Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Robson01

Miłośnicy whisky ("wody życia") - łączmy się.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym założyć (oczywiście za zgodą "władz" forum smile.gif ) temat zbiorczy traktujący o whisky szczególnie tej z ojczyzny Williama Wallace'a, a najlepiej tzw single malt.

Dział wydaje się właściwy, bo przecież temat ten jest ze wszech miar miły, łatwy, przyjemny i szczególnie towarzyski (czyli zgodny z opisem działu tongue.gif ) Zawsze też można połączyć pasję do whisky z pasją do zegarków. Nie ma to jak zachwycać się nowym nabytkiem przy szklaneczce kilkunastoletniej Uisge Beatha.

Być może znajdą się na tym Forum inni smakosze tego trunku gotowi podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie.

 

A póki co: Slainte Bha!

Edytowane przez Robson01

Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, że od paru lat mieszkam w Anglii to i whiskey poznałem odrobinę.Przyznam szczerze, że wcześniej( w Polsce) to tylko Jasio i Ball...

Jakimś wielkim smakoszem oczywiscie nie jestem, poprostu lubie pomoczyć gębę w szklanecce ;). Raczej tych drogich nie pijam, lubię Talisker i Lagavulin, ale na JD też się nie obrażam :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu byłem wielkim miłośnikiem... ;)

Wolę jednak zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co poniektórzy koledzy na tym forum, dobrze wiedzą jakim jestem smakoszem tych truneczków - jest to moja druga pasja po zegarkach ;)

 

Dużo by pisać, w każdym razie przez moje łapki przewnieło się jak myśle już większość singielków, a co się za tym najezdziłem, to moje :)

 

Dla poczatkujących polecam dwie książeczki :

 

Whisky leksykon smakosza Davida Wisharta, i Whisky kolekcja wiedzy i życia Charlesa Macleana

 

ps jest już zresztą podobny temat.

Edytowane przez carlito1

"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ps jest już zresztą podobny temat.

No to źle coś szukałem, bo nie znalazłem ;)

 

Osobiście uważam, że Lagavulin 16YO to wyśmienita whisky, chociaż nie polecam jej do rozpoczynania przygody z tymi trunkami.

Dobrze wypada też The Macallan (pomijam 10YO) chociaż obecna linia tej gorzelni Fine Oak to już nie to.

Generalnie na imprezie w większym gronie doskonale się sprawdza Jack Daniels (z lodem) chociaż jak wiadomo z whisky szkocką raczej nie ma nic wspólnego.

Wypada się cieszyć, że obecnie u nas jest już całkiem przyzwoity wybór whisky, a czasy gdy wypasionym jej przedstawicielem był "jasio wędrowniczek" minęły (mam nadzieję) bezpowrotnie.


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim :)

 

Serdecznie polecam :

 

Aberlour 10 i 15

Ancnoc 12 i 16

Limitowany Ardbeg Blasada (nie mylić z normalnymi Ardbegami, ktore są mocno torfowe i nie każdemu smakują)

Auchentoshan 12 jak 18 (jedne z moim ulubionych singielków), oraz oczywiscie 21 letnia.

Balblair, w zasadzie wszystkie B. bardzo polecam - smak owoców, cos pysznego.

Balvenie w większości roczników są naprawde pyszne.

Bowmore 15 i 18 (12 jest z tego co pamietam torfowa, srednia w smaku)

Cardhu - na dzien dzisiejszy najczesciej pita szkocka przeze mnie - pyszna.

Cragganmore 12

Dalmore 12 jak 15

Glen Moray 12 i 15

Glenfiddich i Macallan - podstawa singielków, obowiązkowo do spróbowania, każdy rocznik smakuje inaczej (tutaj musze sie pochwalić, że posiadam 30 letniego, limitowanego Glenfiddicha, którego dostałem od znajomych pod choinke - coś pieknego)

Glenlivet (wszystkie roczniki) również jedna z moich ulubionych whisky.

