Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Pajak80

Jaki adapter [gramofon] kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów.

 

W temacie jestem totalnym laikiem a więc poproszę o pomoc osoby światłe w tej materii: Matka otrzymała w "spadku" po swoim bracie ponad 300szt. płyt winylowych,w mrokach dziejów zaginął adapter/gramofon wraz z kolumnami.

Jako że matka ma sentyment do tych płyt (wspomnienia z młodości) zleciła mi znalezienie na Allegro gramofonu do odtwarzania tychże płyt winylowych,co ważne chciałbym żeby ów adapter posiadał w miarę dostępne i co ważne niezbyt drogie wkładki/igły.

Czy ktoś z Was Forumowicze jest na tyle obeznany w temacie że mógłby wskazać mi konkretny model oraz wkładki pasujące do niego?

W dalszej kolejności chciałbym dokupić jakieś głośniki do kompletu-tutaj też pojęcie mam nikłe bo chyba trzeba się impedancją głośników kierować?

Zachodzi też pytanie czy taki gramofon posiada jakikolwiek wzmacniacz wbudowany czy zachodzi potrzeba dokupienia takiego?

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.


"Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"./J. Billings /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie są 2 typy użytkowników gramofonów = fani winyli oraz okazjonalni słuchacze potrzebujący gramo do przegrania winylu na mp3.

W pierwszej grupie są audiofile - tu polecałbym czeskie Projecty.

Coś mi się jednak zdaje po tym, co napisałeś, że potrzebujesz czegoś niekoniecznie dobrze brzmiącego (i nietaniego zarazem), a raczej pozwalającego się mamie wsłuchać w melodie przeszłości - może z wbudowanych głośników.

Zasadniczo "normalny" gramofon wymaga przedwzmacniacza, nie można zatem (chyba?) dokupić doń głośników. Są jednak tanie modele z wbudowanymi głośnikami i radiem = to się za moich czasów chyba radiolami nazywało.

 

Proponuję wejść na skapca w zakładkę gramofony - jest tam naprawdę masa urządzeń od naprawdę prostych - z głośnikami i bez, pozwalających na przegranie winylu na mp3 na przykład, po świetnie brzmiące audiofilskie gramofony renomowanych producentów.

Przestudiuj opisy i wybierz sobie co chcesz.

 

Pozdrawiam

Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś jeszcze chce puszczać stare 12".

 

No to po kolei...sam gramofon nie ma wzmacniacza więc powinieneś przygotować się na zakup takowego.

Pewnie są jakieś wynalazki co mają nawet wbudowane głośniki ale nie polecam.

 

Jeśli to ma być tylko słuchanie muzyki (a nie mixowanie jak DJe) to polecam kupić na allegro jakikolwiek nawet zwykłą Unitrę. Można kupić bardzo tanio.

Największy problem to wkładki (igły).

Wg mnie tych od Unitry lepiej nie używać...stare to badziewie i zakatować płyty może a szkoda by im się coś stało.

Ja bym polecał stary sprawdzony patent (miałem tak ja i kumpel) by na unitrwy koszyk (ta część do której jest przymocowana igła na końcu ramienia) zamontować profesjonalną igłę do gramofonów DJskich.

Taka igła jest nieco droższa ale będzie "dbać" o płytę lepiej i da dużo lepszy dźwięk niż taka zwykła (a to ważne wg mnie). Różnica w dźwięku będzie znacząca.

Zamontowanie to pikuś.

Samą igłę (system) kupisz za około 80 - 100pln (o ile ceny nie skoczyły)...a jeśli chcesz to kup używaną (o np. tu http://allegro.pl/okazja-wkladka-igla-stanton-500-i1335910809.html ).

 

Jak byś miał jakieś pytania to wal śmiało to doradzę.

Co do głośników to temat rzeka...dobrze byłoby gdybyś podał przedział cenowy to można coś myśleć bo tak to trochę po omacku : )


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Warto na początek się zastanowić do czego (docelowo) będzie służył tor analogowy.

 

Zacznę od samych płyt.

Płyty LP "w spadku", zwłaszcza w Polsce te z lat 70-90 to w dużej większości jakościowa tragedia. Odtwarzane najcześciej na gramofonach bez regulacji nacisku igły - zjechane do cna. W takim przypadku nie warto inwestować w gramofon dobrej jakości bo nic z tych płyt nie wyciągnie. Można wtedy kupić najprostrzego Denona za kilkaset zł z wbudowanym przedwzmacniaczem dla wkładek wysokopoziomowych MM. Wystarczy podłączyć wzmacniacz + głośniki i gra - zapewni odtwarzanie sentymentalnych płyt.

