Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
carlito1

Klub Miłośników Zegarków Longines

Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko o dobre zdjęcie w sklepowym świetle, ale to jest naprawdę fajny zegarek! Wersja z zielonym bezelem rozchodzi się podobno na pniu i nie wiadomo kiedy będzie, trzeba się zapisać. Prawie jak z Rolexem :D 

 

 

586337E4-A292-4CD8-9B54-3D18B8385D31.jpeg

CD069FDF-D563-4079-8EAB-00D92BA88E52.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, logann napisał(-a):

Ciężko o dobre zdjęcie w sklepowym świetle, ale to jest naprawdę fajny zegarek! Wersja z zielonym bezelem rozchodzi się podobno na pniu i nie wiadomo kiedy będzie, trzeba się zapisać. Prawie jak z Rolexem :D 

 

IMO to łomeszka w tle słabiutko przy tym Lonżinie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, Hefajsto said:

IMO to łomeszka w tle słabiutko przy tym Lonżinie :D

 

Zapalcowana, a Lonżina miły pan ściereczką przetarł przed przymiarką ;) Ale fakt, zulu time wygląda na droższy niż jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 5/4/2022 at 8:04 AM, alleck said:

No zdjęcia ładne, konkretnych informacji niestety niewiele :( chyba nie pozostaje nic innego jak zamówić i przekonać się samemu.

Porównywałem z Balticiem HMS002, zanim kupiłem Baltica. Baltic pod każdym względem lepszy, poza mechanizmem i renomą marki. Longines jest po prostu brzydki na żywo i wygląda gorzej na nadgarstku niż Baltic. Jak już chcesz coś z "heritage" to dozbieraj do JLC Master Control Date lub Omega CK 859. W innym wypadku polecam Baltic HMS002.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie
W dniu 4.05.2022 o 20:06, o.m.e.g.a napisał(-a):

Mierzyłem ten zegarek. Jest całkiem-całkiem i relatywnie tani w stosunku do jakości. Ma jednak parę wad - moja bardzo subiektywna opinia:

- mam szczupły nadgarstek i długie uszy niwelują zysk z niewielkiej średnicy koperty

- kaliber nie jest nawet COSC

- lug 19mm - porażka jak dla mnie

- no i najgorsze - ta ucięta 6 ... Dla mnie pozamiatane.

Pierwsze 3 tirety, to są faktycznie subiektywne odczucia,  więc trudno je komentować.

Co do uciętej szóstki - Longines Heritage Classic sector to wierna, uwspółcześniona (rozmiar, kaliber, szkło, tarcza, być może też technologia wykonania wskazówek) reedycja modelu z 1934 r., który też charakteryzował się uciętą szóstką. Ode mnie plus za wierność reedycji. Kupując zegarek zawsze staram się kupować związaną z nim historię.

 
W dniu 4.05.2022 o 22:27, alleck napisał(-a):

Dziękuję koledzy za odzew. Dzisiaj udało się go przymierzyć, trzeba było tylko poszukać wg innego klucza. Mają we Wrocławiu czarną (niestety) wersję na bransolecie.
Moje odczucia jeśli chodzi o mierzoną wersję.
- 38,5mm zaskakująco małe jak na mój 19cm nadgarstek, mam VC Formmeistera 39 burgundowego i optycznie jest większy. To wrażenie zbyt małego zegarka to pewnie efekt czarnego koloru, dość szerokiej lunety i konstrukcji szafirowego szkła.
- Na papierze ma mieć około 11mm, a wydaje się być wyższy, pewnie dlatego, że ta koperta (wraz ze szkłem) przypomina mi prodiż.
- biorąc pod uwagę dwa powyższe w moim odczuciu jego proporcje są zaburzone.
- bransoleta mi zupełnie nie pasuje do tego zegarka, w całości polerowana na wysoki połysk, bez end linków dopasowanych do koperty.

Caly czas liczę na to, że uda się gdzieś przymierzyć jasna wersję bo na zdjęciach wg mnie jest ciekawsza. Jednak póki co, po dzisiejszej przymiarce mój zapał nieco opadł :(

A czy przypadkiem nie przymierzałeś czarnego sectora po dłuższym obcowaniu z cieniutkim ultra slim MB? Nie ma sensu porównywać manuala od MB na Peseux z sectorem w automacie o zdecydowanie dłuższej rezerwie chodu.

