Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Robson01

Miłośnicy whisky ("wody życia") - łączmy się.

Rekomendowane odpowiedzi

Z artykułu wynika, że leżakowanie w butelce wpływa na whisky. Pozwolę sobie przekopiować kawałek tekstu :)

 

"Jest jednak jeszcze coś określanego przez ekspertów jako „Glass maturation” czy „old bottle effect”. Whisky leżące bardzo długo w butelkach zaczynają zmieniać swoje właściwości. Jest to spowodowane wewnętrzną integracją samego trunku, oraz niewielkim utlenieniem za sprawą powietrza znajdującego się w szyjce i przedostającego się przez korek."

Edytowane przez Lestaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leżakujące BARDZO DŁUGO w butelkach i jest to racze efekt utleniania a nie dojrzewania.

 

To ja też skopiuję akapit wyżej:

„Nie ważne, jak długo będziemy trzymać  whisky w domowym barku – nie zyska ona na jakości”

Co rozumiemy przez Dojrzewanie? Wina i cześć piw dojrzewają w butelkach dlatego, że zawierają resztki drożdży dzięki którym refermentują w butelkach. Whisky jest destylowana, więc żadnych żywych drożdży nie ma prawa być w samym alkoholu. Whisky „starzeje się” przy kontakcie z drewnem beczki (oczywiście wino i piwo też może przed rozlaniem leżakować w beczce) , wnikając w pory drewna i zabierając z niego smak, zapach i barwę.

 

Choć po tym co napisał tutaj:

"Jeżeli ktoś z was ma przypadkiem jakąś starą butelkę Chivasa czy Johnnie Walkera, która kupił ktoś z rodziny i leży w barku od 30-40 lat, to zamiast spróbować ją spieniężyć polecałbym pójść do sklepu, zakupić teraźniejszą wersję i przekonać się samemu."

raczej sensownym źródłem informacji nie jest. To są dwie różne whisky złożone z kompletnie innych składników. Wydaje mi się, że identyczne mogą być tylko takie same batche lub oczywiście single caski.

Edytowane przez Annihilator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z kolorem whisky? Podobno zdecydowana większość jest kolorowana, bo prawo w Szkocji tego nie zabrania. W jakiejś recenzji na YouTube gość mówił, że Aberlour jest kolorowana karmelem. Nigdzie na butelce takiej informacji nie ma, a na przykładowo Queen Margot 8yo już jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma obowiązku zamieszczania informacji o obecności karmelu/E150. Czy się mylę?

 

A to efekt ostatnich przedświątecznych zakupów. Rum za mną chodzi ostatnio, więc postanowiłem spróbować potwora. Żytni JD też mnie zaciekawił, a Gruzin... Adam, namówiłeś mnie. ;)

 

5wIRReg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak posmakuje Ci to żytko. Wg mnie okropny, śmierdzi i smakuje jak rozpuszczalnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli klasycznie w stylu JD. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu, smacznego życzy dyrekcjabiggrin.png.Myślę,że Ci posmakuje, mnie ten Gruzin bardzo mile zaskoczył. A Krakenik, jak to Krakenik- do dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma obowiązku zamieszczania informacji o obecności karmelu/E150. Czy się mylę?

 

 

W wielu krajach nie ma, natomiast w Niemczech na przykład jest taki wymóg, więc flaszki produkowane na rynek Niemiecki często przy recenzjach podawane są jako ostateczny dowód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawa informacja.

 

Ten Daniels faktycznie średnio przyjemny. Nos jeszcze ok (gdy już trochę odetchnie w szkle), adekwatny do marki. Ale smak raczej średnio zachęca do picia solo. Albo będę go chłodził, albo topił. ;)

 

A Kraken fajny, słodki i wybitnie łagodny.

 

Gruzina już dziś nie odpalam. Gdyby ktoś jednak był go ciekaw, to L'eclerc oferuje go aktualnie poniżej 40 PLN, cena więc całkiem sportowa.

Edytowane przez brz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam właśnie, że na etykiecie Queen Margot po polsku nie ma słowa o barwniku, za to jest w kilku innych jezykach, a że poszli na łatwiznę i zrobiło jedną etykietę a całą Europę, to można się tego doczytać.

Edytowane przez Lestaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę że Kraken to nie rum sensu stricto, ale napój spirytusowy na bazie rumu. Ale jest świetny i często u mnie gości. Co do ryżu, mnie bardzo pozytywnie zaskoczył Johny Walker Rye 10 letni - lekko słodkawy i owocowy (piłem w towarzystwie z JW Platinum).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piłem tylko 4 żytka więc nie mam właściwie punktu odniesienia ale w kategoriach ogólnych całkiem smaczny był Knob Creek Rye.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie nabywam dla siebie tak wyszukanych trunków, ale czasem zdarza się, że dostaje... i wtedy tak oto je profanuję

 

post-97650-1586521112,2978_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pijesz tak jak lubisz :)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety odkąd zaczęła się pandemia, odnoszę wrażenie, że lubię bardziej, niż kiedyś mi się wydawało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore podle sm po prostu ciezko przetrwac bez odrdzewiacza. Sam profanowalem Glenfiddich 12 czy Glenkinchie 12.

 

Jesli chodzi o dodatek karmelu to raczej jesli nie ma zapisu, ze nie jest barwiona to jest barwiona.

Edytowane przez Annihilator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co przepłacać? Whisky z Colą smakuje po prostu jak whisky z Colą, taniej wlać blenda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co przepłacać? Whisky z Colą smakuje po prostu jak whisky z Colą, taniej wlać blenda ;)

Przeczytaj, co kolega napisał. Dostał, nie kupił...

Po co jątrzyć temat.

A dobry blended potrafi także sporo kosztować ;)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak ogólnie to whisky z taką Colą to jest strasznie niezdrowa. Alkohol gwałtownie obniża poziom cukru we krwi, a ta butelka Coli to ma więcej cukru niż cały ZPC Bałtyk. Moim zdaniem jak mieszać, to tylko z Colą Zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore podle sm po prostu ciezko przetrwac bez odrdzewiacza. Sam profanowalem Glenfiddich 12 czy Glenkinchie 12.

 

Jesli chodzi o dodatek karmelu to raczej jesli nie ma zapisu, ze nie jest barwiona to jest barwiona.

To dziwne, bo mi akurat Glenfiddich 12 bardzo smakował z wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co w tym dziwnego? Każdy lubi co innego.

Edytowane przez Annihilator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez docent
      Witam serdecznie !
      W trakcie wycieczek po Szkocji często mijam zegary słoneczne w różnych ciekawych miejscach.
      Niestety nie zawsze mam przy sobie aparat ale obiecuję poprawę.
      W miniony weekend zawitałem w Aberdeen i natrafiłem na taki oto bardzo ciekawy zegar słoneczny
      znajdujący się na budynku jednej z najstarszych w okolicy ... Loży Masońskiej .
      W budynku loży znajduje się również kamienna posadzka w kształcie gwiazdy ze znakami zodiaku,
      której niestety nie miałem sposobności zobaczyć. (Może następnym razem)
      Fotka posadki pochodzi z w/w strony.
       

       
       

       
       

       
       

       
       
      POZDRAWIAM CIEPLUTKO !
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.