Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
EDwatchMaker

Reanimacja! ponowne narodziny! czyli zegarki przed i po "odpicowaniu"

Rekomendowane odpowiedzi

satysfakcja jest bezcenna :)

 

i tego się trzymaj !! Nie przejmuj się krytycznymi opiniami - moim zdaniem taka reanimacja zasługuje na uznanie właśnie dlatego, że to zwyczajny zegarek. Chyba mało kto zdobyłby się na taką operację. Wciąż jestem pod wrażeniem - powtórzę się, ale gratulacje i brawa za to, że Ci się chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, 300zł to sporo, ale satysfakcja jest bezcenna :)

 

 

Z czerwonym sekundnikiem zdecydowanie ładniejszy B)

W radzieckich zegarkach odnowienie tarczy kończy się tak ,że odbiega od oryginału, a tutaj wyszło bardzo dobrze :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Akwafan

W radzieckich zegarkach odnowienie tarczy kończy się tak, że odbiega od oryginału, a tutaj wyszło bardzo dobrze :rolleyes:

Tak, wyszło bardzo ładnie, ale jest jednak jedna drobna wpadka, która nieco mnie drażni. Zwróć uwagę, że w oryginale pozioma kreska nad napisem WOSTOK, nie dotyka literki "W", a w tarczy po renowacji dotyka...

 

W tym samym czasie robiłem również tarczę od ŁUCZA, ale tutaj niestety różnica jest duża, choć moim zdaniem kopia jest ładniejsza.

 

Oryginał jest po lewej stronie:

post-51429-0-29170900-1350027779_thumb.jpg

Edytowane przez Akwafan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyszło bardzo ładnie, ale jest jednak jedna drobna wpadka, która nieco mnie drażni. Zwróć uwagę, że w oryginale pozioma kreska nad napisem WOSTOK, nie dotyka literki "W", a w tarczy po renowacji dotyka...

 

Kreska to od wystylizowanego, końcowego "k" , logo w cyrylicy też tak wygląda. Nie rzuca się od razu w oczy, ale mogli by zadbać o ten szczegół.

 

Odnawiać nie odnawiać :mellow: ?

Akurat wczoraj na Allegro taki się sprzedał wostok.

 

W tym samym czasie robiłem również tarczę od ŁUCZA, ale tutaj niestety różnica jest duża, choć moim zdaniem kopia jest ładniejsza.

 

Odnowiony ma smuklejsze, bardziej dopracowane cyferki, ładnie pasują do cieniutkich wskazówek, tez mi się bardziej podoba :)

 

Chociaż niedawno w nowych nabytkach kolega IceColdDi pokazywał takiego

 

Łucza

 

i zegarek z oryginalna tarcza wygląda świetnie.

Edytowane przez corn86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Akwafan

Co do tego złotego WOSTOKA, to obserwowałem tą aukcję i nawet na e-mail babka przysłała mi fotkę dekla, którym byłem zainteresowany, jednak nie zdecydowałem się na zakup tego zegarka, gdyż dosłownie 2 dni wcześniej kupiłem w chromowanej kopercie bardzo podobny egzemplarz za 42 zł, który jest w nieco lepszym stanie (http://allegro.pl/wostok-i2686205166.html).

 

Poniżej fotka tego WOSTOKA w chromie za 42zł:

post-51429-0-04438300-1350036961_thumb.jpg

Edytowane przez Akwafan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwafan Twoje podejście do tematu jest radykalne, ale jak to mówią "w tym szaleństwie jest metoda" ;). Zwróciłeś mi uwagę na kilka kwestii. Odnawianie zegarków to nie moja bajka. Życzę wytrwałości!

Edytowane przez corn86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Akwafan

Akwafan Twoje podejście do tematu jest radykalne, ale jak to mówią "w tym szaleństwie jest metoda" ;)

Nie nie kolego, moje podejście do tematu nie jest aż tak bardzo radykalne, gdyż podobnie jak większość tutaj piszących, ja również preferuję zegarki w 100% w oryginale, ale kupuję tylko takie, które są w bardzo dobrym stanie. Zdarza się również, że staram się przywrócić ten dobry stan właśnie przez renowację, ale robię to rzadko.