Jak będziesz w Krk, to daj znać,  może uda się spotkać.

 

14 godzin temu, DawidM86 napisał(-a):

Porównywałem z Balticiem HMS002, zanim kupiłem Baltica. Baltic pod każdym względem lepszy, poza mechanizmem i renomą marki. Longines jest po prostu brzydki na żywo i wygląda gorzej na nadgarstku niż Baltic. Jak już chcesz coś z "heritage" to dozbieraj do JLC Master Control Date lub Omega CK 859. W innym wypadku polecam Baltic HMS002.

Oprócz lonżinowego sectora mam jeszcze niebieskiego Baltica Bicompax 002, czyli chronograf sector dial. Oba te modele fajnie się uzupełniają w kolekcji.

Nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że Longines sector jest brzydszy od Baltica sectora. Tarcza (poszczególne ringi) Longinesa na żywo niesamowicie zmienia odcienie w zależności od oświetlenia.

Poniżej dwa filmy z wielu polecających ten model i wyjaśniających dlaczego warto się nim zainteresować:

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@norbie Wskazówki w tym Longines są po prostu brzydkie, a przynajmniej nie dla mnie. Moja Geckota W-02 ma podobny styl wskazówek, bo również nawiązuje do ery art-deco, ale ma je zdecydowanie ładniejsze. 

 

Jak dla mnie w tych pieniądzach już lepiej kupić Longines Tuxedo + Baltic HMS002. 

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.05.2022 o 20:44, DawidM86 napisał(-a):

  ...pod każdym względem lepszy, poza mechanizmem i renomą marki

 

Tak sobie cicho myślę, że dość karkołomna figura Ci wyszła... 

Mówić, że zegarek X jest lepszy od Y (i to pod każdym względem!) chociaż ma gorszy mechanizm... i marce brak renomy (zakładam, że to coś na czym Ci zależy skoro o tym wspominasz)

Czyli pozostaje szkiełko. hesalit vs nierysujący się szafir,  ale to już co kto woli... 

Materiał kopert taki sam  (STAINLESS STEEL 316L)

No może jeszcze WR. I tu rzeczywiście Baltic bije Longinesa na głowę 5 ATM vs nędzne 3 ATM.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 hours ago, Hefajsto said:

 

Tak sobie cicho myślę, że dość karkołomna figura Ci wyszła... 

Mówić, że zegarek X jest lepszy od Y (i to pod każdym względem!) chociaż ma gorszy mechanizm... i marce brak renomy (zakładam, że to coś na czym Ci zależy skoro o tym wspominasz)

Czyli pozostaje szkiełko. hesalit vs nierysujący się szafir,  ale to już co kto woli... 

Materiał kopert taki sam  (STAINLESS STEEL 316L)

No może jeszcze WR. I tu rzeczywiście Baltic bije Longinesa na głowę 5 ATM vs nędzne 3 ATM.

 

 

 

 

Po kolei. 

Przede wszystkim tarcza, Longines ma ja nieprzemyslana, ucieta "6", dosc prosta, dla mnie az za prosta. Brak trojwymiarowosci tarczy jaka jest w Balticu, poprzez zastosowanie roznego wykonczenia, czego Longines nie ma. 

Dwa - wskazowki, Longines ma je brzydkie. Skoro zegarek za 300 funtow potrafie zrobic piekne "leaf hands", a zegarek za blisko 2K funtow nie, to swiadczy sporo o tym jak nieprzemyslany jest to model. (Gdybym mial je porownac do Geckoty W-02 to nawet nie ma czego, Geckota ma je wypalane, Longines tylko malowane). 

Sama koperta rowniez ladniejsza w Balticu, poprzez jej forme "step case" i wykonanie ktore w zadnym stopniu nie ustepuje Longines. 

 

Na samym koncu mamy zas wrazenia tego jakie zegarek wywoluje emocje bedac juz na nadgarstku, ten konkretny Longines nie ma tego czegos co ma Baltic ktory za kazdym razem cieszy oko. 

 

Taka to "karkolomna figura". W tym przypadku Longines nie popisal sie, a szkoda bo maja srodki aby zrobic piekne zegarki, co potwierdzaja ich niektore modele. Tak jak powiedzialem wczesniej, w tej kwocie  wolal bym kupic chociazby Longines Tuxedo + Baltic HMS002, ktore dadza o wiele wiecej radosci. 

