Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Polandd

Mechanizm automatyczny & kwarcowy

Rekomendowane odpowiedzi

Nisko upadają Szwajcarzy.

 

Nie, to by nie było zgodne z prawdą. Pisałem wyżej - zegarek kwarcowy w podejściu szwajcarskim jest zegarkiem najtańszym. Kiedyś było inaczej (wtedy Omega i Rolex kombinowały z HEQ), ale to kiedyś się skończyło. Aktualnie wszystkie "moce produkcyjne" skierowane są na produkcję najbardziej opłacalną - zegarków mechanicznych. Istnienie zegarków kwarcowych w ofercie jest spowodowane tym, że jest na to market (tak jak z damskimi, kwarcowymi kalibrami u Patka - części kobiet zapewne trudno zrozumieć, że zegarek mechaniczny trzeba ustawiać/nakręcać - stąd żeby nie stracić klienta - są i takie kalibry). Niemniej nie robi się nic, żeby zepsuć sobie rynek zegarków mechanicznych, więc z zasady ten kwarc nie może być za wygodny - są to stare, nastoletnie kalibry i nie rozwijane. Pewnie jakby poszukać, to wiek ETA Thermoline może być spory.

W masowej świadomości zegarek kwarcowy to tania namiastka mechanika. Do tego się nawet Japończycy dostosowali, wypuszczając na świat specjalne "kolekcje międzynarodowe", w których są produkowane w Chinach i Tajlandii tanie wersje japońskich zegarków - zamiast szafiru - szkło mineralne, zamiast twardego tytanu - stal nierdzewna, zrobione na szybko bez specjalnej staranności. Grunt, że zgodne z oczekiwaniem odbiorcy - czyli tanie. Dokładnie z tej przyczyny Casio wyprowadziło z Europy Oceanusy - oficjalnie są obecne już tylko w USA. A linie typu Grand Seiko nigdy nie wyszły oficjalnie poza Japonię, ostatnim pomysłem Seiko wyjścia z czymś lepszym na świat jest Ananta. Citizen próbuje od innej strony, przejął Bulovę i pod tą marką "swiss made" proponuje HEQ z płynącą sekundą.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niemniej nie robi się nic, żeby zepsuć sobie rynek zegarków mechanicznych, więc z zasady ten kwarc nie może być za wygodny - są to stare, nastoletnie kalibry i nie rozwijane. Pewnie jakby poszukać, to wiek ETA Thermoline może być spory.

Mnie taką postawą w ogóle zniechęcili do szwajcarskich zegarków. Na pewno nie zachęcili do mechanika. A już dwa razy się sparzyłem. Kiedyś mi szwajcarski kwarc nawet do końca rocznej gwarancji nie wytrzymał. Nie dało się naprawić - dostałem zwrot gotówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sergserg - prosze podstawę twierdzenia, że Omega i certina powstaja w jednej fabryce.

 

Tutaj dokument do pobrania:

http://www.swatchgroup.com/en/content/download/2937/111935/version/9/file/2010_annual_report_complete_en.pdf

 

Strony 90-98 - "Production - Watches"

Najlepiej przeczytać całe, zauważyć też czego nie ma w tym dziale dokumentu.

 

Strona 210 "The Swatch Group Companies - As At 31.12.2010"

ostatnia kolumna oznacza rodzaj działalności - produkcja to niebieski trójkącik, zarządzanie (corporate) - czerwony, sprzedaż i dystrybucja (watches & jewerly) - szary kwadrat

druga kolumna to obszar działania

W tabelce sugeruję odszukać nazwy brandów i przyjrzeć, do jakiego rodzaju została zakwalifikowana działalność w tych miejscach.

To się pokrywa z brakiem tych części TSG w dziale "Production - Watches"

 

Strony 106-108 "Swatch Group R&D"

Też dobrze przeczytać o tym, gdzie projektuje się nowe zegarki.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sergserg, jaki procent zegarków SG i jakie części są robione w Szwajcarii, a jakie gdzieś indziej i gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sergserg, jaki procent zegarków SG i jakie części są robione w Szwajcarii, a jakie gdzieś indziej i gdzie?