 

Posiadam również zegarki w 100% oryginalne, łącznie z szybką i koronką, jak np. ten POLJOT poniżej:

Edytowane przez Akwafan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Akwafan

Mam 5 sztuk tego modelu i wszystkie w oryginale:

post-51429-0-38242000-1350066607_thumb.jpg

Edytowane przez Akwafan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D@dik

Zainwestowałeś w tego Wostoka Akwafan - chylę czoła. Tarcza łucza była jednak IMHO całkiem znośna i pod szkłem nowym lub wypolerowanym wyglądałaby bardzo dobrze. Fajnie, że te zagareczki przywróciłeś do życia.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Akwafan

Zainwestowałeś w tego Wostoka Akwafan - chylę czoła. Tarcza Łucza była jednak IMHO całkiem znośna i pod szkłem nowym lub wypolerowanym wyglądałaby bardzo dobrze. Fajnie, że te zegareczki przywróciłeś do życia.

Z przemiany WOSTOKA jestem nieprawdopodobnie zadowolony, ponieważ to naprawdę piękny zegarek i podobał mi się nawet w takim stanie, w jakim był przed renowacją, a co do ŁUCZA, to zrobiłem to bardziej z ciekawości (gdyż to moja pierwsza renowacja) niż z prawdziwej potrzeby serca :)

Edytowane przez Akwafan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co uda się zdziałać z poniższych części:

post-50051-0-21572400-1351633955_thumb.png


Grumpy old man...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę - skąd masz oryginalną koronkę??? Daj lepsze foty po, bo ni widac najlepiej. Ta tarcza taka była, czy jest po renowacji???


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę - skąd masz oryginalną koronkę??? Daj lepsze foty po, bo ni widac najlepiej. Ta tarcza taka była, czy jest po renowacji???

 

tarcza oryginalna -nie jest odnawiana. w poniedziałek kupię baterię do aparatu dam lepsze fotki.

 

zegarek jest w 100% oryginalny - zegarmistrz się postarał. kupił nawet na moją prośbę stary werk kirowa automat jako ewentualnego dawcę ale obyło się bez transplantacji

 

w związku z powyższym mam jeszcze sam werk kirowa automat ale z nim jest problem. wahnik ma luzy nawet po wymianie łożysk gdyż już spiłowana jest główna oś zegarka i lata w łożyskach i trzeba by było ją dorobić ale nie ma chętnego na taką robotę więc werk poczeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary problem w praktycznie każdym zegarku z łożyskiem ślizgowym wahnika. Os po czasie się wyrabia i wahnik zaczyna latać. Najlepiej jest wtedy po prostu wymienić oś i łozysko w wahniku i tak się robi, ale do Rodiny po prostu nie ma juz osi, wiec jest problem.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem zegarmistrza który podjął się dorobienia osi i łożysk więc jet nadzieja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic wielkiego, ale cieszy :)

przed odświeżeniem

post-54988-0-80481100-1354092839_thumb.jpg

i po

post-54988-0-91503900-1354092877_thumb.jpg

 

Odświeżenie zewnętrzne wykonane we własnym zakresie, tj. mycie koperty (ciepła woda+płyn do mycia naczyń+szczoteczka do zębów), usunięcie rys ze szkiełka (papier 1000+2500+pasta Bril 852), lekkie opłukanie tarczy (indeksy są malowane, bogatszy o poprzednie doświadczenia bałem się w takim przypadku nawet ciepłej wody z mydłem).

Zegarmistrz - czyszczenie+smarowanie werku+nowa stara koronka oryginalna

Pasek na razie jest jaki jest, stary z jakiejś tkaniny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lekkie opłukanie tarczy (indeksy są malowane, bogatszy o poprzednie doświadczenia bałem się w takim przypadku nawet ciepłej wody z mydłem).

 

jesli szukasz tarczy w stanie idealnym

http://allegro.pl/ra...2836466132.html

Edytowane przez Treevill

Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Treevill, ale za tą cenę to niech znaki czasu pozostają, może gdzieś, kiedyś trafię jakiś złomek z dobrą tarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście już tego złoma wykopanego na aukro... Pokazywałem go parę dni temu...

 

 

dsc07039l.jpg

 

Okropna, ohydna, zardzewiałą sława, ale za to rzadka, 32-kamieniowa. Koperta z tyłu tez mały koszmarek...