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 hour ago, eye_lip said:

Po kolei. 

 

Ucięta 6 - klasyczny design z tamtych lat, dobrze równoważy 12 w przeciwieństwie do indeksu który byłby niespójny. 

 

Brak trójwymiarowości - nie ma być trójwymiarowa tak jak nie były zegarki w tamtych latach. 

 

Wskazówki, piękne klasyczne wskazówki w minimalistycznym stylu, zgodne z pierwowzorem. 

 

Wskazówki Longinesa nie są malowane,  do tego piękne widoczny polerowany cap i stalowa obwódka jak w zabytkowych zegarkach, bardzo dobry detal mówiący o solidnym podejściu do projektu. 

 

Koperta - idealna, klasyczny płaski bezel, wszystko jak w pierwowzorze, perfekcyjna.

 

Emocje - Świetna reedycja, mamy wrażenie z obcowania z modelem sprzed lat, idealne proporcje i wymiary, niezepsuty współczesnością. 

 

Moja opinia o Baltic - ni to vintage ni nowoczesny, kolejny mikrobrand jadący na fali vintage, próbujący efekciarstwem przekonać amatorów. 

 

 

1. Jak kto woli, dla mnie do powazna wada w tym zegarku, ktora go usunela z zakupu. 

 

2. Mylisz sie. Chocby Omega Art Deco czy Cyma z lat 30-tych to pokazuje. 

 

3. Totanie nie pasujace do zegarka i stylu. To nie bauhaus, a widac ze Longines chcial tu polaczyc te dwa style, co moim zdaniem nie do konca wyszlo. 

Wskazowki Longines sa malowane, nie znasz sie to nie wprowadzaj w blad. "Blued hands" to nie "heated hands" - zgodnie za producentem. Wkazowki sa malowane (PVD), co mozna zreszta zobaczyc na zywo.

 

4. Jak dla kogo, mozna zrobic o wiele lepiej w podobnej cenie, co Longines pokazuje w swoich innych modelach w tym punkcie cenowym.

 

5. Kazdy ma swoje. Mamy tutaj inne podejscie do tego typow zegarkow.

 

6. Totalnie nie masz pojecia o czym mowisz. To nie jest kolejny microbrand jadacy na fali vintage, bo te juz dawno umarly. Dobre microbrandy/firmy butikowe (Baltic juz nia jest, bo ma swoj salon w Paryzu) musza od czegos zaczac. Baltic wypelnil nisze. Zegarki ktore nawiazuja do zlotej ery zegarkow mechanicznych w bardzo dobrej cenie. Jesli ktos chce miec Swiss Made to oczywiscie ze bedzie rozlgadal sie za innymi markami (oprocz Longines jest ich jeszcze kilka ktore oferuja zegarki w tym stylu w nizszej, podobnej i wyzszej cenie), w koncu jest alternatywa. 

 

Lubie ta marke, ale ten model moim zdaniem im po prostu nie wyszedł lub nie jest dla mnie (znam lepsze w niższej i podobnej cenie). 

Milego dnia. 

 

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy musi się znać na klasyce ale jak chcesz poszerzyć swoją wiedzę chętnie pomogę skanami z książek o Longinesie i Omedze z tamtych lat jeśli chodzi o design

 

Niebieskie wskazówki w Longinesach nie są malowane, a malowanie pvd to już naprawdę jakaś nowa nieznana technologia, możesz w wolnej chwili wrzucić tego newsa, myślę że wiele osób chętnie o tym poczyta. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na tego Longinesa w necie i tutaj zajrzałem , ta tarcza jest pięknie skomponowana. Ten Baltic wyglada jak typowy microbrand, a ten ich „butik” na zdjęciach w necie jak kawałek biura. Chyba szkoda zaśmiecać wątek tak świetnej marki jak Longines. 
 

Sector dial wpadła mi w oko przy okazji wypustu JLC kiedyś, ale ogólnie nie jestem fanem klasyków, żeby tyle wydać. Ale ten Longines wydaje się bardzo fajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
36 minutes ago, eye_lip said:

Nie każdy musi się znać na klasyce ale jak chcesz poszerzyć swoją wiedzę chętnie pomogę skanami z książek o Longinesie i Omedze z tamtych lat jeśli chodzi o design

 

Niebieskie wskazówki w Longinesach nie są malowane, a malowanie pvd to już naprawdę jakaś nowa nieznana technologia, możesz w wolnej chwili wrzucić tego newsa, myślę że wiele osób chętnie o tym poczyta. 

