Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
carlito1

Klub Miłośników Zegarków Longines

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Pytanie do posiadaczy VHP. Są z nimi jakieś problemy? Czy po prostu kupić, bezobsługowo używać i co parę lat wymieniać baterię?

Czasem przydałby się jakiś kwarc, dlatego zastanawiam się czy VHP to dobry kierunek, bo za Grand Seiko chyba nie chce mi się płacić.


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja noszę od niedawna wersję bez GMT i jestem zachwycony. Plus dodatkowo odkryłem, że co pewien czas możesz go używać, aby skorygować zegar w smartfonie 😉😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=4405]ireo[/mention] Bardzo dobrze, że o tym napisałeś, bo wiedza nigdy nie jest niepotrzebna - możliwe, że jest to jakiś mały jej fragment, który sam w sobie nie jest szczególnie ekscytujący, ale ktoś go potem podchwyci i dołoży do czegoś większego. Bardzo mi się podoba, że staramy się tu zrozumieć nasze zegarki, a nie tylko bezrefleksyjnie wrzucać ich fotki, jak na Facebooku. W międzyczasie potwierdziłem u źródła, że miałeś rację:
 
BigEye-Clutch-Reply.png.9204780849eb6ef521c7cc4f60cb33e2.png
 
Z tego co ja rozumiem, zębnik Heuera stanowi wersję lub - jak kto woli - "modyfikację" klasycznego poziomego sprzęgła. Również obraca się stale wokół własnej osi (oscyluje), w połączeniu z kołem sekundnika - bez względu na to, czy funkcja chronografu jest włączona, czy nie. Wciśnięcie górnego przycisku chronografu powoduje przysunięcie obracającego się zębnika do koła wskazówki sekundowej chronografu, która, w momencie zetknięcia z nim, zaczyna pracować.
 
Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że w momencie włączania i zatrzymywania stopera odchyla się tylko jedna strona zębnika - ta, która styka się z kołem sekundnika chronografu. Ma ona z reguły drobniejsze nacięcia, co zapobiega efektowi przeskakiwania wskazówki sekundowej chronografu lub niekiedy nawet jej chwilowemu ruchowi wstecz. Efekt ten czasami występuje przy standardowym poziomym sprzęgle (czyli z kołem zębatym zamiast zębnika przestawnego), gdy koło sprzęgła i koło wskazówki sekundowej chronografu trafią na siebie "ząb w ząb".
 
Klasyczne poziome sprzęgło w legendarnym 13ZN (w położeniu widocznym na zdjęciu jest rozłączone, tzn. wskazówki chronografu nie pracują):
 
13ZN-clutch.thumb.jpg.ebe5f1eddfac1001525f142c536bb344.jpg
 
Po uruchomieniu funkcji stopera przyciskiem, koło sprzęgła (czerwona strzałka), które jest połączone na stałe z kołem małej wskazówki sekundnika (zielona) i dzięki niemu stale się obraca, dociska do koła centralnej wskazówki licznika sekund (niebieska), która zaczyna się obracać identycznie jak koło sekundnika.
 
2. Po drugiej stronie dźwigienki sprzęgła jej końcówka jest blokowana w przerwie pomiędzy dwoma kolumnami koła kolumnowego (pomarańczowa), zapobiegając przypadkowemu zresetowaniu chronografu. Na zdjęciu sprzęgło jest rozłączone, więc końcówka dźwigni nie spoczywa pomiędzy "zębami", tylko opiera się o jeden z nich. 
 
Włączony chronograf w L688.2 (dźwignia sprzęgła pomiędzy zębami koła kolumnowego):
 
13FFD6A1-4C66-427F-A790-4733296F642B.thumb.jpeg.509e6cd453724e5493e2a04a0e018a3a.jpeg
 
Wszystkie znane mi klasyczne mechanizmy Longinesa z kołem kolumnowym mają 8 kolumn, a jak łatwo policzyć, ETA A08.L01 / L688.2 ma ich 6.
 
Wynalezek zębnika przestawnego Heuera (1887) w dużym stopniu eliminuje największą wadę sprzęgła poziomego, czyli sytuację, gdy dwa koła zębate stykają się w nieodpowiednim momencie i wskazówka cofa się lub skacze, zamiast rozpocząć płynny ruch.
 
Poniżej świetnie pokazane poziome sprzęgło (po lewej) z zębnikiem przestawnym (gruby, obracający się trzpień na lewo od koła centralnej wskazówki chronografu) vs. pionowe sprzęgło (po prawej), które niczym w samochodzie nie posiada "uzębienia" i łączy się z kołem chronografu poprzez siłę docisku sprężyny:
 
[/url]  
L688 jest niejako hybrydą tych dwóch mechanizmów na filmiku: posiada koło kolumnowe jak mechanizm po prawej, ale sposób włączania chronografu jest jak w mechanizmie po lewej.
 
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady: (
https://www.yumpu.com/en/document/view/42250647/pro-con-horizontal-vs-vertical-coupling-watchtime)
 
PIONOWE
 
Chopard: zapobiega przeskakiwaniu wskazówki i chwilowemu spadkowi amplitudy koła balansu.
 
Blancpain: zapobiega zużyciu lub uszkodzeniu kół zębatych.
 
POZIOME
 
A. Lange & Sohne: rozwiązanie charakteryzujące klasyczne chronografy, preferowane przez klientów marki, chcących podziwiać działanie sprzęgła przez przeszkolony dekiel.
 
