Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cudny

RENOWACJA ELEMENTÓW ZEGARA

Rekomendowane odpowiedzi

post-27317-0-10899600-1331814518.jpg<

post-27317-0-90466100-1331814515.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce też chyba robią, gdzieś w Kielcach i podobno na Mazurach.

Widziałem na giełdzie w Krakowie takie tarcze, jakieś 2 lata temu, nawet kupiłem środek do tarczy 14.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powtarzaj tego samego pytania w różnych tematach, proszę.

A "z czego" jest to wahadło ? Srebrzenie na blasze, mosiądz pokryty jakimś lakierem ? Cyfrówki strasznie łżą co do barw...

 

 

Oj, chyba srebrzenie. przetarte. Nic innego, tylko położyć nowe. Poszukaj, są na forum adresy do firm robiących takie rzeczy.

 

7e7c06d8cd37723b.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda na srebrzoną ale jest mosiężna to znaczy kolor mosiądzu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposobem domowym nic raczej zrobić się nie da...wyłączywszy oczywiście pomalowanie srebrną farbką :lol:.

Zapytaj tutaj - nie mam osobistego doświadczenia z tą firmą:

http://cyferblat.republika.pl/

Niestety, firm zajmujących się renowacją tarcz (a zatem i wahadeł) zegarów jest jeszcze mniej niż zajmujących się tarczami zegarków...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dziwne problemy macie.

Srebrzenie - można samemu, ale szkoda sobie głowy zawracać - prościej oddać do posrebrzenia - nie jest to drogie ;)

Czasami łatwiej znaleźć zakład w okolicy nie szukając galwanizera a np renowację sztućców.

 

A renowacja tarcz - farba do malowania porcelany - są trzy czy cztery rodzaje bieli - kupić wszystkie, zrobić próbki, dopasować i po kłopocie.

Ale pozostaje świadomość, że mamy "syntetyk " wypalany w ... chyba najlepiej w mikrofali z grillem bez użycia mikrofal :lol: (temperatura pod 200 stopni pana C )

Zrobić nową też nie problem... ale w zegarach. Do kieszonek to zupełnie inna sprawa.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak nie czyścić ? To było zawsze miejsce do umieszczania adnotacji o naprawach, godne pokrycia patyną. Coś jak nakago w katanach.

 

PS. Śliczny bloczek...

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym wyczyścić ten podkład tarczy ? i co zastosować ?

Moim zdaniem najlepiej po rozebraniu tarczy "wyprać" podkład w płynie typu Elma, razem z całym mechanizmem, a to co ewentualnie zostanie, to poprawić miałkim papierem ściernym (1000). Inne metody bardziej inwazyjne typu trawienie w rozcieńczonych kwasach są tu nie dopuszczalne.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej po rozebraniu tarczy "wyprać" podkład w płynie typu Elma, razem z całym mechanizmem, a to co ewentualnie zostanie, to poprawić miałkim papierem ściernym (1000). Inne metody bardziej inwazyjne typu trawienie w rozcieńczonych kwasach są tu nie dopuszczalne.

 

 

Mechanizm jest już naprawiony.

Luzy usunięte, tryby i zazębienia zrobione uczciwie, zachowana stara patyna na płytach.

Podkład już trochę jest oczyszczony ale nie jest to jeszcze to

Popróbuje Panie Piotrze z płynem Elma zobaczymy co z tego wyjdzie, jest jeszcze cała gama płynów do czyszczenia mosiądzu.

Płynu Elma nie stosowałem jeszcze ale zawsze dobrze jest się coś dowiedzieć ciekawego.

Dziękuję bardzo za radę.

 

Przeczyścić muszę Tarant, leżał chyba gdzieś w wilgotnym miejscu i poza brudem ma masę kropek, które kiepsko wyglądają.

Pucować na błysk nie będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elma (lub Gronal) rewelacyjnie usuwają patynę z mosiądzu (przy okazji mogą też usunąć nos i okoliczne narządy :rolleyes:, nigdy nie wąchaj otwartej butelki !!)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu powinno być lepiej widać obecny stan podkładu tarczy.

Przychodzi coś wam do głowy?

 

post-35992-0-53550300-1313088844_thumb.jpg

 

Już lepiej się nie da aby nie ruszyć patyny na podkładzie, chyba że ktoś ma jakiś patent ?

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to polerowal szmatka i pasta polerska taka do chromow lub lakierow samochodowych - oczywiscie mowie o podkladzie tarczy.

Napewno nie uszkodzi, nie spowoduje rys, a wygladzi i nada jednolitego wygladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mnie poratuje informacją z jakiego metalu zwykle wykonany jest gong zegara (w moim przypadku GB) i jak go można wyczyścić ? To samo pytanie odnośnie rusztu wahadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gong zwykle jest stalowy, proste pojedyncze sporadycznie mogą być wykonane z brązu, ruszt wahadła- pręt środkowy i skrajne stalowe w środku mosiężne, stal- odrdzewiacz, ewentualnie szlifowanie drobnym papierem ściernym mosiądz płyn Kiwi do mosiądzu i miedzi.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stal- odrdzewiacz, ewentualnie szlifowanie drobnym papierem ściernym