 

Tak ciężko Ci wejść na stronę producenta: 

 

https://www.longines.com/en-gb/watch-the-longines-heritage-classic-l2-828-4-73-2?gclid=Cj0KCQjw1N2TBhCOARIsAGVHQc5misi_GK2FTskx9n6sPRnd6qS2sf7Le_clXGEoUUE37wgEzqGZ-c8aAkrVEALw_wcB

 

Każda recenzja na YT mówi ze Longines nie wygrzewa wskazówek w tym modelu tylko używa metody PVD do ich "malowania". 

 

Poniżej masz przykład wygrzewanych wskazówek i tego jak inaczej reagują one na światło. 

 

Jak miło zobaczyć tutaj zblazowanych fanatyków marki (czytając niektóre komentarze). ;)

 

 

P5080190.JPG

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli źródłem Twojej wiedzy są recenzje YouTube, rozumiem skąd braki w wiedzy;) 

Nie rozumiem natomiast skąd obrona tezy że wskazówki Longinesa nie są termicznie barwione - nikt tego tu nie pisał. 

Nie da się napisać o procesie PVD wiedząc co to znaczy, że coś jest "malowane pvd".

 

Mogą być pokrywane w procesie PVD. 

 

Z pamięci, kiedy pracowałem w  Swatch Group  - wskazówki były w Longinesach  chemicznie barwione, z ciekawości sprawdzę sobie u źródła czy coś się zmieniło. 

Jeśli źródłem Twojej wiedzy są recenzje YouTube, rozumiem skąd braki w wiedzy;) 

Nie rozumiem natomiast skąd obrona tezy że wskazówki Longinesa nie są termicznie barwione - nikt tego tu nie pisał. 

Nie da się napisać o procesie PVD wiedząc co to znaczy, że coś jest "malowane pvd".

 

Mogą być pokrywane w procesie PVD. 

 

Z pamięci, kiedy pracowałem w  Swatch Group  - wskazówki były w Longinesach  chemicznie barwione, z ciekawości sprawdzę sobie u źródła czy coś się zmieniło. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DawidM86 napisał(-a):

Totalnie nie masz pojecia o czym mowisz.

 

Dawid, miły z Ciebie forumowicz, ale zastanowiłbym się jednak ze czterdzieści razy ;) zanim akurat Filipowi postawiłbym taki zarzut.  :)


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Lincoln Six Echo

Ja wyrazilem moje subiektywne zdanie, do ktorego kazdy ma prawo. Ten Longines nie jest dla mnie wart tych pieniedzy za jakie jest oferowany. W jego cenie mozna kupic cos lepszego Swiss Made w tej charakterystyce, ale nie bede tutaj podawal "gotowego dania". W tym hobby chodzi o to by szukac i znalezc to co sie Nam podoba. 

 

@eye_lip

 

Ja tylko czepilem sie zwrotu wygrzewania, gdyz wskazowki w Longines nie sa termicznie wygrzewane, a stosuje sie tam metode PVD,

Ja nie kwestionuje metody PVD, to jest wartosciowa metoda na osiagniecie bardzo dobrych efektow zdobniczych. Mimo wszystko jednak to krok wstecz (pod wzgledem prestizu i kunsztu) wzgledem wygrzewania wskazowek. 

Tylko tyle, Ty zas usilujesz odwrocic kota ogonem. ;) 


 

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DawidM86 napisał(-a):

@Lincoln Six Echo

Ja wyrazilem moje subiektywne zdanie, do ktorego kazdy ma prawo. Ten Longines nie jest dla mnie wart tych pieniedzy za jakie jest oferowany.

 

Nie odbieram Ci, naturalnie, prawa do wyrażania swojej opinii. :)  Skoro jednak wchodzisz z kimś w polemikę, warto może zastanowić się nad stylem artykułowania pewnych treści, zwłaszcza w kontekście własnych i adwersarza kompetencji.  ;)


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo kunsztownie wykonany proces wygrzewania wskazówek sprawia że mają one jednolity niebieski kolor ( takie miałem np w swoich Breguetach), a to co jest na gekocie innych tańszych zegarkach (np nowym Vostoku za 360pln) , gdzie widać czarno niebieskie tony i nieregularności to niestety pod żadnym względem nie jest prestiżowo wyżej niż pięknie wykonane wskazówki w Longinesach. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko po części rację. Osoby które się tym zajmują zawodowo mają trochę inne zdanie. To zależy od stopnia wygrzewania, efektu jaki chcesz otrzymać etc. Jednolity kolor nie ma nic wspólnego z jakością. 