 

 

dsc07048q.jpg

 

Ale z przodu już nie az tak, a tarcza - prawie marzenie!

 

 

dsc07046m.jpg

 

 

Warto by było toto naprawić, ale... jak??? Wyszedłem z założenia, ze 2427.K5, którym kiedyś było to zardzewiałe coś na zdjęciu, jest po prostu 2427 z nieco zmienionym automatem. Dlatego podstawą było odratowanie tych elementów, które na pewno nie są wymienne... A perspektywy nie były ciekawe - oba koła automatu byuły całkiem zablokowane...

 

dsc07044h.jpg

 

 

No tak - syf z malarią. To zardzewiałe ostatnie koo przekładni pewnie da się wymienic, ale reszta musi zostać...

Niedobrze, ze tak to wygląda po kąpieli w wielu środkach czyszczących, penetrujących i smarujacych. Ciekawe jednak, ze mechanizm działa dobrze. Blokuje się jak trzeba... w końcu światełko w tunelu.

 

Wkrótce przyjechał też "dawca" w zasadzie kompletnego mechanizmu i odbudowa ruszyła pełną parą.

Szybko okazało się, ze wstępne zaożenia, ze po prostu przełozę sobie automat i będzie grało, okazały się błędne.

K5 to zupełnie nowy mechanizm, praktycznie zaprojektowany od nowa:

 

dsc07054n.jpg

 

 

dsc07053mp.jpg

 

 

Trzeba było pół mechanizmu rozbebeszyć, zeby pozamieniać te mostki, ale okazało się to dziecinnie proste.

Teraz najgorsze:

 

dsc07052g.jpg

 

No jaja jak berety, jak to mówią! Byłem pewien, ze ponieważ to K5 z "normalnym", ślizgowym łożyskiem, to sobie je podmienię na takie z 2427 i będzie OK, a tu taka wtopa. Chcąc nie chcąc, musiałem, po usunięciu wierzchniej warstwy rdzy, wstawić tą kupkę nieszczęścia z powrotem do mechanizmu :(

 

Uff... nie tak, jak bym chciał, ale jest:

 

 

51482742.jpg

 

 

69455888.jpg

 

Oczywiście widać, że to dwa mechanzimy złożone do kupy, bo część mostków ma ścięty brzeg. Można je wymienić, ale oczywiście w tej chwili nie posiadam. Może kiedyś, kto wie... Póki co mechanizm zabezpieczony zostaje deklem:

 

 

63259762.jpg

 

I mamy gotowy zegarek!

 

 

42970320.jpg

 

 

83140131.jpg

 

 

98194958.jpg

 

Stary trup znowu działa i odmierza czas. Niezbyt dokłądnie, bo przydałby się jeszcze normalny serwis pozostałej części mechanizmu, ale to i tak ogromny postęp! O ile to, ze mechanizm działa w zasadzie nie jest niespodzianką, o tyle to, ze nakręca się lepiej niż Sława którą czasem zakładam, z pięknym, błyszczącym 2427 jest już dużym zaskoczeniem. Nie wiem, ile by to pociągnęło noszone, podejrzewam, ze za tydzień padłoby zardzewiałe łożysko wahnika, a sprzegiełka tydzień póxniej, ale do kolecji nadaje się nienajgorzej, bo to bardzo rzadkie znalezisko!

Mam już nawet dobry adres do wysyłki i zegarek zasili porządną kolekcję. A ja mam sporo radości z przywrócenia tego trupa do świata żywych. Można oczywiście wstawić tam po prostu 2427 i nawet go nosić, ale przecież w tych sławach chodzi m.in. także o mechanizm, którego uratowanie w możliwie najlepszym stanie było priorytetem. I udało się. Nie tak, jak bym chciał, ale i tak jestem zadowolony z efektu!


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo , z wypolerowanym pleksi jeszcze lepiej by wyglądał


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo , z wypolerowanym pleksi jeszcze lepiej by wyglądał

 

Kupił go Kolega z forum, który pisał, zeby szkła nie ruszać, bo ma od cholery i sobie wymieni. Także nie ruszałem. Oczywiście pierwotny plan zakładał jego wymianę.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.