 

Odradzałbym w tym przypadku również zakup używanego gramofonu, gdyż przywrócenie go samemu do należytego stanu może być kłopotliwe w przypadku gdy nie jest to nasza pasja. Kalibracja podstawowych unitr też nie jest łatwa i można sporo kasy wydać aby osiagnąć satysfakcjonujący efekt brzmieniowy.

 

Jeśli myślisz o zbieraniu płyt LP i słuchaniu ich z nalezytą jakoscią a nie chcesz inwestować dużych kwot to warto kupić gramofony z wymienną wkładką, z przedwzmacniaczem dla MM i MC oraz podstawowymi regulacjami. Są dostępne wśród takich firm jak Project, NAD, Rega, Marantz. Najszerszą ofertę na austryjacki Project. Taki gramofon kupisz do ok 1000 zł.

 

Jak na poważnie myślisz o czerpaniu przyjemności ze słuchania analogów to inwestycja w oddzielny gramofon, przedwzmacniacz, wkładkę + akcesoria do kalibracji ramienia gramofonu jest konieczna - tu górnej granicy w zasadzie nie ma - podobnie jak w zegarkach ;)

 

Głośniki dobierasz do wzmacniacza nie do gramofonu. Większość kompaktowych gramofonów możesz podłączyć do miniwieży czy innych zintegrowanych systemów. Dziś się już nie spotyka gramofonów z wbudowanym wzmacniaczem jak niegdyś.

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w piwnicy pełno płyt.

Mam gramofon który się nie nadaj an odbojnicę do molo..

 

Mam wieże midi Technicsa - taką sprzed 20 lat.

Myślałem o modelu SL-BD20 albo SL-QD33

 

warto ?

Czy lepiej jakiś inny?

Budżet do 350 zł


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technisc wg mnie wystarczy (znajomy używa i jest zadowolony) jeśli nie zamierzasz w przyszłości budować toru analogowego oddzielnego. Możesz tez poszukać Reloopa lub Denona, choć tu ceny mogą być ciut wyższe.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze cena kilkakrotnie wyzsza, ale mam Denona DP-300F i jestem bardzo zadowolony, czasami warto zaplacic troszke wiecej....


ROBERT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli na prawdę chcesz dobrze wydać pieniądze to tylko i wyłącznie DUAL - wykonanie, jakość i przede wszystkim odtwarzanie to poezja. Oczywiście w tej cenie to tylko używany z portalu aukcyjnego, jednak warto rozejrzeć się za sztuka w dobrym stanie i ewentualnie coś dopłacić.


kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Polecam Twojej uwadze gramofony Pro-Ject.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o jednej rzeczy - sam gramofon może nie wystarczyć, potrzebny będzie prawdopodobnie jeszcze przedwzmacniacz gramofonowy. Jeśli w wieży nie masz specjalnego wejścia na gramofon, to prawdopodobnie niewiele usłyszysz. Przy zakupie przedwzmacniacza będziesz musiał jeszcze zwrócić uwagę na wkładkę, niektóre są przedwzmacniacze są dedykowane tylko do określonego rodzaju (MM lub MC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o jednej rzeczy - sam gramofon może nie wystarczyć, potrzebny będzie prawdopodobnie jeszcze przedwzmacniacz gramofonowy. Jeśli w wieży nie masz specjalnego wejścia na gramofon, to prawdopodobnie niewiele usłyszysz. Przy zakupie przedwzmacniacza będziesz musiał jeszcze zwrócić uwagę na wkładkę, niektóre są przedwzmacniacze są dedykowane tylko do określonego rodzaju (MM lub MC).

 

Mam tylko AUX.

Wystarczy?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli na prawdę chcesz dobrze wydać pieniądze to tylko i wyłącznie DUAL - wykonanie, jakość i przede wszystkim odtwarzanie to poezja. Oczywiście w tej cenie to tylko używany z portalu aukcyjnego, jednak warto rozejrzeć się za sztuka w dobrym stanie i ewentualnie coś dopłacić.

 

taki ok?

