Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chronofil

Wklejanie szkieł mineralnych

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - czego szanowni Koledzy używają do wklejania szkieł mineralnych?

Głównie interesuje mnie mocowanie wypukłych szkieł mineralnych w zegarkach kieszonkowych.

Ostatnio nabyłem GS HYPO CEMENT. Niestety, albo jest to kiepski klej, albo ja się nie umiem nim posłużyć - szkiełka się nie trzymają.

Proszę o konkretne porady


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkiełek się nie wkleja. A jak nie ma innego wyjścia, to tylko takie co nie wypadają a tylko sie obrcają i wtedy wystarczy klej typu cjanopan.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, Piotrze, ale mam parę konkretnych egzemplarzy, w których szkła się nie trzymają. Wydumałem sobie, że po prostu je wkleję, no i jest problem czym?

Albo podpowiedz, jak takie szkło zamocować :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jest problem czym?

Albo podpowiedz, jak takie szkło zamocować :)

 

 

Witam szkło powinno być na wcisk, ale mało kto potrafi to zrobić, niestety szkiełka nie chcą się wyginać :-(

Tak jak napisał Piotr kropelka czy GS HYPO CEMENT mogą go tylko ustabilizować.

Niektórzy zegarmajstrzy używają też kleju do szkła utwardzanego UV spróbuj może to Ci pomoże.

 

pozdrawiam

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Można też użyć bardzo gęstego bezbarwnego laku szybkoschnącego, ale warunek jest taki jak koledzy wyżej napisali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Spróbuję poeksperymentować. W takich niewypadających, obracających się też stosowałem cyjanopan Loctite'a i wszystko jest ok.

Teraz jeszcze jedno - jak w takim razie w domowych warunkach osadzić takie szkło na wcisk? Myślałem o podgrzaniu pierścienia i schłodzeniu szkła, ale podejrzewam, że może się to skończyć popękaniem szkła. Oczywiście, mogę pójść do zegarmistrza, no ale nie o to mi chodzi w tej zabawie. Zresztą miejscowy zegarmistrz i tak nie będzie miał odpowiedniego rozmiaru szkła :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkła płaskie z plastikową ramką osadza się na wcisk, jeśli się ma odpowiednią prasę. Jeśli się nie ma to można wkleić bezbarwnym klejem dwuskładnikowym, albo klejem UV. Podobnie można wklejać grube szkła zegarków odkrytych. Cienkie szkła mineralne w zegarkach krytych były osadzane na wcisk, za dawnych czasów, teraz pewnie też. Klej dwuskładnikowy ma takie zalety, że dobrze wypełnia i nie zostawia plam tak jak kropelka. Szkła z tworzyw, fasonowe, również wklejamy, bez naprężeń wstępnych, chyba że wytwórnia przewidziała inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, Piotrze, ale mam parę konkretnych egzemplarzy, w których szkła się nie trzymają. Wydumałem sobie, że po prostu je wkleję, no i jest problem czym?

Albo podpowiedz, jak takie szkło zamocować :)

Jeżeli nie ma możliwości zdobycia odpowiedniego szkiełka (do każdej średnicy idzie dobrać odpowiednie) i/albo nie da się poprawić ramki, co jak myślę w Twoim wypadku może mieć miejsce, to pozostaje jedynie klejenie, ale zaznaczam, że jest to wysoce niefachowe. No i niełatwe, bo trzeba znaleźć klej o wysokiej adhezji zarówno do szkła jak i do metalu. Najlepsze będą tu chyba kleje akrylowe utwardzane promieniami UV, ale 100% gwarancji też nie dają...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jak rozumiałem pytanie dotyczyło czy są jakieś sposoby/sztuczki

jak wcisnąć szkło do ramki - i tu nikt nie udzielił fachowej rady.

Ja jestem w stanie dorobić szkiełko z dokładnością do 0,1

natomiast co jest jak i to jest za duża tolerancja.

 

Co do klejenia to tak jak wcześniej napisałem spróbuj kleju UV

jest produkowany przez wiele firm m.in. przez Loctite'a lub popytaj u szklarzy robiących akwaria.

 

pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak rozumiałem pytanie dotyczyło czy są jakieś sposoby/sztuczki

jak wcisnąć szkło do ramki - i tu nikt nie udzielił fachowej rady.

Jakiej sztuczki? Trzeba mieć poprostu przyrząd do wciskania szkiełek, innej fachowej rady nie ma. Jest kilka typów takich wyciskarek, można też wciskać szkiełka przy pomocy tokarki zegarmistrzowskiej zakładając odpowiednie oprzyrządowanie do wrzeciona i konika.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej sztuczki?

 

Mam dwie wciskarki, jedną nota bene kupioną od zegarmistrza z Poznania :)

 

/stare kleszcze z wymiennymi odpowiednio profilowanymi drewnianymi grzybkami/

 

ale przy próbie odkształcania grubych szkiełek do kieszonek w większości przypadków

kończyło się to pęknięciem szkiełka - dobrze że nie mam problemów z dorobieniem nowego.

A może jestem za gruboskórny lub za brutalny :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jestem za gruboskórny lub za brutalny :) .

Trzeba dobrze dobrać komplet grzybków, od drewnianych lepsze są nowoczesne grzybki z tworzywa sztucznego (bodajże teflonowe).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Panowie, za podpowiedzi.

Odpowiednich grzybków nie posiadam, więc póki co samodzielne wciskanie odpada, bo eksperymenty zapewne źle sie skończą... ;)

Wypróbuję sugerowany klej utwardzany UV


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Grzybki można wytoczyć nowe,ale lepsze są te teflonowe.Ja szklanki zakładam ręcznie bez użycia grzybków i praski które oczywiście tez posiadam.Przy zakładaniu plasticzana operujemy szkiełkiem,przy zakładaniu szklanki operujemy ramką oczywiście na wyczucie bo odkształcić taka czy złamać to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.