 

https://garrick.co.uk/thermal-bluing/

 

"Thermal bluing requires a deft hand and is time-consuming, but the result is that each screw or watch hand is bestowed with its own unique shade, featuring a fusion of blue and purple hues."

 

I jeszcze jedno źródło: https://www.google.com/amp/s/diywatch.club/en/blog/the-history-and-science-of-flame-bluing-watch-hands-and-screws%3fformat=amp

 

W mojej Geckocie wskazówki przechodzą od ciemno niebieskiego do niebieskiego. Być może zdjęcie tego nie oddało. Tylko my tu mówimy o zegarku za 300 funtów, który nawiązuje do zegarków przełomu lat 30/40 jak Berthoud Universal Geneve czy Omega Tachymeter. Wiadomo że te zegarki teraz kosztują tyle co dobre mieszkanie, więc stać na nie tylko nielicznych. ;) 

 

Czas na świeże powietrze. Dobrego dnia. 

 

 

 

 

 

Shades+of+blue+of+flame+bluing.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, eye_lip napisał(-a):

Po kolei. 

 

Ucięta 6 - klasyczny design z tamtych lat, dobrze równoważy 12 w przeciwieństwie do indeksu który byłby niespójny. 

 

Brak trójwymiarowości - nie ma być trójwymiarowa tak jak nie były zegarki w tamtych latach. 

 

Wskazówki, piękne klasyczne wskazówki w minimalistycznym stylu, zgodne z pierwowzorem. 

 

Wskazówki Longinesa nie są malowane,  do tego piękne widoczny polerowany cap i stalowa obwódka jak w zabytkowych zegarkach, bardzo dobry detal mówiący o solidnym podejściu do projektu. 

 

Koperta - idealna, klasyczny płaski bezel, wszystko jak w pierwowzorze, perfekcyjna.

 

Emocje - Świetna reedycja, mamy wrażenie z obcowania z modelem sprzed lat, idealne proporcje i wymiary, niezepsuty współczesnością. 

 

Moja opinia o Baltic - ni to vintage ni nowoczesny, kolejny mikrobrand jadący na fali vintage, próbujący efekciarstwem przekonać amatorów. 

Fajny opis, choć "emocje" przebijają się niemal w każdej z wydzielonych kategorii: "piękne", "idealna", "idealny", "perfekcyjna", "świetna", "dobrze równoważy", "niezepsuty współczesnością", "zgodnie z pierwowzorem"... W kontraście jest Baltic: "ni to vintage ni nowoczesny", "jadący na fali vintage", "próbujący efekciarstwem przekonać amatorów" Dużo tutaj oceny własnej. Oj dużo za dużo moim zdaniem ;)

Edit: Zapomniałem dodać, że ja bardzo cenię Twoje opinie, a tutaj w moim odczuciu było sporo niepotrzebnego kontrastowania i stąd mój komentarz :)

Edytowane przez softshell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. 

A w temacie designu wskazówek:

IMG_20220508_130650.jpg

IMG_20220508_130642.jpg

IMG_20220508_130626.jpg


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, DawidM86 napisał(-a):

(...)

Jak miło zobaczyć tutaj zblazowanych fanatyków marki (czytając niektóre komentarze). ;)

(...)

Hm, niezbyt to było eleganckie z Twojej strony.  Wydaje mi się, że w wątku Longinesa zblazowania i fanatyzmu nie ma wcale. Są za to pasjonaci, z którymi można spokojnie porozmawiać i się czegoś od nich dowiedzieć.

 

Filip - dzięki za wkład merytoryczny. Wydaje się, że wszystko co najważniejsze wyjaśniłeś w postach i pokazałeś na zdjęciach.

Edytowane przez norbie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, eye_lip napisał(-a):

Dzięki za opinię. 

A w temacie designu wskazówek:

 

I że tak powiem...  nic więcej już nie trzeba mówić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.