Glenmorangie, jest ich sporo, i na pewno warte grzechu.

Talisker, Tamdhu, Knockando, Highland Park - również warto spróbować.

 

To tak w wielkim skrócie ;)


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem bardzo bardzo początkującym jeśli chodzi o ten wspaniały trunek.

Ale smak mi bardzo odpowiada, na początku piłem z cola to teraz juz tylko samą whisky piję.

Bardzo miło można spędzić czas na czytaniu lub słuchaniu muzyki ze szklaneczka czegoś dobrego:)

 

Co piłem bardzo podstawowe trunki JW, Ballentines, Jack Daniels (chociaż to nie szkocka ) Jim Beem i jescze jakies podstawowe.

Ale ostatnio miałem przyjemność skosztować single malt Highland Park 12 YO rewelacja ;)

Edytowane przez bakero

Moje zegarki: CYMA na ETA2783, SEIKO SNKE63K1, LORUS RXN55BX9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Picie single malta z colą to barbarzyństwo ;) , jak mawiają szkoci "do whisky można dodać dwie rzeczy: odrobinę wody (bez gazu) i jeszcze więcej whisky :)

 

Jeżeli chodzi o Auchentoshan to polecam Three Wood - doskonała na początek przygody z whisky (podobnie jak pozostałe wyroby tej gorzelni).

Co do Glenfiddich to na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem 18 letnia Excellence (znacznie lepsza od klasycznych 12,15 i 18 letnich). Niestety ma dwie wady: cenę oraz problemy z dostępnością - można ją kupić tylko na wolnocłówce i ponoć w Japonii.


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do każdej wypijanej flahy przyłóżcie zegarek i zróbcie zdjęcie


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ma dwie wady: cenę oraz problemy z dostępnością - można ją kupić tylko na wolnocłówce i ponoć w Japonii.

Nie jest tak zle z dostepnościa, przynajmniej w szkocji.

 

Robson (jak Ci na imie?), piłeś Cardhu? Naprawde polecam, nie wybrażam sobie wieczorka bez szklaneczki tej Whisky :P

Edytowane przez carlito1

"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Miłosnikow Wody Życia

 

tez ja lubie a najlepiej duzo i z lodem, a z marek to bardzo mi smakuje Lauders i Grants - rozsadny stosunek ceny do jakosci.


jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Naprawde polecam, nie wybrażam sobie wieczorka bez szklaneczki tej Whisky :)

haha Michał, teraz też tak mam jednak kiedy moja małżonka pracowała w http://www.czarnybor.rubikon.pl/ to cięzko było z tą wieczorna szklaneczką :D

Na szczęście teraz pracuje w szpitalu psychiatrycznym więc z trunkami mam luz :P za to z innymi rzeczami gorzej :)

Co do trunków, to wiem, że nie jest to dokładnie Twój typ, ale jako ciekawostkę polecam Ci Starkę - nic lepszego i bardziej tradycyjnego w Naszym kraju nie powstawało i nie poiwstaje :D

A co do walorów smakowych :( palce lizać

Edytowane przez karol1302

kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol, z chęcia spróbuje :P


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Picie single malta z colą to barbarzyństwo :( , jak mawiają szkoci "do whisky można dodać dwie rzeczy: odrobinę wody (bez gazu) i jeszcze więcej whisky :P

Zgadzam się, ale tylko połowicznie - nigdy nie dodaję wody!... :D


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malty tylko z 2-3 kostkami lodu, a i to nie zawsze. Choć tak naprawde powinno się pić nawet bez lodu, żeby poczuć prawdziwy smak.

 

Z irlandzkich Whiskey polecam Redbreast - coś przepysznego.

Edytowane przez carlito1

"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carlito na imię mam Robert, owszem piłem Cardhu jest bardzo delikatna w smaku (jak dla mnie) i mimo że stanowi główny składnik blendów marki Johnnie Walker (czerwony jest okropny :P )to niezaprzeczalnie można czerpać przyjemność z jej picia.