Zenith: Większa niezawodność - możliwość precyzyjnej kalkulacji mechaniki elementów, których wartości pozostaną stałe w miarę użytkowania + zajmuje mniej miejsca wewnątrz mechanizmu.
 
Na koniec rewelacyjny filmik od A. Lange, tłumaczący działanie różnych typów chronografów + działanie poziomego sprzęgła: (06:08)
 
 


Bardzo dziękuję za ten post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ten czas szybko płynie, ledwo się człowiek obejrzy a tu Longines świętuje 190 urodziny 😉 

Jak rocznica to i modele rocznicowe. 

Longines Master Collection 190th Anniversary - średnica 40mm, wysokość 9,35 mm, L888.5 pod szklanym dekielkiem. Stal i limitowane wersje w złocie.

https://www.longines.com/pl/zegarki/classic/watchmaking-tradition/master-collection

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Steel-L2.793.4.73.2-6.jpg

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Yellow-Gold-limited-edition-L2.793.6.73.2-3.jpg

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Rose-Gold-limited-edition-L2.793.8.73.2-2.jpg


Małżeństwo i zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... i limitki już wyprzedane ;)

Edytowane przez Kobuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, AK&AK napisał(-a):

Jak ten czas szybko płynie, ledwo się człowiek obejrzy a tu Longines świętuje 190 urodziny 😉 

 

 

 

Pamiętam jak to był jeszcze microbrand i nikt nie liczył że wyjdą poza kickstartera.. 

6 minut temu, Kobuz napisał(-a):

.... i limitki już wyprzedane ;)

Nie dziwota 😍😍😍

longines-the-longines-master-collection-l2-793-8-73-2-2000x2000-1663063228.png


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie, w ogóle to dopiero teraz sobie uświadomiłem że te cyfry nie są nakładane, tylko wyżłobione w tarczy?

Edytowane przez Kobuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, są wygrawerowane. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kobuz napisał(-a):

.... i limitki już wyprzedane ;)

 

Złote tak. Ale ze srebrną tarczą jeszcze dostępny.

A sorry. To edycja na 190-lecie, ale nie limitowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Kobuz napisał(-a):

.... i limitki już wyprzedane ;)

 

20 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

Złote tak.

Są jeszcze dostępne, nawet u nas da się od ręki złotego (żółte złoto) kupić:

https://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/48272_Longines_Master_Collection_190th_Anniversary_Limited_Edtion_Gold_L27936732


Małżeństwo i zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, AK&AK napisał(-a):

 

Są jeszcze dostępne, nawet u nas da się od ręki złotego (żółte złoto) kupić:

https://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/48272_Longines_Master_Collection_190th_Anniversary_Limited_Edtion_Gold_L27936732

 

Faktycznie.

Biorąc pod uwagę cenę, to chyba jednak poczekam na 200-lecie 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.09.2022 o 18:28, AK&AK napisał(-a):

Jak ten czas szybko płynie, ledwo się człowiek obejrzy a tu Longines świętuje 190 urodziny 😉 

Jak rocznica to i modele rocznicowe. 

Longines Master Collection 190th Anniversary - średnica 40mm, wysokość 9,35 mm, L888.5 pod szklanym dekielkiem. Stal i limitowane wersje w złocie.

https://www.longines.com/pl/zegarki/classic/watchmaking-tradition/master-collection

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Steel-L2.793.4.73.2-6.jpg

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Yellow-Gold-limited-edition-L2.793.6.73.2-3.jpg

Longines-Master-Collection-190th-Anniversary-Rose-Gold-limited-edition-L2.793.8.73.2-2.jpg

 

Jakoś porywające nie są i na rocznicowe nie wyglądają. Dla mnie nuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Lincoln Six Echo napisał(-a):

Ale to naprawdę Longines, mówię Ci! 


Jasne! Tę uskrzydloną klepsydrę na tarczy to pewnie sam na kropelkę doklejałeś... nawet widać, że jest lekko krzywa 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rads napisał(-a):


Jasne! Tę uskrzydloną klepsydrę na tarczy to pewnie sam na kropelkę doklejałeś... nawet widać, że jest lekko krzywa 😄

 

Sam masz na swoich zegarkach klepsydrę! U mnie jest mini Mechagodzilla!  :D 


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Lincoln Six Echo napisał(-a):

U mnie jest mini Mechagodzilla!  :D 


aaa, to przepraszam bardzo! Wzrok już zawodzi na stare lata... Na wycieczce też mi się przez chwilę zdawało 😮

 

139DA1C4-ADC9-47A6-B98A-EC25A2393C4E.thumb.jpeg.75eb936f844c9064247356617f8f3240.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Hefajsto napisał(-a):

Dziwna ta klepsydra... taka mało symetryczna


Racja. Szczęście, że akurat ta przepadła w mrokach dziejów 😉

 

A wracając do modeli rocznicowych, to poza indeksami, świetnie im wyszło to stare logo z lat 20-tych. Duży plus za brak okna daty, która psułaby doskonałą symetrię i mechanizm z krzemowym włosem. 2-3mm mniej i (moim zdaniem) byłoby idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat klepsydra w logo rzuca mi się najmniej w oczy. Pierwszym skojarzeniem logo Longines są skrzydła = pilot, co więcej od razu

 przypomina mi ten widok:

spacer.png

Edytowane przez edi15t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.