 

http://allegro.pl/gramofon-dual-1225-high-end-vintage-rarytas-i1667997816.html


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wieży na wejście phono jeśli jest.

co do tego co podlinkowałeś to oczywiście jest ok, jednak ja szukałbym czegoś z serii 7xx z bezpośrednim napędem, oczywiście jeżeli cena 500-700 zł jest do przyjęcia (albo poczekaj trochę okazja na pewno się trafi).Jeżeli nie to spokojnie każdy z 5xx i 6xx Cię zadowoli. Fajnie, żeby miały nowe wkładki a co do reszty to tak jak na aukcjach, zawsze jest ryzyko, że sprzedawca kłamie ale z założenia DUAL to wół roboczy w baletkach :P gra długo i pieknie

Edytowane przez karol1302

kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym napędem bezpośrednim...jeśli sprzęt ma być używany czasami i nie do mixowania DJskiego to paskowy też będzie ok.

Jedyna moja rada...kup jakąś dobrą wkładkę (igła i jej otoczenie)...jak masz zdolności manualne to możesz kupić samą wkładkę profesjonalną do mixowania płyt dla DJów i ją sposobem zamontować nawet w takim staruszku.

Znajomy tak zrobił i działałe świetnie.

Dobra igła nie niszczy płyt tak jak te stare archaiczne.


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna moja rada...kup jakąś dobrą wkładkę (igła i jej otoczenie)...jak masz zdolności manualne to możesz kupić samą wkładkę profesjonalną do mixowania płyt dla DJów i ją sposobem zamontować nawet w takim staruszku.

po co komuś profesjonalna wkładka do mixowania skoro zamierza słuchać muzyki :P

równie dobrze można polecać zawieszenie czy opony do driftingu komuś kto jeździ autem kombi po mieście czy spokojnie poza miastem :)


kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko AUX.

Wystarczy?

Chyba nie, nie chcę przesądzać ale prawdopodobnie po podłączeniu do tego wejścia gramofon będzie grał bardzo cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko AUX.

Wystarczy?

potrzebujesz przedwzmacniacza gramofonowego, Czasami można ten problem rozwiązać kupując jakieś stary wzmacniacz z wejsciem phono i wyjściem np. na końcówkę mocy lub wyjściem na magnetofon. Wiele wiekowych produkcji ma dobre przedwzmacniacze. o ile pamięć nie myli... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić Denona z wbudowanym przewdwamacniaczem, model chyba DP-29F.

Albo poszukać innego z preampem phono.

 

Do słuchania starych płyt nie widzę sensu kupowania oddzielnie pre i gramofonu jak również Duala i innych wyszukanych sprzętów - nawet tańszych - które wymagają zaangażowania w ustawienie i regulację sprzętu.

 

Pełny plug & play od pre do wkładki z igłą w takim przypadku powinien wystarczyć.

 

 

 

Co innego jak analog Cię wciągnie wtedy warto celebrować dobór i skompletować oddzielene elementy toru.

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aux Ci nie wystarczy, musisz zakupić przedwzmacniacz który wzmocni sygnał z wkładki. Cena to od 100 w górę. Jest też tego trochę na aukcjach, czasem sprzęty D.I.Y., które mają niejednokrotnie lepsze parametry niż te markowe w podobnej cenie. Sprawdź jeszcze czy nie masz gdzieś zintegrowanego wzmacniacza, tam są wejścia PHONO na wkładkę MM i po problemie. Ja długo odsłuchiwałem płyt z wykorzystaniem starej Unitry i było ok.

 

We wkładkę do mixowania nie ma co inwestować, ale na pewno warto wymienić tą która będzie w zakupionym używanym gramofonie. No chyba że dostaniesz w gratisie nówkę. Prosta wkładka MM to cena ORTOFONA czy Audiotechniki to ok. 100-200 pln, będzie to już przyjemnie grało. Pamiętaj tylko żeby płyty wyczyścić z kurzu (są do tego szczoteczki, kurz będzie powodował trzaski).

 

Co do gramofonu, to w tej cenie trzeba kupić jakiegoś staruszka, jest trochę Technicsów, Thorensów i innych sprzętów do wyrwania w dobrych cenach, tak że nie będzie problemu. Zwróć tylko uwagę, żeby były ze standardowym mocowaniem główki (headshella), trafiają się modele z mocowaniem innym niż standardowe i jest problem. Druga rzecz, to zobacz czy ramie ma przeciwagę, żebyś mógł wyregulować siłę naciski na płytę. Z nowych kupisz pewnie coś z Reloopa czy Stantona na paskowym napedzie i też będzie ok. Z marek bardziej audio niz dj nie kupisz nic sensownego do 1200.