Co do picia single maltów (w przeciwieństwie do blendów)z lodem i colą - moim zdaniem to trochę bez sensu, zabija się tym sposobem wszystko co najlepsze w tym trunku. Lód podobnie jak zbyt duże stężenie alkoholu "nokautuje" kubki smakowe. Odrobina wody pięknie "otwiera" whisky. Często jak degustuję nową whisky biorę trochę na język nierozcieńczonej, a następnie dolewam "kilka kropel" wody. Zupełnie inne doznania.


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak na szybko - Dalwhinnie 15YO.

Malt z Highlands - duże oczekiwania i niestety do pewnego stopnia rozczarowanie.

Pachnie dość przyjemnie kwiatami, w smaku owocowa słodycz jak dla mnie zbyt "monotonna" brak silniejszych akcentów. Jak na 15 lat leżakowania niestety słabo. Żałuje że otworzyłem - mogłem dać w prezencie ;)


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygode z whisky dopiero zaczynam. Jak do tej pory najbardziej posmakował mi Chivas 12yo.

Panowie ten trunek powinno się pić ciepły czy schłodzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z tym trunkiem rozpoczęła się od wypicia ze szwagrem 0,7 l Red Label w rekordowym czasie 40 minut - profanacja tak szlachetnego trunku. Oczywiście trunek nam się odwdzięczył :)Lubię JD, Chivas i wciąż z sentymentem wracam do Red Label.


Krystian "KriSu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Whisky generalnie powinno mieć temperaturę pokojową. Co do Red Label to jak dla mnie jest on nieakceptowalny w smaku. Natomiast Chivas Regal i Jack Daniels są zdecydowanie lepsze od Jasia Wędrowniczka. Szczególnie edycja single barrel JD.


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Whisky powinna mieć temperaturę pokojową (ok 21°C) tak jak napisał Robson01 lub nieco niższą, ale nie może być schłodzona poniżej kilkunastu stopni ponieważ wtedy bukiet całkowicie się zamyka, podobnie dzieje się w przypadku dodania dużej ilości lodu. W temperaturze pokojowej trunek najlepiej oddaje swoje aromaty, a dodanie kilku kropel chłodnej wody mineralnej jeszcze bardziej poszerza spektrum smaków. Nie wyobrażam sobie picia mocno schłodzonego single malta. Piłem natomiast dawno temu JD schłodzonego do 3°C - tragedia?


Lubię małe zegarki…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy irlandzka whiskey np. Bushmills ma coś wspólnego z kukurydzą jak w przypadku amerykańskich trunków?


rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest między innymi z niej robiona.


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o whisky z Kanady? Ostatnio kupiłem canadian old special whisky guard house (za diabła nie wiem, które to nazwa :) ) i powiem, że bardzo, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. I btw whisky, czy whiskey ?


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to Canadian whisky.

Generalnie w Kanadzie produkuje się tylko blendy (główny składnik to kukurydza)


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez docent
      Witam serdecznie !
      W trakcie wycieczek po Szkocji często mijam zegary słoneczne w różnych ciekawych miejscach.
      Niestety nie zawsze mam przy sobie aparat ale obiecuję poprawę.
      W miniony weekend zawitałem w Aberdeen i natrafiłem na taki oto bardzo ciekawy zegar słoneczny
      znajdujący się na budynku jednej z najstarszych w okolicy ... Loży Masońskiej .
      W budynku loży znajduje się również kamienna posadzka w kształcie gwiazdy ze znakami zodiaku,
      której niestety nie miałem sposobności zobaczyć. (Może następnym razem)
      Fotka posadki pochodzi z w/w strony.
       

       
       

       
       

       
       

       
       
      POZDRAWIAM CIEPLUTKO !
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.