 

To są najbardziej chronione tajemnice. Jeślibym Ci powiedział, to potem musiałbym Cię zastrzelić :unsure:

 

Prawo do używania "Swiss Made" jest opisane w wikipedii, co do mechanizmów, to 50% wartości (wartości, nie części) bez kosztów złożenia musi być szwajcarskie, złożenie w Szwajcarii.

Co do zegarków - mechanizm szwajcarski (czyli taki jak wyżej), włożenie mechanizmu do koperty - w Szwajcarii, kontrola i regulacje - w Szwajcarii.

 

Poza tymi wymogami resztę możesz wyprodukować gdzie chcesz (w sensie - gdzie Cię to mniej kosztuje).

 

Co do TSG, to patrząc w tabelkę w raporcie, mają coś w Chinach, co jest podpisane jako "Components":

Zhuhai SMh watchmaking co. ltd, Zhuhai

W Malezji (też "watch components"): Micromechanics (M) Sdn Bhd, Ipoh

W Tajlandii ("movements and components"): eta (thailand) co. ltd, Samut prakan

 

Oprócz tego Niemcy, Włochy, Francja. Reszta - wszystko zakłady produkcyjne w Szwajcarii.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że ten wątek należy gdzieś przenieść,nawet poza forum tematyczne dla dalekowschodnich zegarków,bo w dziale "Orient" zwyczajnie marnuje się.Ktoś kto nie lubi "japońców" nigdy go nie przeczyta - a wątek jest naprawdę fascynujący ! Nie sądziłem ,że tak ciekawa może być dyskusja o drganiach oscylatora kwarcowego,zegarkach HEQ lub certyfikacie COSC :-)

 

Co mnie najbardziej zadziwiło ? Dotychczas nie było dla mnie "wyższej formy" zegarka niż zegarek sterowany radiowo,najlepiej z jakimś "tusolarem",czyli "samoładujący" się zegarek najdokładniejszy z dokładnych,czyli oczywiście wielka trójka - Brightz,Attesa i jeszcze bardziej oczywiście Oceanus.A przecież mieszkając w Polsce koło Mainflingen jesteśmy uprzywilejowani w stosunku do znacznych obszarów globu ,gdzie nie ma sygnałów z sześciu nadajników - Moskwy,Sydney,Wysp Kanaryjskich itd.My posiadając odpowiedni zegarek możemy korzystać z tego dobrodziejstwa.Dlatego czytając wątek uświadomiłem sobie,że zegarki HEQ mają sens i mogą być poważną alternatywą dla czasomierzy "radiowych",dotychczas dla mnie bezkonkurencyjnych.Być może kiedyś kupując kolejny zegarek nie będzie to któryś model Casio Oceanusa a na przykład Bulova Precisionist ? W końcu to "Japan" i to "Japan" :-) . To był ukłon w stronę sergserga :-)

 

A teraz ukłon w stronę Gradorego :-) Posiadam zegarek Zeppelin Transatlantik 7696-4 Chronograph Alarm Quarz (skopiowane ze strony głównego importera) z mechanizmem ETA G10.791 kwarcowy, 4 kamienie, 13 1/4'", 4.55Hz, bateria No 380 (SR936PW) 1.55V, autonomiczność 28-miesięcy (również skopiowane ze strony importera).Jak się dowiedziałem na jakimś forum (Gdzie ? Nie pamiętam) ów mechanizm ETA G10.791 jest niczym szczególnym i zawodnym na dodatek.Zegarek kupiłem,bo się wspaniale nazywa i jest naprawdę piękny.Mam taki zwyczaj,że każdego pierwszego dnia danego miesiąca nastawiam dokładnie moje zegarki,ale z Zeppelinem zrobiłem eksperyment i nie nastawiany chodził sobie od początku listopada do końca lutego.Różnica ze wzorcowym atomowym Casio wyniosła 5 sekund.Uznałem więc,że rzekomo zawodny i do niczego ETA G10.791 osiągnął rezultat bardzo dobry :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie brak na forum ciekawych i rzetelnych informacji odnośnie zegarków kwarcowych. Kopalnią wiedzy jest WatchUSeek (w skrócie WUS), na którym kwarcowe HEQ ma swoje własne forum. Z polskich, rodzimych for zegarkowych znam jedno, które zdecydowało się otworzyć dedykowane dla ciekawszych zegarków kwarcowych podforum. Więc jakaś informacja przewija się czasem po macoszemu.