 

Co tam za płyty znalazłeś, czasem trafiają sie niezłe rarytasy :)

 

Edycja:

hehehe, widzę, że się spóźniłem. Cieszę się że są tu inni fanatycy czarnulek

Edytowane przez elite2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że zajmuję się muzyką samplowaną, więc mam całkiem sporą kolekcję winyli. Jeżeli masz wieżę Technicsa sprzed 20 lat, rozumiem, że odsłuchy też mają 20 lat? W takim razie jeżeli nie zamierzasz w przyszłości zmieniać odsłuchów na Geneleci czy Yamahy :) to gramofon możesz kupić śmiało Reloopa, Numarka, Technicsa. Sam mam Numark PT-01 (odrazu z przedwzmacniaczem, sygnał jest b. mocny. Kupujesz, podłączasz i działa, nic Cie więcej nie interesuje) - spisuje się świetnie (wymieniłem sobie tylko igłę i system na nowe) no i mogę go wziąć ze sobą na stragan żeby na szybko zobaczyć co czarne placki kryją w sobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "podłączasz i nic cię nie interesuje", to wszystko traci swój urok. Nie sądzę, żeby Lawnowerman szukał czegoś co może zabrać ze sobą na płytowy ryneczek.

To ma stać w domu i grać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie traci żadnego uroku. Jeżeli ktoś chce coś z wysokiej półki to powinien mieć kozackie odsłuchy, dobrą akustykę pomieszczenia. Jaki jest sens wydawać 3000 zł na gramofon, który chce się podłączyć do 20 letniej wieży?

Edytowane przez krs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki, że czasami te 20 letnie wieże grają w wiele lepiej niż dzisiejsze plastiki. Zajrzyj do działu giełda na audiostereo czy hifi, zobacz co kupują ludzie lubujący się w czarnych płytach. 20 letni i starszy sprzęt potrafi naprawdę dobrze zagrać.

 

Nikt poza tym nie mówił o 3 tysiącach (pomijam fakt, że dalej by nam brakowało trochę do "wysokiej półki"). Za niewiele ponad 1000pln można dorwać np. audiotechnice lp120, chyba najbardziej udany klon kultowego Technicsa 1200. Taniej też się da.

 

Uważam, że w tym przedziale trzeba po prostu kupić budżetową wkładkę, gramofon z paskowym napędem, regulacją przeciwwagi, podpiąć to do zintegrowanego wzmacniacza i słuchać. Ten numark jest mega plastikowy, wstydził bym się go postawić na półce, ale rozumiem jegu użyteczność (odsłuch płyt w terenie).

Edytowane przez elite2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodzę. Fakt, że 20letni sprzęt potrafi zagrać lepiej niż nowy, ale mówimy tu o Technicsie - nie o monitorach Genelec czy Yamaha. 'Dobrze zagrać' to też pojęcie względne, bo nie wydaje mi się, żeby nawet najlepsze odsłuchy bliskiego pola były w stanie 'zagrać dobrze' w domu, ustawione między szafą z dębu a plazmą 50 cali :) I na nic wtedy mityczne złote kable i końcówki :) No chyba, że Lawnowerman ma akustycznie zaadoptowane pomieszczenie z pułapkami akustycznymi, rozmieszczone wszystko jak trzeba - wtedy cofam. Kupowanie zestawu hi-fi do domu za np. 35 000zł, ustawianie go w salonie i udawanie, że to gra superczysto i naturalnie to ściema. To tak, jakbym przykleił sobie naklejkę Ferrari na Malucha - w końcu i to jeździ i tamto jeździ.

 

Temat lekko zboczył - a chodzi mi o to, że kolega zapytał się o gramofon, bo chce sobie po prostu posłuchać płyt na zwykłych Technicsie a niektórzy doradzają mu nie wiadomo co. Jak już pisałem - to nie ma sensu. Po co ma bawić się w kupowanie preampu (chyba, że chce i lubi takie rzeczy) skoro może kupić gramofon z wbudowanym? Wiadomo, może dorzucić sobie nawet preamp lampowy, będzie miał miękkie, ciepłe brzmienie - tylko czy da radę usłyszeć to w domu w salonie?

Edytowane przez krs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co komuś profesjonalna wkładka do mixowania skoro zamierza słuchać muzyki :)

równie dobrze można polecać zawieszenie czy opony do driftingu komuś kto jeździ autem kombi po mieście czy spokojnie poza miastem :)

 

Ano po to, że ma lepsze pasmo przenoszenia + jest "głośniejsza"...to tak na szybko dwa argumenty.

Plus np. po to, że mniej "zajeżdża płyty niż te oryginalne słabej jakości.


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.