A Dremel z metalową szczoteczką i potem polerowanie, próbował ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewno też można, ja nie próbowałem, gongów na ogół się nie poleruje.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wata stalowa nie wystarczy ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym je dobrze umył ekstrakcją. Gongi są przeważnie czernione.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Kammerad. Nigdy nie brałem się za renowacje. Pozwoliłem sobie wrzucić fotki. Mam szereg pytań. Nie wiem od czego zacząć. Mechanizm pewnie kwasem ??? sporo rdzy np na bijnikach gongu i na samych piórach gongu w szafie też, odkręcić gong i też w kwas? Podstawowe pytanie jednak to co zrobić z pęknięta sprężyną naciągu. Nie umiem jej wymienić, na dniach dam go do zegarmistrza żeby coś doradził, ale muszę znać waszą opinię. Po pierwsze jeżeli pęknięta to co robić ? Spawać (lutowanie odpada bo wygląda na to że pękniecie było lutowane i lut puścił)???? Wymiana sprężyny na nową mosiężną ???? Jeszcze drobne pytanie natury podstawowej wg. was to jest jeszcze GB czy już GB-Junghans mechanizm ma wybity model P 37 punce GB widać ją na zdjęciu pod nią są b małe cyfry 32 6. Czy zatem zegar wyprodukowano w 1932 roku w czerwcu, skoro tak czy to już GB - Junghans - pytam bo myli mnie kotwica z logo i z koroną nie pasuje mi ta korona do tej kotwicy, mam ściągę ale na prawdę mi ona jakoś nie pasuję help please. Wracając do tematu to mam ogromny problem z tarczą jak widać jest bardzo zniszczona. Orientowałem się w ile kosztuje renowacja zaśpiewano mi 230 zł, bawić się w renowacje czy szukać takiej na allegro i u znajomych??? CO radzicie???? Mam jeszcze pytanie dotyczące wahadła jest bardzo zniszczone. Co mogę z nim zrobić (poważnie pytam) jakaś metoda na renowacje czy szukać nowego??? Wahadło jest albo metalowe albo srebrzone, wg. mnie raczej metalowe. Jak je uratować???? Czekam z niecierpliwością na wasze opinie i z góry dziękuję za pomoc :)!!!!!

post-43283-0-09393100-1319999871_thumb.jpg

post-43283-0-05315000-1319999994_thumb.jpg

post-43283-0-79641300-1320000063_thumb.jpg

post-43283-0-52970700-1320000155_thumb.jpg

post-43283-0-97724900-1320000239_thumb.jpg

post-43283-0-28903700-1320000284_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo ja p.... taaak, nie zabieraj się za niego sam. Oddaj do zegarmistrza, tak bedzie lepiej dla Ciebie i dla zegara... :)

Przygodę z zegarmistrzostwem zacznij od Poltika (małego, będzie mniej bolało), mówię serio. Kup Podwapińskiego, tego w dwóch tomach, przeczytaj uważnie... Rozmontuj budzik, potem go złóż, gdy będzie chodził zabierz się za coś trudniejszego. Pochwal się jak postępy :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bez kwasu...

Do czyszczenia werków osobiście polecam rozcieńczony Gronal (za wyjątkiem skórzanych elementów młoteczków) , potem benzynę ekstrakcyjną...Ale o tym wszystkim już tutaj było. Co byś nie robił zwolnij najpierw sprężyny. Tą od bicia - unosząc dźwignię wyzwalającą bicie "aż do końca", chodu - zablokuj koło, odkręć i wyjmij kotwicę i daj mu się "wykręcić"...

Tarczy zaiste nie opłaca się oddawać do renowacji. Wcześniej czy później trafisz na taką w lepszym stanie.

Z czego jest zrobione wahadło Ty musisz się dowiedzieć, były różne. Jeśli jest srebrzone/metalizowane - to ta sama rada jak odnośnie tarczy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo ja p.... taaak, nie zabieraj się za niego sam. Oddaj do zegarmistrza, tak bedzie lepiej dla Ciebie i dla zegara... :)

Przygodę z zegarmistrzostwem zacznij od Poltika (małego, będzie mniej bolało), mówię serio. Kup Podwapińskiego, tego w dwóch tomach, przeczytaj uważnie... Rozmontuj budzik, potem go złóż, gdy będzie chodził zabierz się za coś trudniejszego. Pochwal się jak postępy :)

Na początku miałem się obrazić ale, masz racje...tyle tylko że ten zegar musi szybko dojść do siebie bo to od babci mojej narzeczonej itp., itd... za naukę się wezmę jak on już będzie działał, jeżeli mogę Cię prosić to prześlij mi proszę na priva bibliografie, jakieś publikacje od których mam zacząć samodzielne eksperymenty. Wspomniałeś o tej książce. Napisz proszę o niej coś więcej. Z góry dziękuję i pozdr :)

PS> TARANT BARDZO CI DZIĘKUJĘ JESTEŚ WIELKI !!!!

Edytowane przez Łukasz Erlich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwa tomy, będące kompendium wiedzy podstawowej:

Podwapiński, Bartnik "Technologia Mechanizmów Zegarowych, Mechanizmy"

Podwapiński, Bartnik "Technologia Mechanizmów Zegarowych, Montaż, Konserwacja i Naprawa"

Na znanym portalu aukcyjnym, bez problemu, nabędziesz obydwie.

Ceny są kosmiczne za dwa tomy 120 zł.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.