nie zebrałem by złożyć je na jednej płytce drukowanej :D

 

W razie zainteresowania służę dalszymi informacjami (schematem połączeń, programami itp.). Nie obiecuję jedynie, że będę odpowiadać natychmiast - dzieci, praca, wicie, rozumicie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo, kolega autorytet (jak dla mnie) widzę. Brawo i dzięki za przystępne wytłumaczenie.

 

@krystekomega :

Krystek, a tak zasadniczo to nie widziałem tego Twojego cacka na żywo, jak ostatnio byłem toś mi tylko w łapska jakieś zegarki nawciskał do oglądania ;) a rotomatu ni huhu :D

Edytowane przez c3z

Głównie Omega, ale i inne tykadełka ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... W razie zainteresowania służę dalszymi informacjami (schematem połączeń, programami itp.)...

 

Schematy, parametry elementów, programy będą bardzo mile widziane ;) szczególnie w wersji rozbudowanej o kolejne moduły.

Jeśli możesz to podaj również namiary na zastosowany silniczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teo73, poszło PW w sprawie sterownika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.