Owszem, są stałe wątki o G-Shockach i Oceanusach - ale w tych brandach nie ma HEQ.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe post scriptum.W południowej Bułgarii sygnał z Mainflingen nie dociera ,więc jak komuś zależy na dokładności to HEQ jest jedynym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromna paczka konkretnych wiadomości, dzięki.

Faktycznie warto by przyczepić bardziej na wierzchu, może pod innym tytułem :) bo automaty gdzieś zniknęły w tle.

A różnice między mechanizmem kwarcowym są całkiem interesujące i mało znane.

Podsumowując chyba się nie pomylę:

Kupując zwykły kwarc - "możemy otrzymać" bardzo dokładny zegarek,

kupując HEQ - OTRZYMAMY bardzo dokładny zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując zwykły kwarc - "możemy otrzymać" bardzo dokładny zegarek,

kupując HEQ - OTRZYMAMY bardzo dokładny zegarek.

 

Ja bym napisał, że zwykłemu kwarcowi zdarza się być bardzo dokładnym - zależy to od złożenia różnych warunków i ma raczej charakter chwilowy. Zaś HEQ to mechanizm pomyślany tak, aby mocno zwiększyć szanse na dokładność w działaniu długofalowym (przez istotne ograniczenie czynników, od których ta dokładność zależy).


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, tylko tytuł jakoś nie bardzo w temacie :)

 

Przeglądam właśnie automatyczne Orienty, i szukam wiadomości o ich mechanizmach...

Trafiłem "w średniej półce", na oznaczenia kalibrów:

 

40 P 51 /z GMT/

46 R 41

46 N 45 niewiele jednak mi to mówi...

 

Czy ktoś wie, jakie mechanizmy Orienta można porównać z bardziej znanymi,

np. Seikowym 6R15 , czy ETA 2824 ? Może zechciałby się podzielić wiedzą...

 

Co jest dobre, a co mniej dobre, czego lepiej unikać... ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Seiko 5 od 21 lat. Działy się z nim różne rzeczy w wyniku czego był wielokrotnie naprawiany. Jednak mechanizm automatyczny przez 20 lat ani razu nie uległ awarii. W tym czasie wymieniłem 2 razy szkło z powodu licznych zarysowań, jeździłem na rowerze po lesie, wybojach godzinami dziennie. W moim wypadku mechanizm automatyczny dał zawsze rade. Przez 10 lat był to mój jedyny zegarek nie ściągany z ręki. Od 3-4 lat więcej leży niż jest noszony. Zajmuje gogne miejsce jako pamiątka 18 urodzin. (Wiem odpowiedź na post po 3 latach ...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako wieloletni użytkownik zegarków kwarcowych powiem jedno: nigdy więcej baterii. No dobra, prawie nigdy - typowo sportowy zegarek wpasowujący się w moje potrzeby to kwarc cyfrowy (ze stoperem w obie strony, tani jak barszcz i tolerancyjny na wstrząsy >>click<<). Na co dzień tylko mechanik - biorąc pod uwagę cenę podstawowych modeli (Seiko 5 już od niecałych 200zł, eleganckie Orienty od 300pln po ściągnięciu ze wschodu) ... jak sobie przypomnę, że na kwarce (zwykłe, bez komplikacji) wydawałem kiedyś po 250zł to mnie ściska w dołku :) 

Oczywiście każdemu według potrzeb, obie technologie się wymieniają, ale kupno elektryka bez udziwnień (wskazówki i datownik) za 2-3 stówy wydaje się rozrzutnością. 


Ticking away the moments that make up a dull day.

To już ostatni zegarek, więcej nie kupuję. O! Zegarek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.